Anonymka
18.01.08,08:51
Zdravím poraďákov.

Oslovila som Vás preto, aby ste mi poradili, že na čo musí dbať účtovníčka, ktorá začína robiť jednoduché účtovníctvo pre podnikateľa. Proste veškerú administratívnu prácu a účtovníctvo, vrátane miezd. Kvartálny platca DPH. Chcela by som sa totiž do toho pustiť, len sa trošku bojím, či to zvládnem. Roky robím podvojné účtovníctvo. Ďakujem Vám vopred za rady. Možno tento príspevok pomôže aj ostatným neskúseným ;)

Pekný deň.

P.s. Píšte prosím, čo Vás len napadne.
tinaM
18.01.08,08:54
Zdravím poraďákov.

Oslovila som Vás preto, aby ste mi poradili, že na čo musí dbať účtovníčka, ktorá začína robiť jednoduché účtovníctvo pre podnikateľa. Proste veškerú administratívnu prácu a účtovníctvo, vrátane miezd. Kvartálny platca DPH. Chcela by som sa totiž do toho pustiť, len sa trošku bojím, či to zvládnem. Roky robím podvojné účtovníctvo. Ďakujem Vám vopred za rady. Možno tento príspevok pomôže aj ostatným neskúseným ;)

Pekný deň.

P.s. Píšte prosím, čo len Vás napadne.
Základné zásady vedenia JÚ sú:

1. viesť účtovníctvo úplne, preukazateľným spôsobom a správne tak, aby zobrazovalo skutočnosti, ktoré sú jeho predmetom,
2. dokladať účtovné prípady účtovnými dokladmi,
3. účtovať o všetkých účtovných operáciách v účtovných knihách JÚ,
4. Nemeniť v priebehu účt. obdobia použité účt. metódy a účtovné postupy,
5. inventarizovať majetok a záväzky,
6.zostaviť k predpísanému dátumu účtovnú závierku.

Najvyššími právnymi normami, ktoré upravujú vedenie účtovníctva sú:
- Obchodný zákonník
- Zákon o účtovníctve
- Postupy účtovania v JÚ
- Zákon o dani z príjmov
- Zákon o dani z pridanej hodnoty
- Zákon o cestovných náhradách
- Zákonník práce
- Zákon o soc. fonde

Ak robíš roky PÚ, tak tieto veci Ti určite nie sú cudzie.
Zoltán Kovács
18.01.08,08:59
A tu sú postupy účtovania v JÚ:

http://www.porada.sk/f128-postupy-uctovania-ju.html
Peter_B
18.01.08,09:52
Ešte by som takú možno odveci radu - trošku pozabudnúť na niektoré princípy z podvojného účtovníctva, hlavne pokial ide o časové rozlišovanie...toto v JÚ viac menej odpadá až na niektoré špecifické prípady.

A taktiež vždy skontrolovať ako to ten ktorý program berie (to čo sa účtuje), niekedy vie aj softvér narobiť problém, najmä pokial ide o DPH a predfaktúry.

Pozor si treba dať na daňové / nedaňové výdavky, pri zamestnancoch na účtovanie miezd a odvodov, tvorbu SF, ale vlastne k tomuto sa dopátraš keď prečítač ZoÚ a postupy pre JÚ.

Len si treba zo začiatku dávať pozor a overovať si veci či sú ako majú byť. Nemyslím že by to bolo extra zložité ale skôr či neskôr prídeš na problémy ku ktorým budeš musieť nájsť nejaké riešenie...
betka
18.01.08,10:36
Budeš sa zo začiatku pliesť, a budeš chcieť účtovať do PD o nepeńažných operáciách.
Ale povedz si účtujem na základe PPD, VPD, VU, účtuješ o tokovh peňazí.
ERP bločky sú jasné.
FA, zaeviduješ a nechávaš ich v evidencii FA, tak ako sú, neučtuješ do PD. Jano Ti uhradí FA, a túto platbu, zaúčtuješ do PD, (VOZD, VNZD).

O nepeňažných operáciách účtuješ k 31.12: ČR nájomného, odpisy, v prípade, že si v priebehu roka o niečom účtovala ako VNZD, PNZD (a naopak) cez ID to vysporiadaš na konci roka a preúčtuješ, kam patrí.

Napr. Prišla mi zálohová Fa na odbornú literatúru, zálohu som zaúčtovala ako VOZD v plnej výške i s DPH. Príde mi FA (par.71), osobne k 31.12. Si vyhotovím ID, kde ponížim VOZD o DPH.

Alebo som zálohu zaúčtovala ako VNZD, a potom na základe ID zaúčtujem ako nepeňažnú operáciu s tým, že zvýšim VOZD-prev.réžiu

Mzdy Ti idú do nákladov -VOZD, keď ich zaplatíš, detto odvody.

