gullit
16.01.08,20:25
Ahojte,

je potrebne tlacit k fakturam kosielky so zauctovanim - ak ano aky predpis to uklada za povinnost? Mne zo zakona o uctovnictve par. 10 nevychadza, zeby to bolo nutne, ak kedykolvek zo systemu to zauctovanie dokazem vytiahnut ak to bude potrebne.
Dana K.
16.01.08,20:04
Ja presné predpisy neovládam, ale pamätám si, že som to čítala, že na dokladoch má byť účtovací predpis. Nemusí to byť zrovna vytlačená košieľka, stačí napísané ručne.
evina
16.01.08,20:07
Ahojte,

je potrebne tlacit k fakturam kosielky so zauctovanim - ak ano aky predpis to uklada za povinnost? Mne zo zakona o uctovnictve par. 10 nevychadza, zeby to bolo nutne, ak kedykolvek zo systemu to zauctovanie dokazem vytiahnut ak to bude potrebne.

Jééj košielka...to už sme tu dávno nepočuli...

Paragraf 10 hovorí o obsahu účtovného dokladu a nepredpisuje formu akou to má byť ...môže to byť i na pečiatke, rukou, vytlačené PC...
Milan Benka
16.01.08,20:26
Ak si správne pamätám niečo z registratúry a archivovania dokladov, tak na fa by sa nemali písať predkontácie a pod. To by malo byť zaznamenané na samostatnej prílohe - "košielke".

Niečo také som už v zopár firmách videl.

Napr. došlé fa.

Každá fa má vlastný euroobal s obsahom:

1. Krycí list: obsahuje údaje - dátum došlá; interné č. fa, predkontáciu, poznámky z účtovného hľadiska, poznámky z hľadiska uplatnenia DPH, pozn. z hľadiska dane z príjmu.
2. samotná fa + DL
3. ak sa jedná o tovar, resp. mat. - príjemka na sklad.

Takýmto spôsobom sú riešené aj vyst. fa, int. dokl. a pod.
chanell
16.01.08,20:29
No ked má človek fúúúúúru dokladov, to by potom robil len na euroobaly :D
Milan Benka
16.01.08,20:30
No ked má človek fúúúúúru dokladov, to by potom robil len na euroobaly :D


Zakalkuloval by to do ceny.
chanell
16.01.08,20:33
No pomoc vyrátala som to na min. 4000 euroobalov len v jedne firme - ty brďo možno si vybavím nejakú hromadnú zľavu u výrobcu. To už by bol pekný odber. ;)
babenko1
16.01.08,20:33
Ak si správne pamätám niečo z registratúry a archivovania dokladov, tak na fa by sa nemali písať predkontácie a pod. To by malo byť zaznamenané na samostatnej prílohe - "košielke".

Niečo také som už v zopár firmách videl.

Napr. došlé fa.

Každá fa má vlastný euroobal s obsahom: neblááázni..a čo taká jedna faktúra, ktorá má aspoň 5 cm??? to sa ani do euroobalu nezmestí... a ked je tých faktúr tak zo 100 šanonov, to by sme sa len narobili...zbytočne...

1. Krycí list: obsahuje údaje - dátum došlá; interné č. fa, predkontáciu, poznámky z účtovného hľadiska, poznámky z hľadiska uplatnenia DPH, pozn. z hľadiska dane z príjmu.
2. samotná fa + DL
3. ak sa jedná o tovar, resp. mat. - príjemka na sklad.

Takýmto spôsobom sú riešené aj vyst. fa, int. dokl. a pod. stačí podľa mňa likvidačný list, kde je toto všetko zahrnuté
evina
16.01.08,20:41
Ak si správne pamätám niečo z registratúry a archivovania dokladov, tak na fa by sa nemali písať predkontácie a pod. To by malo byť zaznamenané na samostatnej prílohe - "košielke".

Niečo také som už v zopár firmách videl.

