bkubat
16.01.08,15:58
Nedarí sa mi pestovať rozmarín v byte s ústr.kúrením,preto som ho dal do chodby s teplotou do 10C a cez leto ho presádím do záhradky,kde som ho mal celé leto.Ako často ho mám zaliať,do misky alebo hore lebo sa mi zdá,že usychá od spodu.
Bionda
21.01.08,16:52
Neviem ti v tomto prípade úplne pomôcť, ja rozmarín a tiež levanduľu a šalviu na zimu nechávam vonku. Zatiaľ vždy prežili, akurát na nich navŕšim viac zeminy, aby boli zo spodku chránené- podobne ako ruže, ale inak nič.
Ja by som to polievala tak ako to polievaš aj keď je vonku, max. 1x týždenne
klaura
22.01.08,19:18
Ja som tiež raz skúsila rozmarín prezimovať vonku, ale nedopadlo to dobre. Musela som si kúpiť nový. Od jari do jesene ho mám vonku na slnku a hojne ho zalievam, občas hnojím. Na zimu ho dám do studenej ale svetlej miestnosti a zalievam opatrne, keď je zemina v kvetináči suchá. Na jar ho vždy presadím do o dosť väčšieho kvetináča a uložím na miesto. Tento sa mi darí pestovať už štvrtý rok a je už dosť veľký. A práve teraz dokonca kvitne. Dúfam, že som to nezakríkla a do jari neuhynie :).
adi11
23.01.08,18:36
ja mám v robote v kancelárii rozmarín a tiež mi krásne kvitne na bledomodro
dalida
24.01.08,13:40
Neviem ti v tomto prípade úplne pomôcť, ja rozmarín a tiež levanduľu a šalviu na zimu nechávam vonku. Zatiaľ vždy prežili, akurát na nich navŕšim viac zeminy, aby boli zo spodku chránené- podobne ako ruže, ale inak nič.
Ja by som to polievala tak ako to polievaš aj keď je vonku, max. 1x týždenne
Bionda, to ozaj máš aj rozmarín vonku cez zimu? Lebo to by sa aj mne páčilo. Levanduľu aj šalviu mám tiež vonku, ale o rozmarín by som sa trochu bála.Koľko zím ti už prežil? Počula som síce, že aj oleander sa dá prezimovať vonku. Počuli ste o tom niekto?
JaDo
24.01.08,13:59
Veľmi záleží na tom, či sú kríky (oleander, rozmarín...)zasadené na chránenám stanovišti, napríklad pri južnej stene domu v tvaru L a samozrejme na spôsobe zakrytia.
Záleží i na tom, aká je zima. Pri extrémnej asi nepomôže ani dokonalé zakrytie.
bkubat
29.01.08,09:42
ĎAKUJEM ZA RADY ,LETOS TO PREžIJE ASI NA CHLADNEJ CHODBE A Až SA ROZRASTIE VYSKúšAM NIEKTORú RADU
deni10
29.01.08,09:57
My mame zasadeny rozmarin v kvetinachoch. Cez leto ich mavame na balkone a cez zimu v kuchyni.
Strasne milujem zemiaky s rozmarinom. Mnam.
Teraz nam aj jeden zakvitol.:-))
Bionda
29.01.08,10:55
Dalila mám ho tam už tretiu zimu, predvčerom som ho bola aj kuknúť, má sa k svetu. Ako sa bude blížiť jar- hoci si nie som istá či už sa neblíži:D crocusy mám už vonku a tulipány s narcismi sa tiež už derú spod zeme... trochu ho zastrihnem ,odhrniem zem a tiež i ostatné bylinky čo sú vonku a môžu rásť....
dalida
05.02.08,13:49
Skúsim na jar jeden vysadiť von. Dúfam, že prežije:D
jess
25.09.11,18:37
Nedarí sa mi rozmnožiť rozmarín. Ako na to ? Už som skúšala odstrihnúť a pichnúť do zeme...vyschol. Tiež som skúšala ponoriť časť vetvičky do zeme....tiež nič.
Chokma
26.09.11,05:21
Nedarí sa mi rozmnožiť rozmarín. Ako na to ? Už som skúšala odstrihnúť a pichnúť do zeme...vyschol. Tiež som skúšala ponoriť časť vetvičky do zeme....tiež nič.

Dalsia moznost su semiacka. Tento rok ich mam zo semiacka krasnych 7 kuskov.
Vcera som ale pozerala v telke mnozenie levanduly, je to tam podobne. Skus odstrihnut tam, kde ja aj drevnata cast, osup od listkov zospodu, daj si do crepnicka zmes perlitu a substratu, aby lahsie zakorenil. Vacsiu cast nech je perlit, ten viaze na seba vlhkost a drzi ju v sebe a postupne ju uvolnuje podla potreby. Pichni vetvicku do vody a prasku, ktory napomaha zakorenovaniu (mal by sa dat dostat v zahradkarstve) a sup do kvetinaca. Ja by som ho este zakryla flasou zvrchu, nech troska simulujeme foliu a sklenik a snad by to malo vyjst. Skusim to tento rok aj ja. ;-)
Maruška54
26.09.11,05:26
skúste to takto, ten postup mám od kamarátky ktorá ho odkukala v nejakej záhradkárskej relácii, ja som to tak ešte neskúšala


Je třeba si připravit zem namíchanou se stavebním pískem, půl na půl. Tu nasypat do květníku, neudusávat. Pak velmi ostrým nožem odříznout z rozmarýny cca 15 cm dlouhou větvičku a pokud nemáš připravený květináč u sebe, tak tu větvičku okamžitě dát do mikroteňáku. Pokud je květináč připravený, tak z větvičky asi tak jednu třetinu lístků odstranit, znova ostrým nožem seříznout konec větvičky a větvičku rychle dát do země, celou tu třetinu, možná o kousek víc. Zas vůbec neumačkávat kolem ní zem, jen zlehka zapíchnout. Pak lehce zalít, dát na květináč mikroteňák, pevně ho kolem květníku gumičkou utáhnout a nechat měsíc bez starání se o rostlinku. Prý jak se bude odpařovat voda, tak se srazí na kapičky na pytlíku a bude udržovat po celou dobu vlhkost. Po měsíci by rostlinka měla mít kořeny. Jo a má se dát na parapet, ale ne na přímé slunce.
Tak to zkusím takhle, jen musím zas sehnat písek někde na pískovišti a rozmarýnu si namnožím, mám jí ráda jak v jídlech, tak na okně, protože krásně voní.
GabiZ
26.09.11,05:37
Ja som s rozmarínom tiež nemala moc skúseností, každý mi vždy vyschol. Tento rok sa mu zatiaľ darí a dúfam, že to nezakríknem. Ja som si ho namnožila tak, že som odstrihla z vrchu vetvičky a dala do vody, aby pustili korienky. Potom som ich zasadila. Mám už 4 kvetináče a darí sa im. Mám ich vonku na balkóne a tiež sa bojím, čo urobia, keď ich dám na zimu dnu. Mávala som ich v kuchyni pri okne, darilo sa im aj tam, tak uvidím, či prezimujeme. Ja rozmarín veľmi často používam, je vynikajúci aj pri pečení kuracieho mäska, dávam ho na ryby (ak robím na masle) no a teším sa na ligne (chobotničky), mám výborný recept z Chorvátska a tam je rozmarín nevyhnutný.