Hlavu hore, prídeš na to, len budeš chvíľu nadávať, že je to poriadna somarina...
Anonymka
18.01.08,11:52
Ešte by som takú možno odveci radu - trošku pozabudnúť na niektoré princípy z podvojného účtovníctva, hlavne pokial ide o časové rozlišovanie...toto v JÚ viac menej odpadá až na niektoré špecifické prípady.

A taktiež vždy skontrolovať ako to ten ktorý program berie (to čo sa účtuje), niekedy vie aj softvér narobiť problém, najmä pokial ide o DPH a predfaktúry.

Pozor si treba dať na daňové / nedaňové výdavky, pri zamestnancoch na účtovanie miezd a odvodov, tvorbu SF, ale vlastne k tomuto sa dopátraš keď prečítač ZoÚ a postupy pre JÚ.

Len si treba zo začiatku dávať pozor a overovať si veci či sú ako majú byť. Nemyslím že by to bolo extra zložité ale skôr či neskôr prídeš na problémy ku ktorým budeš musieť nájsť nejaké riešenie...

No veď presne na takéto veci som myslela, lebo viem, že tam aj DPH sa odvázda/odpočítava až po úhrade a tak ... inak asi celý zákon platí aj na podnikateľov. Ešte sú rozdiely medzi podnikateľmi a obchodnými spoločnosťami ... PO a FO...
Anonymka
18.01.08,11:58
Budeš sa zo začiatku pliesť, a budeš chcieť účtovať do PD o nepeńažných operáciách.
Ale povedz si účtujem na základe PPD, VPD, VU, účtuješ o tokovh peňazí.
ERP bločky sú jasné.
FA, zaeviduješ a nechávaš ich v evidencii FA, tak ako sú, neučtuješ do PD. Jano Ti uhradí FA, a túto platbu, zaúčtuješ do PD, (VOZD, VNZD).

O nepeňažných operáciách účtuješ k 31.12: ČR nájomného, odpisy, v prípade, že si v priebehu roka o niečom účtovala ako VNZD, PNZD (a naopak) cez ID to vysporiadaš na konci roka a preúčtuješ, kam patrí.

Napr. Prišla mi zálohová Fa na odbornú literatúru, zálohu som zaúčtovala ako VOZD v plnej výške i s DPH. Príde mi FA (par.71), osobne k 31.12. Si vyhotovím ID, kde ponížim VOZD o DPH.

Alebo som zálohu zaúčtovala ako VNZD, a potom na základe ID zaúčtujem ako nepeňažnú operáciu s tým, že zvýšim VOZD-prev.réžiu

Mzdy Ti idú do nákladov -VOZD, keď ich zaplatíš, detto odvody.

Hlavu hore, prídeš na to, len budeš chvíľu nadávať, že je to poriadna somarina...

No veď jasné. Programom je MRP JÚ, tak to mám teraz PÚ, takže s tým by problém nebol. Zamestnávateľ bude po mne chcieť, aby som vedela povedať aktuálny finančný stav, a tak. Pohľadávky, záväzky... a tie ID ... aký formulár ID sa používa v JÚ? Nemáte k dispozícii? Lebo v PÚ som si vyrobila. Zdá sa to byť také zložité ale nemalo by byť.
Anonymka
18.01.08,12:00
TO JE TO, ŽE ROKY ROZMÝŠLAM PODVOJNE A JEDNODUCHO NEVIEM ... :o
tinaM
18.01.08,12:00
No veď presne na takéto veci som myslela, lebo viem, že tam aj DPH sa odvázda/odpočítava až po úhrade a tak ... inak asi celý zákon platí aj na podnikateľov. Ešte sú rozdiely medzi podnikateľmi a obchodnými spoločnosťami ... PO a FO...
V tomto nemáš pravdu. DPH zákon platí rovnako v JÚ ako PÚ.
Nie je podmienka zaplatenia.
Anonymka
18.01.08,12:12
V tomto nemáš pravdu. DPH zákon platí rovnako v JÚ ako PÚ.
Nie je podmienka zaplatenia.

To vážne? No tak ale potom nerozumiem. Znázornite my to na príklade:

Nakúpim tovar za 100 000 Sk bez DPH + 19 000 DPH = 119 000 SK
faktúra je vystavená 11.11.2007
uhradená je 13.12.2007
v ktorom mesiaci odpočítavam DPH? V novembri?
Anonymka
18.01.08,12:12
Kým nie podvodne :D

Snáď nie .... :D
Anonymka
18.01.08,12:15
A potom ešte otázka:

dobre, teda v knihe pohladávok a záväzkov mám faktúry ... ktoré my idú do DP k DPH. Neúčtujem o nich, iba vypočítavam DPH... A potom ked nastane úhrada, tak zaúčtujem zvýšenie BÚ a tržieb??? a v zozname ostane označené, ako uhradené?
mysimis
18.01.08,12:15
To vážne? No tak ale potom nerozumiem. Znázornite my to na príklade:

Nakúpim tovar za 100 000 Sk bez DPH + 19 000 DPH = 119 000 SK
faktúra je vystavená 11.11.2007
uhradená je 13.12.2007
v ktorom mesiaci odpočítavam DPH? V novembri?

