liptov
11.03.05,12:14
Chcel by som poradit.Nakupoval som v OD Kaufland a po zaplateni nakupu pristupili ku mne dvaja pani ktory sa predstavili ako SBS.Poprosili ma o ucet a potom ma zavolali do ich kancelarie.Tam sa ma opitali kde mam modru flasku urcenu do auta lebo som ju mal v nakupnom kosiku.Povedal som im,ze som ju vylozil lebo som si to z kupou rozmyslel.Na to odpovedali v poriadku dovidenia.Ja som sa z tohto zazitku nemohol cely den spamatat.Ponizili moju ludsku dostojnost a nepriamo ma obvinili z kradeze.Da sa s tym nieco pravne urobit?Do OD Kaufland som napisal staznost. :(
rosemary
11.03.05,11:34
Neviem, či porušili zákon, mne sa stalo to isté. Pri otvorení nového TESCA v nemenovanom meste sme boli ako správna slovač nakupovať. Všetko sme zaplatili, a u dverí sme pípali. Ľudí tam bolo ako nemecký zájazd a polovica ma poznala. Ostuda jak Brno, to len pokladníčka zabudla niečo odkódovať a všetci na nás pozerali čože sme to ukradli. Do TESCA nikdy viac, aj keď sa nám SBS ospravedlnila, že je pokladníčka nová a ešte to poriadne neovláda.
poruba
11.03.05,12:27
To je relatívne. Obchoďáky si platia SBS práve na takúto robotu, ale zákon hovorí, že na to nemajú právo. Ale ak mám pravdu povedať, robí sa to všade vo svete. Ja som raz pípala vo Francii v obchoďáku veľkom ako Bratislava. SBS ma strčila do presklenej miestnosti a ľudia sa na mňa pozerali, ako ma prehliadajú. To bola hamba! A keď nič nenašli, vyhodili ma bez ospravedlnenia. Takže - zlaté Slovensko...
liptov
11.03.05,12:33
Tesi ma len jedna vec, ze nie som sam.Napriek tomu si myslim, ze taketo jednanie nie je zakonne a ani moralne.Pokial by som vedel co mam robit tak by som ich urcite zazaloval.Ak nechame veci len tak dopadneme asi ako vo Francii :) .Dakujem Vam za vase skusenosti.
Mickya
11.03.05,12:55
Keď otvorili hranice, tak išli sme na rodinný výlet do Rakúska. Ja som bola ešte dieťa. Celá rodinka sme išli do zlatníctva, lebo ocino chcel kúpiť mamine a sestre prsteň. A viete čo spravili, keď si chcela mamina skúsiť prsteň? V prvom rade zamkli dvere!!! Bola som malá, ale doteraz si na to spomínam. Bola to fakt trápna situácia.

Tiež môjmu známemu, ktorí v živote nič neukradol, obe ruky by som zaňho do ohňa dala, sa v Kauflande stalo, že ho aj s kamarátom zavolali do kancelárie!!! a kázali im nech im ukážu vrecká!!! Samozrejme nič nenašli. Ani neviem, či sa ospravedlnili.
Ala
11.03.05,13:36
Mojej babke - mame sa stalo tiež - niečo pre ňu prehrozne v Hypernove. Ked vychádzala von cez poslednu pokadňu, pretože išla si iba pozrieť okuliare, počula ako SBS-karovi niekto hlási do vysielačky, aby prezrel tú staršiu pani. Babka od hamby nevedela otvoriť tašku, že ju niekto ide kontrolovať, ktorá v živote nezobrala nič. Celý deň sa nevedela z toho pozbierať a z nákupom v tomto OD skončila.
la-dy
11.03.05,13:59
Povedal som im,ze som ju vylozil lebo som si to z kupou rozmyslel.Na to odpovedali v poriadku dovidenia.Ja som sa z tohto zazitku nemohol cely den spamatat.Ponizili moju ludsku dostojnost a nepriamo ma obvinili z kradeze.Da sa s tym nieco pravne urobit?Do OD Kaufland som napisal staznost.

