botuľa
17.01.08,09:40
Prajem pekný dník všetkým poraďákom :). Som zúfalá, lebo na porade nedokážem nájsť nič akturálne ohľadne nákupu a predaja pohľadávok :mad:
Poradíte mi, prosím?
Kúpili sme pohľadávku v hodnote 500.000,- za 20.000,- Sk.
Ako je to s účtovaním a DPH-čkou? A ako je to potom pri predaji? Účtovanie a DPH?
Vopred ďakujem
Zoltán Kovács
17.01.08,08:42
Skús postúpenie
janaGT
17.01.08,08:47
janaGT
17.01.08,08:53
botuľa
17.01.08,11:03
takže z toho vyplýva, že do výnosov ide pri vymožení kladný rozdiel medzi obstarávacou cenou a vymoženou čiastkou? A je to oslobodené od DPH?
botuľa
17.01.08,11:17
A ešte jedna otázočka. Tú pohľadávku, ktorú sme kúpili od firmy XY je pohľadávka je voči drevárskej firme. Drevárska firma nám chce uvedenú pohľadávku splatiť drevom v tej hodnote ako je hodnota pohľadávky. A čo teraz??? Prosííím, poraďte mi
Zoltán Kovács
17.01.08,11:19
A ešte jedna otázočka. Tú pohľadávku, ktorú sme kúpili od firmy XY je pohľadávka je voči drevárskej firme. Drevárska firma nám chce uvedenú pohľadávku splatiť drevom v tej hodnote ako je hodnota pohľadávky. A čo teraz??? Prosííím, poraďte mi

Urobiť vzájomný zápočet. Nech drev.firma vystaví na vás faktúru za dodávku, a potom si to započítate.
botuľa
17.01.08,11:41
Urobiť vzájomný zápočet. Nech drev.firma vystaví na vás faktúru za dodávku, a potom si to započítate.

Len ma napadla jedna vec. Drevárska firma je platca DPH, takže vystaví faktúru s DPH. Ale ako to bude s DPH na výstupe? Odvedie sa z toho rozdielu medzi obstarávacou cenou a vymoženou čiastkou DPH?
V tom jednom príspevku bola odvolávka na § 10 ods.2 písm. b) zákona o DPH a z toho vyplývalo,že postúpenie pohľadávky je oslobodené od DPH. ALebo sa DPH odvedie až vtedy, keď sa drevo - tovar predá?
KEJKA
17.01.08,16:43
Len ma napadla jedna vec. Drevárska firma je platca DPH, takže vystaví faktúru s DPH. Ale ako to bude s DPH na výstupe? Odvedie sa z toho rozdielu medzi obstarávacou cenou a vymoženou čiastkou DPH?
V tom jednom príspevku bola odvolávka na § 10 ods.2 písm. b) zákona o DPH a z toho vyplývalo,že postúpenie pohľadávky je oslobodené od DPH. ALebo sa DPH odvedie až vtedy, keď sa drevo - tovar predá?

zákaz kompenzácie, teda dlžník "nespláca drevom,.."
on drevo predá vám, vystaví fa, na nej uvedie DPH, ktorú odvedie.
Príklad OF 100+19=119 ..... výška vášho záväzku je 119.
Môžete si započítať pohľadávku a záväzok (tam už s DPH neuvažujete).

Nákup a nasledné vymoženie pohľadávky je finančná činnosť poslobodená od DPH.
botuľa
18.01.08,05:56
Ďakujem všetkým veľmi pekne, zachránili ste mi život :)
botuľa
18.01.08,06:19
Ešte predsa jedna otázočka ohľadne pohľadávok. Nedám Vám pokoj za rána:)
Ešte sme kúpili jednu pohľadávku od banky. Banka mala zriadené záložné právo na nehnuteľnosti, ktoré dlžník vlastnil. Chceme uvedené budovy predať a fin. prostriedky získané predajom,použijeme na úhradu pohľadávky.
Je to možné urobiť takto účtovne? A ako by sa chápal uvedený predaj? Ako úhrada pohľadávky alebo predaj budovy? To sa zase pýtam kôli DPH. ;)
botuľa
23.01.08,11:24
Prosíím poradí mi niekto? Už mám k tomu aj kúpnu zmluvu.Je to kúpna zmluva, kde sme uvedení ako predávajúci zastúpený záložným veriteľom (to akože našou spoločnosťou). A predmetom tejto zmluvy je predaj nehnuteľností (nie postúpenie pohľadávky ). Robil to právnik, ale neviem, ako to mám zúčtovať :-(
botuľa
24.01.08,07:32
Nikto mi nepomôže?