AlaNR
11.03.05,09:20
Určite už táto téma bola niekde rozoberaná, ale konkrétne môj prípad som nikde nenašla.

Problém:
Podnikateľ účtujúci v JU, registrovaný pre DPH prijal od iného podnikateľa zálohu na celoročný odber tovaru. Záloha bola v deň prijatia na bankový účet rozdelená na ZD+DPH.
Tovar bude zákazník odoberať podľa svojej potreby a pri každom odbere mu bude vystavená faktúra.
Môžem ZD zo zálohy zaúčtovať priamo do príjmu za tovar alebo to mám robiť postupne, ako budú vystavované čiastkové faktúry?
Sefcikova
11.03.05,09:05
v JÚ by som to zaúčtovala priamo na príjmy za tovar
LUBIKA
11.03.05,11:23
Určite už táto téma bola niekde rozoberaná, ale konkrétne môj prípad som nikde nenašla.

Problém:
Podnikateľ účtujúci v JU, registrovaný pre DPH prijal od iného podnikateľa zálohu na celoročný odber tovaru. Záloha bola v deň prijatia na bankový účet rozdelená na ZD+DPH.
Tovar bude zákazník odoberať podľa svojej potreby a pri každom odbere mu bude vystavená faktúra.
Môžem ZD zo zálohy zaúčtovať priamo do príjmu za tovar alebo to mám robiť postupne, ako budú vystavované čiastkové faktúry?

Dobrý deň. Ja by som to nedala do príjmu za tovar, ale do príjmov nedaňových. Do príjmov daňových pôjde až faktúra za skutočne odobratý
tovar.Je to jednoduchšie kvôli sledovaniu príjmov.
AlaNR
11.03.05,12:12
Ďakujem za odpovede.
Skúsila som sa spýtať jednej známej účtovníčky a tá mi tiež povedala, že to mám dávať do príjmu až keď budú vystavené konkrétne faktúry.

Nebránim sa ďalším postrehom, ak mi ešte niekto k tejto téme má čo povedať, prosím, napíšte to.

Ďakujem!!!
Mickya
11.03.05,12:45
Takže: vystavíš zál. fa, zákazník Ti ju uhradí. Ty si povinná ale do 15 dní od prijatia platby na účet vystaviť faktúru (podľa Zák. o DPH).
AlaNR
11.03.05,12:57
Nie faktúru, ale daňový doklad k platbe. Ten som vystavila.

Ale vraj mi nevznikol príjem za predaj tovaru, ale som len prijala peniaze.

Už sa začínam zamotávať, len tak ďalej, Aluška...
Janna
14.03.05,06:26
Ja som robila prijate preddavky takto:

1. Vystavili sme preddavkovú faktúru, prisli nám peniaze v 02/05 - zaúčtovala som to ako iný nezdaniteľný príjem.
2. K prijatej zálohe som vystavila danovy doklad. (z nej odvedieme DPH)
3. Kedze tovar sme dodávali neskôr 03/05, tak som vystavila dalsi danovy doklad k tovaru, kde ale uvediem, ze DPH nemôzu uplatniť nakolko bola uplatnena v danovom doklade z prijatej faktury.

Uctujem to potom tak, ze prijaty preddavok internym dokladom vystornujem s dátumom, kedy vystavujem faktúru k tovaru a dalsim internym dokladom zauctujem fakturu k tovaru ako príjem za tovar.

