apo
16.01.08,16:36
Prosím poradiť ako naložiť účtovne aj daňovo so stavbou po kolaudačnom rozhodnutí obce. Jedná sa o novostavbu.

Kolaudačné rozhodnutie je o dvoch poschodiach stavby a prípojkách vody, elektrickej energie, kanalizácii a káblovej prípojky. Rozhodnutie ukladá do 31.12.2007 požiadať o kolaudáciu bytu na 3. poschodí.

Mám zaradiť nehnuteľnosť do dlhodobého hmotného majetku?
Ak áno, ako určím hodnotu zaradeného majetku, aby som správne vypočítal odpisy?

Ďakujem.

apo
apo
17.01.08,09:54
Poraďáci, nik nemá skúsenosť ako postupovať keď kolaudáciou prešla len časť novostavby?

:mee:Prosím poraďte.

apo
betka
17.01.08,18:08
Ak sa jedná o rozostavané stavby (postupy 33/1) stavbu do času vydania kolaudačného rozhodnutia, účtujem na 042.
Ak máte stavbu prechodne alebo predčasne užvanú, účtuje sa o znžen hodnoty stavby na 042 pomocou opravnej položky. Tvorbu účtujem k nedokončenej stavbe 553/094. Poskolaudovan a jej trvalom zaraden do užvania sa OP potom zaúčtuje na účet oprávok a v prospecch účtu 081. Op k nedokončenej stavbe nie je daňovo uznaná.

Čo sa týka zaradenia 2 podlaží, zaradila by som nehnuteľnosť do použvania na základe kolaudačného rozhodnutia, zaradm do evidencie majetku a nsledne odpisujem. Tu by som postupovala opatrne, pretože je potrebné (ak sa nehnuteľnosť stavala naraz) posúdiť výdavky, kt. súviseli s prvými podlažiami a následne vyčsliť výdavky, kt. súvisia s bytom, kt. nbol kolaudovaný.

Andrej vo svojich prspevkoch uvádza, ........radšej som vložila do nasled príspevku citáciu...
betka
17.01.08,18:11
Ninna
17.01.08,18:28
Tu je Andrejov prspevok, kt. o tom svedčí:

http://www.porada.sk/69095-zaradenie-budovy-post608858.html&highlight=zaradenie+nehnute%B5nosti#post608858


Novopostavená budova sa môže do užívania (v súvislosti s uplatňovaním odpisov - 021/042 ) zaradiť až po nabudnutí vlastníckeho práva (= dňa nadobudnutia právoplatnosti vkladu do katastra), nie dňom platnosti kolaudačného rozhodnutia povoľujúceho užívanie stavby.
(Vklad do katastra ako podmienka pre možnosť odpisovania neplatí pri nadobudnutí nehnuteľností kúpou, kupujúci môže budovu odpisovať dňom prevzatia do užívania).
POZOR ;)
apo
17.01.08,19:46
:)Super poraďáci!

Dvakrát ste ma upozornili na fakt, že až po zapísaní do katastra nehnuteľností je možné sa k nehnuteľnosti postavenej vo vlastnej réžii správať ako ku vlastnému majetku s právom odpisovať.

Musím povedať, že ani v poslednom čísle časopisu Dane a účtovníctvo v praxi kde upozorňovali na časté chyby pri nadobúdaní investície vo vlastnej réžii neupozornili na túto dôležitú náležitosť.

Som Vám veľmi vďačný za radu.

apo
andrej_rv
17.01.08,20:24
Andrej vo svojich prspevkoch uvádza, ........radšej som vložila do nasled príspevku citáciu...

Tu je Andrejov prspevok, kt. o tom svedčí:
http://www.porada.sk/69095-zaradenie-budovy-post608858.html&highlight=zaradenie+nehnute%B5nosti#post608858

Toto by som asi mal uviesť na pravú mieru ;). Je síce pravda, že som tento názor viackrát opakoval, ale nie som jeho pôvodcom (len takou hlásnou trúbou :D). Pôvodne som totiž zastával úplne iný názor, "zlomila" ma až argumentácia v tejto téme, resp. príspevku: http://www.porada.sk/t21120-kolaudacia.html#post197387 - príspevky Ing.Acsovej 11 a 13 :).
apo
17.01.08,20:38
Pozrel som link a môžem potvrdiť podľa priebehu realizácie stavby, že zápis do katastra je dôležitý nakoľko v prípade o ktorom som otvoril tému má stavebné povolenie FO, ale vlastníkom má byť PO a prebieha proces na zjednotenie.

Čiže aj keď niekto stavia vo vlastnej réžii ešte nie je isté či skutočne je vlastníkom napriek tomu, že prebehlo kolaudačné konanie. Je naozaj pravda, že definítívnu bodku dá až list vlastníctva.

Ďakujem.

apo
betka
17.01.08,22:13
Dosť som si prečtala o stavbách.
Vo veľa odborných publikáci som čítala, že je možné zaradiť nehnuteľnosť do užvania kolaudačným rozhodnutím-021/042, ak keď sa jedná o novostavbu. Nechcem to tu pliesť......, ale

Beriem do ruky nejaké kolaudačné rozhodnutie,
Kolaudačné rozhodnutie mi hovorí: ....povoľuje užívanie stavby xy na pozemku parc. č. .....v katastrálnom území....: druh stavby, účel stavby.....

Stavebný zákon:
ODDIEL 7
UŽÍVANIE STAVIEB

Kolaudácia stavieb

§ 76

(1) Dokončenú stavbu, prípadne jej časť spôsobilú na samostatné užívanie alebo tú časť stavby, na ktorej sa vykonala zmena alebo udržiavacie práce, pokiaľ tieto stavby vyžadovali stavebné povolenie, možno užívať len na základe kolaudačného rozhodnutia.

