Šebestová Jana
17.01.08,16:37
dnes mi prišlo rozhodnutie zo sociálnej poisťovne, že podľa posudkového lekára mám mieru poklesu zárobkovej činnosti na 45%
ale nemám odrobený potrebný počet rokov
nad 28 rokov je to 5 rokov a ja mám 4 roky a 358 dní, tak mi chýba 7 dní,


je možné si to nejako doplatiť?

od 2.9.1998-31.12.2005 som bola evidovaná na úrade práce, do 31.12.2000 sa mi táto doba počíta

ale od 1.1.2001 vyšiel zákon, že kto je evidovaný na úrade práce a nepoberá podporu v nezamestnanosti, tak sa mu táto doba nezapočítava do odpracovaných rokov a do dôchodku

od 15.8.2000-31.12.2005 som bola PN

poraďte, čo mám robiť?
Janaex
17.01.08,21:31
podľa §142 ods.3 zákona o sociálnom poistení č 461/2003
§ 142
(3) Poistné na dôchodkové poistenie sa môže zaplatiť aj dodatočne za obdobie, počas ktorého fyzická osoba
a) mala prerušené poistenie podľa § 26,( platí od 1.1.2005)
b) bola zaradená do evidencie nezamestnaných občanov alebo
c) sústavne sa pripravovala na povolanie štúdiom na strednej škole alebo na vysokej škole
Podľa toho čo uvádzaš, vzťahuje sa na teba §142 ods.3 písm.b
Keďže zákon o soc.poistení je v platnosti od 1.1.04 dodatočne sa dá dôchodkové (ale len dôchodkové poistenie) doplatiť od 1.1.2004, obdobie počas prerušenia sa dá doplatiť len od 1.1.05
Choď na úrad práce, požiadaj o vydanie potvrdenia o dobe evidencie. S týmto potvrdením, občianským preukazom zájdi na sociálku, a môžeš žiadať doplatenie uvedených 7 dní čo ti chýbajú.
Na sociálke vypíšeš registračný list prihlášku, vyhlásenia, kde uvedieš , že sa prihlasuješ z dôvodu §142ods.3 písm b , určíš si vymeriavací základ (VZ)z akého chceš poistné zaplatiť. VZ si môžeš zvoliť medzi miminálnym VZ=minimálnou mzdou platnou ku dňu prihlásenia, ( v súčastnosti 8100 Sk) a maximálnym VZ( v súčasnosti 4-násobok všeobecného vymerivacieho základu= priemerná mzda v národnom hospodárstve= 4*18761= 75044SK)
Pri dodatočnom doplácaní sa platí na starobné poistenie 18% z VZ, na invalidné poistenie ( rezervný fond solidarity sa neplatí)
príklad:
potrebuješ zaplatiť 7 dní , budeš mať potvrdenie o dobe evidencie z UPSvR na dobu od 2.9.1998-31.12.2005.
poistíš sa na 1.1.2004 do 7.1.2004 z VZ 10 000 Sk
18%z 10000+6%z 10000=2400 na mesiac/31=77,41 na deň, zaokrúhľuje sa nahor , takže 78 na deň * 7 dní= zaplatíš 546 Sk
Šebestová Jana
18.01.08,09:15
práve som sa vrátila zo sociálky, môžem si to doplatiť za obdobie od 2004-2005, musím priniesť potvrdenie z ÚP,že som v bola evidovaná a vypísať tlačivo, za ktoré obdobie si to chcem doplatiť
počíta sa to z terajšieho vymeriavacieho základu 8100,- ,n ie ktoeré bolo v tom období a platí sa iba dôchodkové 1458,- a invalidné 486,-

len v tom rozhodnutí mám napísané

Poučenie o opravnom prostriedku
proti tomuto rozhodnutiu môžete podať návrh na jeho preskúmanie súdom, a to dvojmo písomne alebo ústne do zápisnice v lehote 30 dní od doručenia rozhodnutia, návrh treba podať príslušnému krajskému súdu
alebo soc poisťovni, ústredie v Ba
Opravný prostriedok proti tomuto rozhodnutiu nemá odkladný účinok. K návrhu na preskúmanie rozhodnutia súdom odporúčame priložiť taj kópiu tohto rozhodnutia

