melbak
16.01.08,14:27
vie mi niekto povedať, čo majú vedieť na zápise budúci prváci, sú k tomu nejaké záväzné materiály, alebo si to riadi každá ZŠ sama
Chobot
16.01.08,14:38
vie mi niekto povedať, čo majú vedieť na zápise budúci prváci, sú k tomu nejaké záväzné materiály, alebo si to riadi každá ZŠ sama

Hádam len vedieť rozprávať po Slovensky...:D

Či myslíš, že by mali vedieť narátať do 10? Neviem, či ich tam niečo skúšajú, keď sme syna zapisovali pred pár rokmi, tak s ním len prehodili pár viet, či sa teší do školy.
Johanka
16.01.08,14:48
Veru skúšajú, ale cvičili to s nimi v školke. Musí vedieť rozoznať základné geometrické tvary, samozrejme farby, pri vypĺňaní základného dotazníka odpovedá dieťa, aby zistili, či je dostatočne komunikatívne. Bolo treba niečo nakresliť, ale už si nepamätám, čo to bolo. Jemnú motoriku skúšajú obkresľovaním tvarov podobných písmenám.
galia
17.01.08,06:12
U nás v škole deti určujú farby, geometrické tvary, vedie sa s dieťaťom voľný rozhovor na zistenie vady reči, kreslia obrázok, prípadne niečo postavia z Lega. Všetko sa vykonáva hravou formou. Zápis prebieha v triede, sú prítomní aj rodičia. Rodič vyplní s učiteľkou dotazník. Napríklad: záujem o ŠKD, jazyky, zvolí si- či dieťa bude navštevovať etiku alebo náboženstvo a pod.
Pokiaľ má dieťa vadu reči a nedochádza k logopédovi, tak sa to rodičovi doporučí. Všetko prebieha bez stresu vo voľnej atmosfére. Keď deti odchádzajú dostávajú malý darček.
tiny77
17.01.08,06:31
cudovali by ste sa, kolko toho musia nase deturence ovladat uz v pripravke :eek: trufam si povedat, ze uz zvladaju veci, ktore sme sa ucili my za nasich cias v I. triede. Musia sa vediet orientovat, vlavo vpravo, uzke siroke, vysoke nizke, musia vediet opisat vetu napisanu rukou napr. Eva ma velku babiku. Robia testy cca v oktobri - novembri, ktore hodnoti psycholog, ten potom tlmoci pedagogovi jeho odklad, alebo odporucanie do ZS a vychovavatelka potom odporuci rodicom... az potom nasleduje zapis do I. triedy. Nicoho sa preto nebojte, deti toto co od nich budu chciet pri zapise - uz maju teda davno v malicku :)
willma
17.01.08,06:43
tiny musím ťa trošku poopraviť, psycholog chodí do predškolských zariadení väčšinou až po zápisoch, u nás konkrétne to bude až 4.3. a podľa mojich informácii budúci prváčikovia sa práve nemajú viesť k písanému písmu, ale tlačené ovládať môžu, ale teraz som postrehla, že ty si opisovala prípravku- predpokladám 0-tý ročník na základnej škole. V predškolských zariadeniach predškolákov dokonca ani nesmú učiť tlačené písmo respektíve akékoľvek tvary umiestňovať na linajku. Ale, že dnešné deti naozaj majú v malíčku potrebné vidím aj na mojej budúcej prváčke, ktorá sa už naučila samostatne čítať a že svoj podpis zvláda o tom ani nehovorím
tiny77
17.01.08,07:06
ja faaaaakt nekecaaaam :) v skolke, kde chodili obe moje deti, mam kamosku riaditelku, ukazovala mi vypracovany 4-harok (normalne ako sme mali v skole polrocny test z matiky) a boli tam ulohy, nad ktorymi som zasla, a neverila ze to urobil moj syn v predskolskom veku! a psychologicka tie testy v cca novembri vyhodnocovala. Az potom (v januari) bol zapis. Dnes uz jeden syn chodi do II. triedy a druhy syn do V. triedy. Mali vediet podpisat svoje vykresy - ano tlacenym pismom. Ale tu pisanu vetu mali naozaj prepisat. Urcite tu vetu nevedeli identifikovat, ani precitat, ani to pismo nebolo ukazkove, slo len o "obkreslovanie". O nejaky prvopociatok treningu tych sluciek, hacikov, vlnoviek... :rolleyes: Potom tam bolo napr. klbko vlny a mali ho podla pokynov pedagoga nakreslit na stol, do skrine, za kvetinac, pod stolicku atd.. Samozrejme tie geometricke tvary, farby, ratanie minimalne do 10.
:cool: Osobne som svojim detom zakazovala ucit sa abecedu dopredu. Deti sa potom v skole naozaj nudia... Poznam dievcatko, co ovladalo vsetky pismenka, tlacene, pisane. Pise ako kocurik, ani ju nebavi, aby trenovala krasopis. Jednoducho - ona to pismenko pozna a viac trenovat ho nemieni. Vezmite si nase casy, abecedu sme sa ucili cely rok. Teraz uz abecedu ovladaju ziaci v prvom polroku. Rovnako nasobilka...

A este: ak psychologicka odporuci pedagogovi, ze dieta by malo mat odklad - ze je hrave, nesustredene, pripadne nezvlada zakladne pojmy, - tak potom samozrejme odporuci aj rodicom, aby navstivili psychologicku osobne aj s dietatom.
Leila2006
17.01.08,07:14
ale teraz som postrehla, že ty si opisovala prípravku- predpokladám 0-tý ročník na základnej škole. V predškolských zariadeniach predškolákov dokonca ani nesmú učiť tlačené písmo respektíve akékoľvek tvary umiestňovať na linajku.

