lydiaro
17.01.08,17:18
Dobrý deň, potrebujem súrne pomoc od pána Mihálika.
Od februára 2007 som dobrovoľne nemocensky poistená (minimum), od 3 decembra som nahlásená na maximum a odvtedy som na Pn. V apríli sa mi majú narodiť dvojčatá, a bolo mi povedané, že dostanem minimálnu materskú. Nie je nejaká možnosť, ako by som mohla dostávať maximum, kedže naozaj si neviem predstaviť ako vyžijeme z 5000 Sk.
Za skorú odpoveď Vám vopred ďakujem. S pozdravom Lýdia
Chobot
18.01.08,07:03
Dobrý deň, potrebujem súrne pomoc od pána Mihálika.
Od februára 2007 som dobrovoľne nemocensky poistená (minimum), od 3 decembra som nahlásená na maximum a odvtedy som na Pn. V apríli sa mi majú narodiť dvojčatá, a bolo mi povedané, že dostanem minimálnu materskú. Nie je nejaká možnosť, ako by som mohla dostávať maximum, kedže naozaj si neviem predstaviť ako vyžijeme z 5000 Sk.
Za skorú odpoveď Vám vopred ďakujem. S pozdravom Lýdia

V skratke - budeš musieť prerušiť PN, odhlásiť sa z poistenia a následne sa znovu prihlásiť na dobrovoľné poistenie s maximálnym vymeriavacím základom.

Zdôvodnenie a podrobnosti nájdeš v tej doporučenej téme.

Aj s príkladom to máš tu:

http://www.porada.sk/t31541-materske-od-1-8-2006-cast-v.html
Melnick
18.01.08,07:17
Dobrý deň, potrebujem súrne pomoc od pána Mihálika.
Od februára 2007 som dobrovoľne nemocensky poistená (minimum), od 3 decembra som nahlásená na maximum a odvtedy som na Pn. V apríli sa mi majú narodiť dvojčatá, a bolo mi povedané, že dostanem minimálnu materskú. Nie je nejaká možnosť, ako by som mohla dostávať maximum, kedže naozaj si neviem predstaviť ako vyžijeme z 5000 Sk.
Za skorú odpoveď Vám vopred ďakujem. S pozdravom Lýdia


= Chobot ,V skratke - budeš musieť prerušiť PN, odhlásiť sa z poistenia a následne sa znovu prihlásiť na dobrovoľné poistenie s maximálnym vymeriavacím základom.
Zdôvodnenie a podrobnosti nájdeš v tej doporučenej téme.

Aj s príkladom to máš tu:

Ale ona už je z dobrovoľného poistenia poistená na MVZ . V tomto prípade je potrebné vyššiu materskú riešiť ukončením PN a zamestnať sa z MVZ.
Chcem pýtajúcej sa pomôcť a nie ublížiť ,tak sa vyjadrite a opravte ma.
Katy a R
18.01.08,08:05
http://www.porada.sk/615257-post416.html

od 3. decembra už nestihne 26 týždňov, tak jej DNP nepomôže k max materskej
Chobot
18.01.08,08:26
Ale ona už je z dobrovoľného poistenia poistená na MVZ . V tomto prípade je potrebné vyššiu materskú riešiť ukončením PN a zamestnať sa z MVZ.
Chcem pýtajúcej sa pomôcť a nie ublížiť ,tak sa vyjadrite a opravte ma.

