M1A
17.01.08,14:32
Zdravím všetkých :)

Priespievam sem 1x a verím, že mi budete vedieť poradiť. Úprimne Vám poviem, nevedela som, do akej kolónky mám svoj "problém" zaradiť, tak dúfam, že mi aj Vy z ekonomickej sféry budete vedieť poradiť, predsa len sa môj problém z dosť veľkej časti dotýka aj otázok financií - odvody, dane a pod..

Môj problém:
- odrobených mám už viac ako 12rokov. Za tie roky som si vždy všetko poctivo platila a hradila záväzky a všetky odvody voči štátu.
V súčasnosti pracujem-pracovnú zmluvu mám uzavretú na neurčito, pracujem vo verejnom sektore.
V mesiaci marec sa mám vydávať a zároveň chcem so zamestnávateľom rozviazať svoj pracovný pomer podaním výpovede na moju žiadosť.
-Ide o to, že sme sa s budúcim manželom dohodli, že po svadbe zo súčasnej práce odídem a ďalej budem už len - ženou v domácnosti.
Rozhodli sme sa tak preto, že budúci manžel je dosť rozcestovaný /čo sa týka aj zahraničia/ a chce, aby som ho sprevádzala, bola s ním, prípadne mu v jeho práci aj pomáhala..
Finančne je budúci manžel zabezpečený, takže čo sa týka ekonomickej stránky sa báť ostať doma nemusím, žeby sme to finančne nezvládali.

Vás však chcem veľmi pekne poprosiť - čo to všetko obnáša, ostať po svadbe doma - ako žena v domácnosti???
Aké záväzky mi z toho voči štátu vyplývajú, čo všetko si musím začať hradiť-platiť /predpokladám že zdravotné poistenie..ale čo ešte??/, ďalej by ma zaujímalo či mám aj povinnosť: sa niekde zaevidovať a prihlásiť ako žena v domácnosti a pod..
Chcem sa Vás zároveň aj spýtať, či sa mi "žena v domácnosti" bude započítavať aj do dôchodku, keďže mám už viac ako 12r odrobených a ak nie-čo by ste mi odporúčali spraviť, čo by bolo pre mňa najvýhodnejšie uskutočniť v tejto mojej situácií.../či ostať ako dobrovoľne nezamestnaná, alebo????:confused:/.
Poradíte mi prosím??? Vážne som v podobnej situácií ešte nikdy nebola ani nikto z mojich známych, preto sa nemám v mojom okolí na koho obrátiť, čo by mi v tejto mojej záležitosti poradili. Od maturity, po skončení SŠ nepretržite pracujem a tak som v novej pozícií, ktorú nepoznám a neviem, čo je pre mňa výhodné/nevýhodné, čo treba urobiť, čo si treba platiť, kde sa treba zahlásiť a tak podobne, ako som už hore vyššie spomínala..

Už vopred Vám ďakujem za všetky Vaše rady a informácie
ajale
17.01.08,14:15
Ja som posledne roky mavala obdobie, ze som parkrat nerobila. Najprv to boli zdravotne problemy a teraz materska. Mala nema este ani rok a ja sa doma nenormalne nudim. V 2-izbovom byte nie je vela prace a ja nie som ziadna gazdinka. Z mojich clankov je poznat, ze sa snazim zamestnat pracou z domu. Poviete si, ved mas dceru, ale i napriek tomu je este vo veku, ked ju citanie knih, stavanie kociek a robenie inych cinnosti dlho nebavi, no a von ist v tomto pocasi nie je najidealnejsie. Zdravotnu si musis platit, tvoja poistovna ti povie kolko. Ine platby su dobrovolne, ale mala by si mysliet na buducnost. Nechcela by som robit "ciernu dieru" z buducnosti ale nahoda je blbec, ako sa hovori, a pripoistit sa nikdy nie je na skodu. Zo zivotneho poistenia si mozes vybrat rizika, ktore si chces poistit a do akej hodnoty. Ak budes vela cestovat, prisposob sebe aj manzelovi poistenie, keby nahodou... Nechcem nic privolat, ale skutocnost je skutocnost, a treba byt na nu pripraveny. S tymi odpracovanymi rokmi ti neviem pomoct, ale pockam si na odpoved niekoho skusenejsieho. Vsetko dobre tebe i tvojmu buducemu...:)
zanetth
17.01.08,14:33
Tých 12 odpracovaných rokov sa ti samozrejme ráta do dôchodku. Pokiaľ zostaneš ako dobrovoľne nezamestnaná a nebudeš si platiť odvody do sociálnej poisťovne, nebudeš mať ani započítané roky do dôchodku. Situácia sa zmení v prípade ak by si nastúpila na materskú dovolenku - roky na materskej dovolenke sa do dôchodku započítavajú.
Zoltán Kovács
17.01.08,14:54
Tých 12 odpracovaných rokov sa ti samozrejme ráta do dôchodku. Pokiaľ zostaneš ako dobrovoľne nezamestnaná a nebudeš si platiť odvody do sociálnej poisťovne, nebudeš mať ani započítané roky do dôchodku. Situácia sa zmení v prípade ak by si nastúpila na materskú dovolenku - roky na materskej dovolenke sa do dôchodku započítavajú.

Súhlasím. Zdravotné poistenie ako dobrovoľne nezamestnaná, bez registrácie na úrade práce platiť budeš musieť. Čo sa týka započítavania rokov: Ak sa neprihlásiš ako dobrovoľne dôchodkovo poisená osoba do sociálnej popisťovne, tak veru ti nič zarátavať nebudú. Ak sa nepoistíš dobrovoľne nemocensky tak ani na materskú nebudeš mať nárok. Tam je totiž podmienka byť pred pôrodom určitú dobu (ak sa dobre pamätám 270 dni) poistená.
eva.dd
08.03.09,13:07
ja nesuhlasim s tym ze staci byt v zdravotke poistena 270 dni, podla mna by si mala posledne 2 roky pred materskou robit ,ak nie tak ti matersku nedaju{tu almuznu cca 5400 sk}
kn-alka
07.09.20,08:56
reaguješ na vyše 10 rokov starú tému
korela
07.09.20,12:18
Na Slovensku je tak málo informácií o systémoch v sociálnych oblastiach v iných štátoch, že práve aj tomuto príspevku som veľmi rada. Aj starý časopis si ešte prelistujeme, tak prečo nie staršie témy. Mne nemusí záležať na klikanosti, ide mi vždy iba o informácie.
Neviem ešte v ktorých štátoch USA, a či to ešte platí, lebo info cca 15 r., manželka po rozvode v Kalifornii dostáva síce nie od štátu, ale od manžela určitý obnos za každý rok spoločného života.
Je to vždy určitá satisfakcia, pretože drvivé percento žien vkladá viac svojho času na úkor chodu rodiny a starostlivosti o deti ako muž a platy majú v priemere o 15% nižšie, a je to takto v celej EÚ.
Nemusíme sa ani pýtať rozvedených slovenských žien, či by s tým súhlasili, keďže nemajú nárok ani na vdovské.

Očakávam, že téma sa zasa rýchlo uzavrie. Škoda reči.
Taliansko je asi poslednou baštou s kultom rodiny.