Zuzana Boháčová
17.01.08,06:26
DObrý deň,
chcem Vás poprosiť,ak máte informácie o niečom takom,ako je oznamovacia povinnosť zamestnanca zamestnávateľovi v prípade,že je zamestnaný aj u iného zamestnávateľa, kde vykonáva podobnú prácu.
Konkrétne: jedna pani je zamestnaná ako učiteľka na strednej škole /TPP/ a na dohodu o pracovnej činnosti v inej škole tiež vyučuje.
Má povinnosť informovať zamestnávateľa , kde je na TPP o tom,že vykonáva rovnakú činnosť aj u iného zamestnávateľa?
Môžete ma prípadne odkázať prosím aj na konkrétne § ?
Ďakujem moc
ZlaticaB
17.01.08,05:56
Nemá povinnosť informovať zamestnávateľa, v súčastnosti môžeš mať aj viacero TPP a dohôd už to potom zostáva na nej aby si to vysporiadala pri ročnom zúčtovaní daní.
abel
17.01.08,06:08
Tu zrejme ani tak nejde o vysporiadanie dane, ale aby sa nestalo, že jeden zamestnávateľ si zamestnanca vyškolí, vysiela ho napr. na rôzne školenia a semináre, a ten zamestnanec to potom zúročí u iného zamestnávateľa. Neviem, či to rieši Zákonník práce, ale niektoré podniky si to riešia v kolektívnych zmluvách.
zhv
17.01.08,06:15
POZRI §83 ZP
STRELEC
17.01.08,06:20
Len doplňujem zhv:

§ 83
Výkon inej zárobkovej činnosti
(1) Zamestnanec môže popri svojom zamestnaní vykonávanom v pracovnom pomere vykonávať zárobkovú činnosť, ktorá je zhodná s predmetom činnosti zamestnávateľa, len s jeho predchádzajúcim písomným súhlasom.
(účinnosť od 1. septembra 2007)
(2) Zamestnávateľ môže udelený súhlas podľa odseku 1 písomne odvolať. V písomnom odvolaní súhlasu je zamestnávateľ povinný uviesť dôvody zmeny svojho rozhodnutia. Zamestnanec je potom povinný bez zbytočného odkladu zárobkovú činnosť skončiť spôsobom vyplývajúcim z príslušných právnych predpisov.
(3) Obmedzenia ustanovené v odsekoch 1 a 2 sa nevzťahujú na výkon vedeckej, pedagogickej, publicistickej, lektorskej, prednášateľskej, literárnej a umeleckej činnosti.
Zuzana Boháčová
17.01.08,07:47
Ďakujem Vám pekne poraďáci;)
Zuzana Boháčová
20.01.08,17:15
prosim ešte o odpoveď:

keď chce isť zamestnanec aj na živnosť (rovnaka činnosť ako ma v trvalom prac.pomere na prac.zmluvu)
ale stale ostane zamestnany u pôvodneho zamestnavateľa
plus pripadne bude v 1 inej firme na dohodu o pracovnej činnosti

tak ma povinnosť oznamiť to zamestnavateľovi v TPP
aj tomu kde je zamestnana na dohodu? (tam predpokladam nie)

a ako to treba oznamiť zamestnavateľov?viem že písomne-
napr.:
hlavička-meno a priezvisko zamestnanca, adresat-zamestnavateľ
vec: oznamenie
text: oznamujem Vam že odo dňa ...vykonavam činnosť rovnaku ako je predmet pracovnej zmluvy aj na živnostensky list + som zamestnana u ineho zamestnavateľa.
:confused:
niečo také?netreba uviesť názov druhého zamestnávateľa predpokladám...
ďakujem moc za pomoc
Zoltán Kovács
20.01.08,17:18
prosim ešte o odpoveď:

keď chce isť zamestnanec aj na živnosť (rovnaka činnosť ako ma v trvalom prac.pomere na prac.zmluvu)
ale stale ostane zamestnany u pôvodneho zamestnavateľa
plus pripadne bude v 1 inej firme na dohodu o pracovnej činnosti

tak ma povinnosť oznamiť to zamestnavateľovi v TPP
aj tomu kde je zamestnana na dohodu? (tam predpokladam nie)

a ako to treba oznamiť zamestnavateľov?viem že písomne-
napr.:
hlavička-meno a priezvisko zamestnanca, adresat-zamestnavateľ
vec: oznamenie
text: oznamujem Vam že odo dňa ...vykonavam činnosť rovnaku ako je predmet pracovnej zmluvy aj na živnostensky list + som zamestnana u ineho zamestnavateľa.
:confused:
niečo také?netreba uviesť názov druhého zamestnávateľa predpokladám...
ďakujem moc za pomoc

Ak chce zamestnanec vybaviť živnosť s rovnakou činnosťou ako má aj jeho zamestnávateľ tak na to potrebuje písomný súhlas od zamestnávateľa.
JankaO
20.01.08,17:21
Treba si prečítať príspevok č. 5 od STRELCA
wagner
20.01.08,17:43
Tiež si treba pozrieť zákon o prácach vo verejnom záujme. Nepotrebuje na to súhlas zamestnávateľa, keď je to jeho pracovná činnosť?
Zuzana Boháčová
21.01.08,18:05
Ak chce zamestnanec vybaviť živnosť s rovnakou činnosťou ako má aj jeho zamestnávateľ tak na to potrebuje písomný súhlas od zamestnávateľa.

môže zamestnanec napísať zamestnávateľovi nejaké "oznámenie",kde mu oznámi i vykonávaní rovnakej činnosti ako SZČO+ zamestnanie u iného zamestnávateľa,
a pôvodný zamestnávateľ toto oznámenie len potvrdí a pripíše súhlasím, dátum,pečiatka podpis.. stačí niečo také?
JankaO
21.01.08,18:25
môže zamestnanec napísať zamestnávateľovi nejaké "oznámenie",kde mu oznámi i vykonávaní rovnakej činnosti ako SZČO+ zamestnanie u iného zamestnávateľa,
a pôvodný zamestnávateľ toto oznámenie len potvrdí a pripíše súhlasím, dátum,pečiatka podpis.. stačí niečo také?

Nie. Nemôže mu oznámiť, že vykonáva..... Zákon vyžaduje predchádzajúci písomný súhlas, To znamená, že najskôr musí mať súhlas zamestnávateľa a potom može zamestnanec sa inde zamestnať alebo vybaviť si živnosť. ( mimochodom, nepoznám zákon, ktorý by ukladal povinnosť používať pečiatku).
Zuzana Boháčová
24.01.08,07:19
OK, Ďakujem Vám moc