marcuso
16.01.08,18:17
Zdravím.
Chcel by som sa poradiť, nakoľko postupujem v danej veci bez právnika...

Mal som uzatvorenú zmluvu o dielo s jednym stolarstvom na dodavku dveri. To vsak zmluvu porusilo a to konkr. najprv presúvali stále termín montáže až nakoniec prestali so mnou komunikovat a vyhybali sa akemukolvek kontaktu. Preto som napisal urgenciu, kde som ich do urciteho datum ziadal o stanovenie nahradneho terminu montaze a upozornil, ze ak tak neurobia tak vypovedam zmluvu o dielo. Kedze nereagovali, zaslal som im vypoved a zaroven ziadal vratit zalohu. Neprisla ziadna odpoved,nedvihali telefon,nereagovali na sms ani maily, a kedze som mal podozrenie, ze ma podviedli podal som trestne oznamenie, ziadost o presetrenie konania na SOI a tiež žalobu na sud na vymahanie zalohy+odškodne(toto cele trvalo asi pol roka). Az po tom,ako urobila SOI šetrenie a dala stolarstvu povinnost informovat ich, ako dokoncil dielo sa mi ozvali s tym, ze chcu danu situaciu riesit-dodat mi dvere s vyraznou zlavou...upozornil som ich zaroven na trestne stiahanie v danej veci aj zalobu, ktoru som im poslal a dal navrh na mimosudne vyrovnanie.
Znova mi volali s tym, ze mi chcu dvere dodat, ze sa informovali na policii a o trestny cin nejde, lebo mali mi umysel dvere dodat, ze maju aj faktury ktorymi mozu preukazat ze material nakupili. Kedze som ja po vypovedi zmluvy zhanal ineho dodavatela aj nasiel a uhradil mu uz zalohu, odmietol som dokoncenie diela z ich strany (musel by som porusit zmluvu s tym poctivym stolarstvom,a nemuseli by mi vratit peniaze za vynalozene naklady) a zaroven povedal, ze sa to momentalne da uz riesit len tak, ze mi vratia peniaze. Na to mi povedali, ze takto ostaneme stat na mrtvom bode pretoze oni budu mat tiez stratu na uz zakupenom materialy,takze predpokladam, ze mi peniaze dobrovolne nevratia.
:D:D:Da teraz otazka: ak sa budem sudit, tak si myslim, ze vzhladom na to ako porusili zmluvu nemaju narok na uhradenie nimi vynalozenych nakladov a budu mi musiet vratit celu zalohu, je to tak? ako odskodne som navyse v zalobe ziadal vyplatenie 0,5% z celkovej sumy za kazdy prac. den omeskania az do datumu vypovede zmluvy o dielo , to percento bolo v zmluve stanovene ako narok na zlavu v pripade omeskania z ich alebo mojej strany.Myslite si ze je to ok? Ďalej som žiadal podľa obchodneho zakonnika zaplatit uroky 14,25% z dlznej sumy od datumu vypovede zmluvy o dielo do zaplatenia ich dlzoby (10% + ZUM NBS).Je to ok? + uhradu nepriamo vzniknutej škody, kedze som sa nemohol prestahovat s rodinou tak zvysene naklady z prenajmu bytu, ktory nam nepatri cca 3500/mesiac.
Myslim si, ze budem ziadat nahradu za vsetko, co mi ich konanim uskodili finančne a co z toho mi sud schvali to sa uvidi...aky mate nazor?
A este jedna otazka, ma sud termin 3 mesiace od podania na stanovenie terminu pojednavania a max. 6 mesiacov do konania prveho pojednavania?Ak som neuhradil sudne poplatky hned na podani, tak by ma mali vyzvat na zaplatenie , lehoty sa im ale nepredlzuju, ze? A viete poradit, co robit ak sud nedodrzi lehoty?
Sorry za tuto vycerpavajucu story...ale by som presne popisal o co ide, tak si myslim ze to bolo nutne to rozpisat.
Dakujem za vsetky nazory.
val007
09.04.09,08:36
Ahoj,
Chcel by som sa spýtať na túto tvoju skúsenosť ako to dopadlo. My sme na tom podobne. Uzavreli sme zmluvu s elektrikárom pri rekonštrukcii rodinného domu. Podľa zmluvy sme mu vyplatili zálohy na materiál cca 35000,- Skk, no potom sa skoro nič nedialo, žiadny materiál, staré káble.... A potom už nezdvíhal telefón. Naveľa sme sa k nemu prepracovali a uzatvorili sme dohodu o zrušení tejto zmluvy a dátumy, kedy nám zálohu vráti. No a zasa nezdvíha telefón. Keď aj zdvihne, tak nás len klame.... Tak sme zvažovali, že podáme trestné oznámenie. Príde mi to jednoduché, veď máme zmluvu o dielo, doklady, že sme mu vyplatili zálohy, dohodou o zrušení a on neplatí. Čo Ty na to, aká je tvoja skúsenosť?
Ďakujem
marcuso
09.04.09,12:03
ahoj,

no skusenost je zla, sudil som sa doteraz kym konecne som dostal do ruk

platobny rozkaz. Vyhral som samozrejme vsetko...avsak dotycny samozrejme ani platobny rozkaz zo sudu neuhradil takze momentalne prebieha exekucia....dufam ze aspon nieco z neho vyzmikam....



moje odporucanie, napriek tomu ze zrejme prokurator zamietne trestne stihanie podaj trestne oznamenie, dalej podaj podnet na obchodnu inspekciu v mieste jeho trvaleho bydliska a obrat sa aj na sud.Mozes ho predtym na to upozornit sms-kou pripadne mu napis doporuceny list s oznamenim. Ak mas vsetky podklady jasne tak by mal sud vydat platobny rozkaz aj bez pojednavania.Ja som isiel bez pravnika tak sa mi to natiahlo casovo lebo som mal nejaku chybu...

Policia musi viest vysetrovanie a ak ho navstivi aj SOI mozno sa pod tlakom podda, ten moj sa takmer poddal a chcel mi dodat dodatocne dvere,musel som vsak odmietnut a peniaze nechce vratit...tak uvidim ako dopadnem s exekutorom,ci bude mat nejaky majetok alebo budem musiet zaplatit este aj ex. trovy...keby nieco napis na marcusozavinaccentrum.sk