tak to bude asi trvať dlho, keď to pôjde na súd, najradšej by som sa tomu vyhla a prejednala to iba zo soc.poisť.
zannyka
04.02.08,18:43
podľa §142 ods.3 zákona o sociálnom poistení č 461/2003
§ 142
(3) Poistné na dôchodkové poistenie sa môže zaplatiť aj dodatočne za obdobie, počas ktorého fyzická osoba
a) mala prerušené poistenie podľa § 26,( platí od 1.1.2005)
b) bola zaradená do evidencie nezamestnaných občanov alebo
c) sústavne sa pripravovala na povolanie štúdiom na strednej škole alebo na vysokej škole
Podľa toho čo uvádzaš, vzťahuje sa na teba §142 ods.3 písm.b
Keďže zákon o soc.poistení je v platnosti od 1.1.04 dodatočne sa dá dôchodkové (ale len dôchodkové poistenie) doplatiť od 1.1.2004, obdobie počas prerušenia sa dá doplatiť len od 1.1.05
Choď na úrad práce, požiadaj o vydanie potvrdenia o dobe evidencie. S týmto potvrdením, občianským preukazom zájdi na sociálku, a môžeš žiadať doplatenie uvedených 7 dní čo ti chýbajú.
Na sociálke vypíšeš registračný list prihlášku, vyhlásenia, kde uvedieš , že sa prihlasuješ z dôvodu §142ods.3 písm b , určíš si vymeriavací základ (VZ)z akého chceš poistné zaplatiť. VZ si môžeš zvoliť medzi miminálnym VZ=minimálnou mzdou platnou ku dňu prihlásenia, ( v súčastnosti 8100 Sk) a maximálnym VZ( v súčasnosti 4-násobok všeobecného vymerivacieho základu= priemerná mzda v národnom hospodárstve= 4*18761= 75044SK)
Pri dodatočnom doplácaní sa platí na starobné poistenie 18% z VZ, na invalidné poistenie ( rezervný fond solidarity sa neplatí)
príklad:
potrebuješ zaplatiť 7 dní , budeš mať potvrdenie o dobe evidencie z UPSvR na dobu od 2.9.1998-31.12.2005.
poistíš sa na 1.1.2004 do 7.1.2004 z VZ 10 000 Sk
18%z 10000+6%z 10000=2400 na mesiac/31=77,41 na deň, zaokrúhľuje sa nahor , takže 78 na deň * 7 dní= zaplatíš 546 Sk
ahoj chcem sa informovať, lebo aj môj otec má podobný problém.Jemu chýba 15dní.on bol na Úrade práce a potom bol opatrovníkom svojej dcéry, ktorá ma dawnov syndróm. Jeden čas mu platili socialné odvody a potom vyšiel nejaký zákon a neplatili, lenže ho neinformovali o tom. potom dostal infarkt a mal autonehodu a lekári ho odporučili na invalidný dôchodok.podľa komisie je na 70% invalidný lenže mu chýbajú dni.
Chcela by som sa opytať, že či sa nedá s tým niečo urobiť? Ďakujem vopred za odpoveď.
Jana Motyčková
05.02.08,07:49
Detto - môže si doplatiť odvody na dôchodkové poistenie za obdobie, kedy bol na ÚP. Pre invaliditu potrebuje byť poistenź 5 rokov v posledných 10-tich rokoch, takže ak bol na na ÚP v posledných 10 rokoch, môže si doplatiť - ak mu chýba 15 dní, stačí za 15 dní.
zannyka
05.02.08,20:18
chcem sa opýtať na postup. takže môj otec teraz musí ísť na UP a potom do sociálnej poisťovne a odvolať sa na §142? môžte mi prosím napísať postup ako to má vybaviť. Ďakujem
Jana Motyčková
06.02.08,13:08
Postup neovládam, ale použi postup ako napísala Janaex - zdá sa mi byť dobrý.
zannyka
10.02.08,08:24
ahoj
poslala si mi e-mail. chcem sa len opýtať, že jak je možné, že môj otec tam bol a chcel zaplatiť podla §142 a povedali mu najprv, že to je pre študentov a potom mu povedali, že on nespadá do toho zákona, lebo on bol opatrovníkom a to je paragraf na starostlivosť o chorého... tak nerozumiem tomu...
ivana2703
10.02.08,18:50
Neviem čo ti povedali za hlúposť. Susede som takto vybavovala pre jej brata. Chýbali mu necelé 2 roky. Takže najskôr sme doplatili nedoplatok, a teraz konečne po roku mu už prišlo aj rozhodnutie o priznaní dávky aj dôchodok. Nenechaj sa odbiť.
zannyka
10.02.08,22:34
povedali to môjmu otcovi v BA na v Sociálnej poisťovni a aj tam kde sa vybavujú dôchodky v BA. Vraj sa vôbec nedá spätne za žiadnych okolnosti zaplatiť dôchodkové poistenie. Jemu ide o rok 2005. Oni tam majú veľký neporiadok, lebo najprv mu chýbalo 150 dní a potom 50 a teraz je to 15dní a už sa stým nedá nič urobiť. Všetci sme z toho už zúfalí, lebo lieky pre otca sú dosť drahé a teraz mu musíme platiť celú sumu. Ja už vážne neviem čo mám robiť.
zannyka
10.02.08,22:35
a kam ste išli zaplatiť ten nedoplatok? ako ste postupovali?
Janaex
11.02.08,06:55
Jednoznačne § 142 ods.2, nenechaj sa odbyť, choď aj za vedúcou, mohol by sa prihlásiť aj dobrovoľne, ale prečo by to robil , keď môže ušetriť na rezervnom fonde. prípadne vytlač túto diskusiu a zober ju zo sebou.
Jana Motyčková
11.02.08,09:33
ahoj
poslala si mi e-mail. chcem sa len opýtať, že jak je možné, že môj otec tam bol a chcel zaplatiť podla §142 a povedali mu najprv, že to je pre študentov a potom mu povedali, že on nespadá do toho zákona, lebo on bol opatrovníkom a to je paragraf na starostlivosť o chorého... tak nerozumiem tomu...
Možno došlo k nedorozumeniu - môže si doplatiť za dobu, kedy bol na úrade práce, nie za dobu, kedy bol opatrovateľom.
zannyka
14.02.08,18:40
Ahojte.
Chcela by som radu. Ešte stále vybavujem invalidné pre svojho otca a oni nám poslali tento list.:
Oznamujeme Vám, že za obdobie od 1.1.2001 do 31.12.2003, počas ktorého ste sa osobne starali o úplne bezvládnu dcéru .... .... , sme na dôchodkové účely nehodnotili. Podľa § 255 ods.1 zákona č. 461/2003 Z.z o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov.
Do zamestnania sa započíta podľa §9 ods.1 písm. k) zákona č. 100/1988 Zb. na dôchodkové účely z celkovej doby osobnej starostlivosti o blízku osobu, ktorá bola prevažne alebo úplne bezvládna a nebola umiestnená v zariadení sociálnych služieb alebo v odbornom zdravotníckom zariadení. Uvedená doba podľa § 169c ods. 2 zákona č. 100/1988 Zb. o sociálnom zabezpečení v znení zákona č. 446/2000 Z.z sa však hodnotí len v období od 1.januára 1976 do 31. decembra 2000

