Sefcikova
11.03.05,10:58
SZČO pravidelne uhrádza služby mobilného operátora . Na faktúrach nemá uvedené svoje IČO - adresa sedí s miestom podnikania. Tvrdí, že mobil používa iba na podnikanie a chce to dať celé do nákladov.
Môžem mu to zahrnúť do nákladov, alebo daňováci takéto doklady z účtovníctva vyhadzujú ?
ivetas
11.03.05,10:20
ja takeho faktury zaradujem ale dam im 60% prevadz. reziu a ostatne osobna spotreba. Realne by mal mat vypis uctu a zvyraznit si ktore hovori ma sluzobne a ktore osobne.
Zita5
11.03.05,10:27
Doporučovala by som aby si dal doporiadku jeho fakturačné údaje . Názov firmy , sídlo, IČO , DIČ .
ali
11.03.05,11:00
ja mam tiez takyto pripad: fa za mobil, ale nie je jasne, ze ten mobil pouziva len kvoli zivnosti, kedze ho ma na vlastne meno a nie ako SZCO.
takze tiez by som to mohla rozdelovat na osobnu spotrebu a prev. reziu; ale preco preco prave 60% na prev. reziu???
ivetas
11.03.05,11:10
rozpravala som sa s jednou danovou poradkynou a povedala ze si to urcujes podla toho kolko dany clovek cca prevolal. Ale nikdy sa to neda presne urcit, a kedze je podnikatel je velky predpoklad ze viac telefonuje kvoly podnikaniu. Ale oficialne to nie je nikde podchytene.
Lucia7
11.03.05,11:13
Veď to IČO tam dopíš rukou, nikde nie je napísané akým spôsobom má na faktúre IČO byť uvedené, ale len že tam musí byť. A bude tam? Bude! ... no a potom už len treba uvážiť, či je celá suma výdavok ovplyvňujúci základ dane alebo nie.
via
11.03.05,11:17
tak teraz ste mi vnikli myslienku, ze aj ja sama by som si to tak mohla urobit. lebo na zaciatku roka som mala dve cisla. jedno ako SZCO a druhe ako sukromna osoba. teraz pouzivam len jedno, tiez mi fa chodi bez uvedenia ICO. len co s tym, ked fa platim z osobneho uctu?
Lucia7
11.03.05,11:26
No to už Vám neviem poradiť, lebo JÚ nerobím, ale možno by to išlo dať ako výdavok z pokladne a priložiť k tomu kópiu výpisu z Vášho osobného účtu. Ale úplne najlepšie by bolo, keby ste si dali príkaz do banky na podnikateľský účet ale aj to IČO by nebolo od veci nahlásiť spoločnosti aby Vám uvádzala na Vaše faktúry. Rukou písané je podľa mňa len dočasné riešenie.
lenkak
11.03.05,11:59
Mala som takýto prípad poslala som SZČO nech si ide dať do faktúry dopísať IČO, až tak som mu to dala do nákladov. Nie ste platcami DPH? Lebo ak ste platcami DPH dúfam, že to nemáte v evidencii DPH, nakoľko faktúra nemá všetky náležitosti. Poprípade chodte si za tým a dajte si dpoísať údaje na faktúru, spravia to aj ručne a ešte aj opečiatkujú, že opravené údaje sú správne.
Sefcikova
11.03.05,20:40
platcom DPH nie je, ja som mu hovorila ešte v 01/2004, že si to má ísť dať zaevidovať, ale to mal vtedy asi štuple v ušoch a teraz ak mu to neuplatním, tak bude platiť 40 tis. daň a to mi ešte hovoril, aby som mu to spravila, tak aby veľa neplatil.
no ja som potom asi kúzelník či čo

ďakujem za dotazy
saglucka
11.03.05,20:52
Čiže ak je faktúra za telefón zaplatená z osobného účtu, nie z podnikateľského, ak priložím kópiu výpisu z účtu môžem to dať do nákladov. Ale aký doklad priložím??? Može to byť interný doklad???
A ešte jedna otázočka: SMS by som mala asi vyhodiť z nákladov, však

Ďakujem.
Pekný večer :)
VieraM
11.03.05,21:07
Ja okrem telefonovania v podnikani hojne vyuzivam aj SMS, tak neviem preco by si mala SMS vyhodit z nakladov.
ondrejvla
11.03.05,21:31
platcom DPH nie je, ja som mu hovorila ešte v 01/2004, že si to má ísť dať zaevidovať, ale to mal vtedy asi štuple v ušoch a teraz ak mu to neuplatním, tak bude platiť 40 tis. daň a to mi ešte hovoril, aby som mu to spravila, tak aby veľa neplatil.
no ja som potom asi kúzelník či čo

