Lucy
11.03.05,10:41
Zamestnávateľ zakúpil vstupenky na kultúrne podujatie pre zamestnancov. Poskytoval to zo SF. Viem, že hodnotu vstupenky v tomto prípade treba zdaniť vo výplate 19%.

Ja sa len chcem spýtať, čo v prípade, ak by to nebolo poskytnuté zo SF a išlo by to z iného fondu, či aj v tomto prípade je to potrebné zdaniť. Tak ako, keď pošlete napr zamestnanca na školenie, ktoré sa netýka jeho pracovnej náplne, že mu to máte zdaniť.
petra:-)
11.03.05,10:02
Pre zamestnanca je zdaniteľným príjmom každé nepeňažné plnenie (okrem oslobodených, a príjmov, ktoré nie su predmetom dane napr. ochr.prac.prostriedky, stravné...) bezohľadu nato z akých prostriedkov je poskytnuté. Toľko môj názor.
Lucia7
11.03.05,10:23
Podľa mňa v prípade, že pôjde o reprezentačné cez 513, tak netreba tento príjem zamestnancovi zdaňovať.
Naile
11.03.05,11:54
Petra má pravdu.
V každom prípade všetky príjmy v zamestnaní, vrátane príjmu zo SF, sú príjmami zo závislej činnosti. Zdanenie týchto príjmov je potrebne posudzovať podľa § 5 ZDP.
Lucia zrejmé myslela, že zamestnávateľ v rámci propagačnéj akcii zaplatí kuľturné podujatie pre verejnosť (zákazníkov) a úhradí to z reprezenačného. Ak medzi nimi budú aj zamestnanci, je možné ich nezdaniť z toho dôvodu, že v účtovníctve vôbec nebudú uvedené ako prijemcovia tohto plnenia. V úč-ve budé len úhrada podujatia.
Lucy
11.03.05,11:59
V tomto prípade je to možné, ale keď kúpi zamestnávateľ vstupenky pre zamestnancov, tak to zdanené musí byť.
Lucia7
11.03.05,12:03
ale na vstupenkách nie je uvedené pre koho sú kúpené a keďže ani nejde o nejaké reklamné predmety - daňovo uznané, v podstate nemusí byť potvrdený ani ich príjem. Podľa mňa je to to isté ako občerstvenie kupované do kancelárie a pod.
petra:-)
11.03.05,13:04
No, to isté to asi nebude, lebo občerstvenie do kancelárie je pre zamestnanca od dane oslobodené podľa §5 ods. 7 písm.b),c). ;)
Lucy
11.03.05,13:12
Aj mne to s tým občerstvením nesedí.

Zo SF predsa môže zamestnávateľ zabezpečiť kultúrne vyžitie, šport , vianočné balíčky atď. a preto sa to zdaňuje.
Naile
11.03.05,17:06
No, to isté to asi nebude, lebo občerstvenie do kancelárie je pre zamestnanca od dane oslobodené podľa §5 ods. 7 písm.b),c). ;)
Hodnota jedla (stravovanie) počas pracovnej zmeny je oslobodená od dane, nie občerstvenie. Príspevok na stravovanie musí byť v nepeňažnej forme.
petra:-)
11.03.05,17:52
Naile, možno som sa nie celkom presne vyjadrila, ale keďže som uviedla odvolávku na § tak som myslela, že to netreba rozvádzať.
Takže čo sa týka jedla, v §5 ods. 7 písm.b je odvolávka na § 152 zákonníka práce, čo je jasné. Čo sa týka poskytnutého občerstvenia na pracovisku vo forme jedla boli myslené samozrejme prípady v súlade s týmto ustanovením, napr.: Ak zamestnanec bude robiť nadčas a zamestnávateľ potrebuje, aby bol v práci viac ako 11 hodín (§152 ods.2 zákonníka práce - ak pracovná zmena trvá viac ako 11 hodín, zamestnávateľ môže zabezpečiť ďalšie teplé hlavné jedlo) , objedná mu pizzu tak to bude pre toho zamestnanca určite príjem oslobodený.
Lucia 7 hovorila o občerstvení z prostriedkov na repre (účet 513). Tiež si myslím, že keď zamestnanec zje na rokovaní 3 chlebíčky a balík chipsov, tak mu to zdaňovať ako nepeňažný príjem nikto nebude.
A čo sa týka občerstvenia vo forme nealkoholických nápojov poskytovaných na pracovisku, trvám na tom, že je to pre zamestnanca príjem od dane oslobodený, nakoľko to jasne hovorí §5 ods.7 písm.c).
Lucia7
14.03.05,05:53
ale od vstupeniek na kultúrne podujatie sa nejakým spôsobom prešlo k občerstveniu. Ja som to uviedla len ako príklad a mala som na mysli cukríky, kávu a podobné záležitosti, ktoré kupuje zamestnávateľ do kancelárie a také niečo účtujem na 513 a nikomu sa to nezdaňuje. Takisto vstupenky, ktoré zamestnávateľ kúpi a dá ich do "placu" a nie je evidentné, komu boli poskytnuté, tak takisto pôjdu na 513 a nikomu sa nebudú zdaňovať.
petra:-)
14.03.05,06:08
Myslím, že ide hlavne o to, ako sa obháji pri daňovej kontrole, že tie lístky neboli pre zamestnancov, ale boli využité na reprezentačné.
:)
Lucia7
14.03.05,06:15
no to už záleží od šikovnosti daňovníka resp. daňového poradcu.
Lucy
15.03.05,09:54
Chcem si len overiť,môže zamestnávateľ poskytovať zo sociálneho fondu vstupenky na kultúrne podujatia? Vraj niekedy bolo, že lístky na kultúrne podujatia sa nezdaňujú.Ja viem, že každý príspevok zo SF, okrem stravy sa zdaňuje 19%.
Lucy
15.03.05,12:59
Celkom ma zblbli tí moji. Ozaj, nikto sa mi k tomu nevyjadrí?
Ľuba
15.03.05,13:07
Myslím, že sa zdaňuje len peňažný príjem. Ak im tie lístky kúpi firma, tak by sa podľa mňa nemali zdaňovať.
Lucy
15.03.05,14:06
Myslím, že aj nepeňažný. Aj v mzdovom programe mám aj kód nepeňažný príjem zo SF - a sú to v podstate napr. kolekcie na Vianoce, vstupenky na rôzne podujatia atď. Takže som robila zbytočnú paniku.
Ľuba
15.03.05,14:12
Je to možné, treba pozrieť zákon.
petra:-)
15.03.05,14:32
Podľa súčasne platného zákona sú príjmy zo SF podľa § 5 ods 1 písm.f príjmami zo závislej činnosti a teda podliehajú zdaneniu a to či už sú poskytnuté v peňažnej alebo nepeňažnej forme (pozri definíciu príjmu §2 písm.c). Zdaňovať sa zamestnancovi nemusí taký príjem, ktorý je preňho od dane oslobodený - napr. príspevok na stravné poskytnutý v nepeňažnej forme.
Znenie, podľa ktorého sa nezdaňoval nepeňažný príjem do 2000,- Sk poskytnurý zo SF platilo do 31.12.2003.
:)
Lucy
15.03.05,15:07
Bolo mi to jasné, len niekedy ak sa v tom človek začne príliš rýpať, tak zistí, že aj čo vie, tak si nie je istý. Ďakujem.