danka101
17.01.08,11:36
Ahojte, rada, by som sa opytala jednu vec, len si to overujem.....Ak moja známa pracovala cast roka v cechach a cast roka na slovensku, má riadne potvrdenia i z ciech i zo slovenska o zdanitelnich prijmoch, preddavkoch poistné atd. Keď si podavala DP A-čkove na Slovensku v roku 2007 za rok 2006 v oddieli V. kde sa po odpočítaní povinného poistného od uhrnu prijmov zistuje základ dane..... uhrn poistného počítam podla par.5. ods 8 zákona len z poistného zaplateného na slovensku? alebo i z ciech? myslim ze len zo slovensska je to tak?
danka101
17.01.08,11:32
Naozaj mi nikto nevie na toto odpovedať?
Zoltán Kovács
17.01.08,11:51
danka101
17.01.08,12:06
Je to zovseobecnené to vsetko viem aj rozumiem, ale nemám tu priamu odpoved ci sa odvody z ciech prepočítavajú a scítavajú spolu s našimi odvodmi ako uhrn poistného?
Zoltán Kovács
17.01.08,12:11
Mala by najprv podať v ČR daňové priznanie z príjmov dosiahnutých v ČR. A potom na SR podať DP z celosvetových príjmov. V tomto DP na Slovensku použiješ už iba základ dane vyčíslený v DP ČR.
danka101
17.01.08,12:16
Ona bola zamestnaná v CR dostala potvrdenie o zdanitelných príjmoch a mala i rocné zuctovanie záloh v Čechách, ktoré jej boli vrátené. I tak mala podat DP naco? Takze ako mala postupovat.....boze moj to uctovnictvo radsej vo vazeni prisivat gombiky fakt....
Zoltán Kovács
17.01.08,12:18
Ona bola zamestnaná v CR dostala potvrdenie o zdanitelných príjmoch a mala i rocné zuctovanie záloh v Čechách, ktoré jej boli vrátené. I tak mala podat DP naco? Takze ako mala postupovat.....boze moj to uctovnictvo radsej vo vazeni prisivat gombiky fakt....

Hrubo písané nebolo v pôvodnom zadaní, preto som písal o podaní DP v ČR.
danka101
17.01.08,12:22
Spocitala som prijmy od vsetkych zamestnávateľov + z Ciech, poistné som dala iba zo Slovenska hoci na potvrdeni z ciech bolo uvedene tiez. bolo to správne alebo nie ? Ak by som dala i poistné z Ciech základ dane by bol nizsi, takze ako ?
Zoltán Kovács
17.01.08,12:25
Ona bola zamestnaná v CR dostala potvrdenie o zdanitelných príjmoch a mala i rocné zuctovanie záloh v Čechách, ktoré jej boli vrátené. I tak mala podat DP naco? Takze ako mala postupovat.....boze moj to uctovnictvo radsej vo vazeni prisivat gombiky fakt....


Spocitala som prijmy od vsetkych zamestnávateľov + z Ciech, poistné som dala iba zo Slovenska hoci na potvrdeni z ciech bolo uvedene tiez. bolo to správne alebo nie ? Ak by som dala i poistné z Ciech základ dane by bol nizsi, takze ako ?

V ČR má daňovú povinnosť vysporiadanú cez ročné zúčtovanie dani. Potom v daňovom priznaní berieš do úvahy len jej základ dane z ČR.
danka101
17.01.08,12:33
No ked som to teraz prepocitala tak je jasné, ze musim v kolonke poistné spocitat i odvody zo slovenska i z ciech. Lebo ak je smerodatny zd z ciech, tak ten uz vznikol po odpocitaní poistného....http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif. Je to tak milý smith?
olasova
17.01.08,13:01
danka, ja robim pravidelne tieto DP a musis zapocitat aj ceske odvody.
V odd. V. Úhrn príjmov bude úp zo SR a úp z ČR (prepočítaný kurzom, ako je napísané vo vysvetlivkách k DP). a to isté bude aj s poistným úhrn poistného: poistné zo SR a poistné z ČR (prepočítané kurzom) a vypočítaš základ dane. potom odpočítaš všetky zníženia základu dane a vypočítaš základ da znížený o sumy nezdanitelné a potom vypočítaš daň´. Potom dáš do "Výpočet dane uznanej na zápočet na tuzemskú daň.povinnosť zo zaplatenej dane v zahraničí" : úp zo zahraničia (bez príjmov SR), daň zaplatená v zahr. (prepočítaná kurzom). vypočítaš percento dane na účely zápočtu, a potom pokračuješ vo výočte kolko sa započíta s dane zaplatenej v zahraničí. Víde ti koľko má doplatiť (ešte sa mi nestalo, že by niekomu vyšlo nedoplácať) a do riadku úhrn preddavkov na daň zrazených podľa §35 dopíšes slovenskú daň. A koooonečne sa dopracuješ koľko má doplatiť alebo koľko jej vrátia.

Veľa zdaru, dúfam, že ti to pomohlo. Ahoj
danka101
17.01.08,13:06
super, velmi pekne dakujem uz len malu podotazocku, ak je v riadku 50 0./pretoze jej preplatky vrátili/ tak v riadku 52 bude tiez 0?
danka101
17.01.08,13:10
...nie preplatky, ale preddavky, pardon za vyraz......