vanilka
17.01.08,09:13
rozhodli sme sa predat vo firme auto, ktore bolo kupene zo zahranicia a v ramci DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-10-2007-a.html) tam prebehlo samozdanenie, problem je v tom ci na fakture mame vykazat DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-10-2007-a.html) alebo nie, volala som na danovy urad a maju tam nato rozdielne nazory neviete mi niekto poradit?
Zoltán Kovács
17.01.08,08:15
AKá kategória? M alebo N?
vanilka
17.01.08,08:53
ide o M1, mam taky pocit ze tam sa DPH nevracia, cize sa ani nemoze vystavit na FA ale nie som si ista
Tweety
17.01.08,08:54
ide o M1, mam taky pocit ze tam sa DPH nevracia, cize sa ani nemoze vystavit na FA ale nie som si ista
Máš dobrý pocit, pri OMV kat. M1 nie je možné uplatniť odpočet dph, takže ani predaj nebude s dph..
Zoltán Kovács
17.01.08,08:54
ide o M1, mam taky pocit ze tam sa DPH nevracia, cize sa ani nemoze vystavit na FA ale nie som si ista

Predaj bude bez DPH, pri osobných automobiloch nie je nárok na odpočet, a ani sa neúčtuje pri predaji, až na výnimku subjektu, ktorý to má v činnosti, a o aute účtuje ako tovar.
vanilka
17.01.08,09:06
a co potom pri nakupe takehoto vozidla? ak som platca DPH a nakupujem osobne auto od platcu DPH v zahranici, tak sa urobi samozdanenie alebo nie?
Tweety
17.01.08,09:10
a co potom pri nakupe takehoto vozidla? ak som platca DPH a nakupujem osobne auto od platcu DPH v zahranici, tak sa urobi samozdanenie alebo nie?
Ak je to v rámci EU, urobíš samozdanenie, ale nárok na uplatnenie odpočtu nemáš.
Anja111
17.01.08,09:11
a co potom pri nakupe takehoto vozidla? ak som platca DPH a nakupujem osobne auto od platcu DPH v zahranici, tak sa urobi samozdanenie alebo nie?
Ak Ti ho predá na Tvoje IČ DPH SK, tak urobíš samozdanenie, ale nemáš nárok na odpočet DPH. Znamená to, že 19% DPH odvedieš do ŠR a o túto sumu si zvýšiš OC osobného motorového vozidla...
vanilka
17.01.08,09:16
Ak je to v rámci EU, urobíš samozdanenie, ale nárok na uplatnenie odpočtu nemáš.
cize v vo vykaze DPH mi to spravi jednoducho nulu, inac povedane nic sme neodviedli my a zaroven nic sa nevrati nam, ?
Zoltán Kovács
17.01.08,09:17
cize v vo vykaze DPH mi to spravi jednoducho nulu, inac povedane nic sme neodviedli my a zaroven nic sa nevrati nam, ?

Pri samozdanení ste predsa mali odviesť DPH.
Anja111
17.01.08,09:18
cize v vo vykaze DPH mi to spravi jednoducho nulu, inac povedane nic sme neodviedli my a zaroven nic sa nevrati nam, ?
... len odvediete a nič sa Vám nevráti.
Tweety
17.01.08,09:19
cize v vo vykaze DPH mi to spravi jednoducho nulu, inac povedane nic sme neodviedli my a zaroven nic sa nevrati nam, ?
Pri nákupe ste DÚ daň odviedli-zo samozdanenia, kedže nebol nárok na odpočet a pri predaji dph neodvediete.
vanilka
17.01.08,09:28
ide o to, ze neviem ci som tu kupu zauctovala spravne, uctujem v MRP a do prijatej FA ohladom danej kupy som dala typ DPH 49
Zoltán Kovács
17.01.08,09:30
ide o to, ze neviem ci som tu kupu zauctovala spravne, uctujem v MRP a do prijatej FA ohladom danej kupy som dala typ DPH 49

Ten typ mal byť 50 - bez nároku na odpočet. Typ 49 ti nárokoval DPH pri samozdanení. Takže budeš musieť podať dodatočné DP, a odviesť tú DPH.
vanilka
17.01.08,09:41
aha, zaujimave ze sme uz mali kontrolu na DPH v danom obdobi a kontrolor nic take nenasiel teraz zrejme uz dodatocny vykaz nie je mozne podat alebo ano?
Zoltán Kovács
17.01.08,09:43
aha, zaujimave ze sme uz mali kontrolu na DPH v danom obdobi a kontrolor nic take nenasiel teraz zrejme uz dodatocny vykaz nie je mozne podat alebo ano?

Dodatočné priznanie DPH, odviesť daň, a počkať na penále. :mee:;)
vanilka
17.01.08,10:03
aj tak tomu nerozumiem, preco sa musi sa odviest dan bez naroku na odpocet ak sa jedna o auto kupene od platcu DPH aj my sme platcami aj napriek tomu ze je osobne a bude sa vyuzivat na podnikanie
Zoltán Kovács
17.01.08,10:16
aj tak tomu nerozumiem, preco sa musi sa odviest dan bez naroku na odpocet ak sa jedna o auto kupene od platcu DPH aj my sme platcami aj napriek tomu ze je osobne a bude sa vyuzivat na podnikanie

Niekto DPH odviesť musí. Dodávateľ nevyčíslil DPH, lebo išlo o dodanie do iného členského štátu. Preto treba odviesť DPH na Slovensku. To, že osobné auto sa bude používať na podnikanie nehrá rolu. Pre posúdenie je smerodajné zaradenia auta do kategórie a nie použitie.
vanilka
17.01.08,10:59
kategoriou sa zrejme mysli ci je auto osobne, nakladne, uzitkove, totiz ja som sa riadila TP auta a na zahranicnom TP je uvedene ze je to vozidlo uzitkove s odpocitatelnou DPH pri nakupe, pricom ked sa teraz pozeram na slovensky TP tak tam mam auto v kategorii M1 pricom ako druh vozidla je AF viacucelove, no neviem
Zoltán Kovács
17.01.08,11:05
kategoriou sa zrejme mysli ci je auto osobne, nakladne, uzitkove, totiz ja som sa riadila TP auta a na zahranicnom TP je uvedene ze je to vozidlo uzitkove s odpocitatelnou DPH pri nakupe, pricom ked sa teraz pozeram na slovensky TP tak tam mam auto v kategorii M1 pricom ako druh vozidla je AF viacucelove, no neviem

Smerodajná je tá M1
vanilka
17.01.08,11:09
dik za pomoc
vanilka
17.01.08,12:10
este posledna otazka typ DPH pri predaji M1 v MRP bude 19-neovplyvnujuce?