Tým, že Vás zadržali neporušili žiadny zákon, na to majú právo.Ale keby Vás chceli "prehladať" tak to nesmú a môžu na to tak akurát zavolať štátnu políciu, len tá ma právo na osobnú prehlidku.Nakolko Vás nechceli prehliadnuť a ani to neurobili, nič neporušili.
Mne sa to ečte nestalo, ale verím, že je to dosť nepríjemné.A niečo na Vašu obranu.Nato aby sa Vás opýtali, kde ja tá flaša, Vás nemuseli vziať do kancelárie, ale mohli to spraviť aj priamo pri pokldni.
sway
11.03.05,14:18
presne ľudkovia - nedajte sa, nemajú právo Vás prehliadať! - len po zavolaní polície..., to ostatné? nuž niekedy je aj vrátnik ten najdôležitejší človek na svete...
liptov
11.03.05,14:32
Dakujem Vam vsetkym za svoje zazitky a rady.Pomohlo mi na dusi,ze nie som sam,ale mrzi ma,ze sa to stava.Este raz dakujem.
Richard
11.03.05,15:58
Pridám úsmevný zážitok jedného známeho...

Kúpil si návlečky v Tescu a pípal... na to sa mu do tašky pozrel SBSkár a skontroloval účet... napokon ho pustil.
Lenže keď došiel dotyčný domov, zistil že na návlečke má pricvaknutý bezpečnostný magnet a nie a nie ho dať preč z návlečky hehehe....
Teraz by mal ísť späť... a vysvetliť, aby mu to dali dole... lenže najväčia sranda je, že on nehovorí po slovensky.
Pavla P
11.03.05,16:05
Len aby ho ešte nepodozrievali, že ich ukradol a drzo prišiel naspäť, aby mu dali dole to "pípatko". hehe :D

Ak nevie k tomu ani po slovensky ... no ťažko sa mu to bude vysvetlovať.
Richard
11.03.05,16:09
No ešte dodám, že liptov zaradil túto tému nesprávne a presúvam ju na PoPorade
Nika
11.03.05,17:04
Mne sa raz stalo, že som pípala keď som do obdchodu VCHÁDZALA!!!! SBS chcel vedieť, čo to môže byť a priznám sa že aj ja som bola zvedavá, tak som s prehádzala celá kabelku. Nakoniec sme zistili, že je to kartička do jedálne.
brm
12.03.05,17:08
Mne sa raz stalo, že som pípala keď som do obdchodu VCHÁDZALA!!!! SBS chcel vedieť, čo to môže byť a priznám sa že aj ja som bola zvedavá, tak som s prehádzala celá kabelku. Nakoniec sme zistili, že je to kartička do jedálne.

koľkokrát leziem do carrefouru v poluse, tak pípam o dušu...minule mi jeden bezočivý sbs-kár chcel odmagnetovať bankokartu, tak som ho poslala do...najprv som musela vysypať celý kufor priamo pri prvej kase pred všetkými tými masami zvedavcov, keď nič závadné nenašli/čo už mohli, keď som len chcela ísť nakúpiť/ tak začali skúšať čo by to tak mohlo pípať...okuliare v puzdre, mobil, pečiatky/!/...nakoniec to bola jedna z bankokariet...už ju mal v hrsti a nechcel mi ju vrátiť, debil...a odmagnetovač v druhej hrsti...hodne dlho do polusu nevleziem...a ani bú mi nepovedali...ešte to tak, aby sa nebodaj ospravedlnili, veď oni tam na to nie sú, že? zvláštne je, že sa mi to stalo zásadne vždy v poluse...
mirko70
31.12.13,16:36
Srdečne zdravím.....

SBS-kári musia byť podľa zákona označení minimálne menovkou na viditeľnom mieste. Ak vás teda oslovia nejakí páni,ktorí vám predstrčia preukaz SBS,ktorý mimochodom nikde neexistuje (môže mať iba preukaz spôsobilosti),môžete jeho výzvu kľudne odmietnuť. V takýchto prípadoch sa jedná o podozrenie z krádeže a tej sa dopustíte podľa zákona až ked opúšťate pozemok,teda parkovisko a nie pokladňu.

