gokko
17.01.08,13:14
Prosím váš názor: Spoločníci s.r.o. sa dohodli, že zakúpia do spoločnosti majetok, ktorý mi ale daňová kontrola ťažko uzná ako náklady daňovo uznateľné. Jedná sa o bicykel na presun po meste počas špičky, ale bol dosť drahý (rakmer 30.000Sk) , LCD televízor a drahší presso-kávovar na kávu pre návštevy. tieto predmety chcem zaúčtovať ako náklady nedaňové, ale ešte sme sa dohodli, že by sme mohli navrhnúť odpisový plán na dva roky (všetko je to do 30.000 Sk). Mám dve otázky: 1. môžem zaradiť do odpisovania majetok daňovo neuznateľný? Vytvorím si analytiku na účte 551.
2. Televízor bude umiestnený v byte konateľa, v jeho kancelárii, je to zároveň adresa spoločnosti. Mohol by daňový úrad hodnotu televízora považovať za nepeňažný príjem konateľa, ktorý mu mala spoločnosť zdaniť?
janaGT
17.01.08,12:18
Ak je majetok daňovo neuznateľný, potom odpisy sú tiež daňovo neuznateľné!
Ale podľa mňa kávovar a TV môžeš dať do nákladov ako daň.uznat.
Ten bicykel neviem.
Ale pri kontrole bude na majiteľovi, aby si to vedel zdôvodniť.
Zoltán Kovács
17.01.08,12:21
Ak je majetok daňovo neuznateľný, potom odpisy sú tiež daňovo neuznateľné!
Ale podľa mňa kávovar a TV môžeš dať do nákladov ako daň.uznat.
Ten bicykel neviem.
Ale pri kontrole bude na majiteľovi, aby si to vedel zdôvodniť.

Kávovar áno. Ale LCD TV ako obhájiš? Má súvis s predmetom podnikania? A Ďalšia otázka, keď to bude umiestnené v byte konateľa, tak ......
gokko
17.01.08,12:26
No veď, práve, že to nebudem vedieť nijako obhájiť, tak to dám ako nedaňové náklady a aj odpisy budú nedaňové. LCD TV nesúvisí s podnikaním.
Zoltán Kovács
17.01.08,12:29
No veď, práve, že to nebudem vedieť nijako obhájiť, tak to dám ako nedaňové náklady a aj odpisy budú nedaňové. LCD TV nesúvisí s podnikaním.

Ked sú to nedaňové náklady tak odpisy neúčtuj. Vytvor si analytiku, napr. 501099 - Nedaňové nákupy, a v daňovom priznaní to pripočítaš k základu dane.
janaGT
17.01.08,12:30
No veď, práve, že to nebudem vedieť nijako obhájiť, tak to dám ako nedaňové náklady a aj odpisy budú nedaňové. LCD TV nesúvisí s podnikaním.

tak potom neodpisuj, tak priamo na 501.
Zbytočne budeš robiť odpisy, majetok do 30 000,- bez DPH môže ísť priamo do spotreby.
janaGT
17.01.08,12:31
Ked sú to nedaňové náklady tak odpisy neúčtuj. Vytvor si analytiku, napr. 501099 - Nedaňové nákupy, a v daňovom priznaní to pripočítaš k základu dane.

neodpisovala som:)
Zoltán Kovács
17.01.08,12:31
tak potom neodpisuj, tak priamo na 501.
Zbytočne budeš robiť odpisy, majetok do 30 000,- bez DPH môže ísť priamo do spotreby.

Sú to nedaňové náklady, nevzniká nárok na uplatnenie DPH na vstupe.
gokko
17.01.08,12:32
Ďakujem za radu, urobím ,ako píšeš, smith. Budem informovať spločníkov....
Gabi03
17.01.08,12:34
Keď môže byť osobné auto v majetku firmy, aj miliónové, prečo by nemohol byť aj bicykel, ktorý slúži na pracovné cesty?! :rolleyes::D
andrej_rv
17.01.08,12:34
Ked sú to nedaňové náklady tak odpisy neúčtuj. Vytvor si analytiku, napr. 501099 - Nedaňové nákupy, a v daňovom priznaní to pripočítaš k základu dane.Ak je zaradený v obchodnom majetku firmy (kúpený za firemné peniaze), účtovne by sa odpisovať mal bez ohľadu na daňovú uznateľnosť odpisov. Aj vzhľadom na požiadavku verného zobrazenia majetku v účtovníctve.
janaGT
17.01.08,12:35
Keď môže byť osobné auto v majetku firmy, aj miliónové, prečo by nemohol byť aj bicykel, ktorý slúži na pracovné cesty?! :rolleyes::D