Napr. došlé fa.

Každá fa má vlastný euroobal s obsahom:

1. Krycí list: obsahuje údaje - dátum došlá; interné č. fa, predkontáciu, poznámky z účtovného hľadiska, poznámky z hľadiska uplatnenia DPH, pozn. z hľadiska dane z príjmu.
2. samotná fa + DL
3. ak sa jedná o tovar, resp. mat. - príjemka na sklad.

Takýmto spôsobom sú riešené aj vyst. fa, int. dokl. a pod.

Skús si spomenúť bližšie, nakukla som do zákona a na prvýkrát tam nič také nevidím..
Rozalka
16.01.08,21:56
Jééj košielka...to už sme tu dávno nepočuli...

mimotemy Evka, teraz ťa tak asi viem zaradiť medzi ostatné 17-ky, lebo len my 17-ky vieme, čo sú košieľky. Tí neskôr narodení sa asi len vyškierajú. :D
balci
16.01.08,22:14
Ak si správne pamätám niečo z registratúry a archivovania dokladov, tak na fa by sa nemali písať predkontácie a pod. To by malo byť zaznamenané na samostatnej prílohe - "košielke".

Toto mi asi ušlo, ale keby všetko bolo na samostatnej príloha - košielke- čo na to naše lesy ...
Mimochodom, v mojom bývalom zamestnaní košieľky zrušili ešte v 80-ych rokoch a ten, kto to navrhol, dostal odmenu za zlepšovák - firma ušetrila.
andrej_rv
16.01.08,22:24
Ak si správne pamätám niečo z registratúry a archivovania dokladov, tak na fa by sa nemali písať predkontácie a pod. To by malo byť zaznamenané na samostatnej prílohe - "košielke".

To platilo asi v súvislosti so starším znením zákona o účtovníctve č. 563/1991. Tam sa pri účtovnom doklade v § 11 ods. 2 uvádzalo:
(2) Náležitosti účtovného dokladu sa môžu umiestniť aj na iných než účtovných písomnostiach; tieto písomnosti sa uschovávajú po rovnakú dobu ako účtovný doklad.
Tie "iné ako účtovné doklady" boli podľa mňa napr. aj tie košieľky s predkontáciami buď pre 1 alebo často pre väčší počet účtovných dokladov (napr. za 1 deň).
Platné znenie ZÚ žiadnu takúto možnosť neobsahuje, podľa § 10 ods. 1 písm.
g) už samotný doklad musí obsahovať označenie účtov, na ktorých sa v účtovných jednotkách účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva účtovný prípad zaúčtuje. Ani v platnom znení zákona či vyhlášky o registratúre som si nevšimol žiadne ustanovenie, ktoré by predkontáciu priamo na doklad vylučovalo.
gullit
17.01.08,16:06
paragraf 10 ods 1 zakona o uctovnictve

g) označenie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje v účtovných jednotkách účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, ak to nevyplýva z programového vybavenia.