Ak budete súhlasiť a prejdete do miestnosti,pracovník má právo vás požiadať o vyloženie tašky,ktorú opäť môžete odmietnuť a požadovať prehliadku iba za prítomnosti polície.Tá jediná má právo previesť osobnú prehliadku.Ak sa jedná o ženu,musí ju previesť žena bez prítomnosti mužov. Všetko musí byť uvedené v zápisnici,ktorú musíte podpísať na mieste a v prípade zažalovania proces určite vyhráte.

Podľa možností nechodte do miestnosti sami,potrebujete prípadného svedka. Bežná prax ukazuje,že ľudia nepoznajú svoje práva a pri každom podozrení by musela mať polícia svoju kanceláriu v každom supermarkete.

Zostáva teda na každom jednom či strpí takéto postupy alebo sa obráti na súd.
buchač
31.12.13,16:52
Add. 1 - veľmi stará téma , z roku 2005
Add. 2 - Preukaz SBS bolo pravdepodobne myslené tá príslušnosť ku konkrétnej firme ...
Add. 3 - To parkovisko a porušenie zákona Ťa kde učili ???

.......k zvyšku sa radšej nevyjadrujem , ale festovne zavádzaš ...
mirko70
31.12.13,17:08
To všetko je za predpokladu,že ste naozaj nič nevzali,Potom sa musíte 2 roky súdiť a vyhrať spor tak ako ja.Verím,že podobných prípadov je veľa.Policajti prídu až ked ochranka niečo nájde.Ale ak nie máte právo podstúpiť rovnakú tortúru.No vidíte a nemôžu všetko a ich advokát tiež oponoval,že však si konali svoju povinnosť. Mňa si skrátka pomýlili a nakoniec sa mi museli aj tak ospravedlniť.Od nemenovaného supermarketu som nakoniec dostal nákup zdarma.
lujza.j
31.12.13,17:09
o väčšine SBS-károch si myslím svoje...česť výnimkám...na mňa nech ani nekukajú...som silne nevľúdna:eek::D
buchač
31.12.13,17:18
Jéééééžiškové husličky ......

Chlapci z SBS si plnia povinnosti a nejaké pošramotené ego sa ide spravodlivosti domáhať.....

Choré ...doslova na grc ....
lujza.j
31.12.13,17:22
no ja niekdy vyzerám ako keby som predávala nota-bene...ani nakup zadara a ospravedlnenie by im nepomohlo....:---
kopretinka
01.01.14,06:52
Lujza,o tých našich si myslím len to najlepšie....ak niekoho chytia,tak 100% je to zlodej....ešte sa nestalo,žeby zavreli do tej miestnosti nevinného....iba raz,ale to bola chlapíkova vina,mal niečo voperované v kolene a nepovedal im to.
stormcatcher
01.01.14,08:37
????????????
buchač
01.01.14,09:21
Pozerám , že " odborníci " otvorili hentú tému ..........

Samá agentúra JPP ...
SBS môže to a nemôže toto ...
Keď jeden vie svoje práva , tak sa do určitej situácie proste nemôže dostať .
Keď aj k situácii dôjde , tak ju v pohode zvládne a s úsmevom na tvári .......

Že aká hanba sa mi stala , lebo som pípal/a pri pokladni ....
Že čo sa stalo ???
Keď mám čisté svedomie ??? Šak dám urobiť nákuk a po minúte idem het ...NIČ SA NEDEJE !

Samozrejme , že záleží od vybavenosti príslušnej SBS , od prístupu jednotlivých pracovníkov pri tom tzv. záchyte ...a podobne ....


....a ozaj , každý pindá na pracovníkov SBS , že sú takí alebo onakvejší .
Keby bol dotyčný aj neviem ako slušný , tak v našincovi je zakorenený ten pocit , že ja som zákazník - ja som pán ...
Ale omyl vážení , toto platí len do určitej doby a do určitého momentu .

Uvedomte si , že úcta majiteľa končí v tom momente , keď prichytí zlodeja ....

.......a ozaj , ten pohľad z druhej strany ste si uvedomili ???
Ktorí z nás si nechá na to svoje len tak šáhnuť ???
Na jednej strane farmár pindá , že mu cigáni z poľa zemiaky kradnú , no v hypermarkete v pohode na ploche stlačí do hlavy rohlík .....

