Lila
11.03.05,09:37
1./Prosím Vás, ak starobný dôchodca v r.2004 pracoval 3 mesiace na DOVP, má nárok na nezdaniteľnú časť a v akej výške??? Alebo ak nemá nárok, vráti sa mu
preddavok na dani z týchto dohôd???

2./A ako to je, ak dôchodca pracoval celý rok na prac. zmluvu, má nárok na nezdaniteľnú časť ? Alebo ak nie , má nárok na vrátenie preddavku z tejto
prac. zmluvy???

Prosím, skúsení, poraďte mi. Vopred ďakujem
Evanka
11.03.05,08:48
1./Prosím Vás, ak starobný dôchodca v r.2004 pracoval 3 mesiace na DOVP, má nárok na nezdaniteľnú časť a v akej výške??? Alebo ak nemá nárok, vráti sa mu
preddavok na dani z týchto dohôd???

2./A ako to je, ak dôchodca pracoval celý rok na prac. zmluvu, má nárok na nezdaniteľnú časť ? Alebo ak nie , má nárok na vrátenie preddavku z tejto
prac. zmluvy???

Prosím, skúsení, poraďte mi. Vopred ďakujem1. Ak nie je starobny dochodok priznany k 1.1.2004, ma narok na celu nezdanitelnu cast
2. Ak bol poberatelom starobneho pocas celeho roka a vyska jeho dochodku za rok je nizsia ako tato nezdanitelna suma, ma narok na odpocet rozdielu sumy (odpocitatelna polozka - vyska dochodku).
3. Ak bol poberatelom starobneho pocas celeho roka a vyska dochodku presahuje vysku nezdanitelnej sumy, nema narok na odpocitatelnu polozku.
Lila
11.03.05,09:40
Evanka, ďakujem za radu. Čiže , ak platí odst.3 , že je od 1.1.2004 riadnym
star. dôchodcom poberajúcim celý rok dôchodok a má ho vyšší ako 80.832 Sk, tak mi vychádza, že si nemusí podávať DP FO , nakoľko mu preddavok dane
/z DOVP či prac. zmluvy/ NEVRÁTIA.
Jozef Mihál
11.03.05,09:52
Lila, každý človek, ktorý mal počas roka 2004 nejaký príjem zo závislej činnosti, si môže požiadať svojho zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania dane. Ak tak neurobí, a jeho príjmy za rok 2004 sú vyššie, ako 40416 Sk, musí si podať daňové priznanie.

Takže ak jeho príjem bol menej ako 40416 Sk, nemusí robiť nič. Inak viď prvé dve vety.
Evanka
11.03.05,09:56
Evanka, ďakujem za radu. Čiže , ak platí odst.3 , že je od 1.1.2004 riadnym
star. dôchodcom poberajúcim celý rok dôchodok a má ho vyšší ako 80.832 Sk, tak mi vychádza, že si nemusí podávať DP FO , nakoľko mu preddavok dane
/z DOVP či prac. zmluvy/ NEVRÁTIA.Lila, nemusi v pripade ak jeho prijem z tych dohod nepresiahol sumu 40 416,- Sk. V opacnom pripade ano.
Evanka
11.03.05,09:59
Vidim, ze som sa oneskorila. To bude vekom a prebdenymi nocami. http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif. Aj tak je odpoved p. Mihala komplexnejsia.