svojar
17.01.08,04:38
K založeniu tejto témy ma viedlo včerajšie odpisovanie hodnôt a výmena trubičiek v PSVN v bytoch nášho SVB. Ide proste o to, že postupom rokov sa v niektorých bytoch rapídne znížila spotreba, alebo lepšie povedané počet kladných dielikov podľa ktorých sa vykonáva rozpočítavanie nákladov. Aspoň tak to robila naša firma.
Keď som sa bližšie pozrel na hodnoty porovnateľných bytov tak iba pri kladných dielikoch bol rozdieľ 300%. napr. A 25, B 100 - pomer 1:4
Ale sú aj dieliky pred 0 /nulou/ u nás 5 radiátorov asi po 8 d - ktoré sa doposiaľ nebrali do úvahy - ja som si ich prirátal a vyšlo mi A 25+40=65
B 100+40=140 a už je pomer 1:2,15 a už je rozdieľ "iba" 115%. Vysoký, ale nižší ako v prvom prípade.
Ibaže podľa tých kladných dielikov sa rozrátávajú aj peniaze. Teda podľa nevýhodného pomeru pre tých čo majú viac kladných dielikov. Narovnakých bytoch napr.: 60% - var. zložka je pre byty 20000,- Sk
Podľa prvého A 20000x25/125 = 4000,-
B 20000x100/125= 16000,-
a teraz aj s tými pred 0 .
A 20000x65/205= 6341,5
B 20000x140/205= 13658,-
Teda pre A zvýšenie, pre B zníženie.
Jední budú nadávať- tí s enormne malou spotrebou, druhí sa budú radovať. Prerátal som si to náš dom je to tak pol na pol teda celkové + a -. Veľa sa pohybuje okolo priemeru.
Myslím, že teda rozrátanie, kedže sú to PRVN - pomerové, by sa malo vykonávať zo všetkých skutočne spotrebovaných dielikov a nie iba z kladných.
Pri takýchto príležitostiach sa uvádzajú aj absurdné príklady, ktoré síce nemastanú, ale daný prolém môžu ozrejmiť. Teda dom má 500000,- Sk ako variabilnú zložku 60% na rozrátanie podla spotreby. Vo všetkých bytoch okrem jedného je na všetých meračoch 0/nula/. Iba ten jeden byt má 1. Keď to budú rátať z kladných čísiel, tak ten byt s 1 zaplatí všetko.
Tak čo poradíte - možno sem urobí "kuk" aj niekto z firiem ktoré náklady rozrátavajú. Ale nechcem radu - dajte si digitálne, ja by som bol pre, ale sú drahšie - ách jo!
Vopred vďaka všetkých za názor. Ahoj
svojar
17.01.08,03:39
Samozrejme nie PSVN ale PRVN, hneď v prvom riadku.
Orim
17.01.08,06:44
Určite je k tomu aj návod ako to rozpočítať. Ale nebude to asi len o dielikoch ale aj o kooficientoch, ktoré sú pre rôzne radiátory rôzne. Ak som to pochopil správne "0" je teoreticky niekoľko dielikov od nejakej hranice od ktorej sa dieliky počítajú. Možno by stálo za úvahu vždy napísať stav koľko dielikov tam je keď sa tam tá trubička dáva a od nej počítať "0". Druhá vec je to či je to celé počítanie pred "0" a po "0" rovnomerné. Ja osobne by som bol za tú variantu odpísať stav pri ktorom sa tam trubička dáva a ten považovať za "0". To znamená zo všetkých spotrebovaných dielikov. To tvoje "B" tak ako si sám hovoril.
