Dáša_
17.01.08,19:43
Priznám hned na začiatok, netuším, či je názov témy správny. Ale iný ma nenapadá.

Teraz moj problem. Mám fakturu za tovar, ktory bol vyvezený do zahranicia. Faktura je napríklad na 100 t. euro. Dohoda s odberatelom je taka, že okamžite sa platí 75% fakturovanej sumy, teda 75 t euro príde na účet. Firma na zvysnu sumu vystaví dopropis. A potom sa čaká, kým komoditná burza nedosiahne nejaku hodnotu. Vtedy sa doplati a celkova suma je napríklad 110 t. Vystavi sa tarchopis na 35 euro. Ak sa to všetko uskutoční počas roka, tak v podstate nejak problem snad nie je.

Co však na konci roka s obchodmi, ktoré ešte neboli uzavreté?

Minuly rok som nechala vystavit na konci roka tarchopisy s cenou k 31.12. A učtovala tak.

Alebo inak, je to celé vobec správne?

Alebo by sa to cele malo učtovat uplne inak? Je to opčný obchod? A vobec nevystavovat dobropisy, tarchopisy? Ako postupovat v tomto prípade?
martinius
18.01.08,07:49
Opčný obchod je taký, kde máš stanovenú opčnú prémiu (právo nakúpiť/predať podkladové aktívum pre kupujúceho opcie), ktorú uhradíš, po uplunutí stanovenej doby sa rozhodneš na základe trhovej ceny, či opciu realizuješ (kúpiš/predaš podklad.aktívum za dohodnutú cenu) alebo opciu necháš vypršať(ak je to pre teba nevýhodné). V tvojom prípade ale nemožno o opcii hovoriť, lebo ty si nekupuješ žiadne právo, ale obchody majú skôr charakter forwardov(musíš nakúpiť/predať). Ale....aj v prípade forwardov dochádza k fin.vysporiadaniu až po dohodnutej dobe, nie vopred.
Dáša_
18.01.08,08:04
Opčný obchod je taký, kde máš stanovenú opčnú prémiu (právo nakúpiť/predať podkladové aktívum pre kupujúceho opcie), ktorú uhradíš, po uplunutí stanovenej doby sa rozhodneš na základe trhovej ceny, či opciu realizuješ (kúpiš/predaš podklad.aktívum za dohodnutú cenu) alebo opciu necháš vypršať(ak je to pre teba nevýhodné). V tvojom prípade ale nemožno o opcii hovoriť, lebo ty si nekupuješ žiadne právo, ale obchody majú skôr charakter forwardov(musíš nakúpiť/predať). Ale....aj v prípade forwardov dochádza k fin.vysporiadaniu až po dohodnutej dobe, nie vopred.

Dakujem, trochu sa mi to začina objasnovať.
Takže tým, že sa za dodávku hned po realizácii zaplati 75 % ceny vylučuje, že sa jedná o opčný obchod? Chápem to správne?
Po pravde, naozaj netuším, ako tento obchod nazvať a ako sa dalej k nemu v úštovníctve a daniach správať. Neprerába sa na tom, ale aj tak som trochu bezradná.
Som vddačná za akúkoľvek radu.