vratka
18.01.08,09:01
Dobry den,
ja by som sa chcela spytat na kompenzaciu poistky. Boli sme vytopeny, komplet 3 izby. Prisli z poistovne, vsetko pofotili. Sumu, ktoru sme dostali bola smiesna (bolo to 4000 Sk). To sme museli komplet malovat, menit elektriku, kupit novu kuchynu. Tak by som sa chcela spytat, ci sa da este nieco vymahat z poistovne, nieco ako kompenzacia. Vdaka za odpovede.
Braňo
18.01.08,08:05
Na protokole o škodách boli uvedené všetky? Na akú sumu máš poistenú domácnosť?-či tam nebude zádrhel.
anka_p
18.01.08,08:06
to je ako žart!!!!!!!!!!!!!!
no ja som predvčerom nechtiac vytopila tiež susedov na 3. a 2. posch. ale nebolo to také hrozné, majú len mokré steny okolo stupačky. našťastie si to všimli dosť skoro. ani to nebola naša chyba, lebo tiekol ventil zo stupačky. platím si poistku aj za zodpovednosť za škody, ktorú spôsobim susedov do výšky 300.000 skk. no ak by som ich vytopila kompletne a poisťovňa by im uhradila 4000 skk, tak neviem načo to potom platiť!!!!!!!!!! to som zvedavá koľko im poisťovňa zaplatí.
007gituska
18.01.08,08:48
úhrada závisí od toho u koho máte uzavretú poistnú zmluvu a čo máte v poistnej zmluve poistené.
napr. môžete mať poistený združený živel - domácnosť v sume 500 000 Sk. v tomto prípade, keď vás niekto vytopí máte nárok na poistné plnenie napr. do 1 % /závisí od poisťovne/, t.j. 5 000 Sk. ak má sused poistenú zodpovednosť za škodu, potom skutočnú výšku škody si uplatní sused.
ak máte poistenú domácnosť napr. na 500 000 Sk ale rozdelené na 400 000 Sk združený živel a 100 000 Sk stavebné súčasti, potom ak vznikne škoda pri vytopení - kuchynská linka, maľovanie, ... úhrada škody je do 100 000 Sk.
teda je nutné pozrieť ako je uzavretá poistná zmluva, čo v nej máte poistené a čo je z poistenia vylúčené
anka_p
18.01.08,10:06
ja to mám v zmluve uvedené takto: poistenie hnuteľných vecí - do 450 000skk a poistenie zodpovednosti a, za škodu na zdraví, vrátane nákladov pri usmrtení do 500 000skk, a poistenie zodpovednosti bod b, škoda na veciach do 300 000 skk.
ako to mám chápať?
007gituska
18.01.08,10:44
neviem, v ktorej je to poisťovni a čo máš z poistenia vylúčené. tiež je dôležité, či sa jedná o združený živel.
ak predpokladáme, že 450 000 je združený živel, teda na vytopenie /nie sprchovaním/, požiar, krádež ... všetky hnuteľné veci sú poistené na 450 000 Sk. stavebné súčasti - ako kuchynská linka, vstavané skrine, plávajúca podlaha, okná, ... len na sumu cca 4 500 Sk. to je poistenie tvojej domácnosti.
ak ty spôsobíš škodu susedovi - vytopíš ho /nie sprchovaním/ tak mu z tvojej poistky pôjde úhrada v sume do 300 tis. poistenie na škodách by sa malo vzťahovať aj keď dieťa urobí škodu - napr. hraje sa vonku s loptou a rozbije okno v byte, alebo poškriabe bicyklom auto, ...
filozofia je približne rovnaká u všetkých poisťovní, len sa líšia % poistného plnenia stavebných súčasní z dojednanej sumy poistenia, ďalej poistenia poistných udalostí, t.j. niektorá osobitne uvádza - krádež, vandalizmus, vietor, potopa, .... iná zase ako združený živel.