Odpočet DPH dávaš do mesiaca november 2007.
mysimis
18.01.08,12:19
A potom ešte otázka:

dobre, teda v knihe pohladávok a záväzkov mám faktúry ... ktoré my idú do DP k DPH. Neúčtujem o nich, iba vypočítavam DPH... A potom ked nastane úhrada, tak zaúčtujem zvýšenie BÚ a tržieb??? a v zozname ostane označené, ako uhradené?

O došlých faktúrach účtuješ ako o záväzkoch /dph uplatňuješ na vstupe/. Keď dôjde k úhrade záväzku, vtedy si uvedenú faktúru rozúčtuješ napr. do nákupu tovaru, materiálu a pod. O vydaných faktúrach účtujeme ako o pohľadávkach a v tom prípade, keď sú uhradené tak účtuješ úhradu buď cez pokladňu alebo cez BÚ a rozúčtuješ si to napr. ako predaj materiálu, tovaru alebo služby.
Anonymka
18.01.08,12:20
Ak Vám nerobí problém PÚ skúste podnikateľovi navrhnúť účtovať v sústave podvojného účtovníctva. Každá FO si môže účtovnú sústavu zvoliť v prípade, že nie je zapísaná do obchodného registra (vtedy účtuje povinne v sústave PÚ).

Ide o predajňu elektrospotrebičov a servis... 3 zamestnanci aj s majitelom. Jedna predavačka. PÚ je lepšie kvôli prehladnosti?
Anonymka
18.01.08,12:46
PÚ je dobré. Má to však svoje daňové "odlišnosti". V prípade hotovostných úhrad by to však nemuselo významne ovplyvniť zdanenie. Zanalyzujte si vplyv na základ dane, informujte podnikateľa ... zvážte aj Vaše vedomosti z oblasti účtovania obchodu a servisných služieb. Účtovanie operatívnej evidencie skladu je nevyhnutné, ale bolo by aj v prípade jednoduchého účtovníctva.

No len o to sa jedná, že ja som zamestnaná a až po pri práci by som robila to JÚ známemu. PU si vyžaduje viac času - si myslím ale zas v tom sa vyznám. On sa ma tiež pýtal na to, že ktorá sústava je lepšia... A ako to je so skladom? Normálne zaúčtujem nákup tovaru do určitého stlpiku a evidujem v tabulke položkovite, aby som vedela spraviť inventúru??? Musím mať evidenciu, však? A potom evidenciu skontrolujem s celkovým súčtom stlpiku tovar?
Anonymka
18.01.08,13:09
Čo sa týka času, typy dokladov budú identické s výnimkou trochu rozsiahlejšieho interného okruhu. Pracnosť nemusí byť nevyhnutne väčšia. A ak sa pýtal, zrejme by nenamietal ani PÚ. Doporučiť mu ho môžete.
Pomocná kniha zásob sa vedie v rozsahu evidencie príjmu a výdaja s tým, aby bolo možné porovnať účtovný stav zásob so stavom zisteným fyzickým prepočítaním - inventúrou. Dokonca softvér na vedenie skladu môže byť ten istý v PÚ aj v JÚ. Závisí od systému, ktorý je v účtovnej jednotke zavedený (napr. prepojenie účtovného softvéru so skladom).

je mi jasné. Ďakujem. O výdaji materiálu neúčtujem?
Jana Acsová
18.01.08,13:31
je mi jasné. Ďakujem. O výdaji materiálu neúčtujem?O všetkých zásobách. S výnimkou materiálu určeného na priamu spotrebu bez prijatia na sklad (vnútorná smernica).
Anonymka
21.01.08,08:18
Zatiaľ ste mi strašne pomohli a už sa mi to nezdá byť také zložité. Ďakujem. Keď ešte niekto má nejaké pripomienky alebo rady, poteší ma, ak ich sem pridáte... :)
arabic11
02.03.08,14:41
..aj mňa trápi podobný problém v JÚ: ..vystavovanie/účtovanie zahraničných predfaktúr/faktúr, pre zmenu nie v zahraničnej mene, ale v SKK, aby som vylúčil kurzové straty, s ktorými mám veľmi zlé skúsenosti.. napr.viď posledné výkyvy SKK/CZK.. Stále sa mi nedarí vystavovať predfaktúry do zahraničia a následne potom vyúčtovacie faktúry, možno je to programom, ktorý používam JÚ STEP 2000, vie mi prosím niekto poradiť..? Vopred ďakujem..
Johanka
02.03.08,15:08
Nezadávaj tú istú otázku vo viacerých témach http://www.porada.sk/t74912-zahranicne-faktury-v-slovenskej-mene.html#post663836.
Porada sa tým stáva neprehľadná ... trocha trpezlivosti, určite niekto odpovie.