Nie mi je to však jasné ako to je to mínus. Každá trubička má rovnaký počet dielikov pred "0" a je rovnako naplnená a má rovnaký koeficient odparovania (neviem to inakšie nazvať) pred "0" a po nej? Ak áno tak to počítať všetko ak nie je treba stanoviť 0 na tom dieliku pri ktorom sa to tam dá, ale to je len môj laický názor.
svojar
17.01.08,09:56
Jasné Mirko, samozrejme, že sa budú dávať aj koeficienty radiátorov a iné.Ide mi len o ten základný vstup. To minus je ten počet dielikov pred "0" je rovnaký a medium sa odparuje rovnako ako pred "0" tak aj po nej.Asi poviem predsedníčke, aby svolala schôdzu aby sa to ujednotilo a záver by sme nahlásili firme, ktorá nám náklady na kúrenie vyrátáva. Vďaka
najag
17.01.08,15:20
....že postupom rokov sa v niektorých bytoch rapídne znížila spotreba, alebo lepšie povedané počet kladných dielikov podľa ktorých sa vykonáva rozpočítavanie nákladov......alebo skor pochopili, ako sa maju k tymto fantastickym meracom spravat,....co je to vzlinavost a ako ju vyuzit pri odcitani dielikov, co su to pohyblive stredy radiatorov, ze farebny olej do lamp sa da pouzit aj do trubiciek.......atd.
Elena Navrátilová
17.01.08,15:31
mimotemySvojar, skutočne sa vyplatia skôr tieto PRVN ako digitálne? Aj s výmenou trubičiek? No neviem... a s digitálnym sa predsa len toľko nedá "manipulovať". Ale to je vec názoru a ten je v tomto prípade jednoznačne vysvetliť ľuďom rozdiel medzi digitálnymi a odparovacími PRVN.
Julian
18.01.08,13:18
Myslím si, že ak je v tubičke po roku nula, alebo menej, tak určite bol neoprávnený zásah. Pokiaľ si ešte pamätam, tak dieliky nad nulou sa velmi rýchlo odparili (asi za týždeň alebo dva). Zásah mohol byť taký, že niekto vsúpil do meradla a napr. uzavrel kapiláru, alebo ju mohol aj doplniť ako píše najag (za tú dobu čo sú tieto meradlá na trhu tak sa asi zdokonalili aj špekulanti).
Na týchto pom. meradlách je stupnica dielikov z hora smerom dole hustejšia (dielik hore má väčší rozmer ako dielik dole) a to asi znamená, že čím je hladina náplne hlbšie tak sa jej menej odparí pri rovnakej teplote. Taktiež v stupnici je zakomponovaný výkon radiátora- to znamená, že väčší radiátor má hustejšiu stupnicu a tým aj počet dielikov na nej väčší (napr. 45 dielikov) naproti tomu menší radiátor má na stupnici rovnakej veľkosti iba napr. 32 dielikov. Píšem o PRVN typu Brunata.
Myslím si ale, že tieto PRVN boli spoľahlivejšie ako digitálne. Ich presnosť zabezpečovali fyzikálne zákony a pokiaľ sa nerozbili tak fungovali spoľahlivejšie. To že sa odparovali aj v lete nehralo až takú významnú rolu, lebo odparovali sa každému. Po výmene za digitálne nám v prvom roku bolo vymenených okolo 18 %.
najag
18.01.08,20:26
Je vela sposobom, ako oklamat trubickove, aj digitalne PRVN. Ten najjednoduchsi sposob je, pouzivat "zimne" a "letne" radiatory. Jednoducho v zime si odmontuju radiator s meracom a zavesia si radiator bez meraca. Aj tieto pripady sa uz vyskytli. A ak pozna clovek podstatu cinnosti tychto meracov a iba trosku vie nieco o termofyzike, tak tie ostatne sposoby mu uz idu same.Clovek je tvor vynaliezavy, ako hovoria bratia cesi " zlate ceske ruciciky":D:D:D
Halli
18.01.08,20:45
Je vela sposobom, ako oklamat trubickove, aj digitalne PRVN. Ten najjednoduchsi sposob je, pouzivat "zimne" a "letne" radiatory. Jednoducho v zime si odmontuju radiator s meracom a zavesia si radiator bez meraca. Aj tieto pripady sa uz vyskytli. A ak pozna clovek podstatu cinnosti tychto meracov a iba trosku vie nieco o termofyzike, tak tie ostatne sposoby mu uz idu same.Clovek je tvor vynaliezavy, ako hovoria bratia cesi " zlate ceske ruciciky":D:D:D

Tak to by som chcela vidieť tých frajerov, čo si v zime pod tlakom a horúcou vodou odmontujú radiatory :eek:...a ak niekto vypustí systém, tak to by sa mu len tak neoplatilo, čo by za ten špás zaplatil...:rolleyes: Najag to už musia byť "nie zlate česke ručičky" ale chorí ľudia.