V prípade, že vtedy, 3. 12., sa odhlásila a znovu prihlásila, tak by mala mať vyššiu materskú. Ale myslím, že ona si len zvýšila vymeriavací základ, preto SP bude vypočítavať materské za obdobie od II./2007 do konca roka 2007, preto jej asi povedali na SP, že dostane mimimálne materské.
Chobot
18.01.08,08:40
http://www.porada.sk/615257-post416.html

od 3. decembra už nestihne 26 týždňov, tak jej DNP nepomôže k max materskej

Ale veď ona bola dobrovoľne poistená od II/2007 do 3.XII., čo je viac ako 270 dní, teda spĺňa nárok na priznanie materskej. Ide teraz len o to, z akého základu jej budú počítať to materské. Preto je pre ňu najlepšie využiť ustanovenie § 54 ods. 2 písm. b)

"(2) Ak poistencovi vzniklo nemocenské poistenie

a) ...
b) v kalendárnom roku, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské, "

V súčasnosti pre výpočet jej materskej by s uplatnil § 54 ods. 1 písm. a):

"(2) Ak poistencovi vzniklo nemocenské poistenie

a) v kalendárnom roku, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca tohto kalendárneho roka," (t.j. od II/2007 do XII/2007, kedy si platila minimálne poistné).

preto má tak nízke vypočítané materské.
Melnick
18.01.08,08:43
V prípade, že vtedy, 3. 12., sa odhlásila a znovu prihlásila, tak by mala mať vyššiu materskú. Ale myslím, že ona si len zvýšila vymeriavací základ, preto SP bude vypočítavať materské za obdobie od II./2007 do konca roka 2007, preto jej asi povedali na SP, že dostane mimimálne materské.
Pn jej vplatia z maxima , ale pre posúdenie materského ju budú riešiť už podľa nového zákona a to znamená, že od prerušenia sa bude posudzovať 26 týždňov a preto je už aj 3.12. dátumom, ktorý jej maximálnu materskú nezaručí. Maximálnu MD by mala ,keby jej PN trvala a deň určený na odchod na MD by bol cca 3. júla .:).:)
Melnick
18.01.08,08:47
Chobot ,my sa tu snažíme a zadávateľka nenapísala presné údaje aj z povinného poistenia.
Ja stále píšem iba o dobrovoľnom NP:)
Naše príspevky sú teda možnože aj zavádzajúce.
lydiaro
18.01.08,09:21
V prvom rade chcem všetkým poďakovať, som na porade ešte veľmi krátko, ani neviem ako sa odpisuje, takže sa ospravedlňujem.
Ale určite ďakujem, že sa našlo zopár dobrých ľudí, ktorí mi chceli pomôcť.
Vyriešila som to asi tak: od októbra 2006 do júna 2007 som bola zamestnaná, takže teraz si zruším PN, a zamestnám sa na 20 dní s max. zárobkom, a potom ma hneď doktor vypíše na materskú, týmto sa mi bude vypočítavať materská aj z DNP (minimum), aj zo zamestnania, kde výpočet materskej bude závisieť od posledného zamestnania - teda s vyšším zárobkom. Teda takto by som mala dostať konečne normálnu materskú. Je to správne???
Ďakujem. S pozdravom L.
Chobot
18.01.08,09:27
Chobot ,my sa tu snažíme a zadávateľka nenapísala presné údaje aj z povinného poistenia.
Ja stále píšem iba o dobrovoľnom NP:)
Naše príspevky sú teda možnože aj zavádzajúce.

:eek:Ona bola aj povinne poistená? To tu neuviedla..:rolleyes:

Tak sorry, ak som zle poradil, ale bolo to v dobrej viere.
Katy a R
18.01.08,16:33
V prvom rade chcem všetkým poďakovať, som na porade ešte veľmi krátko, ani neviem ako sa odpisuje, takže sa ospravedlňujem.
Ale určite ďakujem, že sa našlo zopár dobrých ľudí, ktorí mi chceli pomôcť.
Vyriešila som to asi tak: od októbra 2006 do júna 2007 som bola zamestnaná, takže teraz si zruším PN, a zamestnám sa na 20 dní s max. zárobkom, a potom ma hneď doktor vypíše na materskú, týmto sa mi bude vypočítavať materská aj z DNP (minimum), aj zo zamestnania, kde výpočet materskej bude závisieť od posledného zamestnania - teda s vyšším zárobkom. Teda takto by som mala dostať konečne normálnu materskú. Je to správne???
Ďakujem. S pozdravom L.

