Legina
16.01.08,22:16
Dobrý deň,
sme ZŠ s MŠ, čiže RO, ktorej zriaďovateľom je obec. K 31.12. sme povinný na výdavkovom účte (232) vykazovať nulový zostatok. To by nebol pre nás problém, pretože všetko sme mali vypočítané tak aby k 31.12. boli všetky peniaze vyčerpané Ešte 31.12. dopoludnia sme vyčerpali z účtu posledných 824,- Sk a boli sme radi. Pri kontrole účtu 2.1.2008 sme s hrôzou zistili, že na našom účte ešte 31.12. popoludní bolo prijatých 8 tis. Sk od nášho zriaďovateľa, ktorý nám zaslal naše vlastné príjmy (školné za MŠ) bez upozornenia a oznámenia. Tie sme mimochodom urgovali skôr. Peniaze sme vrátili naspäť zriaďovateľovi, ale už v novom roku. K 31.12.2007 máme na 232 zostatok 8 tis.Sk, ktoré sme nemali ako a kedy vyčerpať.
Problém: ako to zaúčtovať ? čo s rozpočtom, pretože originálne kompetencie + vlastné príjmy sa nerovnajú s výdavkami (prebytkový rozpočet)???
Ak máte niekto s týmto skúsenosti, prosím o radu. Ďakujem:mee:
kvet
17.01.08,05:48
V účtovníctve RO sa účet 232 bude vykazovať ako bankový účet s konečným kreditným zostatkom. RO zaúčtuje takúto situáciu k 31.12.2007 ako záväzok voči rozpočtu obce nasledovne: MD 211 / D 348. Tento účtovný zápis zabezpečí, že vyššie uvedená situácia neovplyvní konečný zostatok na účte 964. Podľa postupov účtovania platných od 1.1.2008 sa v rámci prevodového mostíka zostatok na účte 348 preúčtuje na účet 354 - Zúčtovanie z financovania z rozpočtu obce. Následne napr. do 15.1.2008 RO prevedie na účet obce finančné prostriedky vo výške konečného zostatku na účte 232. RO túto operáciu zaúčtuje: MD 354 / D 222. Tým účet 354 nebude mať zostatok. Pretože podľa nových postupov účtovania zostatok ani nebude môcť mať a nebude sa ani vykazovať v súvahe.
Nevyčerpané prostriedky k 31.12.2007 budú súčasťou prebytku rozpočtového hospodárenia obce, nie RO, pretože RO výsledok rozpočtového hospodárenia nevykazuje !

Pekný deň
Legina
17.01.08,10:09
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď, čo sa týka účtovania už mi to je jasné.
Mám predsa ešte len jednu otázku na ten rozpočet - či ho nemám upraviť.
Originálne k. za rok sú napr. 550 tis.Sk, vlatné príjmy za rok sú napr. 35 tis.Sk t.j. rozpočet zostavený na 585 tis. Sk ale k 31.12. čepranie z rozpočtu iba 577 tis. Sk ( o tých 8 tis. Sk menej, ktoré však cez príjmový účet prebehli k zriaďovateľovi, avšak on ich zaslal až toho 31.12.).
Otázka: mám rozpočet nechať tak, alebo ho upraviť o - 8 tis.Sk.
Ďakujem
kvet
17.01.08,10:53
Je to v podstate jedno, či rozpočet upravíte o 8 tis. Sk alebo nie. Koniec koncov, zmenu rozpočtu musí schváliť orgán obce (obecné zastupiteľstvo) a to sa spätne už realizovať nedá. Nevyčerpané prostriedky, t.j. suma 8 tis. Sk bude prebytkom rozpočtového hospodárenia obce ako celku.
Pozn.: suma 8 tis. Sk predstavuje príjmy za "školné MŠ" a v súlade s § 23 ods. 1 písm. j) zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy, je RO, ktorá tieto príjmy dosiahla oprávnená o sumu týchto príjmov prekročiť rozpočet výdavkov, tzn., že takto dosiahnuté príjmy a z nich realizované výdavky do rozpočtu sa dávať nemusia.
Legina
17.01.08,12:00
Ešte raz vďaka, veľmi ste mi pomohli.
Prajem pekný deň