najag
19.01.08,17:02
Slavica, na privode k radiatoru je ventil, na spiatocke radiatora sa montuje STOP ventil. Takze v byte v takom pripade sa u kazdeho radiatora pohodlne odstavi privod aj odvod, vymeni sa radiator a znova sa pusti. Aby nebol tak zavzdusneny, tak sa napusti pred pripojenim vodou...jednoduche , ze ?:D:D:D A chori ludia ? Co potom povedat, ked manzelka v byte nenapise manzela, deti, len aby usetrila par korun za vytah a spolocne osvetlenie ? Teplo je predsa najdrahsia komodita v byvani, tak preco neusetrit viac, ak to niekto chce?
Elena Navrátilová
19.01.08,17:25
Nie každý má reguláciu cez spiatočku. Takže po technickej stránke to nie je všade takto možné uskutočniť.
najag
19.01.08,17:58
Stop ventil nema nic spolocne s regulaciou a da sa predradit ku kazdemu radiatoru. Inak sam nechapem o aku regulaciu cez spiatocku kurenia by mohlo ist.
Elena Navrátilová
19.01.08,18:10
mimotemy Ale tá spiatočka sa musí asi nahodiť len pri spustených stúpačkách, nie? U nás sa montovala spiatočka práve pri regulovaní vykurovacej sústavy a keďže je to o vyregulovaní... tak pri našej vykurovacej sústave to bolo riešené práve spiatočkou. Možno to je aj v rozdielnosti vykurovacích sústav, ale jednoznačne bolo prezentované, že nastavením spiatočky je regulácia úplná. Neviem čím iným, sa nastavuje regulácia, nakoľko sa otáčky na spiatočkách nastavovali regulačnými kľúčmi v každom byte. Taže to svoj význam vzhľadom k reulácii má a myslím, že práve ten "čo reguluje prietok vo vykurovacom telese". Samozrejme ak to v dome nikto nemá a niekto má možnosť "zmrazovacej súpravy" krátkodobo to poslúži aj k demontáži vykurovacieho telesa aj k montáži medzikusu spiatočky. Ale pokiaľ nemá vykurovacie teleso spiatočku tak neviem ako sa dá len tak vymeniť vykurovacie teleso bez spustenia celej stúpačky. V hlavnej vykurovacej sezóne. Možno záleží aj na veku domu. U nás to do vyregulovania vykurovacej sústavy a montáže spiatočiek možné nebolo. A o "stop ventile" som ešte nepočula. Možno to je len pomenovaním... Takže možno niektoré vykurovacie sústavy to už poznajú. Náš dom bol kolaudovaný v roku 1985. A okrem "vylomených" ventilov na radiátoroch nebolo nič. Žiadna možnosť regulovania prívodu tepla.
