jana007
17.01.08,10:19
Dobrý deň, klavirista - umelec je registrovaný na DÚ, má pridelené DIČ. Mesačne fakturuje svoj výkon - večerné koncerty v hoteli. Faktúry sú zaplatené na jeho súkromný účet, z ktoré platí všetko. Teraz chce urobiť účtovníctvo a DP. Platí si ZP i SP. Ako účtovať tieto príjmy? Čo všetko si môže dať do výdavkov z osobného účtu?
ekopo
17.01.08,09:25
Toto by potrebovalo trochu širšiu odpoveď. Ale v kocke. Nie je vhodné miešať do podnikania súkromný účet. (Je tu o tom zopár tém). Má na výber uplatniť skutočné výdavky alebo paušálne. Pri skutočných musí viesť účtovníctvo, pri paušálnych len niektoré evidencie (viac v téme http://www.porada.sk/t68355-suhrn-2007-a.html ) Do skutočných výdavkov mu vstupujú všetky výdavky, ktoré majú súvislosť s podnikaním a sú vydané na dosiahnutie zisku.
Zoltán Kovács
17.01.08,09:27
A osobne si myslím, že v tomto prípade bude asi výhodnejšie zvoliť paušálne výdavky. Neviem si predstaviť čo by mohol zaúčtovať do výdavkov, ako skutočný náklad.
ekopo
17.01.08,09:28
napr. jazdy vozidlom
Zoltán Kovács
17.01.08,09:29
TO je pravda. A mohol by odpisovať napr. klavír, ktorý by zakúpil pre účely skúšania?
STRELEC
17.01.08,09:31
TO je pravda. A mohol by odpisovať napr. klavír, ktorý by zakúpil pre účely skúšania?
Samozrejme!
jana007
17.01.08,09:32
On má náklady hlavne na cestovné - chodí autobusom, takže má kopec cestovných lístkov. Poradila som mu nech urobí cestovné príkazy - cestovné a stravné. Ale neviem čo s tými faktúrami, ako ich zaúčtovať. Rozmýšlala som, že to dám cez interný doklad ako nepeňažný príjem. Opravte ma prosím.
STRELEC
17.01.08,09:36
[quote=jana007;614479]On má náklady hlavne na cestovné - chodí autobusom, takže má kopec cestovných lístkov. Poradila som mu nech urobí cestovné príkazy - cestovné a stravné. Ale neviem čo s tými faktúrami, ako ich zaúčtovať. Ja by som ich zaúčtoval ako normálnu vydanú faktúru. Pokiaľ b mal aj iné príjmy - napr. úhrady z titulu niektorej zo zmlúv mimo rámec ZP, tak by som tieto pohľadávky a ich úhradu účtoval, evidoval, v ostatných pohľadávkach.
Rozmýšlala som, že to dám cez interný doklad ako nepeňažný príjem. Predsa jeho príjem je prudko peňažný, nie??? Opravte ma prosím.[/
STRELEC
17.01.08,09:40
Umelca by som sa spýtal, či nahlasoval svoj účet používaný pre účely výkonu slobodného povolania / živnosti (?) na DÚ.
jana007
17.01.08,09:41
Mne ide o to, že nemá podnikateľský účet a účtovať celý osobný účet je podľa mňa nezmysel. Ja viem, že je to peňažný príjem ale ako ho zaúčtovať, aby som mala vydané faktúry uhradené.
STRELEC
17.01.08,09:46
[quote=jana007;614495]Mne ide o to, že nemá podnikateľský účet a účtovať celý osobný účet je podľa mňa nezmysel. No. Minimálne to je nepraktické! Vychádzajme ale z toho, že to tak proste je a už len hasíme. Tj.: nahlásil účet na DÚ? Minimálne sa tým vyhne pokute za nenahlásenie. Ja viem, že je to peňažný príjem ale ako ho zaúčtovať, aby som mala vydané faktúry uhradené. Poúčtoval by som ten jeho súkromno-podnikateľský účet. Ale je vôbec podnikateľ ?(SZČO?) Nie je umelcom "na voľnej nohe" len s registráciou a pridelením DIČ na DÚ? [/]
ekopo
17.01.08,09:47
Napr. tak, že na deň pripísania sumy na súkromný účet vypísať PPD :)
STRELEC
17.01.08,09:52
Napr. tak, že na deň pripísania sumy na súkromný účet vypísať PPD :)
Lepšie riešenie ako účtovať o súkromnom účte!
jana007
17.01.08,09:56
nahlásil účet na DÚ? Minimálne sa tým vyhne pokute za nenahlásenie. Ide podávať 1. daňové priznanie, nestačí tam uviesť číslo účtu? Nie je umelcom "na voľnej nohe" len s registráciou a pridelením DIČ na DÚ?
Áno a ten nemusí účtovať?
Zoltán Kovács
17.01.08,10:02
nahlásil účet na DÚ? Minimálne sa tým vyhne pokute za nenahlásenie. Ide podávať 1. daňové priznanie, nestačí tam uviesť číslo účtu? Nie je umelcom "na voľnej nohe" len s registráciou a pridelením DIČ na DÚ?
Áno a ten nemusí účtovať?

Ak má iba registráciu a DIČ tak je umelec na voľnej nohe - slobodné povolanie.
STRELEC
17.01.08,10:04
Viď príspevok č. 12 - ekopo. Asi by som sa ho držal.

Vedieť či je živnostník alebo slob. umelec je dobré už pre vypísanie DP/FO.
Zoltán Kovács
17.01.08,10:05
Viď príspevok č. 12 - ekopo. Asi by som sa ho držal.

Vedieť či je živnostník alebo slob. umelec je dobré už pre vypísanie DP/FO.

Z dôvodu správneho zaradenia zdaniteľných príjmov.
ekopo
17.01.08,10:07
Dávam do pozornosti zákon o účtovníctve hneď § 1 ods (1) Tento zákon upravuje

a) rozsah, spôsob a preukázateľnosť vedenia účtovníctva
1. právnických osôb, 1) ktoré majú sídlo na území Slovenskej republiky,
2. zahraničných osôb, 2) ak na území Slovenskej republiky podnikajú alebo vykonávajú inú činnosť podľa osobitných predpisov, 3)
3. fyzických osôb, ktoré podnikajú alebo vykonávajú inú samostatnú zárobkovú činnosť, ak preukazujú svoje výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov na účely zistenia základu dane z príjmov podľa osobitného predpisu, 4)
b) rozsah, obsah a preukázateľnosť účtovnej závierky.

(2) Osoby podľa odseku 1 písm. a) sa považujú za účtovnú jednotku.

a § 2 hovodí o tom v akých účtovných sústavách účtuje účtovná jednotka.
Doporučujem prečítať celý zákon.
jana007
17.01.08,10:08
Ďakujem Vám všetkým trom za rady.