- ako teda chapete "ak to nevyplýva z programového vybavenia"? Podla mna mne z programoveho vybavenia t.j. mojho ERP systemu vyplyva na akych uctoch to bolo zauctovane (t.j. kedykolvek si to mozem odtial vytiahnut) a preto sa mi nechce ku kazdej fakturky este tlacit alebo pisat predkontaciu - zijeme predsa v 21. storoci nie? Naco mame pocitace? Aj ked v nasom zakone je este vela veci, o ktorych ked hovorim zahranicnym kolegom tak len oci otvaraju.
andrej_rv
17.01.08,16:15
- ako teda chapete "ak to nevyplýva z programového vybavenia"?
Nejaké názory k uvedenej problematike boli prezentované aj v tejto téme: http://www.porada.sk/t52420-oznacovanie-uctov-na-doklade.html
adi11
19.01.08,16:02
V 80 -tych rokoch ked neboli PC sme ku každej došlej faktúre prikladali likvidačné listy, na ktorých sa predkontovávalo a museli byť podpísané nákupcom, plánovačom, účtovníkom, vedúcim učtárne a nakoniec námestníkom firmy.
Teraz v RO prikladáme k došlej fa realizačné listy podľa zákona o finančnej kontrole.
mimotemy na jednom školení si nedávno jedna kolegyna nevedela spomenúť na košielky tak sa školiteľa opýtale, že aj tie nohavičky čo musíme tlačiť....bolo smiechu, odvtedy ju volam p.Nohavičková:)
Lucy
19.01.08,16:24
V 80 -tych rokoch ked neboli PC sme ku každej došlej faktúre prikladali likvidačné listy, na ktorých sa predkontovávalo a museli byť podpísané nákupcom, plánovačom, účtovníkom, vedúcim učtárne a nakoniec námestníkom firmy.
Teraz v RO prikladáme k došlej fa realizačné listy podľa zákona o finančnej kontrole.
mimotemy na jednom školení si nedávno jedna kolegyna nevedela spomenúť na košielky tak sa školiteľa opýtale, že aj tie nohavičky čo musíme tlačiť....bolo smiechu, odvtedy ju volam p.Nohavičková:)

Súhlasím. Ja osobne som sa s tým stretla vo väčšej firme, kde bol presne takýto kolobeh. Sekretárka zapísala došlé faktúrky, ku každej pripla likvidačný list, napísala na to č. fa, dodávateľa, predmet dodávky. GR každú jednu fa podpísal na likvidačnom liste,kde napísal, ktorý zamestnanec ju má skontrolovať tak z vecnej ako aj formálnej stránky. Až odsúhlasené faktúry došli k nám na účtareň, kde sme na likvidačné listy dopisovali predkontácie. Neskôr sme boli frajerky, lebo sme sme predkontáciu vytlačili a pripli už len na likvidačný list. V spomínanej firme to fungovalo aj v roku 2003, ked som tam končila PP.A myslím, že to takto funguje dodnes. :)
Rozalka
19.01.08,21:41
Súhlasím. Ja osobne som sa s tým stretla vo väčšej firme, kde bol presne takýto kolobeh. Sekretárka zapísala došlé faktúrky, ku každej pripla likvidačný list, napísala na to č. fa, dodávateľa, predmet dodávky. GR každú jednu fa podpísal na likvidačnom liste,kde napísal, ktorý zamestnanec ju má skontrolovať tak z vecnej ako aj formálnej stránky. Až odsúhlasené faktúry došli k nám na účtareň, kde sme na likvidačné listy dopisovali predkontácie. Neskôr sme boli frajerky, lebo sme sme predkontáciu vytlačili a pripli už len na likvidačný list. V spomínanej firme to fungovalo aj v roku 2003, ked som tam končila PP.A myslím, že to takto funguje dodnes. :)
Jasné, keď je veľká firma, musí to fungovať podľa predpísaného kolobehu dokladov, ale tam, kde sekretárka, zamestnanec zodpovedný za kontrolu jednu a druhú a účtovník je vždy tá istá osoba, len GR je iný (často ani to nie) asi netreba kolobeh ...
mimotemy Pomenovanie "nohavičky" sa mi páči viac ako "košieľka" :)
betka
16.10.08,19:17
Prečítala som si celú tému i s prílohami. Práve tlačim účtovné doklady a lepím ich k DF, VF, na PPD a VPD vypisujem čísla v denníku, ...........a le to je mimo........

Stále ma zaujíma, prosím Vás 17-károv, čo je to táááááááááááááá košieľka, neviem ako sa robilo za socíku, neviem ako vyzerá, nedá sa Vám pripnúť? Fakt som zvedavá.