ivangabris
19.01.08,19:00
mimotemy Ale tá spiatočka sa musí asi nahodiť len pri spustených stúpačkách, nie? U nás sa montovala spiatočka práve pri regulovaní vykurovacej sústavy a keďže je to o vyregulovaní... tak pri našej vykurovacej sústave to bolo riešené práve spiatočkou. Možno to je aj v rozdielnosti vykurovacích sústav, ale jednoznačne bolo prezentované, že nastavením spiatočky je regulácia úplná. Neviem čím iným, sa nastavuje regulácia, nakoľko sa otáčky na spiatočkách nastavovali regulačnými kľúčmi v každom byte. Taže to svoj význam vzhľadom k reulácii má a myslím, že práve ten "čo reguluje prietok vo vykurovacom telese". Samozrejme ak to v dome nikto nemá a niekto má možnosť "zmrazovacej súpravy" krátkodobo to poslúži aj k demontáži vykurovacieho telesa aj k montáži medzikusu spiatočky. Ale pokiaľ nemá vykurovacie teleso spiatočku tak neviem ako sa dá len tak vymeniť vykurovacie teleso bez spustenia celej stúpačky. V hlavnej vykurovacej sezóne. Možno záleží aj na veku domu. U nás to do vyregulovania vykurovacej sústavy a montáže spiatočiek možné nebolo. A o "stop ventile" som ešte nepočula. Možno to je len pomenovaním... Takže možno niektoré vykurovacie sústavy to už poznajú. Náš dom bol kolaudovaný v roku 1985. A okrem "vylomených" ventilov na radiátoroch nebolo nič. Žiadna možnosť regulovania prívodu tepla.
náš bol kolaudovaný 11/2000. Takže máme term. ventily a aj ventil na spiatočke. Takže teoreticky by to išlo vymeniť. Ale je to fakt práca naviac a niektorí ľudia by si mohli dať tú námahu a robiť to. Za tie prachy prečo nie? Povedia si a kúpia si druhé radiátory. :mee: to by ma porazilo potom. Ináč na spiatočke keď ten ventil priškrtíš tak hreje ten radiátor menej. To potom môže aj menej spotrebovať.
Elena Navrátilová
19.01.08,19:07
náš bol kolaudovaný 11/2000. Takže máme term. ventily a aj ventil na spiatočke. Takže teoreticky by to išlo vymeniť. Ale je to fakt práca naviac a niektorí ľudia by si mohli dať tú námahu a robiť to. Za tie prachy prečo nie? Povedia si a kúpia si druhé radiátory. :mee: to by ma porazilo potom. Ináč na spiatočke keď ten ventil priškrtíš tak hreje ten radiátor menej. To potom môže aj menej spotrebovať. Ak Ti stačí menej tepla.. nemusíš ani manipulovať so spiatočkou. Ale samozrejme, že je predpoklad, že to ľudia budú stále špekulovať ako ušetriť na tom čo spotrebujú. U nás to je totiž tak, že manipulovaním spiatočky sa môže narušiť celá regulácia. Teda, stratila by význam, lebo prietoky by sa zas
"rozštelovali". My máme spiatočky na špeciálny kľúč.
svojar
20.01.08,05:06
Nám namontovali ventily na spiatočky práve pri regulácii. A slúžia k tomu, aby sa bez vypúšťania stupačky dal ľahko vymeniť radiátor.
