andreaS
11.03.05,08:36
Ahojte poradaci

Co vsetko plati zivnostnik a kam sa treba nahlasit ak ma zivnost, no podnika v oblasti sezonnych prac, cize napr. v zime nema ziadnu pracu.. Tak na polroka pozastavi zivnost a po polroku si ju znova obnovi...

Napr.: v novembri 2005 pozastavi živnost a obnovi si ju v máji-júni 2006. Co musi vlastne platit a v akej vyske. Ostavaju rovnake platby v rovnakych vyskach aj ked zacne znova podnikat? Treba sa aj nahlasit na urad prace pri pozastaveni zivnosti alebo staci oznamit ze bude za toto obdobie dobrovolne nezamestnany.. /za ten polrok si musi vlastne zarobit tolko penazi aby mu to vystacilo cely rok, cize zarobi cca 200tis v hrubom/

poradte mi...
petra:-)
11.03.05,09:23
A tú živnosť pozastaví oficiálne na živnostenskom úrade?
andreaS
11.03.05,09:41
ano oficialne... keby to nebolo oficialne, tak je jasne ze je stale zivnostnikom a je len jeho vec, ze nema ziadnu pracu a platit musi tak ci tak.. ide mi o to, co sa plati pri pozastaveni, kde a co treba nahlasit a tak..

napr. zivnostnikovi XY vyjdu fondy od júla 4000,-/mesačne.. ešte v juni by pozastavil zivnost na 6-7 mesiacov a co musi urobit /nahlasit sa? a kde?/ a co musi platit a kolko... druha vec je, co sa deje ked znova tuto zivnost obnovi.. a z coho sa mu potom vypocitavaju fondy..
petra:-)
11.03.05,10:12
Podľa môjho názoru:
Ak pozastaví živnosť túto skutočnosť oznamuje ZP, SP (vlastne sa odhlási na dobu prerušenia živnosti z poistenia) a DÚ. V období keď má živnosť pozastavenú odvody z titulu SZČO neplatí. Platiť bude potom buď ako zamestnanec, ak sa zamestná, alebo nezamestnaný potom myslím (ale nie som si istá) SP neplatí a ZP platí za neho štát (neviem či to nemusí ZP ohlásiť, že je dobrovoľne nezamestnaný).
Ak pozastaví v júni napr. 2005 na 7mes. t.j. do 31.12 2005 od 1.1.2006 do 1.7.2006 bude platiť odvody z VZ podľa DP 2004.
andreaS
11.03.05,10:20
takto som si to myslela aj ja, no chcela som pocut nazor niekoho dalsieho... a este jeden dotaz... ked bude dobrovolne nezamestnany a niekto mu na tento cas ponukne pracu na dohodu.. je tam nejake obmedzenie, alebo co treba k tomuno... v mzdovych veciach nie som vobec doma...