Veď práve posledný rok v MŠ = prípravka. V našej MŠ majú deti od 4 rokov pracovné zošity, a práve v tej prípravke - posledý rok v MŠ sú tam už dosť náročné úlohy, hlavne na jemnú motoriku, robia rôzne slučky podobné písmenkám a aj podľa toho už učiteľ v MS by mal vedieť odhadnúť, či je dieťa zrelé do školy alebo nie a podľa toho ho prípadne odporučí k psychológovi. Ináč podľa mojich rodičovských skúseností, zložitejšie testy sa robia hlavne pri zápise do jazykových škôl alebo do škôl pre nadané deti.
galia
17.01.08,07:35
Deti naozaj žiadne písmená neodpisujú - to sa učia v prvej triede. Prípravné ťahy môžu v MŠ, sú na to určené pracovné listy, ale aj tak sa začína v škole s bodkami, čiarami, slučkami, spodný zátrh a pod. Z toho sa vyvodzujú písmenká. Teda predpokladám, že sa bavíme o klasickej ZŠ. Metodiky sú viac menej rovnaké.
A ešte - o odloženie školskej dochádzky môže požiadať rodič sám. (samozrejme nasleduje potom psychológ a štandartný postup).
Inak ako som už vyššie písala, všetko je na zápise hravou formou, vystresovaní bývajú viac rodičia. Ide predsa o to aby sa deti do školy tešili.:)
galia
17.01.08,07:37
a vľavo, vpravo, hore, dolu, vpredu atď sa preberá na matematike
willma
17.01.08,08:22
to tiny: ale ja som netvrdila, že kecáááááš :D a ku nám do škôlky príde naozaj psychologička až po zápisoch (inak čo sa týka môjho škriatka nemám z toho nejako obavu)

to Leila: posledný ročník MŠ nie je stále bohužial povinný, preto v niektorých regiónoch vznikajú tie tzv.0-té ročníky v školách. Aj u nás v škôlke sú pracovné zošity a tiež som párkrát fotila obrázky na obkresľovanie a tak.

to all: v konečnom dôsledku sa vlastne nechám prekvapiť, čo nás bude čakať na zápise, ale malá sa do školy teší, takže tak :D
jaros5
14.10.08,09:21
vie mi niekto povedať, čo majú vedieť na zápise budúci prváci, sú k tomu nejaké záväzné materiály, alebo si to riadi každá ZŠ sama
Na tejto adrese nájdete odpovede (aj na mnohé ďalšie otázky) http://www.modernaskola.sk/Vitajte
katica.vargova
15.10.08,11:24
Na našej škole najprv vyplňujú deti tzv. depistačný test školskej zrelosti. Ceruzkou majú nakresliť postavu (my im zvykneme povedať, aby nakreslili ocka alebo mamu), prekreslujú nejaké kruhy z predkresleného obrázka a akože prepisujú vetu - písané písmo, bez významu. Celý testík je skôr formalita.
Potom sa s deťmi vedie rozhovor, deti vyberajú predmety a pomenúvajú farby, počítajú do 10, ukážu na číslice, recitujú alebo spievajú - podľa chuti a nálady, pomenúvajú ovocie aj zeleninu, stavujú z kociek vežu, rozprávajú o súrodencoch, ...
Učiteľ, ktorý vedie s dieťaťom rozhovor si zapisuje, či je dieťa pravák-ľavák podľa uchopenia ceruzky, či pozná farby, čísla, pozná rad čísel do 10 - 20, príp. niektoré tlačené písmená, rozlíši kruh, štvorec, trojuholní, či je komunikatívne, či pozoruje u neho rečovú vadu, ...
Na rodičovskom združení v MŠ povieme, aby si dieťa vedelo uviazať šnúrky, samostatne sa obliekať, malo základné hygienické návyky. Určite je potrebné, aby malo základné zručnosti a vedomosti z bežného života zo svojho domáceho prostredia. A aké bude vedomostne, sa ukáže v škole.
jaros5
18.10.08,06:54
Na našej škole najprv vyplňujú deti tzv. depistačný test školskej zrelosti. Ceruzkou majú nakresliť postavu (my im zvykneme povedať, aby nakreslili ocka alebo mamu), prekreslujú nejaké kruhy z predkresleného obrázka a akože prepisujú vetu - písané písmo, bez významu. Celý testík je skôr formalita.
Ak je to formalita - prečo to potom robíte?
Depistážny dotazník (test) by nemal byť formalitou, je to podklad na diagnostikovanie budúcich prváčikov. Na včasné "zachytenie" dieťaťa, ktoré ešte nedosiahlo školskú zrelosť.
katica.vargova
19.10.08,11:05
Ak je to formalita - prečo to potom robíte?
Depistážny dotazník (test) by nemal byť formalitou, je to podklad na diagnostikovanie budúcich prváčikov. Na včasné "zachytenie" dieťaťa, ktoré ešte nedosiahlo školskú zrelosť.
Právom mi dávaš túto otázku. Nevyjadrila som sa vhodne. K nám na zápis prichádza cca do 12 detí, ktoré už poznáme z MŠ. Stačil by aj rozhovor s dieťaťom, ktoré prišlo na zápis. Nenapísala som to vo všeobecnosti. Sorry!
Mala by som tú vetu, že celý testík je skôr formalita, zmazať, ale potom by Tvoja otázka nebola na mieste.
Vďaka za postreh!