najag
20.01.08,15:45
Elena, kazda dvojrurkova vykurovacia sustava ma dve rury, z ktorych jedna je privodna rura- vstupna , ktorou sa privadza z kotolne horuca voda do radiatora a druhou rurou-spiatockou, z radiatora sa odvadza ochladena voda nazad do kotolne na jej znovu ohriatie:D:D:D Chapem, ze na zenu a nielen na zenu, je rozvod vykurovania a jeho hydraulicke vyvazenie zlozite, preto si napisala to, co si napisala:D:D:D Ked Vam robili hydraulicke vyvayzenie, tak Vam do vertikalnych stupaciek namontovali ventily diferencneho tlaku, aby bol tlak stale rovnaky v sustave, bez vlivu na otvorenych radiatoroch, teda na prietoku. Stop ventil,o ktorom som pisal, je jednoduchy ventil, ktory sa montuje na spiatocke radiatora, aby sa nemusela spustat cela stupacka, ked je nejaky problem, ale sa uzavrie radiator a hotovo. Takze aby si chapala suvislosti, ktore som napisal a jablka boli stale jablka. Takze aj potom vymena radiatora zimneho za letny je pohoda. Problemom bytovych domov , ktore meraju spotrebu tepla PRVN a teda dielikami, ktore maju vzdy inu hodnotu, ked sa teplo rozpocitava a tieto dieliky ani nepredstavuju skutocnu spotrebu je to, ze nemaju realny pohlad na skutocnu spotrebu bytov, ktora je pri merani spotreby tepla v kWh. Vtedy aj vychadza na povrch, co je nadspotreba z dovodu nevyhodnosti polohy bytu, kolko predstavuje v porovnani so strednymi bytmi a kolko predstavuje v spotrebe tychto bytov luxus nazyvany trenkova a nohavickova teplota.A ze vlastne sa presuva koeficientami nadspotreba z bytov s nevyhodnych bytov na byty vyhodne, z ktorych sa stavaju byty vlastne nevyhodne v ramci rozpocitavania spotreby tepla,iba o tom vlastne nikto nevie. U radoveho domu urcite.:D:D
Elena Navrátilová
20.01.08,16:20
Ak môžem... nezaťažuj sa vysvetľovaním o dvojrúrkovej vykurovacej sústave kvôli mne. :D Ale ďakujem za ochotu. Radšej sa vyjadri k tomu čo som písala. Z akého roku je vykurovacia sústava čo opisuješ aj s nejakým "stop" ventilom. Ja vidím čo mám teraz na radiátore a videla som to čo som mala predtým na radiátore. Ja ako žena, ver alebo never si rada dám vysvetliť odborníkom čomu nerozumiem, ale aj všetky následky a dôsledky, ktoré z "toho" alebo "onoho" plynú. Nejdem ani vyvracať Tvoje tvrdenia, že u nás sa nemohla regulácia robiť cez spiatočky. Ja vidím (aj keď som žena) :D projekt k našej termohydroregulácii vykurovacej sústavy a viem, že otáčky na spiatočke sú individuálne vypočítané a dané projektantom ku každému číslu bytu. Opakujem, u nás sa spiatočka bez "originálneho" kľúča nedá ovládať. Nemáme v medzikuse spiatočky klasický vonkajší ventil. Nemám k tomu čo dodať. :D;)
Halli
20.01.08,18:34
Najag na naších panelákoch, /ktoré poznám/ nemáme stop ventily na radiatoroch a tak u mňa nikto ten radiator nevymení :D. Pre neopravnenú manipuláciu je to dobré, ale horšie je to v prípade poruchy, ale aj to sa dá riešiť.;) Ale trpnuť celú zimu, že ku mne príde hociktorý sused a zbada, že nemám merač, nevpušťať do bytu nikoho a babrať sa z výmenou radiatorov, to už je fakt scestné :cool:
Elena Navrátilová
20.01.08,18:39
Najag na naších panelákoch, /ktoré poznám/ nemáme stop ventily na radiatoroch a tak u mňa nikto ten radiator nevymení :D. Pre neopravnenú manipuláciu je to dobré, ale horšie je to v prípade poruchy, ale aj to sa dá riešiť.;) Ale trpnuť celú zimu, že ku mne príde hociktorý sused a zbada, že nemám merač, nevpušťať do bytu nikoho a babrať sa z výmenou radiatorov, to už je fakt scestné :cool:
Kedysi dávali v televízii správca odhalil jedného čo si menil na zimu vykurovacie telesá. Námatkovo. A dali mu doplatiť priemernú spotrebu za neviem aké obdobie dozadu. Nezaškodí si o nejakú takúto klauzulu si veru doplniť zmluvu, resp. dodatok o SVB.
Halli
20.01.08,18:46
Kedysi dávali v televízii správca odhalil jedného čo si menil na zimu vykurovacie telesá. Námatkovo. A dali mu doplatiť priemernú spotrebu za neviem aké obdobie dozadu. Nezaškodí si o nejakú takúto klauzulu si veru doplniť zmluvu, resp. dodatok o SVB.