ja vôbec neviem čo to znamená
Janaex
14.02.08,19:24
podľa tohto opatroval blízku osobu a obdobie od 1.1.2001 do 31.12.2003 mu nezapočítajú do dochodku. Chcem sa spýtať v súčasnosti pracuje, alebo ešte opatruje? Ak áno, poberá príspevok za opatrovanie? Ak by poberal mohol by sa prihlásiť do poistenia a dôchodkvé poistenie by platil za neho štát.
ajobs
14.02.08,22:19
Ahojte.
Chcela by som radu. Ešte stále vybavujem invalidné pre svojho otca a oni nám poslali tento list.:
Oznamujeme Vám, že za obdobie od 1.1.2001 do 31.12.2003, počas ktorého ste sa osobne starali o úplne bezvládnu dcéru .... .... , sme na dôchodkové účely nehodnotili. Podľa § 255 ods.1 zákona č. 461/2003 Z.z o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov. Platí tento zákon - môže si doplatiť odvody za obdobie, kedy bol evidovaný na ÚP po 1.1.2004.
Do zamestnania sa započíta podľa §9 ods.1 písm. k) zákona č. 100/1988 Zb. na dôchodkové účely z celkovej doby osobnej starostlivosti o blízku osobu, ktorá bola prevažne alebo úplne bezvládna a nebola umiestnená v zariadení sociálnych služieb alebo v odbornom zdravotníckom zariadení. Uvedená doba podľa § 169c ods. 2 zákona č. 100/1988 Zb. o sociálnom zabezpečení v znení zákona č. 446/2000 Z.z sa však hodnotí len v období od 1.januára 1976 do 31. decembra 2000 Tento zákon už neplatí, takže zbytočne je sa ním riadiť - platil do 31.12.2003.

