Jana KE
16.01.08,15:49
Môj pes uhryzol susedu, a to tak, že sa podhrabal pod oplotenie a vybehol na ulicu. Ja som pri tom nebol, takže detaily neviem. PN-ku má do 7 dní. Čo z toho môžem mať?
mysimis
16.01.08,14:53
Pokiaľ viem, tak Ty by si mal predložiť očkovací preukaz psa a veterinár by mal vyšetriť psa, že nemá besnotu. Čo z toho môžeš mať? Zaleží na tom ako reaguje na tento prípad uhryznutá suseda.
misomiso
16.01.08,14:58
Prepac, ale si pravnik (pravnicka) a pytas sa uctovnikov, co z toho mozes mat? Kto ti uz poradi, ked ty, ako pravnik nevies, na com si?

Toto teraz nebola kritika, a verim, ze ta situacia je dost neprijemna. Pisem to sem iba preto, ze ma to, ze si pravnik dost zaujalo.
hanelie
16.01.08,15:05
minimálne treba zájsť za susedou a ospravedlniť sa, ukáž jej aj očkovací preukaz, môže nastať taká situácia, že suseda si bude žiadať náhradu škody / ušlý zisk zo zamestnania, roztrhané šatstvo, fyzická ujma s následkami...
LubicaN
16.01.08,17:31
...z vlastnej skúsenosti: očkovací preukaz nestačí. Náš pes pred Vianocami pohryzol susedu a tá mala na nohe len modrinu. U lekára ani nebola, len s lekárkou telefonovala, tá žiadala potvrdenie o aktuálnom stave psa ináč by suseda musela ísť ležať na infekčné na pozorovanie. Treba s ním zájsť k veterinárovi, ten spraví vyšetrenie a presne ti povie, kedy treba prísť na druhé a na tretie vyšetrenie. Potom treba psa držať v karanténe - bez kontaktu s iným psom a bez možnosti úteku. Nás to vyšlo na jedenapol tisíca. Samozrejme že pes bol v poriadku ale v rámci dobrých susedských vzťahov sme to spravili - a aj suseda sa poučila - viac do nášho dvora nevstupuje. žiaľ aj tu sa potvrdzuje, ľudia sa učia na vlastných chybách.
Jana KE
17.01.08,05:52
Ďakujem.
Bionda
17.01.08,13:31
Moja matka to mala za 500Sk ako pokuta od mestskej polície ako priestupok. Tiež musela predložiť očkovací preukaz a prehliadol psa veterinár - čiže ešte tú veter. prehliadku.
Bastian
17.01.08,13:37
Pes keď niekoho uhryzne, by mal byť vyšetrený. Keď pred mesiacom nemal besnotu neznamená, že ju nemá ani dnes.
Leila2006
17.01.08,14:01
Zdá sa mi divné, ak bol pes riadne očkovaný proti besnote, aby ho držali v karanténe. No ak nebol očkovaný, tak je karanténa asi 14 dní, kvôli inkubačnej dobe.
191946
20.01.08,09:27
dajte susede príležitosť a to písomne,že to psovi môže vrátiť a uhryznuť ho dvakrát...
Jana KE
21.01.08,05:42
:D
olvo
03.09.10,15:23
Dobrý deň,
vidím riešenie problému uhryznutie psom. Chcem sa tiež poradiť pri takomto probléme. Máme ohradený dvor kovovým plotom, pričom medzery medzi jednotlivými tyčkami sú cca 5cm. Máme tiež na dvore psíka, ktorý cez túto medzeru kusol pani-poštárku, ktorá sa postavila tesne ku plotu, nie tam kde je poštová schránka. Zostali jej na bruchu modré otlačky a dve diery na tričku. Pes bol očkovaný proti besnote. Ako máme postupovať, lebo jej nadriadená povedala, že to bola naša chyba lebo sme nemali psa zabezpečeného a všetky následky budeme hradiť my. Viete mi prosim poradiť, lebo vôbec teraz neviem, ako má byť pes vlastne zabezpečený, keď je vo svojom vlastnom dvore. ďakujem za radu.
220870
03.09.10,16:27
Psy nenávidia poštárky neviem prečo to tak je ale je to tak.Mali by ste mať pozemok na viditeľnom mieste označený POZOR PES.Problém je v tom že si od vás môžu vymáhať škodu na majetku,zdraví,vecnú aj spoločenskú ujmu(neviem ako všelijak to poisťovne volajú).Ak maróduje a nebola poistená)poštsrky tuším poisťuje zamestnávateľ)tak si začnite šetriť peniaze za ošetrenie ,tričko, aj celú mzdu ktorú poberá poštárka.Vrátane všetkých liečebných nákladov.Ja mám poistený môj RD a súčasťou tejto poistky je pripoistenie(zodpovednosť za škodu) ktroré sa vzťahuje aj na pohryznutie psom.
bonita
03.09.10,17:44
J asice nepoviem nic k pravnej otazke, ale aspon zdravotnej: na slovesnku nebola besnota uz 5 rokov, ani u volnezijucich zvierat / lisky, napr/.
Predtym tu bolo v teme spomenuta karantena 14 dni. Nie je tak. Ak pes pohryzie, aj ked besnota u nas nie je, aj ked je ockovany - ma psa pozriet veterinar na 1 a piaty den / zistuje sa reakcia ocnych sosoviek na svetlo mimo ine/ a pes sa karantenizuje doma.

