Fabrička
16.01.08,15:39
Zdravím všetkých kolegov účtovníkov,
prosím poradí mi niekto, či uvažujem správne k uvedenej problematike.
Spoločnosť nakúpila z Poľska darčekové predmety, ktoré použila nie ako reklamné predmety (nie sú označené logom firmy), ale ako prezenty na konci roka pre obchodných partnerov. Chcem vedieť či uvažujem správne, je potrebné samozdanenie, avšak bez nároku na odpočet DPH, pretože sa jedná o predmety použité na reprezentačné účely. Odvedenú DPH potom zaúčtujem tiež na účet 513xxx a stane sa súčasťou ceny obstarania uvedených predmetov na účel reprezentácie. No a potom mi zostane ešte vyriešiť problém ako to urobiť v systéme SAP.
Už teraz ďakujem za Vaše odpovede
Leila
24.01.09,19:44
mam ten isty problem, a nikto mi zatial neodpovedal v teme
: http://www.porada.sk/t98282-reklamne-predmety-z-cr-a-dph.html. Uvazujem rovnako ako ty, len som chcela potvrdit od skusenejsich. Takze ked uz sme dve, snad rozmyslame spravne. Tiez som zvedava ako to pochopi moj program a danove priznanie.
koňo
24.01.09,19:57
Nepíšeš v akej cene boli predmety obstarané. Zákon o DPH nevyžaduje označenie obchodným menom, ak ide o drobné predmety do 500,- Sk a súvisia s podnikaním. Nemám teraz zákon o DPH pri sebe, pozri platné znenie.
V tom prípade by si mala nárok na odpočítanie dane zo samozdnenia a povinnosť odviesť pri použití by nebola.
Leila
24.01.09,20:15
Pisala som to v teme na ktoru link je tam uvedeny. Jedna sa o predmety bez loga, v cene nad aj pod 500 Sk/kus. DOD aj ODB su platcami DPH. Pouzite boli ako darceky obch. partnerom ku koncu roka a nie su to predmety, ktore by suviseli s podnikanim spolocnosti.
Ktory paragraf zakona DPH prosim?
Samozdanenie podla par.11 a potom vydaj predmetov cez ID doklad + DPH k tomu?