ojka
16.01.08,18:05
Chcela by som prosím poradiť. Idem robiť jednu prevádzku do ktorej sa nakupuje tovar zo zahraničia(anglicko, čína, nemecko...) Tento tovar platím cez banku a následne ho idem predávať? Mám nejakú podmienku ak tržba z predaja bude napr. 100 000,- mesačne niekde ohlasovať ten nákup (myslím colnicu), alebo len sledovať obrat a keď prekročím 1 500 000,- tak potom sa registrovať za platcu. Díky
Dana K.
16.01.08,18:42
Tovar nakúpený v rámci EÚ sa na colnicu nehlási, tovar dovezený z Číny musíš precliť
chanell
16.01.08,18:54
Len musíš sledovať hodnotu tovaru dovezeného z EU. Ak presiahne 420 000,- musíš sa registrovať za plátcu DPH.


§ 7

(1) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, alebo právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred nadobudnutím tovaru, ktorým celková hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov dosiahne v kalendárnom roku 420 000 Sk.

(2) Žiadosť o registráciu pre daň môže podať osoba podľa odseku 1 aj v prípade, ak hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov nedosiahla v kalendárnom roku 420 000 Sk.

(3) Daňový úrad je povinný osobu podľa odsekov 1 a 2 registrovať pre daň, vydať jej osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť jej identifikačné číslo pre daň bezodkladne, najneskôr do siedmich dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň; tento deň nesmie byť neskorší ako 31. deň po doručení žiadosti o registráciu pre daň; tento deň nesmie byť neskorší ako 31. deň po doručení žiadosti o registráciu pre daň
ojka
16.01.08,18:57
Noooo tak to som nevedela. A teraz ak som nakúpila tovar v r. 2007 ale prevádzku budem mať až v r 2008 tak to evidujem ako tovar na sklade?
chanell
16.01.08,19:06
Pokial účtuješ v JU, tak urob inventúru a stav zásob vykážeš v účtovnej závierke a všetko necháš zaúčtované v nákladoch.

Pokiaľ si už presiahla limit 420 000,- tak rýchlo na daňový úrad. :eek:
ojka
16.01.08,19:13
Nákupom som ešte nepresiahla ten limit, len to ma mrzí nevedela som, že tam je obrat tých 420 000,- stále som rátala len aby tržba nepresiahla 1 500 000,- aby som sa nestala platcom DPH. A mám tam vysoké náklady na rekonštrukciu prevádzky, a možno bolo výhodnejšie stať sa platcom a odrátala by som si DPH z rekonštrukcie. Teraz som z toho paf.
chanell
16.01.08,19:20
No možno by to bolo lepšie, ale ked sa zaregistruješ tak si môžeš tú DPH odpočítať aj tak spätne. ;)

Ale samozrejme je to komplikovanejšie....