pozorne si prečítaj všeobecné podmienky /hlavne čo je z poistenia vylúčené/ a osobitné ujednania.
anka_p
18.01.08,11:05
dakujem za odpoved
bulnova
18.01.08,20:59
Odškodnenie poiťovne, to je ako holub na streche. Dcére sme dali renovovaný byt poistiť na milión korún a zároveň na spôsobenú škodu. Prvé tri roky v novom byte sa nič nedialo. Potom ich susedia vytápali každý mesiac. Ak by ste nahlásili všetky udalosti -je to sústavné vytápanie a nedostanete ani korunu. Hlásila preto poistnú udalosť raz za rok. Dúfala, že aj susedia pod jej bytom zareagujú, lebo to neraz tieklo až na prízemie. Najvyššie odškodnenie bolo 3000 Sk. Najväčším odškodnením bolo, keď susedom deložovali. Žiadne peniaze nestoja za tie nervy. Poisťovňa je ústretová len pri podpise zmluvy. Pri plnení sa netrhne.
andreaS
18.01.08,21:15
My sme mali vytopenu obyvacku sposobenu narazovym vetrom a velmi silnou prietrzou mracien a voda sa k nam dostala pomedzi okna ale hlavne cez spoje panelov. V obyvacke bolo doslova kupalisko, sedacka stala vo vode, koberec pod nou.. co to spravilo s plavajucou podlahou ani nevravim...

Ked prisiel poistovak tak do tych svojich tabuliek zahrnul vsetko z izby ale komicke bolo ze poskodenie bolo na polovici plavajucej podlahy a ze to nam iba uzna.... nasa plavajuca sa uz kupit neda a uvadzal tam ceny spred troch rokov, kedy sme ju kupovali (chcel vidiet bloky o kupe ak sme mali a ja som ich mala chvalabohu ulozene).

Ale zaver je taky ze nam prislo skoro 8 tis.

Ale rovnako mame susedov nad nami, kt nie su schopny nahlasit poskodenie bytovemu druzstvu aby to konecne raz a navzdy opravili! A takto si to oni lataju a zakazdym nam tvrdia ze to je dobre urobene... a kazdy mesiac nas vytapaju... naposledy to bolo najhorsie... voda je stecena poza kachlicky, kt. uz nedrzia (duty zvuk) tak som zvedava ako budu reagovat ked poistovna od nich bude vymahat opravu kupelne!
Tanče
19.01.08,09:23
Mna sokovalo, ked mi povolil ventil na radiatore a vytiekla voda na parkety, ktoré sa oduli. Isla som to nahlasit svojej poistovni osobne, kde mi panička povedala aj po overení telefonatom s "ústredňou", že z mojej poistky sa to nevztahuje na súčasti zariadenia ani nehnuteľnosti, nakoľko nie su pevne spojené so stavbou (no argumenty a vysvetlenia to boli nad mieru odborne ...)
Bolo mi potom poradené nech udalosť podám písomne priamo na "ústredňu" . Aké prekvapenie, ked z poistovne zrazu ziadali doklady o nákladoch na opravu! Takže mi preplatili aspon tých 5000 ktoré som v zmluve mala, ale bol mi to skontrolovat ich likvidátor.
Táto poiťovňa už nie je mojou poiťovňou.
kvety1
04.04.08,18:56
Za škodu spôsobenú vytopením bytu zodpovedá ten kto ju spôsobil - teda podnájomník, alebo vlastník bytu ?
Ofélia
04.04.08,19:12
Každý podnájomník má s vlastníkom uzavretú určitú zmluvu a malo by tam byť " že zodpovedá za škodu ktorú spôsobí inej osobe nespraveným užívaním bytu" (píšem obrazne), ak tam nemá takéto nejaké vymedzenie zodpovednosti nájomcu tak zodpovedá vlastník. Môžem povedať že aj podnájomník môže uzavrieť s poisťovňou, poistenie zariadenia kde udá len meno vlastníka bytu.
cowboyka
05.04.08,12:50
no mňa vytopili susedia minulý rok medzi sviatkami a z poisťovne chceli furt odomňa nejaké papiere - dostali všetky. Nakoniec dva mesiace po tom prišiel likvidátor a spísali sme všetko, čo bolo vytopené. CXhcel dokonca odomňa aj predošlú faktúru za prerábku bytu - neviem, síce načo mu bola a nakoniec mi prišiel papier, že chcú odomňa novú faktúru za terajšiu opravu bytu, nakoľko som si do zmluvy o likvidácií poistnej udalosti uviedla,že chcem preplatiť podľa faktúry, nie podľa ich výpočtov. Pretože keby som si dala z ich výpočtov, tak by som dostala oveľa nižšie zaplatené. Takže teraz musím dať najprv byt doporiadku, potom mi to "vraj" vyplatia po zdokladovaní faktúr a príjmových lístkov a toto ma už riadne vytočilo, tak načo chceli aj tú predošlú faktúru - tomu ja už fakt nerozumiem - keď od teba niečo nejaká inštitúcia chce, tak si to vymôže, ale keď dôjde na otázku platenia mne, tak to má čas - toto je naše SVK
Ofélia
05.04.08,17:53
Z predošlej faktúry sa zhodnotí skutočná výška vašeho poškodenia, ak ju nedáte pôjde to podľa tých výpočtov ktoré odmietate. Faktúra sa myslí aj predfaktúra, to znamená príde firma, obhliadne poškodení byt, napíše čo všetko treba opraviť, vystaví faktúru, ktorú vy odovzdáte v poisťovni a až vám prídu peniaze môžete požiadať firmu o zrealizovanie opravy :)
Composite
06.04.08,08:45
Keď to tu tak čítam, tak by mohol niekto poradiť v ktorej poisťovni a ako sa poistiť, aby mi neposlali 5tis, ale plnú či čiastkovú sumu zničených častí bytu, či podlahy, alebo nábytku?
cowboyka
06.04.08,14:28
Z predošlej faktúry sa zhodnotí skutočná výška vašeho poškodenia, ak ju nedáte pôjde to podľa tých výpočtov ktoré odmietate. Faktúra sa myslí aj predfaktúra, to znamená príde firma, obhliadne poškodení byt, napíše čo všetko treba opraviť, vystaví faktúru, ktorú vy odovzdáte v poisťovni a až vám prídu peniaze môžete požiadať firmu o zrealizovanie opravy :)
no mne vraveli, že si musím najprv dať vymaľovať a ostatné veci, potom dodať faktúru a až tak mi dajú peniaze, aj to ma upozornili nato, že to nemusí byť v plnej výške
Ofélia
06.04.08,16:20
A čo to máte prosím vás za poisťovňu. Väčšinou male poisťovne robia taketo problemy, čo máte , Komunálnu, Kooperatívu?
Ofélia
06.04.08,16:27
Keď to tu tak čítam, tak by mohol niekto poradiť v ktorej poisťovni a ako sa poistiť, aby mi neposlali 5tis, ale plnú či čiastkovú sumu zničených častí bytu, či podlahy, alebo nábytku?