Prosím Vás, len sem niekto nepricapnite fotto nočnej košele, :D:D
Paula
16.10.08,19:20
Nočná košeľa je to, že napíšeš MD/DAL (na faktúru alebo na lajstro, ktoré na fa prilepíš)a k tomu sumy a podpíšeš a aj zaúčtuješ, alebo niekto podľa Tvojho návodu zaúčtuje a tiež podpíše :)
evina
16.10.08,19:35
Prečítala som si celú tému i s prílohami. Práve tlačim účtovné doklady a lepím ich k DF, VF, na PPD a VPD vypisujem čísla v denníku, ...........a le to je mimo........

Stále ma zaujíma, prosím Vás 17-károv, čo je to táááááááááááááá košieľka, neviem ako sa robilo za socíku, neviem ako vyzerá, nedá sa Vám pripnúť? Fakt som zvedavá.

Prosím Vás, len sem niekto nepricapnite fotto nočnej košele, :D:D

http://www.porada.sk/t70083-likvidacny-list-k-doslej-fakture.html

http://www.porada.sk/t24125-likvidacny-list-kosielka.html

http://www.porada.sk/t235-p2-uctovanie-na-doklade.html

P.s. Mám peknú aj nočnú, ale bez predpisu...:D
Paula
16.10.08,19:45
P.s. Mám peknú aj nočnú, ale bez predpisu...:D

Ako sa na nás 17-ky patrí;)

Ale...nemá rada vyjadrenia : mne kontrolou prešlo, mne nič nevytýkali, atd. Avšak, predsa len poviem, že za veľa, veľa rokov kadejakých kontrol mi naozaj nik nehľadel na košeľu, ale na to, čo a ako je zaúčtované. To skôr, ak som mala nejaké účty zdedené a košeľa(prilepená či pricviknutá) prekrývala údaje na fa, doslova kontrole zavadzala;). Nuž, je to veru rôzne (abstrahujem od povinnosti výroby).
Melnick
16.10.08,19:48
Janka daj si do vyhľadávania Likvidačný list a môžeš si vyberať: medzi silónovou, bavlnenou, flanelovou ............košieľkou.
Ale aby si nepovedala ,tak Ti jednu pricapím.:)


http://www.porada.sk/221169-post2.html
evina
16.10.08,19:55
Aj taká pekna pečiatka môžu košeľu nahradiť :)
Paula
16.10.08,19:57
Neprotestujem, len to vidím ako číru zbytočnosť, pokiaľ predpisujem a účtujem iba ja bez klonu.
Melnick
16.10.08,19:58
mimotemyHa ha ,zasa som objavila Ameriku až po Kolumbovi/ ovládam aj v taliančine /. Kým som varila kávu / áno dobre čítate/ vy ste tu tie košieľky stihli aj oprať, kým moja odpoveď betke odštartovala. :D:D:D
betka
16.10.08,20:00
Janka daj si do vyhľadávania Likvidačný list (http://www.porada.sk/search.php?do=process&query=Likvida%E8n%FD+list+) a môžeš si vyberať: medzi silónovou, bavlnenou, flanelovou ............košieľkou.
Ale aby si nepovedala ,tak Ti jednu pricapím.:)


http://www.porada.sk/221169-post2.html

Už som vyčerpala pre dnes všetky ocenenia. ZAjtra sa poďakujem.

No a ten likv. list :eek:, podľa mňa zbytočná byrokracia. No nedopísala by som sa.
Par. 10 som si prečítala xy-krát v minulosti, nerobila som v účtárni, a zo samého par. 10 mi stačí, že mám napr. DF, a k tomu si dám lístok (vytlačený) napr v MRP vnútorný zúčt. doklad, a všeeeeeeetko dokopy má náležistosti par. 10. :)
betka
16.10.08,20:02
Aj taká pekna pečiatka môžu košeľu nahradiť :)

Aj tú som používala, ale zbytočne ma bolel z nej prostredník:D

mimotemy mrník v štvrtok :D:D:---