ďakujem za dotazyOni by najradšej z nás urobili kúzelníkov! Na najväčšie nedostatky sa príde až na konci roka, dôvod? - neskoro dávajú doklady, chcú ošetriť aj svoje súkromné náklady, zataja príjmy - či nie?! A my sa máme budiť aj v noci s bločkom na nočnom stolíku, aby nás nápady zo sna zachránili - teda nie nás, ale našich šéfov!
allicie
13.03.05,13:30
A čo keď má klient na faktúre od O. sms hlasovanie do Superstar? Ako to mám zaúčtovať v JÚ , keď nie je platca DPH?
saglucka
13.03.05,13:36
To by som vyhodila z nákladov dala medzi osobnú spotrebu.
A čo ak je tých sms veľmi veľa, napr. až nejakých 500 a je jasné že je z nich veľa využitých na súkromné účely. Ako by ste to zaúčtovali? A čo s MSMkami?
Dakujem
lenkak
13.03.05,13:40
MSM? Do osobnej spotreby. Veď aj keby chcel si spraviť reklamu prostredníctvom fotky tak potom MSM je dosť malinká, a na preukázanie daň. výdavku dosť neprijateľná, nakoľko fotkou ktorú si odloží sa vie náklad na ňu zdokladovať.
Betina2
01.02.07,08:18
SZČO pravidelne uhrádza služby mobilného operátora . Na faktúrach nemá uvedené svoje IČO - adresa sedí s miestom podnikania. Tvrdí, že mobil používa iba na podnikanie a chce to dať celé do nákladov.
Môžem mu to zahrnúť do nákladov, alebo daňováci takéto doklady z účtovníctva vyhadzujú ? Momentálne riešim to isté. Nie je tam na fa IČO ani DIČ účastníka, z čoho vyplýva, že zmluvu s operátorom uzavrel ako FO nepodnikateľ. Inak by predkladal ŽL a min. IČO by tam malo byť na FA. Tiež som ho na to upozornila niekoľkokrát už pred pár rokmi (medzitým mu robila účto iná). Tvrdí, že sa na to pýtal v Orangei a že spätne mu to na faktúru nedoplnia. A ďalšia vec, pokiaľ viem, tak by musel podpísať zmluvu ako FO-podnikateľ SZČO - číslo mu zostane, ale zaplatí si novú aktiváciu. Mne sa totiž stalo presne toto isté. (bolo to 100 + DPH) Môj názor je ten, že je to jeho súkromný výdavok a neuplatniť nič. V lepšom prípade, ak na tom trvá a vie si to obhájiť, dať max. 50% do VOZD a zbytok osobnú spotrebu. Ale je to risk. No a ak by bol plat.DPH, tak to v pôvodnom znení fa neprichádza do úvahy uplatniť to. Nech nešetrí na blbostiach a nie je lajdák a nech si to dá do poriadku, tak ako to má mať. Apropo, dopisovanie identif.údajov do fa rukou sa mi moc nepáči.
Inak ak má ident.údaje v poriadku, tak či tak MMS a hlasovania jednoznačne do osobnej spotreby.
Gr.renata
01.02.07,14:28
ahojte,ja sa chcem opýtať ako je to s kúpou mobilného telefonu, keď ho ma na ičo.može si ho dať ako náklad?diky
skaspa
01.02.07,14:38
ahojte,ja sa chcem opýtať ako je to s kúpou mobilného telefonu, keď ho ma na ičo.može si ho dať ako náklad?diky
ak bude telefón využívať na dosahovanie, zabezpečenie a udržanie príjmov (teda na podnikanie) tak samozrejme, že si ho môže dať do daňových výdavkov
virka
01.02.07,15:42
Tak správne aj ja mám takých čo majú štople v ušiach ale daň nechcu platiť žiadnu, tak veru musíme byť znalí zákonov a pritom aj kúzelníci.
piry
04.02.07,18:20
Tak správne aj ja mám takých čo majú štople v ušiach ale daň nechcu platiť žiadnu, tak veru musíme byť znalí zákonov a pritom aj kúzelníci. Musím sa priznať, že aj ja by som najradšej neplatil žiadnu daň. A vôbec, nepoznám nikoho v mojom okolí, čo by s radosťou... ale štople sú drahé...ešte že existujú kúzelníci na Porade.