Elenka v tom nieje problém, v zákone 630/2005 §6 je to poriešené.Ja už nechcééééém žiadne dodatky, je to už predodatkované a stale čosi menia, len čo ľudí znechucujú.:eek::D
Elena Navrátilová
20.01.08,18:54
Elenka v tom nieje problém, v zákone 630/2005 §6 je to poriešené.Ja už nechcééééém žiadne dodatky, je to už predodatkované a stale čosi menia, len čo ľudí znechucujú.:eek::D
:D:D:D:D
Vieš, ono by stačilo kompetentných na správnom mieste. Tam kde sa to dá podchytiť v čase spracovávania a tvorby zákonov, vyhlášok... Vieš koľko vecí je vo vyhláške a predsa musíš mať aj uznesenie, že si to ľudia odhlasovali, odsúhlasili. Nestačí len, že vyhláška to obsahuje. ;)
Halli
20.01.08,18:57
Je na to taký hrozný vzorec;), takú pokutku zaplatiť to može byť zaujímavé, ale horšia by bola ta hanbááá :D v paneláku.

S tých vyhlášok ma už ide poraziť, aj s tých registrácií a zmien a nehovorím o schvaľovaní, uzneseniach a keď vídím koľko ľudí sedí koli tomu na úrade...typické Slovensko...ale to už sme v inej téme:eek:
najag
20.01.08,19:34
Ak môžem... nezaťažuj sa vysvetľovaním o dvojrúrkovej vykurovacej sústave kvôli mne. :D Ale ďakujem za ochotu. Radšej sa vyjadri k tomu čo som písala. Z akého roku je vykurovacia sústava čo opisuješ aj s nejakým "stop" ventilom. Ja vidím čo mám teraz na radiátore a videla som to čo som mala predtým na radiátore. Ja ako žena, ver alebo never si rada dám vysvetliť odborníkom čomu nerozumiem, ale aj všetky následky a dôsledky, ktoré z "toho" alebo "onoho" plynú. Nejdem ani vyvracať Tvoje tvrdenia, že u nás sa nemohla regulácia robiť cez spiatočky. Ja vidím (aj keď som žena) :D projekt k našej termohydroregulácii vykurovacej sústavy a viem, že otáčky na spiatočke sú individuálne vypočítané a dané projektantom ku každému číslu bytu. Opakujem, u nás sa spiatočka bez "originálneho" kľúča nedá ovládať. Nemáme v medzikuse spiatočky klasický vonkajší ventil. Nemám k tomu čo dodať. :D;)
Staci iba, ked mi blizsie toto objasnis, mozno to potom pochopim :D
Elena Navrátilová
21.01.08,04:35
Staci iba, ked mi blizsie toto objasnis, mozno to potom pochopim :D

mimotemy Nemáš cestu okolo? Príď sa pozrieť na našu vykurovaciu sústavu. Ja neviem akú máte Vy, ale nešla by som niekoho podceňovať. Hoci len preto, že je žena. Myslím, že to je dôležité. Akú má kto vykurovaciu sústavu a k tomu patričné regulačné možnosti. Takže, musíš mi len veriť, že v našom dome na vykurovacej sústave neboli žiadne regulačné (ani dodnes nemáme stop ventile) prvky. :D Ak si taký znalý vykurovacích sústav,... pozriem do projektu označenie tej našej.