Takže ?????????
erik555
01.01.14,09:30
a budu mat asi coraz viac roboty...
misoft
01.01.14,09:35
No asi to robilo pip-pip-pip :D . Ale veľmi tomu neverím, pretože je to založené na detekcii magnetického poľa (magnety).

Inak - i mne sa stalo, že som pípal :D - pritom som nič "nešľohol". Len nejaký "dobrák" pri regáloch dal dole ten magnetický pásik a on sa mi na botasku prilepil. SBS-kár to vyriešil po svojom - s mojim dovolením zobral tašku a zakýval pred detektorom - a nepípalo. Tak potom sa informoval na "dispečinku" - negatívne. No mne to vŕtalo v hlave, prečo pípam. Vo vačku som mal len kľúče a mobil, ak som sa "skontroloval" a potvora pásik bol na botaske.
Tak sme sa s SBS-károm zarehlili.

Ale na druhej strane - nie je im čo závidieť. Nedávno musel SBS-kár vyhadzovať homelessáka von - ľudia ho museli na 5 metrov obchádzať (taký smrad sa šíril) a ten SBS-kár sa s nim naťahovať musel.
lujza.j
01.01.14,12:46
kopretinka, ale vy máte VO...vymakaný kamerový systém...možno výber prac.iný, ale v jednom období som sedávala v skušobnej komisii, pri záverečných skúškach pre preukaz spôsobilosti....konec japonec:eek:..napr. v jednej sieti drogérii..tiež sú SBS-kári..ked mi predavačky hovorili ako kradnú:eek:v slipoch v ponožkách poskovávané veci vynášajú...u nás v lidli som dávno...pri pokliadniach "vypočúvacia"miestnosť ..a výkriky:áu..áu..áu:D
korela
01.01.14,15:22
Teraz na jeseň som sa mala stretnúť s dieťaťom v Tescu, aby sme vybrali peniaze z bankomatu. Prišla som zadným vchodom, dieťa z MHD predným. Zapípala som už pri zadnom. SBS na mňa pozrel, ale videl,že som pokladňou neprešla, ale to som si nebola sama istá, či ide o mňa.
Po výbere sme sa vybrali predným vchodom, a zasa to začalo kvíliť ako prasa. Vyzeralo to poriadne blbo, lebo práve sme si povedali, že bude lepšie, a hlavne kratšie, ak vyjdeme zadným vchodom. To som okolo SBS išla v priebehu troch minút druhýkrát. Kým som sa k nemu blížila, rozmýšľala som, prečo pípam, už mi bolo jasné, že je to moja záležitosť.
SBS, evidentne penzista, kdesi unavený stáť v tom mori ľudských energií a na nohách neviem koľko hodín, iba na mňa pozrel a nechal ma tak. A keďže som mala čisté svedomie, dopadlo by to všelijako, keby sa ma skúsil osloviť.
Záver:
Teraz si objednávam potraviny väčšinou cez http://potravinydomov.itesco.sk/sk-SK.
V taške som mala od nich so sebou čerstvé vážené teľacie stehno pôvodom z Holandska z akcie, ktoré som priniesla celé ako bolo zabalené dieťaťu. U neho pri porcovaní pod prvou fóliou na druhej fólii bol magnetický pásik. To sa mi dovtedy nikdy pri mäse nestalo.
Účty nevyhadzujem, ale bol by to poriadny pech, keby ma vyzval na prehliadku. Človek sa učí celý život.

Ešte sa chcem spýtať, keby to bol magnetický pásik z iného obchodu, reagovalo by to tiež? Asi nie, predpokladám, každý obchod má asi logicky svoje kódovanie.

A ešte ku kopretinke k vyššiemu komentu, že vždy ide o zodeja, tiež som príklad, že je to nepravdivé tvrdenie, keby si ma odtiahli preverovať a bola a to chyba Tesca, že tam ponechali pásik.
A spomínať, že je vinný človek so súčiastkou v organizme, je tiež dosť pritiahnuté za vlasy.
Ktosi bez viny, hoď do mňa kameňom, asi tak.