V prvom rade si musíte uvedomiť napr. Keby som vyhorela za koľko peňazí by som si kupila všetko od špendlíka.....600 000? to je suma od ktorej sa odvíjate na zariadenie. Poistenie môže byť 1500 / ročne
V druhom rade byt /dom, keby mi spadol za koľko by som ho dokázala dnes postaviť / kúpiť.....1.000.000 SK? Poistné môže byť cez 1000 / ročne.

Poväčšine na Slovensku je to tak, že keď niekomu na skutočnú hodnotu domu vychádza platiť "veľa" peňazí, zvolí si nižšiu sumu ako je hodnota jeho zariadenia, alebo domu a potom sa čuduje že dostane tak málo. Podotýkam ešte že keď sa poistné neplatí v skutočnej hodnote napr. dom za 3,5 mil = poistné 4500SK, je mi to veľa dám si len 2 mil. = 1800 poistné tak vtedy poisťovne plnia len na 50%. To znamená že som podcenila stavbu tak nedostanem 2 mil ale len 1 milon. To iste je aj zariadenie.
Composite
06.04.08,17:49
To čo si mi napísala mi je jasné, ale nedostal som odpoved na svoju otázku.
Kde? A ako? Ako som čítal, niekto má poistku na 500tis, ale dostane len 5000 tomu sa chcem vyhnuť ;), ale chcem dostať tých 500 tis ;)
cowboyka
07.04.08,04:46
A čo to máte prosím vás za poisťovňu. Väčšinou male poisťovne robia taketo problemy, čo máte , Komunálnu, Kooperatívu?
no ja mám napr. ČSOB a tá myslím, že nieje malá
Ofélia
07.04.08,12:09
No ak má všetky také poistenia aké poznám tak plnenie
majú len 60% zo škody, ostatné ide z vašeho vačku