A teraz k veci: mesačne dostávam 2 fa od telekomunistov. Jedna je za poskyt. DSL DATA, druhá je štandardná fa za hovory, ale obsahuje tiež sumu za používanie programu Používanie DSL Doma a najnovšie aj za VoV službu /výpis odchodzích volaní/. Obe fa sú bez IČO. Účtujem: DSL DATA - pripojenie do netu - v plnej výške VOZD, včít. DPH, z druhej Používanie DSL Doma dtto, aj služba VoV dtto. Net používam v drvivej väčšine k podnikaniu. Hovory - vo výpise označím pracovné názvom volanej firmy, al. menom partnera a sumu taktiež zaúčtujem do VOZD. Je to tak OK, alebo si pracne vyrábam problém pri daň. kontrole, prosím názor.
Muška
04.02.07,18:25
Ak je to telefon - domáca linka, tak by som určite aspon paušál dala do VNZD /nakoľko ten by si musel platiť aj keby si nepodnikal/. Ak máš výpis z telef. účtu a dokážeš, že všetky hovory nad paušál sú za účelom podnikania - tak tie by som v pohode dala do VOZD.
piry
04.02.07,18:37
Ja to vlastne robím tak, že do záväzkov nedávam celú sumu faktúry, ale len tú časť, ktorú si uplatňujem ... a to je asi zle. Mal by som celú a deliť na VOZD a VNZD, pravda?
veronikasad
20.11.09,08:36
Ahojte,

poraďte prosím, v ktorom zákone mám hladať povinnosť dodávatela uvádzať na vystavenej faktúre okrem adresy odberatela aj IČO a DIČ (ide o obecné úrady-neplatitelov DPH)

Hladala som :
- zákon o DPH - uklada povinnosť uvádzať identifikačné číslo pre daň - ak bolo pridelené

- zákon o správe daní a poplatkov - § 31 odst. 11 - povinnosť uvádzať DIČ
- obchodný zákonník - § 3a odst. - povinnosť uvádzať IČO

Ak dobre čítam, táto povinnosť v zákone o správe daní a obchodnom zákonníku sa vzťahuje len na dodávatela (vystavovatela) faktúry uvádzať ich ako svoje identifikačné údaje.
Alebo sa mýlim ?
grammatika
20.11.09,08:52
Veronika, ja som minulý týždeň tiež hľadala všetky zákony, ktoré hovoria o účtovných dokladoch. Podľa mňa, áno vzťahuje sa to na dodávateľa ale osobne, ak na došlej faktúre nemám uvedené IČO a DIČ, tak si ho tam žiadam dopísať.
1.Zákon o účtovníctve § 10
Účtovný doklad
(1) Účtovný doklad je preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať
a) slovné a číselné označenie účtovného dokladu,
b) obsah účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov,
c) peňažnú sumu alebo údaj o cene za mernú jednotku a vyjadrenie množstva,
d) dátum vyhotovenia účtovného dokladu,
e) dátum uskutočnenia účtovného prípadu, ak nie je zhodný s dátumom vyhotovenia,
f) podpisový záznam osoby (§ 32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie,
g) označenie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje v účtovných jednotkách účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, ak to nevyplýva z programového vybavenia.

2.Zákon o správe daní a poplatkoch § 31
(11) Správca dane pridelí zaregistrovanému daňovému subjektu daňové identifikačné číslo a o vykonanej registrácii vydá osvedčenie, na ktorom uvedie identifikačné číslo pre konkrétny druh dane. Toto číslo je daňový subjekt povinný uvádzať na všetkých dokladoch, ktoré bude vydávať, a tiež pri styku so správcom dane. Ak sa daňový subjekt registruje podľa osobitného zákona, 6eb) na dokladoch je povinný uvádzať iba číslo, ktoré mu správca dane pridelí pri tejto registrácii. Daňovým identifikačným číslom, ak ide o fyzickú osobu, je identifikátor určený správcom dane. Fyzická osoba, ktorá nie je povinná sa podľa tohto alebo osobitného zákona registrovať, je povinná pri styku so správcom dane uvádzať rodné číslo.