j.
AlaNR
14.03.05,06:33
Janna veľmi pekne ďakujem, takto presne som to myslela...
kubranka
21.12.06,08:56
Dobrý deň, nechcem zakladať novú tému, hoci môj problém sa netýka zálohy na tovar, ale zálohy na finančné plnenie (myslím, že by to mohlo byť podobného charakteru). Prijali sme teda zálohu na finančné plnenie, vystavili sme faktúru. Finančné plnenia sa uskutočňovali postupne, pričom sme za každé vystavovali faktúry, kde sme uviedli, že boli uhradené zálohou. Do konca tohto roka však nedôjde k celkovému vyčerpaniu prijatej zálohy a preto by som sa chcela spýtať, či do základu dane (FO účtujúca v JÚ) pôjde prijatý preddavok len vo výške uskutočnených finančných plnení, alebo ho môžeme zdaniť už tento rok v plnej výške?
Zoltán Kovács
21.12.06,09:00
Dobrý deň, nechcem zakladať novú tému, hoci môj problém sa netýka zálohy na tovar, ale zálohy na finančné plnenie (myslím, že by to mohlo byť podobného charakteru). Prijali sme teda zálohu na finančné plnenie, vystavili sme faktúru. Finančné plnenia sa uskutočňovali postupne, pričom sme za každé vystavovali faktúry, kde sme uviedli, že boli uhradené zálohou. Do konca tohto roka však nedôjde k celkovému vyčerpaniu prijatej zálohy a preto by som sa chcela spýtať, či do základu dane (FO účtujúca v JÚ) pôjde prijatý preddavok len vo výške uskutočnených finančných plnení, alebo ho môžeme zdaniť už tento rok v plnej výške?

Nielen môžeš ale musíš zdaniť v plnej výške.
kubranka
21.12.06,09:01
A čo § 17 ods. 12 ZDP? Ten sa na to nevzťahuje?
eskoes
21.12.06,09:06
Nielen môžeš ale musíš zdaniť v plnej výške.
a čo § 17 ods. 12 písm. b) Súčasťou základu dane daňovníka s príjmami podľa § 6, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11, alebo ktorý uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, je poskytnutý alebo prijatý preddavok, a to v tom zdaňovacom období, v ktorom došlo k splneniu dodávky tovaru, služby alebo iných plnení, na ktorých úhradu bol prijatý alebo poskytnutý.
eskoes
21.12.06,09:17
A čo § 17 ods. 12 ZDP? Ten sa na to nevzťahuje?
myslím si, že to ide do zdaňovaných výnosov v tom roku, v ktorom službu skutočne poskytnete bez ohľadu prijatia zálohy, jasne sa o tom hovorí v § 17 ods. 12; ale možno smith vie prečo napísal, že to ide celé naraz, tak sa hádam vyjadrí
kubranka
21.12.06,09:56
Ďakujem, počkám teda, či sa ešte vyjadrí.
eskoes
21.12.06,10:39
neviete niekto, či to teda spadá do toho § 17 a má sa príjem zdaniť až keď bude služba poskytnutá, alebo to dať do príjmov celé v čase prijatia zálohy ? Ď.
ekopo
21.12.06,11:01
Myslím, že § 17 ods. 12 písm. b hovorí jasne o tom že poskytnutý alebo prijatý preddavok je súčasťou ZD v tom období, v ktorom došlo k splneniu dodávky tovaru, služby...... čiže záloha prijatá v r. 2006 účtovaná ako PNZD, dodanie tovaru v r. 2007 , pomocou ID účtovať ako POZD. Poskytnutú zálohu účtovať obdobne.
Zoltán Kovács
21.12.06,12:41
Revidujem môj príspevok v zmysle §12 písm. b) v tom zmysle, že do zdaniteľných príjmov sa zarátava prijatá záloha iba do výsky plnenia v zdaňovacom období.

Ďakujem za upozornenie na moju chybu.
anka1
23.03.09,12:21
Ahojte, uhradili sme zalohu na reklamu v 12/08. Reklama bude uskutocnena az 01/09. Mozem tuto zalohu zauctovat do vydavkov ovpl. zaklad dane? V § 17 ods. 12, bod b) uz nic take nevidim, ze sa to nemoze.... :((
Vie mi s tym niekto poradit?
Dakujem pekne.
macula
23.03.09,12:22
áno, zálohy sú už VOZD