a to bude musieť viesť aj knihu jázd? :eek:
Zoltán Kovács
17.01.08,12:35
Ak je zaradený v obchodnom majetku firmy (kúpený za firemné peniaze), účtovne by sa odpisovať mal bez ohľadu na daňovú uznateľnosť odpisov. Aj vzhľadom na požiadavku verného zobrazenia majetku v účtovníctve.

Ide o majetok do 30 tisíc.
andrej_rv
17.01.08,12:40
Ide o majetok do 30 tisíc.
Potom je to O.K., myslel som že TV je drahší :). (Ale ak by nechceli mať naraz pripočitateľnú položku ćelú sumu, tak to môžu aj tak odpisovať povedzme 3 roky a pripočítavať to k základu dane postupne).
gokko
17.01.08,12:46
Potom je to O.K., myslel som že TV je drahší :). (Ale ak by nechceli mať naraz pripočitateľnú položku ćelú sumu, tak to môžu aj tak odpisovať povedzme 3 roky a pripočítavať to k základu dane postupne).

No presne takto sme so spoločníkmi rozmýšľali, že by sme to dali na 2 roky. Životnosť napr. bicykla je min. dva roky, na všetko je záruka dva roky, tak aj odpisy by sme dali dva roky - nedaňové. A aj pripočítateľnú položku k základu dane môžeme rozdeliť na dva roky. Teda v zásade to takto môžeme urobiť?
gokko
17.01.08,12:49
Ďakujem za odpovede .
Denda
17.01.08,12:54
Sú to nedaňové náklady, nevzniká nárok na uplatnenie DPH na vstupe.
Prečo nevzniká nárok na DPH?
janaGT
17.01.08,12:54
Prečo nevzniká nárok na DPH?
lebo ide o daňovo neuznané náklady, celá suma vrátane DPH bude daňovo neuznaná.
A ešte preto, lebo uvedené predmety ( teda až na ten kávovar ) neslúžia na dosiahnutie príjmov.
Denda
17.01.08,13:12
LEBO IDE O daňovo neuznané náklady, celá suma vrátane DPh bude neuznaná daňovo.
A ešte preto, lebo uvedené predmety ( teda až na ten kávovar ) neslúžia na dosiahnutie príjmov.
Podľa môjho názoru, ak je niečo daňovo neuznané podľa Zákona o dani z príjmov, ešte neznamená , že nemám uznané podľa Zákona o dani z pridanej hodnoty. V tejto téme narážam len na skutočnosť, že v prípade ak platí, že neslúžia vo firme na nič ani na reprezentovanie, vytvorenie príjemného prostredia atď.... tak potom platí v otázke odpoveď na


2. Televízor bude umiestnený v byte konateľa, v jeho kancelárii, je to zároveň adresa spoločnosti. Mohol by daňový úrad hodnotu televízora považovať za nepeňažný príjem konateľa, ktorý mu mala spoločnosť zdaniť?

