Zuzana Boháčová
18.01.08,11:05
Dobrý deň,
chcela by som sa poradiť-
živnostník FO fakturuje spoločnosti s ručením obmedzeným činnosti, kde je konateľom aj spoločníkom, rovnaké činnosti ktoré sú predmetom podnikania jeho ako živnostníka a sú aj predmetom činnosti s.r.o..
Podľa mňa je to nesprávny postup,myslím že podľa Obchodného zákonníka by nemalo dochádzať k takémuto postupu-môžete mi potvrdiť príp.vyvrátiť môj názor,príp. odkazy na nejaké linky na porade?
ďakujem velmi moc
ekopo
18.01.08,10:12
Je možné uvieť príslušný § OZ ktorý sa týmto zaoberá ?
betka
18.01.08,10:26
Tu pripájam celkom fajn link, kde sa to riešilo, možno Zuzi, získaš nejaký ten názor. (v linku je vlož. ešte jeden link, kuk i tam)

http://www.porada.sk/t47344-fo-ako-spolocnik-s-r-o-a-fakturacia.html?highlight=spolo%E8n%EDk+SZ%C8O
Zuzana Boháčová
18.01.08,11:52
Tu pripájam celkom fajn link, kde sa to riešilo, možno Zuzi, získaš nejaký ten názor. (v linku je vlož. ešte jeden link, kuk i tam)

http://www.porada.sk/t47344-fo-ako-spolocnik-s-r-o-a-fakturacia.html?highlight=spolo%E8n%EDk+SZ%C8O

ďakujem moc betka,idem štutovať a rozmyšlať;)
liba2
18.01.08,19:05
Zuzka, netreba sa pýtať na to isté 2x, keby som bola našla túto tému skôr, nebola by som reagovala tu:
http://www.porada.sk/t11630-p2-moze-konatel-fakturovat-vlastnej-s-r-o-cke.html#post616435

zadanie je takmer identické.
EkoMax
18.01.08,19:09
Ja som dnes riešila rovnaký problém pri kontrole na daňovom úrade. Tvrdili mi, že konateľ a spoločník, ktorý vykonáva pre s.r.o. činnosť, musí byť zamestnancom, inak to posudzujú ako obchádzanie dane zo závislej činnosti. Fakturáciu preklasifikovali na mzdové nároky.
Chceli sme sa odvolať, ale tvrdili nám, že podobný prípad na odvolaní už mali, ale odvolanie bolo neúspešné.
JankaO
18.01.08,20:23
Ja som dnes riešila rovnaký problém pri kontrole na daňovom úrade. Tvrdili mi, že konateľ a spoločník, ktorý vykonáva pre s.r.o. činnosť, musí byť zamestnancom, inak to posudzujú ako obchádzanie dane zo závislej činnosti. Fakturáciu preklasifikovali na mzdové nároky.
Chceli sme sa odvolať, ale tvrdili nám, že podobný prípad na odvolaní už mali, ale odvolanie bolo neúspešné.

Prečo nemôže byť výkon funkcie konateľa založený na pracovnom pomere, t.j. nemôže to vykonávať ako zamestnanec je uvedené v tomto rozsudku najvyššieho súdu:
http://www.porada.sk/606706-post11.html
To, že výkon funkcie konateľa je ale nutné považovať za závislú činnosť, hovorí
§ 5 odst. 1 ZoDZP:
d) odmeny za výkon funkcie v štátnych orgánoch, v orgánoch územnej samosprávy a v orgánoch iných právnických osôb alebo spoločenstiev, 10) ak nejde o príjmy podľa písmena a) alebo písmena b), alebo odmeny za výkon funkcie, ak nejde o príjmy uvedené v písmenách a), b) a g),

A ešte prikladám odpovede na závislú činnosť:
Daňové riaditeľstvo Slovenskej republiky
Banská Bystrica
Odbor služieb pre verejnosť
V Banskej Bystrici, dňa 25.4.2006



Najčastejšie otázky týkajúce sa dane z príjmov zo závislej činnosti


podľa zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov
Otázka:
Ako sa zdaňujú príjmy, ktoré plynú daňovníkovi – fyzickej osobe na základe mandátnej zmluvy ?

Odpoveď:
Podľa ustanovenia § 567 ods. 2 Obchodného zákonníka činnosť, na ktorú sa mandatár zaviazal, je povinný uskutočňovať podľa pokynov mandanta a v súlade s jeho záujmami, ktoré mandatár pozná alebo musí poznať. Mandatár je povinný oznámiť mandantovi všetky okolnosti, ktoré zistil pri zariaďovaní záležitosti a ktoré môžu mať vplyv na zmenu pokynov mandanta.
Ak nejde v mandátnej zmluve o výkon práce, ktorá je predmetom činnosti fyzickej osoby na základe živnostenského oprávnenia resp. podľa osobitných predpisov, výkon práce mandatára podľa pokynov mandanta je závislou činnosťou podľa § 5 ods. 1 písm. d) zákona o dani

z príjmov a zdaňuje sa v zmysle ustanovenia § 35 tohto zákona v úhrne zdaniteľných príjmov vyplatených v kalendárnom mesiaci, resp. zrážkovou daňou podľa § 43 ods. 3 písm. j) zákona o dani z príjmov.


Otázka:
Podnikateľ má uzatvorenú príkaznú zmluvu podľa Občianskeho zákonníka so spoločnosťou, pre ktorú vykonáva čistiace služby za dohodnutú ročnú odmenu s tým, že mu táto spoločnosť mesačne vypláca zálohu 2 000 Sk.
Považuje sa táto činnosť na základe príkaznej zmluvy z daňového hľadiska za závislú činnosť?

Odpoveď:
Daňový úrad pri uplatňovaní daňových predpisov v daňovom konaní berie do úvahy vždy skutočný obsah právneho úkonu alebo inej skutočnosti rozhodujúcej pre určenie alebo vybratie dane. Ak predmetom príkaznej zmluvy je závislá činnosť (ak nie je vykonávaná na základe živnosti), odmena - príjem zo závislej činnosti za jej vykonanie sa zdaní zrážkovou daňou (ak je vyplácaná vo výške do 5 000 Sk za kalendárny mesiac a daňovník neuplatňuje nezdaniteľnú časť základu dane a daňový bonus), ktorú je povinný zraziť zamestnávateľ pri jej vyplatení t.j. ak je dohodnutá ročná odmena a vyplácaná je v čiastočných sumách, zrážková daň sa zrazí pri každej takejto úhrade.


Takže treba posúdiť o akú prácu išlo a na základe čoho bola vykonávaná.