(2) Dokončené terénne úpravy, ťažobné a im podobné alebo s nimi súvisiace práce, ako aj informačné, reklamné a propagačné zariadenia sa kolaudujú len v prípadoch, že to stavebný úrad určil pri ich povolení.

(3) Kolaudačné rozhodnutie sa vyžaduje aj pre jednoduché stavby, ich prístavby a nadstavby, ktoré postačilo ohlásiť podľa § 55 ods. 2 písm. a).

Mne z toho vyplýva, že momentom na zaradenie stavby do uživania podľa tejto 76 – spôsobilosť na užívanie je kolaudačným rozhodnutím.

Zoberme si postupy účtovania par. 35, keďže ide o slovíčka:-obstaranie na 042......do času jeho uvedenia do užívania vrátane nákladov....

Vlastníkom nehnuteľnosti som naozaj až keď mám list vlastnctva....(teoreticky)

Aj auto si môžem kúpiť na FA, vlastnkom sa stanem po zaplaten kúpnej ceny a napriek tomu môžem auto odpisovať....

Zrejme sú to blbosti, čo som tu popísala, som už vôl zo všetkého:rolleyes:, ale mne dávajú logiku...

Napr. ak kúpim nehnuteľnosť na základe KZ, zápis bude o niekoľko týždňov, vtedy je jasné, že môžem odpisovať, i keď nemám LV.:confused:
Ninna
18.01.08,11:43
som aj ja zvedavá...
Vladimír Ozimý
18.01.08,12:13
Nespájal by som nehnuteľnosť a možnosť odpisovania hnuteľnej veci ak vlastnícke právo prejde po zaplatení poslednej spátky (to je jasne definované v zákone o dani z príjmov aj v postupoch účtovania kto takýto majetok odpisuje)
Pri nehnuteľnosti, ktorú si postavím takáto možnosť nie je podľa mňa treba dokladovať vlastníctvo a vtedy môžem odpisovať a to dokladujem až keď dostanem papier z katastra nehnuteľnosti...takže tu by som sa priklonil k tomu že nehnuteľnosť by mala byť odpísovaná v čase zápisu do katastra nehnuteľnosti. Nevzťahuje sa na to kúpa nehnuteľnosti. Tam je možnosť odpisu dňom užívania
apo
19.01.08,06:56
Priatelia, je to tak ako sa hovorí o právnikoch: Dvja právnici majú tri názory ne jednu vec.

Ale pokúsim sa zosumarizovať.
Aby som mohol odpisovať nehnuteľnosť postavenú vo vlastnej réžii musím mať splnené dve podmienky.
1. Musím byť vlastníkom, alebo mať právo odpisovať podľa nejakej zmluvy v súlade s zákonom o dani z príjmu.
2. Musím mať kolaudačné rozhodnutie.

Pričom druhá podmienka je 100% a o prvej podmienke je to na argumentoch, ktoré si pre správcu dane pripravím.

Môj problém bol ešte v tom, že zkolaudované bolo iba prízenie a prvé poschodie a v kolaudačnom rozhodnutí bola dané úloha do 31.12.2007 požiadať o kolaudáciu druhého poschodia. Podľa rady ktorú som dostal je to o vykalkulovaní hodnoty druhého poschodia z celej hodnoty stavby. Keďže strecha sa nekolauduje samostatne tak by som to mohol risknúť a odpisovať z 2/3 v tom prípade, že staviteľ mi nedokáže oceniť každé poschodie samostatne.

Čo Vy nato?

Pozdravujem

apo
andrej_rv
19.01.08,08:06
Aby som mohol odpisovať nehnuteľnosť postavenú vo vlastnej réžii musím mať splnené dve podmienky.
1. Musím byť vlastníkom, alebo mať právo odpisovať podľa nejakej zmluvy v súlade s zákonom o dani z príjmu.
2. Musím mať kolaudačné rozhodnutie.
Pričom druhá podmienka je 100% a o prvej podmienke je to na argumentoch, ktoré si pre správcu dane pripravím.
Snáď by bolo pouvažovať aj o možnosti zapísať do katastra rozostavanú stavbu, aby bola splnená prvá podmienka a vzniklo vlastnícke právo k nehnuteľnosti.
Zákon č. . 162/1995 Z. z. (katastrálny zákon)
§ 3
Vymedzenie niektorých pojmov
(15) Rozostavaná stavba na evidovanie v katastri je stavba, na ktorú nebolo vydané kolaudačné rozhodnutie a pridelené súpisné číslo a je aspoň v takom stupni rozostavanosti, že už z predloženého znaleckého posudku je zrejmé stavebnotechnické a funkčné usporiadanie jej prvého nadzemného podlažia.

§ 6
Predmet katastra
(1) V katastri sa evidujú
.
c) stavby spojené so zemou pevným základom, ktoré
1. sú označené súpisným číslom,
2. nie sú označené súpisným číslom,
3. sú rozostavanými stavbami v súvislosti so vznikom, zmenou alebo zánikom práva k nim,

Otázne je potom ešte, či vydanie kolaudačného rozhodnutia na časť budovy postačuje na to, aby sa skolaudovaná časť majetku mohla považovať za hmotný majetok v zmysle § 22 ods. 2 písm. b) ZoDP uvedený do trvalého (nie dočasného alebo prechodného) užívania v zmysle § 33 ods. 1 PÚ.
A samozrejme vstupná cena. Uvedený "odborný odhad" 2/3 sa mi totiž nezdá byť celkom v súlade so zásadami oceňovania v zmysle § 25 ZÚ.