sludos9
11.03.05,09:12
od 11.3. som dobrovoľne nezamestnaný, a začínam si vybavovať živnostenský list. Chcem sa spýtať čo treba nahlásiť sociálnej a zdravotnej poisťovni (koľko mám platiť do sociálnej a zdravotnej poistovne). pokiaľ nebudem živnostníkom!
Monica
11.03.05,11:32
Pokiaľ nebudeš živnostníkom a si nezamestnaný,tak budeš evidovaný na úrade práce,s kadiaľ budeš poberať podporu v nezamestnanosti. Vtedy z ÚP odnesieš potvrdenie do ZP,že si u nich evidovaný.ZP Ti v tom prípade zaplatí štát.Do SP u nezamestnaných neodvádza štát nič.Ak živnostníkom budeš,1.rok do ZP odvádzaš 910 sk mesačne,do SP nemusíš nič.
Pepa
30.03.05,11:35
Pokiaľ nebudeš živnostníkom a si nezamestnaný,tak budeš evidovaný na úrade práce,s kadiaľ budeš poberať podporu v nezamestnanosti. Vtedy z ÚP odnesieš potvrdenie do ZP,že si u nich evidovaný.ZP Ti v tom prípade zaplatí štát.Do SP u nezamestnaných neodvádza štát nič.Ak živnostníkom budeš,1.rok do ZP odvádzaš 910 sk mesačne,do SP nemusíš nič.
Nie veľmi dobré vysvetlenie. Ak sa staneš živnostníkom, automaticky platíš od toho mesiaca od ktorého podnikáš do ZP 910,- Sk /platíš mesiac pozadu/. Do SP platíš až v nasledujúcom roku po roku kedy si začal podnikať, ale závisí to od výšky príjmu /12 násobok minim. mzdy/
Monica
30.03.05,12:08
Nie veľmi dobré vysvetlenie. Ak sa staneš živnostníkom, automaticky platíš od toho mesiaca od ktorého podnikáš do ZP 910,- Sk /platíš mesiac pozadu/. Do SP platíš až v nasledujúcom roku po roku kedy si začal podnikať, ale závisí to od výšky príjmu /12 násobok minim. mzdy/Prakticky uvádzaš to isté čo ja. Do SP sa platí po dosiahnutí príjmu minimálne 12 násobku minimálnej mzdy -to je pravda, ale otázka znela, koľko sa odvádza do SP,keď je dotyčný dobrovoľne nezamestnaný. V takomto prípade odvody do SP sa neplatia.;)
A keď aj sa stane SZČO,1. rok do SP sa neplatí ( resp. sa môže,ale nemusí)
Sorry-toľko by som opravila že, nie 1.rok, ale 1. zdaňovacie obdobie sa do SP neplatí.:o
Pepa
31.03.05,12:41
No sorry, prehliadla som čiarku pred "l.rok".
Janka9375
11.05.05,13:13
Na zdravotnú poisťovňu sa musíš prihlásiť a platiť si sám, sociálna poisťovňa je dobrovolná, takýto postup budeš mať aj ako začínajúci živnostník
Duda258
11.05.05,13:19
Nie je to náhodou tak, že do ZP za dobrovoľne nezamestnanú osobu platí štát?
Zita5
11.05.05,13:22
Tu teraz baby rozoberajú v prípade zriadení živnosti - tam si platíš sám . Štát zaťiaľ platí pre dobro...... tak ako si písala .
BEATA7777
11.05.05,17:52
Všetko chápem viem že do ZP sa plati a do SP nie prvé zdaňovac.obdobie a čo do fondu nezamestnanosti 1% to sa platí alebo nie
Zuziana
11.05.05,19:01
V prvom roku podnikania, pokiaľ nemáš vymeriavací základ môžeš platiť soc.poistenie a fond zamestnanosti -už sa volá inak - na báze dobrovoľnosti. Po podaní daňového priznania od 1.7. budeš platiť z nového vymeriavacieho základu.
evina
11.05.05,21:12
Všetko chápem viem že do ZP sa plati a do SP nie prvé zdaňovac.obdobie a čo do fondu nezamestnanosti 1% to sa platí alebo nie
Poistenie v nezamestnanosti pre SZČO je vždy na báze dobrovoľného platenia.
Do SP po dosiahnutí príjmu 12 násobku min.mzdy platí povinne SZČO nemocenské, dôchodkové / starobné, invalidné poistenie/ a do rezervného fondu.
rizo
29.06.05,09:52
Som zivnostnikom od 01.02.05. Viem, ze prvy rok nemusim odvadzat do Socialnej poistovne ak nechcem, ale neviem ci musim byt registrovany v soc. poistovni. Moze mi niekto povedat ci je registracia v Soc. poistovni povinna, alebo ci sa staci registrovat po prvom roku podnikania?
norika
29.06.05,09:59
Stačí sa zaregistrovať až v termíne do 30.6.2006, podľa daňového priznania za rok 2005. N.
uko
29.06.05,10:07
to slovko "registrácia" možno trochu mýli. SP má tlačivo Registračný list FO ktorý slúži ako prihláška aj odhláška, oznamujú sa ním zmeny a prerušenia. neexistuje niečo také, že by si sa v soc. poisťovni len tak zaregistroval aby si ťa evidovali. takže až o rok v tomto čase ak sa staneš povinným platcom pôjdeš sa prihlásiť pomocou tohto tlačiva.ako ty hovoríš zaregistrovať sa
Janka6685
30.06.05,05:52
No ja som bola v 9/2004 a môj snúbenec v 3/2005 na sociálke, kde sme sa išli opýtať čo a ako. Povedali (to čo píšete), že sme len dobrovoľní platcovia, ale aj tak si vyžiadali kópiu živnostenského listu a založili si ho. Neviem, či je to povinnosťou, alebo ho pýtali len preto, že keď ste už tu, tak dajte...
evina
30.06.05,08:08
Som zivnostnikom od 01.02.05. Viem, ze prvy rok nemusim odvadzat do Socialnej poistovne ak nechcem, ale neviem ci musim byt registrovany v soc. poistovni. Moze mi niekto povedat ci je registracia v Soc. poistovni povinna, alebo ci sa staci registrovat po prvom roku podnikania?
Registruješ sa do 8 dní, ak Ti vznikne povinnosť platiť poistné. To znamená, že ak na základe DP 2005 Ti vyplynie platiť do SP poistenie /t.j. dosianeš požadovaný príjem/ registruješ sa najneskôr do 8.júla 2006 pre platenie poistného od 01.07.2006-30.06.2007 a event. ďalej podľa príjmu.. Teraz sa registrovať teda nemusíš, iba ak by si chcel byť dobrovoľným platcom.

§ 228 zákona 461/2003 o sociálnom poistení v poslednom znení zákona č. 163/2005.:
3/ Samostatne zárobkovo činná osoba je povinná prihlásiť sa na nemocenské poistenie a dôchodkové poistenie najneskôr do ôsmich dní od vzniku týchto poistení a odhlásiť sa z týchto poistení do ôsmich dní od ich zániku.