ÁNO
andrej_rv
18.01.08,17:04
Ten bicykel neviem.
Ale pri kontrole bude na majiteľovi, aby si to vedel zdôvodniť.
Keďže sa na Porade opakovane vyskytli pochybnosti, či môžu byť daňovým výdavkom náklady na obstaranie bicykla, motorky a pod., resp. v akej cene, uvediem vyjadrenie DRSR (portál DR, sekcia F.A.Q) k tejto problematike:
Otázka: Môže daňovník fyzická osoba, ktorá má príjmy z podnikania vykonávaného podľa osobitných predpisov, ktorý má v obchodnom majetku osobné motorové vozidlo a odpisuje ho, kúpiť ako ďalšie motorové vozidlo motorku a vykonávať z nej odpisy hmotného majetku, ktoré sú považované za daňové výdavky, resp. by mohol správca dane takýto daňový výdavok neuznať? Existuje nejaké zákonné ustanovenie, ktoré by určovalo aký motorový prostriedok môže daňovník FO, napr. účtovník, architekt používať na svoju prepravu za účelom dosahovania, udržania zdaniteľných príjmov, resp. cenové obmedzenie do akej obstarávacej ceny ho môže odpisovať?
Odpoveď: Daňovým výdavkom v súlade s ustanovením § 2 písm. i) zákona č.595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej zákon o dani z príjmov) je výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods.11, ak tento zákon neustanovuje inak. V ustanovení § 19 ods. 2 a 3 zákona o dani z príjmov sú sústredené také daňové výdavky, ktoré sú uznaným výdavkom, ale za dodržania podmienok uvedených priamo v § 2 písm. i) zákona o dani z príjmov. Pri uplatnení daňových výdavkov je teda daňovník povinný v nadväznosti na vyššie uvedené správcovi dane hodnoverným spôsobom preukázať súvislosť vynaložených výdavkov s dosahovanými príjmami. Platné ustanovenia zákona o dani z príjmov nevymedzujú, aký druh dopravného prostriedku daňovník môže využívať pri výkone svojej podnikateľskej činnosti a ani cenové obmedzenie vo vzťahu k obstarávacej cene.
Zoltán Kovács
18.01.08,18:25
Napr:
- bicykel - môže byť, je to obhájiteľné, najmä ak sa jedná o BA (kniha jázd nutná).


Keďže sa na Porade opakovane vyskytli pochybnosti, či môžu byť daňovým výdavkom náklady na obstaranie bicykla, motorky a pod., resp. v akej cene, uvediem vyjadrenie DRSR (portál DR, sekcia F.A.Q) k tejto problematike:
Otázka: Môže daňovník fyzická osoba, ktorá má príjmy z podnikania vykonávaného podľa osobitných predpisov, ktorý má v obchodnom majetku osobné motorové vozidlo a odpisuje ho, kúpiť ako ďalšie motorové vozidlo motorku a vykonávať z nej odpisy hmotného majetku, ktoré sú považované za daňové výdavky, resp. by mohol správca dane takýto daňový výdavok neuznať? Existuje nejaké zákonné ustanovenie, ktoré by určovalo aký motorový prostriedok môže daňovník FO, napr. účtovník, architekt používať na svoju prepravu za účelom dosahovania, udržania zdaniteľných príjmov, resp. cenové obmedzenie do akej obstarávacej ceny ho môže odpisovať?
Odpoveď: Daňovým výdavkom v súlade s ustanovením § 2 písm. i) zákona č.595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej zákon o dani z príjmov) je výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods.11, ak tento zákon neustanovuje inak. V ustanovení § 19 ods. 2 a 3 zákona o dani z príjmov sú sústredené také daňové výdavky, ktoré sú uznaným výdavkom, ale za dodržania podmienok uvedených priamo v § 2 písm. i) zákona o dani z príjmov. Pri uplatnení daňových výdavkov je teda daňovník povinný v nadväznosti na vyššie uvedené správcovi dane hodnoverným spôsobom preukázať súvislosť vynaložených výdavkov s dosahovanými príjmami. Platné ustanovenia zákona o dani z príjmov nevymedzujú, aký druh dopravného prostriedku daňovník môže využívať pri výkone svojej podnikateľskej činnosti a ani cenové obmedzenie vo vzťahu k obstarávacej cene.

