1xlubatko
18.01.08,12:16
Ahoj poradaci,
obraciam sa na vas o pomoc pri rieseni problemu. V roku 2006 bol osloveny zivnostnik ustnou dohodou na vykonanie nejakych prac pre sro-cku. zivnostnik prace vykonal a nasledovne vystavil dve faktury /pretoze islo o dva odlisne objekty, na ktorych pracoval/ za vykon danych prac na odberatela, teda spominanu sro-cku. Faktury mu vsak do dnesneho dna neuhradili a pravdepodobne ani neuhradia, nakolko spolocnost zmenila konatela aj sidlo.

Prosim, poradte mi co mam teraz robit s tymi fakturami v uctovnictve.
Musim ich normalne zauctovat aj do DP, alebo ich mozem stornovat?

Vopred dakujem za kazdu radu :)
andrej_rv
18.01.08,18:23
Faktury mu vsak do dnesneho dna neuhradili a pravdepodobne ani neuhradia, nakolko spolocnost zmenila konatela aj sidlo.
Prosim, poradte mi co mam teraz robit s tymi fakturami v uctovnictve.
Musim ich normalne zauctovat aj do DP, alebo ich mozem stornovat?
Vopred dakujem za kazdu radu :)
Pokiaľ faktúry neboli zaplatené a vedie jednoduché účtovníctvo (resp. využíva možnosť paušálnej dane), nemal z nich zatiaľ žiadny príjem podliehajúci dani a DP teda neovplyvnia. (V podvojnom účtovníctve sa účtujú do výnosov už dňom dodania prác resp. vystavenia faktúry).
Dôvodom na stornovanie faktúry je len nedodanie fakturovanej služby, nesplnenie alebo vrátenie dodávky a pod., ale nie nezaplatenie faktúry. Faktúry by mali podľa mňa zostať v evidencii záväzkov pohľadávok (ak ich má s.r.o. zaúčtované do nákladov, správca dane by mohol zisťovať, či ste ich vystavili a máte ich v evidencii), živnostník by mal podniknúť aspoň formálne kroky na ich vymoženie. Možnosti a podmienky odpísania neuhradených faktúr (pohľadávok) vrátane daňových súvislostí pre jednoduché a podvojné účtovníctvo už boli na Porade prediskutované vo viacerých témach.
ekopo
18.01.08,18:37
cit....Faktúry by mali podľa mňa zostať v evidencii záväzkov pohľadávok.
andrej_rv
18.01.08,19:04
cit....Faktúry by mali podľa mňa zostať v evidencii záväzkov pohľadávok.
Ď. , už opravujem :)
liba2
18.01.08,19:08
Ahoj poradaci,
obraciam sa na vas o pomoc pri rieseni problemu. V roku 2006 bol osloveny zivnostnik ustnou dohodou na vykonanie nejakych prac pre sro-cku. zivnostnik prace vykonal a nasledovne vystavil dve faktury /pretoze islo o dva odlisne objekty, na ktorych pracoval/ za vykon danych prac na odberatela, teda spominanu sro-cku. Faktury mu vsak do dnesneho dna neuhradili a pravdepodobne ani neuhradia, nakolko spolocnost zmenila konatela aj sidlo.

Prosim, poradte mi co mam teraz robit s tymi fakturami v uctovnictve.
Musim ich normalne zauctovat aj do DP, alebo ich mozem stornovat?

Vopred dakujem za kazdu radu :)
Ale keď s.r.o. zmenila konateľa a sídlo, to ju ešte nezbavuje zodpovednosti zaplatiť faktúry za poskytnuté služby. Treba vymáhať úhradu.