ja vôbec neviem čo to znamená

Odpovede sú v texte. Za obdobie opatrovania si odvody doplatiť nemôže - ale od 1.8.2006 platí, že ak by sa bol prihlásil na SP, počas opatrovania dieťaťa do 18 rokov by za neho dôchodkové poistenie platil štát.
zannyka
15.02.08,21:23
ahoj. môj otec momentálne už neopatruje svoju dcéru, lebo vraj podľa zákona nemôže robiť opatrovníka , keď on sám žiada o invalidný dôchodok. a na UP ho nechcú zaevidovať, lebo ho komisia určila na 75% invalidným a tak ho nemôžu dať do evidencie. On teraz nepoberá nič a nikto za neho nič neplatí. v tom je problém, že lieky ktoré musí brať na srdce sú drahé a musí si hradiť celú sumu sám, lebo nechcú ho nikde zaevidovať.,takže to znamená, že neexistuje žiadny spôsob ako by si mohol kúpiť tých 15dní čo mu chýba? jemu rátajú roky od 15.1.1996 - do 15.1.2001 a v tom období mu chýba tých 15 dní
ajobs
15.02.08,22:09
ahoj. môj otec momentálne už neopatruje svoju dcéru, lebo vraj podľa zákona nemôže robiť opatrovníka , keď on sám žiada o invalidný dôchodok. a na UP ho nechcú zaevidovať, lebo ho komisia určila na 75% invalidným a tak ho nemôžu dať do evidencie. On teraz nepoberá nič a nikto za neho nič neplatí. v tom je problém, že lieky ktoré musí brať na srdce sú drahé a musí si hradiť celú sumu sám, lebo nechcú ho nikde zaevidovať.,takže to znamená, že neexistuje žiadny spôsob ako by si mohol kúpiť tých 15dní čo mu chýba? jemu rátajú roky od 15.1.1996 - do 15.1.2001 a v tom období mu chýba tých 15 dní

Napísal som myslím všetko v predchádzajúcom príspevku.
Pokiaľ ide o opatrovanie dcéry, môže to robiť iný - neinvalidný rodinný príslušník, alebo môže mať dcéra osobného asistenta.
Otec môže požiadať o dávku v hmotnej núdzi, príspevok na bývanie a pod.
Viac tu http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?SMC=1&id=111
Janaex
16.02.08,18:02
tých 15 dní , ktoré mu chýbajú k priznaniu invalidného dôchodku získa tak, že sa v SP prihlási na dobrovoľné dôchodkové poistenie, potrebuje len občiansky preukaz a na pobočke vyplní prihlášku do poistenia a odhlášku z poistenia, po zaplatení poistného mu túto dobu započítajú.
ajobs
17.02.08,12:19
tých 15 dní , ktoré mu chýbajú k priznaniu invalidného dôchodku získa tak, že sa v SP prihlási na dobrovoľné dôchodkové poistenie, potrebuje len občiansky preukaz a na pobočke vyplní prihlášku do poistenia a odhlášku z poistenia, po zaplatení poistného mu túto dobu započítajú.