composite: ak mám poistenie na zariadenie napr. 500 000 tak v podmienkach sú určité pravidlá napr. keď vám zmizne hotovosť je vyplatená max. výška napr. 10 tis
veci 2% z napr. 10 tis.
Zlato 20% z 500 tis
spotrebiče 20 % z 500 tis
stavebny materál 5000
voda z potrubia 100 % plnenie
náklady na zmiernenie následkov 10 %
náklady a vyčistenie bytu 10 %
píšem obrazne aby ste mali pojem čo sa nachádza v zmluvách či je poistenie odvodené z poistnej sumy, alebo je stanovená hranica suma vyplatenia. Toto všetko sa volá limity poistného plnenia, ktoré sú v každej zmluve poistenia.
Composite
08.04.08,06:34
Takže vidím, že nič, moc, to sa neoplatí ani platiť, lebo ked ročne dám tisíc SK do poistky, po 5 rokoch sa niečo stane oni mi dajú 5 tis. no super.
Čiže, aby som za niečo dostal 500 tis musím to byť poistené na omnoho vyššiu sumu, ak ked to takú hodnotu nemá.
Myslel, som že to ide ako pri aute, ale som sa mýlil :(
Ofélia
08.04.08,15:25
Takže vidím, že nič, moc, to sa neoplatí ani platiť, lebo ked ročne dám tisíc SK do poistky, po 5 rokoch sa niečo stane oni mi dajú 5 tis. no super.
Čiže, aby som za niečo dostal 500 tis musím to byť poistené na omnoho vyššiu sumu, ak ked to takú hodnotu nemá.
Myslel, som že to ide ako pri aute, ale som sa mýlil :(


Snažila som sa písať tak aby ste to pochopili aspoň z časti a vidím že výsledok nebol 100, ale 0%. Skúste navštíviť len tak zopár poisťovní a nezáväzne sa porozprávať o výške a plnení zo zmluvy ktoré vám ponúknu.

Čo je lepšie mať poistený dom , zariadenie a pri požiari , vytopení niečo dostať, alebo čakať na média a dobrodincov čo pomôžu?

Manželia si dali neodborne urobiť v dome krb, vyhoreli, našťastie mali poistení dom , do roka a do dňa bývajú v novom dome zaplatení poisťovňou ( ešte peknejší ako mali)

Suseda ma vytopila ( plafon bol mokrý ccca 1 m2 na vymaľovanie kuchyne som dostala 3500 SK nestačí? Nepomôže?
preboha
08.04.08,18:51
doporučujem všetkým diskutujúcim do pozornosti, že dadina si vedela vybrať rozsah poistenia sama, a je spokojná. Ostatní zobrali čo im bolo ponúknuté, a spokojní nie sú. Poistka je tovar, a kto si nevie vybrať vhodné šaty, vhodné auto, nevyberie ani vhodné poistenie. Nespokojnosť s plnením poisťovne potom nie je na mieste, pretože ste odškodnení podľa toho, čo ste si SAMI vybrali. Ak chcete kúpiť auto, a nechcete kúpiť zle, zoberiete si poradcu. Ak budete takto postupovať aj pri výbere poistenia budete spokojní ako dadina.
cowboyka
16.04.08,10:56
vie mi niekto povedať, či poisťovňa pri predložení predfaktúry preplatí určitú čiastku finančných prostriedkov pri kompenzácií vytopenia bytu resp. musím dokladovať výslednú faktúru?
Ofélia
16.04.08,12:51
resp. musím dokladovať výslednú faktúru?

takto je to správne, v poisťovni by vám mali povedať aj do akej výšky sa bude pohybovať vaše preplatenie.
Poviem príklad:
Zlodej vylomil dvere, poisťovňa dvere preplatí do výšky 5000 SK. Takže ak si dáte urobiť dvere za 10 000 tak 5000 vám dá poisťovňa ostatné platíte vy.
cowboyka
17.04.08,06:44
ešte jeden detail - keď bol u mňa likvidátor poistných udalostí, tak mi vravel, že mu mám doniesť aj predfaktúru, pretože výslednu faktúru mi nemusia uznať v plnej výške. A teraz sa pýtam, čo to má byť za postup, je to normálne??? Šak je logické, aspoň podľa môjho názoru, že keď si dám vystaviť predfaktúru, tak sa nezmení jej suma za cca mesiac - namiesto 5000 - že tam dám 10000 - to by bolo fakt nahlavu - ale zálohu nedajú - tomuto fakt nerozumiem. Vie mi to niekto nejako rozumne vysvetliť, Ďakujem
Ofélia
17.04.08,17:15
Prečo si to nedáte vysvetliť nejakému odborníkovi. Zle sa píše o takýchto veciach. Na vašu odpoveď treba veľa otázok aby bola odpoveď , správne formulovaná a vami pochopená