Info o besnote plati na celej SK, aj ked osobne by som sa k tomu inak stavala, ak by som byvala pobliz ukrajinskej hranice, kde mozu prave ulrajny k nam prebehnut besne psy, ci ine zviera. Prave to je aj dovod, preco SK nemoze ist uz do tzv. bezbesnotoveho pasma, ci stupna, ci co.

Postarky asi psi nenavidia preto, lebo ich nenavidi aj susedov pes a aj dalsieho suseda :D a asi aj preto, ze stale vystieraju ruky k majetku, ktory tento pes strazi;). A co si ma taky pes mysliet, ze?
olvo
03.09.10,19:12
Ďakujem veľmi pekne za radu, ona tá tabulka "pozor pes" je pripevnená na plote a dosť veľká, neprehliaduteľná a p. poštárka chodí na našu ulicu už pár rokov. Len po tom incidente si sama priznala, a uvedomila si, že to bola jej vina a nemala sa oprieť o plot a nakúkať keď psík stál na trávniku. Len to ma zaujímalo ako sa dá okrem uviazania na reťaz a zavretia do klietky zabezpečiť psík, ktorý je vo svojom teritóriu. Vlastne na to máme psíka, aby strážil majetok. Z právnej stránky to nepoznám, preto som sa chcela poradiť, čo sme porušili.
nika.sum
03.09.10,19:22
Prepac, ale si pravnik (pravnicka) a pytas sa uctovnikov, co z toho mozes mat? Kto ti uz poradi, ked ty, ako pravnik nevies, na com si?

Toto teraz nebola kritika, a verim, ze ta situacia je dost neprijemna. Pisem to sem iba preto, ze ma to, ze si pravnik dost zaujalo.

mimotemyako si na to prisiel, ze je pravnicka? hladala som v profile to ale nevidim:confused:
Dav
03.09.10,19:54
V čase písania príspevku to mohlo byť v profile uvedené, téma má viac ako 2 roky.
bonita
04.09.10,05:16
Olvo, som toho nazoru, ze nenesiete ziadnu vinu, kedze aj mate tabulku na plote.
Z retaze a z koterca pes naozaj nepostrazi majetok a je super, ze ten vas ma volnost aspon na dvore / kedze takmer vsade su uz VZN voci volnemu pohybu psov/.

mimotemyAk niekto potrebuje len ohlasit navstevu a ma psa uviazaneho, tak lacnejsie ho vyjde zvoncek na brane a je to aj humannejsie a nie protizakonne.
rada
24.09.10,19:43
Ja som presvedčená, že Vy ste nič neporušili. Najmä ak poštárka jednak vie, že máte psíka a jednak sa opierala o plot keď vedela, že sa nachádza v blízkosti plota.
V prípade pohryznutia človeka psom, je potrebné pohryzenej osobe návšteva lekára, ktorý doporučí na infekčné. Majiteľ psa musí podľa pokynu lekára predložiť v intervaloch potvrdenie od veterinára o tom že pes nemá besnotu, a to tri krát a do určitého termínu. V opačnom prípade musí pohryzená osoba nastúpiť do nemocnice na pozorovanie resp. na injekcie.
Pokiaľ pohryzená osoba túto skutočnosť nahlási na políciu začne sa vyšetrovanie o priestupku v prípade, že si bude táto osoba chcieť uplatniť náhradu škody tak bude odkázaná na občiansko právne konanie.
buchač
25.09.10,07:31
J asice nepoviem nic k pravnej otazke, ale aspon zdravotnej: na slovesnku nebola besnota uz 5 rokov, ani u volnezijucich zvierat / lisky, napr/.

...hm ...počty / matematika ešte nie / ...;):rolleyes:



Sme krajina bez besnoty ... ale zostávame v strehu
23.03.2009
....