najag
21.01.08,06:50
Ja zasadne nikoho nikdy nepodcenujem, vazim si kazdeho nazoru,ale ako clovek aj s technickym vzdelanim nerozumiem tomu, co si napisala. Mne su jasne vykurovacie sustavy, v bytovych domoch sa v podstate pouzivala jedna a ta ista sustava, je mi jasna podstata hydraulickeho vyregulovania aj jej cinnost, aj jej rozumiem. Ja som Ti predsa jasne napisal, ze STOP ventil nie je prvkom hydraulickeho vyregulovania sustavy, je to iba ventil, ktorym sa uzatvara radiator v jeho spodnej casti, na spiatocke. Vykurovaciu sustavu je mozne rozne vyregulovat, ale princip vyregulovania a ciel vyregulovania je iba jeden. Vo vertikalnych vstupnych potrubiach - stupackach udrzat rovnaky diferencny tlak v zavislosti na roznych prietokoch media.Pretoze spiatocka moze byt bez tlaku, ked su vsetky radiatory uzatvorene, alebo pod roznym tlakom,v zavislosti od otvorenych radiatoroch, ktory nie je zaujimavy z hladiska vykurovania, pretoze hydraulika sa robi za tym ucelom, aby kazdy byt mal rovnaky tlak a potrebne mnozstvo media v radiatoroch , bez ohladu na otvorenie a prietok radiatorov. Inak v hornom podlazi su bud prekurovani, alebo nedokurovani. Takze ja Ti verim, ze na Vasej sustave nie su ziadne regulacne prvky, ak nemate urobene hydraulicke vyvazenie, alebo mate regulacne prvky, ak mate vyvazenie, ale Stop ventil na radiatore moze byt bez ohladu na to, ci je vyvazena sustava, alebo nie je vyvazena sustava. Len tomu, co si popisala nerozumiem, nehladiac na to, ze teraz si napisala, ze nemate ziadne regulacne prvky, predtym ze otacate spiatockou, takze som z toho zmateny uplne:D:D:D
Elena Navrátilová
21.01.08,07:01
Kým sme zaviedli termostatické ventile a vyregulovali sústavu sme nemali žiadne regulačné prvky... prosím Ťa čítaj celý príspevok. Tak si neviem predstaviť ako môže niekto vymeniť vykurovacie teleso bez spustenia stúpačky. (To bolo k Tvojej reakcii na príspevok od Slávice, mala pravdu). Keď nemáš čím zastaviť cirkulačný obeh v sústave, teleso vymeníš jedine spustením stúpačky. "Stop" ventil nepoznám, ale pozriem info. Ak ho máš na telese Ty, tak ho máš. Nebudem tvrdiť, že ho nemáš. Ak vieš, že Ti stačí k tomu, aby si si mohol vymeniť vykurovacie teleso, tak to vieš. Ja už neviem ako Ti to napísať, aby si porozumel. ;) Mrzí ma, že si zmätený,... skús prečítať znovu a možno nebudeš už zmätený. :D
svojar
21.01.08,10:32
Keď som zakládal túto tému, tak som si nepredstavoval, že sa to otočí na technickú polemiku ohľadne výmeny radiátorov. Chcel som len poznať názor na zarátavanie dielikov nad "0". Inak s tým ventilom naozaj ide ľahko radiátor vymeniť. A máme k tomu ešte taký prípravok /od dodávateľa/ aby voda z radiátora sa dala pri vypúšťaní nasmerovať kde chceš - do vedra.
Orim
21.01.08,20:12
No neviem, obvykle sa dáva regulácia do hlavného ventilu a nie do spiatočkového, ale to neznamená, že to tak nemôže byť. Ten spiatočkový sa používa ako stop ventil pre prívod (odvod) vody cez spiatočku. Používa sa na to imbusový klúč 3 alebo 4 zavisí to od ventilu. A možno aj iná veľkosť. Väčšinou by mal slúžiť pri odpájaní radiátora od stúpačky. Je to 2 minútová záležitosť, keď nepočítam vypúšťanie vody z radiátora.

svojar ten prípravok na vypúštanie radiátora by som rád videl.
svojar
22.01.08,05:44
Musím ho odfotiť a pošlem. Nemám doma digifot. musím doniesť od syna.
svojar
23.01.08,14:14
Skúsim poslať fotku. Vzalo mi jen jednu, ostatní jsou prý veľké. Druhý som zmenšil, tak to potom vzalo.