Vtip je v tom, že ak nezískal potrebný počet rokov DP v posledných 10 rokoch - je to 5 rokov, ak jeho vek prevyšuje 28 rokov - ťažko ich získa inak, ako súvislým poistením v trvaní 5 rokov, pretože v každom ďalšom období mu bude tých 15 dní chýbať (ak samozrejme nemá možnosť započítania podľa vyššie uvedených príspevkov). Zmenu môže priniesť navrhovaná legislatíva, podľa ktorej sa do obdobia dôchodkového poistenia osoby staršej ako 28 rokov nebude počítať iba posledných 10 rokov (a z toho 5 rokov DP), ale celé obdobie dôchodkového poistenia. Má to platiť od 1.8.2009-samozrejme po schválení v NR SR.
Tu je materiál http://www.employment.gov.sk/new/index.php?SMC=1&id=10004&pk_a=0&pk_id=216&pk_doc_id=1349
zannyka
17.02.08,18:33
takže môj otec si môže spätne zaplatiť, dobrovolné dôchodkové poistenie? alebo sa prihlási teraz na toto obdobie?
ajobs
18.02.08,08:31
takže môj otec si môže spätne zaplatiť, dobrovolné dôchodkové poistenie? alebo sa prihlási teraz na toto obdobie?

Otec si môže doplatiť dôchodkové poistenie iba v prípade, že po 1.1.2004 bol zaradený v evidencii ÚP ako nezamestnaný ( § 142, ods.2, písm. b) zákona o sociálnom poistení ).
Janaex
18.02.08,16:36
podľa toho čo si uviedla, tak zrejme nemá potvrdenie z UP o tom ,že bol v evidencií uchádzačov o zamestnanie a bez tohto potvrdenia nie je možné si spätne doplatiť, ale môže si zaplatiť aktuálne obdobie, ktoré mu vznikne dňom podania prihlášky.
zannyka
17.06.08,10:15
Ahojte

Chcem sa Vám pochváliť, že som vyriešila problém môjho otca čo mu chybalo 15dni na invalidný dôchodok...
Bohužial zákony sú zákony a tie sa zatiaľ nemenia, tak som to musela inak urobiť. Napísala som do Markízy a vysvetlila som im problém aký mám a mojich rodičov navštívili a urobili reportáž a až vtedy sa ľady pohli. Zrazu to už nevybavovali zamestnanci ale ich nadriadený a aj tí dostali príkaz že to musia doriešiť a vyriešiť. Síce sa nedajú spätne dokúpiť dni ale dajú sa posunuť dni dozadu tak aby vám to vyšlo...to znamená, že môj otec si podal žiadosť o invalidný dôchodok dňa 15.1.2005 a 5 rokov spätne mu vyrátali ten dôchodok, lenže mu chýbalo 15 dní... no a teraz mu nerátajú invalidný od toho dátumu ale od 31.12.2004 a teraz mu to už vychádza.:), je to iba malý posun v dátumoch ktorý sa vraj môže robiť, pokiaľ ten dotyčný preukáže že už aj v tom čase bol chorý.
dúfam, že som to správne vysvetlila keď nie tak sa ospravedlňujem..
Prajem Vám pekný deň.
mambi
17.06.08,17:30
Ahojte,

tiež Vás prosím o pomoc ohľadne invalidného dôchodku pre moju tetu. Posudkový lekár jej určil % mieru poklesu 35%, dá sa nejako proti tomuto rozhodnutiu ešte odvolať? Čo je potrebné ešte predložiť k odvolaniu a načo sa vlastne odvolať???:confused: Myslím aké argumenty....ďakujem.
mambi
18.06.08,13:46
Ahojte,

tiež Vás prosím o pomoc ohľadne invalidného dôchodku pre moju tetu. Posudkový lekár jej určil % mieru poklesu 35%, dá sa nejako proti tomuto rozhodnutiu ešte odvolať? Čo je potrebné ešte predložiť k odvolaniu a načo sa vlastne odvolať???:confused: Myslím aké argumenty....ďakujem.