Súhlasím s uvedenými, ale vlastná skúsenosť,teda klienta, že bicykel neuznali ako náklad. Jednal sa o opravára kávovarov :D. Počas letnej sezóny servizoval kávovary v rekreačnej oblasti, kde v tom čase je zákaz vjazdu áut. A nechcel veľký kufor vláčiť pešo asi 2 km, tak si zaobstaral bicykel. Pre DÚ to nebola dostačujúca argumentácia.
ekopo
19.01.08,10:24
Ja len dumám nad tým, prečo musím viesť knihu jázd pre bicykel, keď si nemôžem uplatniť do nákladov sadzbu základnej náhrady za jeho používanie. Všade je spomínané len motorové vozidlo a bycikel nie je predsa motorové vozidlo. Neviem si predstaviť vedenie knihy jázd ak je bicykel používaný napr. v areály podniku. Alebo napr. prejdem s ním od sídla podniku napr. na poštu a neuvediem počet km, stav tachometra..... lebo to naozaj neviem. Uvediem len : dátum - firma - pošta - služobne ? To je o ničom. Myslím, že by stačila zápisnica, že bicykel bol pridelený XY na služobné účely ( vymenovať). Možno zle rozmýšlam....
Mimochodom podnikateľ zakúpil 2 bicykle (má nejaké bufety ) a prešlo to bez problémov. Knihy jázd pýtali od MV.
KEJKA
19.01.08,10:57
ja si myslím, že bicykel musí prejsť DK bez problémov. Stačí to uvieť v smernici, a evidovať v drobnom majetku.
ekopo
19.01.08,11:05
To je jasné, že by bicykel mal prejsť DK bez problémov. Len som reagoval na "povinnosť viesť knihu jázd". " Pri jazde bicyklom na služobné účely nemám vo výdavkoch nič. Z toho dôvodu je zbytočné preukazovať jazdy cez knihu jázd. Ani pri PC nepreukazujem koľko za ním a či vôbec za ním sedím. Ako som už napísal: zápisnica o poskytnutí velocipeda......
Zoltán Kovács
19.01.08,11:24
ja si myslím, že bicykel musí prejsť DK bez problémov. Stačí to uvieť v smernici, a evidovať v drobnom majetku.

Ten môj konkrétny prípad sa stal ešte vtedy, keď som dotyčnému nerobil účto. Takže neviem presne ako argumentoval.
Lion Topoľčany
19.01.08,11:49
Keď som pracovala 8 rokov dozadu v jednej veľkej fabrike,
môj podriadený-vedúci skladu-mal pridelený firemný bicykel /bola veľká vzdialenosť medzi prevádzkami/a určite sme neviedli knihu jázd.
Jana Acsová
19.01.08,12:06
Pri jazde byciklom na služobné účely nemám vo výdavkoch nič.
Máme - jeho obstaranie. Základná náhrada slúži práve na krytie výdavkov spojených s kúpou a prevádzkou automobilu, keď nemáme kúpu automobilu zahrnutú v daňových výdavkoch cez odpisy ako ani výdavky s jeho servisom.

Hovoríme o:
- uplatnení kúpy bicykla v daňových výdavkoch,
- servis je rovnako možné uplatniť vo výdavkoch, ako aj prípadnú súvisiacu výbavu bicykla.

Aby neboli spochybnené výdavky na kúpu a servis bicykla, daňový subjekt musí preukázať využívanie bicykla na podnikanie. Jednou s možností je vedenie evidencie - knihy jázd.
ekopo
19.01.08,13:00
Máme - jeho obstaranie. Základná náhrada slúži práve na krytie výdavkov spojených s kúpou a prevádzkou automobilu, keď nemáme kúpu automobilu zahrnutú v daňových výdavkoch cez odpisy ako ani výdavky s jeho servisom.

Hovoríme o:
- uplatnení kúpy bicykla v daňových výdavkoch,
- servis je rovnako možné uplatniť vo výdavkoch, ako aj prípadnú súvisiacu výbavu bicykla.

Aby neboli spochybnené výdavky na kúpu a servis bicykla, daňový subjekt musí preukázať využívanie bicykla na podnikanie. Jednou s možností je vedenie evidencie - knihy jázd.
napísal som : Pri jazde bicyklom na služobné účely nemám vo výdavkoch nič. To je niečo iné ako jeho obstaranie. Celá moja reakcia bola na poznámku : "kniha jázd nutná" a teraz to už je "jedna z možností" , čo je podľa mňa rozdiel. Môžem povedať, že "jedna z možností" je z môjho pohľadu prijateľnejšie. Podľa môjho názoru úplne stačí zaradiť na kartu KM alebo DHM podľa ceny - čo vlastne aj tak má byť a smernicou resp. poverením upraviť používanie bicykla. Kniha jázd v tomto prípade by bola absolútne neefektívna, zaťažujúca, zbytočná....atď. To by som ku každému KM musel potom mať "kartu" čo, kedy, kde a ako dlho sa používalo. No ale podstatné je, že bicykel by sa vo všeobecnosti mal uznávať ako daňový náklad. howgh
KEJKA
19.01.08,14:10
Prepáčte. Asi som Vás nerozumela. A nerozumiem ani tomu howgh.
to asi nie...neverím. je to jasné.
a howgh...to je starý indiánsky výraz, hádam si čítala indiánky.:)