megyzah
17.01.08,09:45
Prosim Vas mozete mi niekto poradit? Minuleho roku som zdedila dom spolu so surodencami v ramci dedicskeho konania. V tom istom roku sme ho aj predali. Dan z dedicstva platit nebudeme, ale ako je to s danou z prijmu, mame ju zaplatit? Velmi pekne vsetkym dakujem.
Zoltán Kovács
17.01.08,08:50
Prosim Vas mozete mi niekto poradit? Minuleho roku som zdedila dom spolu so surodencami v ramci dedicskeho konania. V tom istom roku sme ho aj predali. Dan z dedicstva platit nebudeme, ale ako je to s danou z prijmu, mame ju zaplatit? Velmi pekne vsetkym dakujem.

Ste dedičmi v priamom rade? Poručiteľ vlastnil nehnuteľnsť viac ako 5 rokov? Treba zodpovedať tieto otázky, potom môžme pristúpiť k samotnému riešeniu.
megyzah
17.01.08,08:55
Ano je to dedicstvo po mamke a ona mala nehnutelnost viac ako 5 rokov.
Zoltán Kovács
17.01.08,08:58
Ano je to dedicstvo po mamke a ona mala nehnutelnost viac ako 5 rokov.

V tom prípade u dedičov podmienka na oslobodenie od dani z prijmov predaj zdedenej nehnuteľnosti je dodržaná. Totiž podľa §9 zákona o dani z príjmov, predaj nehnuteľnosti je od dane oslobodená v prípade, ak predávajúci mal trvalý pobyt v nehnuteľnosti minimálne 2 roky, alebo nehnuteľnosť minimálne 5 rokov vlastnil. Pri dedičoch v priamom rade sa doba vlastníctva spočítava s dobou vlastníctva poručiteľa.

Teda predaj je oslobodený od dane z príjmu. ;)
megyzah
17.01.08,09:22
Veľmi pekne ďakujem. Keď som to našla v tom par. 9 tak je to tam tak jasne napisane, ale keď som to sama išla hľadať tak som nemala potuchy kde to vlastne nájdem. Porada je úžasná vec.
Zuzka2510
17.01.08,12:44
Dobrý deň. Môže mi prosím niekto poradiť s mojou témou? Moja mama vlastnila pozemok a to 1/2 viac ako 5 rokov a druhú 1/2 3 roky. Celý tento pozemok minulý rok predala. Môžte mi poradiť či si má podať daňové priznanie na daň z príjmu v plnej výške toho predaného pozemku alebo len tej časti čo vlastnila 3 roky.Ďakujem pekne
Zoltán Kovács
17.01.08,12:46
Dobrý deň. Môže mi prosím niekto poradiť s mojou témou? Moja mama vlastnila pozemok a to 1/2 viac ako 5 rokov a druhú 1/2 3 roky. Celý tento pozemok minulý rok predala. Môžte mi poradiť či si má podať daňové priznanie na daň z príjmu v plnej výške toho predaného pozemku alebo len tej časti čo vlastnila 3 roky.Ďakujem pekne

Osobne si myslím, že zdaniteľným príjmom je kúpna cena 1/2.
comodo
17.01.08,12:56
nie rozdiel medzi predajnou a kupnou cenou 1/2 ?
Zuzka2510
17.01.08,13:05
Prepáčte ale tak trochu nechápem neplatí sa náhodou daň z ceny ktorú obdržím? Čiže keď predám tak z peňazí čo obdržím či nie?
stiby2
17.01.08,13:10
Prepáčte ale tak trochu nechápem neplatí sa náhodou daň z ceny ktorú obdržím? Čiže keď predám tak z peňazí čo obdržím či nie?
mozes si uplatnit "vydavky".teda kupnu cenu, cenu za ktory si ten pozemok kupila ty niekedy v minulosti
Zuzka2510
17.01.08,13:12
Čiže ak kúpim pozemok za 10,- Sk a predám za 20,-Sk tak platím daň vypočítanú z 10,- Sk?