Slovensko má od septembra minulého roku štatút krajiny bez výskytu besnoty.
http://polovnictvo.pluska.sk/polovnictvo-a-rybarstvo/polovnik/polovnicka-prax/chov-a-starostlivost-o-zver/2009/sme-krajina-bez-besnoty-ale-zostavame-v-strehu.html
Kvaka
25.09.10,08:00
Ďakujem veľmi pekne za radu, ona tá tabulka "pozor pes" je pripevnená na plote a dosť veľká, neprehliaduteľná a p. poštárka chodí na našu ulicu už pár rokov. Len po tom incidente si sama priznala, a uvedomila si, že to bola jej vina a nemala sa oprieť o plot a nakúkať keď psík stál na trávniku. Len to ma zaujímalo ako sa dá okrem uviazania na reťaz a zavretia do klietky zabezpečiť psík, ktorý je vo svojom teritóriu. Vlastne na to máme psíka, aby strážil majetok. Z právnej stránky to nepoznám, preto som sa chcela poradiť, čo sme porušili.
Určite ste nič neporušili, v novele zákona, ktorým sa upravujú niektoré podmienky držania psov, účinnej od 1. apríla 2010 je v § 7 nová definícia priestupkov, kde je okrem iného napísané:

Priestupku sa dopustí držiteľ psa, ak
a) neoznámi obci, v ktorej pes je evidovaný alebo má
byť evidovaný, každú zmenu skutočností a údajov,
ktoré sa zapisujú do evidencie, do 30 dní od ich zmeny,
b) neprihlási psa do evidencie,
c) umožní, aby psa viedla osoba, ktorá nespĺňa podmienky
ustanovené v § 4 ods. 1 a 2,
d) neohlási, že pes pohrýzol človeka bez toho, aby bol
sám napadnutý alebo vyprovokovaný, ak sa nepoužil
v krajnej núdzi alebo v nutnej obrane,5)
e) neoznámi odcudzenie, zničenie alebo stratu známky,
f) nezabráni voľnému pohybu psa okrem priestorov na
to určených.
Váš pes neopustil dvor, bol riadne zabezpečený. Píšete, že poštárke zostali na bruchu modré otlačky a dve diery na tričku. Takže ju zrejme nepohrýzol tak, aby musela vyhľadať lekára.
stanco007
25.09.10,14:53
Je uz neskoro plakat nad rozliatym mliekom... V prvom rade si treba psa zabezpecit, tak aby sa nieco take nestalo!
A co z toho mozes mat? Nic a max opletacky na sude. Zalezi na susede...
A potom aby clovek nechodil ozbrojeny.... mimotemy
willma
25.09.10,15:03
stanco007 susedou sa zaoberal prvotný príspevok spred dvoch rokov a to je už isto vyriešené. Téma bola obnovená kvôli druhému prípadu, a ak si prečítaš druhý pes bol za plotom na pozemku majiteľa. Takže v tomto prípade žiadne sankcie nehrozia.
deli.
05.04.11,13:30
potrebujem poradiť:
moja mama býva v rodinnom dome a má psa. Prišla práve s deťmi domov, otvorila bráńičku a išla domov. Nevšimla si, že v tej istej chvíli prišla poštárka a vhadzovala letáky do schránky. Pes ju údajne pohrýzol, mama to ani nevidela. Pes potom vbehol domov na dvor. Po pol hodine prišiel jej otec a povedal jej to. Pes nikdy nikomu nič neurobil.
1. čo z toho môže mať?
Pes je zaočkovaný.
2. je to dôvod na utratenie psa, podľa Vášho názoru?
arizona
05.04.11,15:50
potrebujem poradiť:
moja mama býva v rodinnom dome a má psa. Prišla práve s deťmi domov, otvorila bráńičku a išla domov. Nevšimla si, že v tej istej chvíli prišla poštárka a vhadzovala letáky do schránky. Pes ju údajne pohrýzol, mama to ani nevidela. Pes potom vbehol domov na dvor. Po pol hodine prišiel jej otec a povedal jej to. Pes nikdy nikomu nič neurobil.
1. čo z toho môže mať?
Pes je zaočkovaný.
2. je to dôvod na utratenie psa, podľa Vášho názoru?
Ako chce postarka dokazat, ze ju pohryzol prave vas pes?
Podla mna,prve co by urobila, tak by zazvonila a oznamila majitelovi, co sa stalo.Preco by odchadzala,keby chcela nieco riesit ?
Podla mna sa ani nemusis bat, ze by ti niekto nakazal psa usmrtit,lebo ho mas ockovaneho a nie je na 100% iste, ze naozaj niekoho pohryzol.
Usmrcuj sa skor neockovany pes u ktoreho by bolo podozrenie napr. na besnotu
zdeniatqo
02.04.12,18:22
Zdravim,

chcem sa spytat ci potvrdenie o vysetreni psa je potrebne hned pri navsteve chirurgie? Z dovodu ze veterinar pride zajtra a ja by som zajtra uz rada sla na chirurgiu... podla mna kazdy den je dolezity...

Pes je moj, zaockovany bol...

Vie mi niekto poradit ci najprv cakat veterinara a az potom ist na chirurgiu alebo rovno ist s tym ze potvrdenie donesiem dodatocne? Ako sa v takomto pripade postupuje?

Vdaka za kazdu reakciu
avalik
02.04.12,18:37
ak ta uhryzol pes a potrebujes osetrit tak chod k lekarovi okamzite - to chces krvacat do zajtra? ak treba sit tak to nepocka do zajtra

ked to bol tvoj pes, vezmi so sebou aspon jeho ockovaci preukaz