toto bude najlepšie .. ak máš ešte čas, lepšie je to urobiť vo februári :) .. a nemusí byť ani 20 dní..
Katy a R
18.01.08,16:40
Ale veď ona bola dobrovoľne poistená od II/2007 do 3.XII., čo je viac ako 270 dní, teda spĺňa nárok na priznanie materskej. Ide teraz len o to, z akého základu jej budú počítať to materské.
.......
preto má tak nízke vypočítané materské.

ja viem, že nárok na materské z DNP má, ale písala som, že na maximálne materské jej DNP nepomôže, pretože jej budú počítať pravdepodobný VZ ;) .... a to je na draka :D
jankasm
20.01.08,13:20
toto bude najlepšie .. ak máš ešte čas, lepšie je to urobiť vo februári :) .. a nemusí byť ani 20 dní..

Toto je naozaj najlepšie riešenie, ja len doplním, že už nie je možné poberať materskú zo zamestnania z maxima + z DNP z minima. Od 1.1.2008 totiž môžeš poberať len 1x maximum, čiže ak budeš mať maximum zo zamestnania, tak už vlastne z DNP nedostaneš nič. :cool:
brčko
20.01.08,21:18
:eek:Ona bola aj povinne poistená? To tu neuviedla..:rolleyes:

Tak sorry, ak som zle poradil, ale bolo to v dobrej viere.

Chobot, tam išlo o iné, o dlžku DNP od posledného prihlásenia. Je to v novele zákona, ktorá myslím nie je zaktualizovaná na Porade (ale Draka nemám), pozri zákon 555/2007, § 57 ods.1 c) + staré znenie zákona ods. 2
Janaex
20.01.08,21:46
postup lydiaro bude spávny v tom,že dostane maximálnu materskú zo zamestnania, od 1.1.08 sa vyplácajú nemocenské dávky len do jedného maxima
Chobot
21.01.08,08:05
Chobot, tam išlo o iné, o dlžku DNP od posledného prihlásenia. Je to v novele zákona, ktorá myslím nie je zaktualizovaná na Porade (ale Draka nemám), pozri zákon 555/2007, § 57 ods.1 c) + staré znenie zákona ods. 2

Aha, takže novelou už odzvonilo takýmto machináciám - odhlásenie a prihlásenie na max. základ. Asi zistili, že to ľudia zneužívajú.:(
bendy
23.01.08,14:04
Dobry, den chcela by som sa spytat, od marca 2007 si platim minimalne dobrovolne nemocenske poistenie, v januari tohto roku som si ho zvysila na maximum pretoze som otehotnela. Priblizny termin porodu, bude koncom septembra. Touto cestou sa vas chcem spytat ci by ste mi nevedeli poradit s ktoreho toho vymeriavacieho zakladu mi potom bude vyplacana materska?? Tu som sa docitla nieco o odhaseni a naslednom prihlaseni v socialnej poistovni. Dakujem za odpoved
celestina
23.01.08,19:02
Asi ťa nepoteším, ale ak si v januári urobila len zmenu VZ na maximum, tak sa ti materská bude počítať z VZ z roku 2007. Teda od marca do 31.12.2007. Ak chceš mať z maximálneho VZ materskú, musíš sa z DNP čo najskôr odhlásiť a po napr. dvojdňovej prestávke nanovo prihlásiť z maximálneho VZ. Podstatné však je, že do nástupu na materskú musíš byť poistená 26 týždňov nepretržite.Potom ti bude materská počítaná z tohto nového DNP. Ak na materskú nastupuješ v auguste, tak by si to mala stíhať.
Petra29
23.01.08,19:06
ak si najviac v 8.tt, tak to stíhaš, ak si po 8.tt už nie..