MichaelaMA
17.01.08,12:38
Dobrý deň. Prosím Vás , mám viac otázok.
1. Na môj účet chodí rodič. príspevok aj rodinné prídavky. Predpokladám, že mám obidvoje účtovať ako príjmy neovplyvňujúce základ dane. Je to správne?
2. Prvé 2 mesiace išiel rodičovský príspevok aj rod. prídavky na manželov účet. Ako to mám zaúčtovať, keď on má na účte strašne veľa pohybov? A to by som musela asi vytvoriť nový účet v účtovníctve? Toto naozaj netuším a to je najdôležitejšie.. Ďakujem.
3. Otec bol zamestananý 4 mesiace(inak podniká) a účtovníčka na Potvrdení o príjmoch FO.. uviedla Nezdaniteľnú časť na daňovníka 39840 za 4 mesiace. je to správne? Lebo mne to vychádza skôr 31872 (4 x 7968). Neviem, či je to problém, lebo tak či tak mu nevychádza žiadna daň. Ale nevadí, že to má teda zle v papieroch(ak to je zle...:))? Neuvádza sa to potom nikde pri RZZP(lebo to mu robím ja)?
4. Otec prerušil živnosť v júni 2007 a doteraz ju neobnovil. Mám mu ukončiť nejako účtovníctvo špeciálne? Ako je to s DP? Treba tam potom uviesť za obdobie od Jan-Jún? Alebo ešte niečo, čo by som mala v tomto prípade vedieť?
5. Keď mám živnosť a zároveň rodičovský príspevok, mám platiť ZP? Totiž si ho platím. Lebo nemám zo živnosti žiaden príjem, preto sa pýtam, tak či to neplatí v takom prípade štát. Ale asi nie, však?
Ďakujem za všetky Vaše odpovede. Ak sa niečo z toho tu už nachádza, prosím nehnevajte sa. Stačí mi link.:o Ešte raz ďakujem.
ekopo
17.01.08,15:40
1. Ak chodia na podnikateľský účet platby, ktoré nemajú s podnikaním nič spoločné tak je to PNZD, čiže odpoveď ano
2. Vo svojom účtovníctve o manželovom výpise neúčtuješ.
3. Ak bol zamestnaný 4 mesiace tak ZNČ mala byť 31.872,- Ale nie je toproblém, pretože platí bod 4
4. Za rok 2007 sa podáva DP a uvádzajú sa tu príjmy z podnikania, a zo závislej činnosti. Uplatňuje sa nezdaniteľná čiastka vo výške 95.616,-SK.
5. No ak si nemala prerušenú živnosť tak asi platíš. Nenavštívila si pobočku ZP ?
MichaelaMA
17.01.08,17:00
Ďakujem za odpoveď. Iba sa chcem spýtať.. Nerozumiem jednej veci. Ja si ten rodičovský príspevok nemusím účtovať? Kebyže mi chodí domov poštou, tak ho do účtovníctva vôbec neúčtujem? Potom teda nemusím účtovať tie 2, čo prišli na manželov účet.. Chápem to dobre? Lebo ja som myslela, že RP musím zaúčtovať, keďže podnikám. Ja som si ho dala, aby mi chodil na účet, len aby som ho mohla zaúčtovať:o. A pobočku ZP som nenavštívila, ale asi tak urobím. :) Ja totiž živnosť nemôžem prerušiť, lebo som dostala dotáciu.:( Takže ešte budem musieť počkať. Ale ešte raz ďakujem za radu.:D
Johanka
17.01.08,17:06
Skús si prečítať Postupy účtovania JÚ a zo Zákona o dani z príjmov minimálne to, čo sú zdaniteľné príjmy. Potom sa ľahko odvodíš o akých príjmoch treba účtovať, aby bolo účtovníctvo preukazné, aby si dodržala zásadu verného zobrazenia atď.
Prvé ma napadlo - ako súvisí poberanie rodinných prídavkov s podnikaním ?
ekopo
17.01.08,17:36
Prvé ma napadlo - ako súvisí poberanie rodinných prídavkov s podnikaním ?
Mňa niečo aj napadlo, ale dostal by som žltú kartu :)
MichaelaMA
17.01.08,18:03
Čítala som aj Zásady účtovania aj Zákon.. Viem, že to je neovplyvňujúci ZD, len sa bojím, že keďže som dostala tú dotáciu atď, tak aby som to mala naisto správne. Nevedela som, že PNZD sa účtujú iba, keď sú na výpise z banky. Myslela som, že z daň. úradu musia vedieť, že dostávam aj iné peniažky ako to, čo zarobím ako podnikateľka. Ale asi nie, že? :o Hm. Naivita. Ospravedlňujem sa. Stále iba začínam...
Slavena
17.01.08,20:07
Robím JÚ pre FO. Mám na výpise z účtu č. 1/2008 úhradu faktúry /z roku 2007/ od nášho odberateľa. Dátum účt. na výpise je 2. 1. 2008 ale odpis je 31. 12. 2007. Mám dať úhradu od tohto odberateľa - ako príjem ešte do roku 2007. Ktorým dátumom mám dať prijatú úhradu? Je to na rozhraní a naozaj neviem, ktorý z tých dvoch dátumov mám brať do úvahy. Poradí mi niekto?
lenkak
17.01.08,20:14
Všetky pohyby na účte z roku 2007 zaúčtuj do účtovníctva roku 2007, lebo potom by Ti nesedel ani konečný stav účtu k 31.12.