.
jankasm
18.06.08,13:56
Ahojte,

tiež Vás prosím o pomoc ohľadne invalidného dôchodku pre moju tetu. Posudkový lekár jej určil % mieru poklesu 35%, dá sa nejako proti tomuto rozhodnutiu ešte odvolať? Čo je potrebné ešte predložiť k odvolaniu a načo sa vlastne odvolať???:confused: Myslím aké argumenty....ďakujem.

No odvolať sa dá voči každému rozhodnutiu. Na konci rozhodnutia je vždy napísané, že do kedy sa môže dotyčná osoba odvolať.
K odvolaniu nemusíš predkladať nič, len tam treba uviesť argumenty, ktoré ich presvedčia o priznaní vyššieho %. V tomto Ti ja bohužiaľ nepomôžem. Skúste nad niečím porozmýšľať, ak je jej zdravotný stav naozaj zlý, tak to tam treba všetko napísať, napr. ak sa jej nedá ďalej pracovať a pod. :o
ajobs
18.06.08,17:36
Ahojte,

tiež Vás prosím o pomoc ohľadne invalidného dôchodku pre moju tetu. Posudkový lekár jej určil % mieru poklesu 35%, dá sa nejako proti tomuto rozhodnutiu ešte odvolať? Čo je potrebné ešte predložiť k odvolaniu a načo sa vlastne odvolať???:confused: Myslím aké argumenty....ďakujem.

Odvolávať sa je zbytočné, predĺži to len celý proces - nechce sa mi momentálne písať, ako to celé ide. Ale cestou súdov je to záležitosť niekoľkých rokov. Sorry !
Lepšie je počkať isté obdobie - najlepšie 1 rok - zhromaždiť nové správy ( a tie správy musia byť VEĽMI odlišné a musia prejudikovať nový zhoršený zdravotný stav) a nové argumenty pre posudkového lekára, a tak ísť s novou žiadosťou.
PUTINKAL
05.07.11,08:35
DOBRY DEN MAM NAROK NA POLOVICNY INVALIDNY DVOCHODOK KED SOM OD NARODENIA TELESNE POSTIHNUTY,
Katy a R
05.07.11,08:44
DOBRY DEN MAM NAROK NA POLOVICNY INVALIDNY DVOCHODOK KED SOM OD NARODENIA TELESNE POSTIHNUTY,

.. rozhoduje o tom komisia na SP podľa zákona o SP
kuk sem http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2011-a.html
.. v prílohe pohľadaj svoju diagnózu a príslušné percentuálne rozpätie zníženej schopnosti pracovať. .. Polovičný dôchodok už neexistuje .. ale ID s mierou poklesu schopnosti pracovať .. od 40% hore. Možno ti vyjde aj viac ako 50%;)
Žiadosť podať na miestne príslušnej pobočke ... najskôr od 18-tych narodenín.
Samozrejme bude treba doložiť lekársky posudok.
PUTINKAL
05.07.11,09:40
OK DIKY ALE JA SOM NIKDY NEPOCITOVAL VOLAKE TAZKOSTI PRETO SOM NA TO ANY NEMYSLEL ALE UZ SOM STARSI A ZACINAM MAT PROBLEMY V MLADOSTI MA VIACEJ KRAT OPEROVALI A POTOM SOM ZASA PRACOVAL PRACUJEM VLASTNE DO TERAZ AKO MAM POSTUPOVAT VIETE MY PORADIT DIK
Katy a R
05.07.11,09:47
OK DIKY ALE JA SOM NIKDY NEPOCITOVAL VOLAKE TAZKOSTI PRETO SOM NA TO ANY NEMYSLEL ALE UZ SOM STARSI A ZACINAM MAT PROBLEMY V MLADOSTI MA VIACEJ KRAT OPEROVALI A POTOM SOM ZASA PRACOVAL PRACUJEM VLASTNE DO TERAZ AKO MAM POSTUPOVAT VIETE MY PORADIT DIK

Postup je rovnaký ... požiadať na SP. Koľko treba mať rokov poistenia v tvojom prípade - nájdeš v priloženom zákone.
Možno by bolo dobré poradiť sa so svojim lekárom ... :confused: On najlepšie pozná tvoj zdravotný stav.