bordzis
11.03.05,08:48
Som novým užívateľom PORADA.SK a chcel by som poprosiť ostatných o názor na problém resp. situáciu, ktorá sa mi práve stala. V roku 2003 platiteľ DPH podnikajúci ako SHR si v 1. a 2. Q/2003 uplatnil daň na vstupe. Nakoľko v poľnohospodárstve začína obdobie uskutočňovania zdaniteľných plnení až v 3.Q vznikol mu za prvé dva kvartály nadmerný odpočet. Požiadať o vrátenie bolo možné podľa vtedy platného zákona až v ďalšom období. Ale vznikla situácia, že správca dane zrušil registráciu z dôvodu "nedostatočného" obratu. Posledným zdaňovacím obdobím bol 2.q/2003. Má nárok na vrátenie nadmerných odpočtov, alebo nie?
rosemary
11.03.05,11:09
Ja by som skúsila písomne požiadať o vrátenie. Buď vrátia, alebo napíšu prečo nevrátia.
alexaneta
11.03.05,11:15
podľa mňa áno keď k zrušeniu registrácie prišlo po II.Q pokiaľ ste si o to samozrejme požiadali ale zrejme je to na diskusiu s DÚ lebo u nich človek nikdy nevie čo nelogické v zákone zas vyhrabú. ale určite by som to nenechala len tak.treba bojovať pokiaľ to zákon umožní a vyvrátiť aj im ich pravdy pretože posledne sa dosť stretám s tým že aj pracovníci DÚ už nevedia kde je sever a ako si čo vyložiť.
prajem veľa šťastia a pekný deň
bordzis
11.03.05,12:53
..ďakujem za Vaše názory. O vrátenie som požiadal. Dokonca 2-krát. Dostal som odpoveď, že nakoľko som už neni platiteľ, tak už nemôžu vrátiť nadmerný odpočet. Tak som sa informoval a informoval, až som prišiel k tomu, že daňové úrady dostali metodiku, že nadmerné odpočty sa môžu vracať, ale až po kontrole. Tak sme požiadali o kontrolu, ale kontrolori nám vstupy neuznali, pretože sme ich nepoužili na uskutočnenie zdaniteľných plnení pri ktorých vzniká daňová povinnosť. ....neviem síce ako som mohol vedieť na začiatku roka, že v júli už nebudem platca DPH?! ....a tak nám neuznali žiadne vstupy a nakoniec výsledok voči štátu bol taký, že musíme štatu zaplatiť výšku dane na výstupe + daň zo zostatkovej hodnoty HIM, ktorú sme samozrejme vyčíslili v priznaní za posledné zdaňovacie obdobie.
....a teraz rozmýšľam, či sa nám oplatí odvolať, alebo nie?
bordzis
11.03.05,12:56
..ešte jeden detail! ....ak sa nadmerný odpočet v tomto prípade môže vrátiť, ale až po kontrole, nech mi niekto vysvetlí ako?..... keď Vám vyhodia všetky vstupy?!