3.Podľa obchodného zákonníka treba ešte uvádzať kde a pod akým číslom je subjekt zapísaný (OR alebo ŽR)

4.V prípade, že je dodávateľ platca DPH, tak:
Zákon o dani z pridanej hodnoty § 71
(2) Faktúra musí obsahovať
a) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu, a jeho identifikačné číslo pre daň,
b) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne alebo bydliska príjemcu tovaru alebo služby a jeho identifikačné číslo pre daň, ak mu je pridelené,
c) poradové číslo faktúry,
d) dátum, keď bol tovar alebo služba dodaná, alebo dátum, keď bola platba podľa odseku 1 prijatá, ak tento dátum možno určiť a ak sa odlišuje od dátumu vyhotovenia faktúry,
e) dátum vyhotovenia faktúry,
f) množstvo a druh dodaného tovaru alebo rozsah a druh dodanej služby,
g) základ dane, jednotkovú cenu bez dane a zľavy a rabaty, ak nie sú obsiahnuté v jednotkovej cene,
h) uplatnenú sadzbu dane alebo údaj o oslobodení od dane,
i) výšku dane spolu v eurách, ktorá sa má zaplatiť.
veronikasad
20.11.09,08:55
grammatika, mne z týchto zákonov vyplýva povinnosť uvádzať tam svoje identifikačné údaje.

Ako je to s týmito údajmi odberatela ? Obecné úrady sa neozývajú, zrejme im to nechýba. Mne to robí problémy pri zadávaní do adresára. Našla som stránku, na ktorej sa všetky IČO dajú zistiť, ale musím to robiť ja - preto že to potrebujem do adresára, alebo je to povinnosť klienta ? Tých faktúr je okolo 200.
grammatika
20.11.09,08:59
Osobne, ak vystavujem Fa a odberateľ mi nedá svoje údaje, tak ho bombardujem, alebo si zisťujem cez net. Ale niekedy sa nedá zistiť a ak im to nechýba, tak je to ich podľa mňa ich problém, pretože tieto § som pochopila tak, že musia byť na mojich daňových dokladoch všetky moje údaje. Ak ma nepožiadajú o nápravu - doplnenie, tak im to vydám bez týchto údajov (ale to sa nestáva, lebo sa snažím mať všetky údaje o odberateľovi).

Ak mne niekto vydá doklad bez uvedenia mojich údajov, tak žiadam o doplnenie.
JankaO
20.11.09,09:17
grammatika, mne z týchto zákonov vyplýva povinnosť uvádzať tam svoje identifikačné údaje.

Ako je to s týmito údajmi odberatela ? Obecné úrady sa neozývajú, zrejme im to nechýba. Mne to robí problémy pri zadávaní do adresára. Našla som stránku, na ktorej sa všetky IČO dajú zistiť, ale musím to robiť ja - preto že to potrebujem do adresára, alebo je to povinnosť klienta ? Tých faktúr je okolo 200.
Podľa Obchodného zákonníka, je každý podnikateľ pri svojich objednávkach, resp. obchodných listoch povinný uvádzať o.i. aj IČO. Ustanoveniami ObZ sa spravujú aj vzťahy iných osôb než podnikateľov...
veronikasad
20.11.09,09:19
Podľa Obchodného zákonníka, je každý podnikateľ pri svojich objednávkach, resp. obchodných listoch povinný uvádzať o.i. aj IČO. Ustanoveniami ObZ sa spravujú aj vzťahy iných osôb než podnikateľov...
Janka, čítam ten § 3a OZ už po niekoľký raz a stále som si nie istá, či sa táto povinnosť vzťahuje len na uvádzanie svojho IČo, alebo aj IČO odberatelov.
grammatika
20.11.09,09:22
Veronika, volala som na jeden obecný úrad :) a pani, ktorá má na starosti účtáreň mi povedala, že musia mať uvedené IČO a DIČ ak im bolo pridelené, pretože keď im príde kontrola z MF, NKÚ, tak im udelí za to sankcie...ale je starosť obecného úradu, aby už pri prvom styku s dodávateľom napr.v objednávke uverejnila všetky údaje, pretože takisto ako iné podnikateľské subjekty musia tieto údaje uvádzať na všetkých svojich písomnostiach (nielen daňových ale i napr.objednávkach), tak musia postupovať i obce.
Im to časom bude chýbať...

mimotemyPredpokladám, že obce musia vystaviť nejakú objednávku alebo spísať zmluvu a nestačí v tomto prípade len ústna dohoda. To si len myslím...;) Takže by mali uviesť tieto údaje a nemala by si ich Ty hľadať..
JankaO
20.11.09,09:46
Janka, čítam ten § 3a OZ už po niekoľký raz a stále som si nie istá, či sa táto povinnosť vzťahuje len na uvádzanie svojho IČo, alebo aj IČO odberatelov.
Každý je zodpovedný za svoje dokumenty, odberateľ pri objednávke, alebo inom písomnom styku je povinný uviesť svoje údaje. Dodávateľ uvádza svoje. Neviem o žiadnom predpise, ktorý by mi stanovoval za povinnosť uvádzať na mojich dokumentoch odberateľove IČO.