vierka4
16.01.08,14:23
Mam otazku ohladne vytvorenia opravnej polozky k majetku, ktory sa vo firme nevyuziva a to ohladne odpisovania uvedeneho majetku, ci ho mozem odpisovat danovo.
dakujem
Zoltán Kovács
16.01.08,13:28
Mam otazku ohladne vytvorenia opravnej polozky k majetku, ktory sa vo firme nevyuziva a to ohladne odpisovania uvedeneho majetku, ci ho mozem odpisovat danovo.
dakujem

Podmienkou odpisovania majetku je aj jeho využívanie na podnikateľské účely. Je to § 22 ods. 1 zákona o DP.
Účtovne ten majetok samozrejme môžeš odpisovať, ale výška účtovných odpisov potom bude pripočitateľnou položkou k základu dane.
vierka4
17.01.08,06:23
Táto otázka je mi už jasná. Uvedená otázka ohľadne daňového odpisovania nevyužívaného majetku z dôvodu prerušenia výroby na danom stroji - bola riešená min.komisiou a bol urobeny k tomu zapis 23.2.2007 - kde bolo povedané, že uvedený majetok je možné odpisovať, teda DZH bude považovaný za daňový výdavok. (napr. tento stroj prestal vyrabat ale možno sa v buducnosti este preda...)
Uctovne stroj musim odpisovat a vytvaram opravnu polozku vo vyske ZH stroja.
michelle84
30.01.08,06:56
Podmienkou odpisovania majetku je aj jeho využívanie na podnikateľské účely. Je to § 22 ods. 1 zákona o DP.
Účtovne ten majetok samozrejme môžeš odpisovať, ale výška účtovných odpisov potom bude pripočitateľnou položkou k základu dane.


Takže majetok, ku ktorému vytvorím opravnú položku a odpisujem ho, tak odpisy budú pripočitateľnou položkou? A tvorba opravnej položky je daňová?
michelle84
13.02.08,19:53
Takže majetok, ku ktorému vytvorím opravnú položku a odpisujem ho, tak odpisy budú pripočitateľnou položkou? A tvorba opravnej položky je daňová?


Posúvam ...
betka
14.02.08,09:08
Mam otazku ohladne vytvorenia opravnej polozky k majetku, ktory sa vo firme nevyuziva a to ohladne odpisovania uvedeneho majetku, ci ho mozem odpisovat danovo.
dakujem

Možete ho odpísať daňovo, ak ho máte v evidencii k 31.12.

Odpis znamená trvalé zníženie hodnoty majetku, oprávka prechodné zníženie.

OP vytváram v prípade situácie:
Mám počítač, kt. OC bola 100 000, Sk, teraz má ZC 50 tis. Sk. ČO sa stane ak ho predám? Aký budem mať z neho úžitok? Predám ho za 50 tis. SK? Ak viem, že by som ho mohla predať za nejakých 20 tis. Sk. Vtedy tvorím OP vo výške 30 tis. Sk

Ale ak viem, že pri realizácii počítača bude efekt z predaja vyšší napr. 60 tis. Sk, OP netvorím

(len tak jednoducho, pre pochopenie tvorby OP)
michelle84
14.02.08,09:33
Takže majetok, ku ktorému vytvorím opravnú položku a odpisujem ho, tak odpisy budú pripočitateľnou položkou? A tvorba opravnej položky je daňová?

Nikto sa nevie vyjadriť?
betka
14.02.08,10:42
Možete ho odpísať daňovo, ak ho máte v evidencii k 31.12.

Odpis znamená trvalé zníženie hodnoty majetku, oprávka prechodné zníženie.

OP vytváram v prípade situácie:
Mám počítač, kt. OC bola 100 000, Sk, teraz má ZC 50 tis. Sk. ČO sa stane ak ho predám? Aký budem mať z neho úžitok? Predám ho za 50 tis. SK? Ak viem, že by som ho mohla predať za nejakých 20 tis. Sk. Vtedy tvorím OP vo výške 30 tis. Sk

Ale ak viem, že pri realizácii počítača bude efekt z predaja vyšší napr. 60 tis. Sk, OP netvorím

(len tak jednoducho, pre pochopenie tvorby OP)

Toto nepatrilo Vierke, ale Michelle
maria75
28.05.08,07:37
mohol by to este raz niekto zhrnut?lebo som nejaka dopletena po precitani tychto prispevkov.ak mam vo firme stroj, na ktorom sa prestalo vyrabat tvorim opravnu polozku a zaroven uctovne opisy?(to mi nedava logiku)mam narok na dan.odpis kedze na tom nevyrabam a nedosahujem zisk...