ErikaOl
18.01.08,08:30
Chcem poprosiť o radu.
Mám zamestnankyňu-upratovačku. V decembri pracovala normálne 8 hodín, len 2 dni pracovala 14,5 h a 16,5 h., nakoľko boli u nás nejaké akcie a bolo potrebné poupratovať.
Podľa zákonníka by smena nemala byť dlhšia ako 12 hodín. Ale ak tomu správne rozumiem, ide o plánovanú smenu. Pokiaľ ide o "výnimočný stav", preplácam tie hodiny navyše (14,5-8 h a 16,5-8 =spolu 15 hodín) ako náhradu za prácu nadčas plus nadčasový príplatok.
Len si to potrebujem overiť. Ďakujem:o
Robina
18.01.08,08:56
Tak toto by zaujímalo aj mňa, lebo firma by chcela zamestnať v stráznej službe zamestnancov na 16 hod. prac. čas. Je to vôbec možné nejako urobiť aby to neobchádzalo zákonník práce? Alebo ako to vyriešiť. Nevie mi niekto poradiť? Vďaka
karol.za
18.01.08,09:25
Tak toto by zaujímalo aj mňa, lebo firma by chcela zamestnať v stráznej službe zamestnancov na 16 hod. prac. čas. Je to vôbec možné nejako urobiť aby to neobchádzalo zákonník práce? Alebo ako to vyriešiť. Nevie mi niekto poradiť? Vďaka

asi ti nikto neporadí
viď bod 14 etikety porady
s pozdravom karol
:):):):):)
ErikaOl
18.01.08,13:49
karol.za a nejakú reakciu na moju otázočku nemáš?

Ďakujem:(
misomiso
19.01.08,15:24
A co ak by nemenovana slovenska letecka spolocnost chcela zaviest priamu linku do Tokia alebo Los Angeles? To sa za 12 hodin neda stihnut.
misomiso
20.01.08,20:33
Hm, dovolím si začať odpoveď otázkou. Môže sa taká priama letecká linka "potiahnuť" bez medzipristátia? Myslím si, že predpisy upravujúce bezpečnosť leteckej prepravy nepočítajú s niečim takým, aby lietadlo (aj v prípade, že technické parametre lietadla by to umožňovali) bolo bez medzipristátia v prevádzke viac ako 12 hodín.
V rámci príjemného trávenia sobotného večera môžeme prípadne začať "meditovať" aj o práci obslužného personálu pri preprave vlakom na obrovské vzdialenosti (napríklad, priame vlakové spojenie medzi Bratislavou a Pekingom) alebo o pôsobení na kozmickej stanici. ;) Avšak vopred uvediem, že nie som oboznámený s prevádzkovými predpismi firiem poskytujúcich takéto služby a preto sa do "meditovania" nezapojím. :cool:

Samozrejme, ze sa v ramci medzikontinentalnych letov lieta aj viac ako 12 hod. Napr. z Tokia do Pariza (aleboo Viedne) je to 12,5 hod, a to neratam nejake zdrzanie na trase a tiez to, ze pilot aj letusky musia byt "v praci" minimalne hodinu pred odletom.

Pokial viem, tak aj niektore mimoriadne narocne operacie sa nedaju stihnut za 12 hod. Samozrejme, lekari by sa mohli striedat. Ale potom si zasa nedokazem velmi predstavit ako by sa riesila zodpovednost za vykonanu pracu.
kobolcs
20.01.08,21:46
Ad let. linka : rieší sa to dalsou posadkou na palube /ktora tych prvych 12 hodin prespi ako posadka-mimo sluzby tzv. dead head a po 11 hodinach sa striedaju. U stewardiek je to jednoduchsie totiz maju svoj rest area - oddych. priestor pocas letu sa mozu "zotavovat" (3hod po starte do 2 hod pred pristatim) a je obmedzena sluzba nosenie napojov a pod. Ale najdlhsia linka z Bratislava je momentalne do Armitsar, India a do Toronta (10h35m). Mimochodom BTS/Vieden-Tokio je len 11hod a 35min a je v ramci limitu :eek:
misomiso
21.01.08,13:52
Ad let. linka : rieší sa to dalsou posadkou na palube /ktora tych prvych 12 hodin prespi ako posadka-mimo sluzby tzv. dead head a po 11 hodinach sa striedaju. U stewardiek je to jednoduchsie totiz maju svoj rest area - oddych. priestor pocas letu sa mozu "zotavovat" (3hod po starte do 2 hod pred pristatim) a je obmedzena sluzba nosenie napojov a pod. Ale najdlhsia linka z Bratislava je momentalne do Armitsar, India a do Toronta (10h35m). Mimochodom BTS/Vieden-Tokio je len 11hod a 35min a je v ramci limitu :eek:

Vieden Tokio je sice 11,5, ale naspat je to o hodinu dlhsie, kvoli vetru, ale to asi vies. Ja som este nezazil, ze by sa posadka striedala.