LMM
17.01.08,06:55
xx
Chobot
17.01.08,07:13
Poprosim o radu. Zamestnavatel ma emailom odvolal z funkcie v jan.2008 z dovodu zlych hospod.vysledkov za rok 2007. V mzde za dec.2007 mi neboli vyplatene ziadne premie ako pohybliva cast mzdy. V prac. zmluve je uvedene, ze na premie nemam narok a ze zamestnavatel si vyhradzuje pravo vyplacat ich za predpokladu plnenia odmenovych ukazovatelov. Ukazovatele a odmenove hodnotenie podla prac. zmluvy tvoria neoddelitelnu sucast prac. zmluvy. Nikdy som ich nedostal ani nepodpisal. Podpisany je kazdy kvartalny resp.mesacny plan-prevzatie v ktorom sa uvadzaju planovane financne objemy. V prac. zmluve je taktiez uvedene, ze nevyplatenie odmien bude so zamestnancom VZDY prerokovane. Toto sa vsak nestalo ani ustne ani pisomne.
V prac. zmluve je taktiez uvedene, ze charakteristika prace (napln) tvori neoddelitelnu sucast zmluvy-ktoru som dodnes vsak nevidel ani nedostal ani nepodpisal. Konecne otazka: Ma na to zamestnavatel pravo? Ako sa branit? Kedze PP ma koncit dohodou k 31.1. dovolim si pripojit ikonu

Prémie sú nenárokovateľná časť mzdy a pri ich priznaní je vždy otázne, či je na ne nárok alebo nie. Vo väčšine prípadov o pridelení rozhoduje prakticky aj tak nadriadený. Pokiaľ máš dojem, že si mal na ne nárok, môžeš si tento nárok uplatniť súdnou cestou, ale buď pripravený, že dôkazné bremeno bude na tebe - tzn, že budeš musieť preukázať, že sa zamestnávate zaviazal, že ak splníš niečo na X% (napr. plán predaja), tak ti vyplatí XXXX SKK odmien. Ďalej budeš musieť preukázať, že tá podmienka bola splnená (napr. výkaz tržieb,...). Potom môže súd priznať nárok na odmeny.

Ale z tvojho príspevku bez riadneho preskúmania všetkých ustanovení tvojich dohôd a príloh ti nikto tu jednoznačne nepovie, či na tie odmeny máš nárok alebo nie.

Navyše uvádzaš, že si nikdy nedostal žiadne podklady na výpočet odmien (stanovenie ukazovateľov), tak na základe čoho chceš preukázať, že na ne máš nárok. Kde sa zamestnávateľ zaviazal, že dostaneš odmeny?


V prac. zmluve je taktiez uvedene, ze nevyplatenie odmien bude so zamestnancom VZDY prerokovane. Toto sa vsak nestalo ani ustne ani pisomne.

Ako si predstavuješ prerokovanie odmien? Pred súdom to môže byť kľudne aj akékoľvek oznámenie, že plán si nesplnil a nedostaneš odmeny.


V prac. zmluve je taktiez uvedene, ze charakteristika prace (napln) tvori neoddelitelnu sucast zmluvy-ktoru som dodnes vsak nevidel ani nedostal ani nepodpisal.

A doteraz ti to nechýbalo? Prečo si to nepožadoval skôr? Prečo až vtedy sa zamestnanci zobudia, keď niečo horí?

Myslím, že ťaháš za kratší koniec.:(