savione
18.01.08,14:09
Rád by som sa spýtal vás odborníkov ako je to z rôznymi prídavkami a daňovými bonusmi v našom prípade:

V januári sme mali svadbu a manželka je do 5.6. študentkou VŠ a 23.5. sa nám narodí bábätko. Ja som normálne zamestnaný. Zatiaľ má manželka trvalé bydlisko u rodičov. Doteraz dostávali prídavky aj bonus za manťelku jej rodičia, ktorí majú nižšie príjmy ako ja. Je výhodnejšie prenechať vyplácanie prídavkov im alebo zmeniť manželkine trvalé bydlisko a uplatňovať si prídavky a bonus samostatne?
Netka
18.01.08,14:52
Je to trošku popletené - podľa mňa.
Daňový bonus na manželku si môžu platňovať iba jej rodičia.
Ty si môžeš uplatňovať daňový bonus na Vaše dieťatko a to už mesiaci keď sa narodí teda ak by sa narodilo 31.5. tak už za máj.
bendo
18.01.08,16:04
Rád by som sa spýtal vás odborníkov ako je to z rôznymi prídavkami a daňovými bonusmi v našom prípade:

V januári sme mali svadbu a manželka je do 5.6. študentkou VŠ a 23.5. sa nám narodí bábätko. Ja som normálne zamestnaný. Zatiaľ má manželka trvalé bydlisko u rodičov. Doteraz dostávali prídavky aj bonus za manťelku jej rodičia, ktorí majú nižšie príjmy ako ja. Je výhodnejšie prenechať vyplácanie prídavkov im alebo zmeniť manželkine trvalé bydlisko a uplatňovať si prídavky a bonus samostatne?

To, že manželka uzavrela manželstvo, by mal rodič, ktorý na ňu poberá prídavok, oznámiť ÚPSvaR a oprávnenou osobou bude manželka sama - viď § 14 a § 2 odst. 1 písm. c) a či budú mať rodičia aj naďalej nárok na daňový bonus na dieťa, ktoré uzavrelo manželstvo - to neviem isto.
Píšeš, že čakáte dieťa - skôr ako ukončí maželka školu. Ak by náhodou menila formu štúdia - z denného na externé, prípadne prerušila štúdium, tiež to treba oznámiť, lebo vtedy nie nárok na prídavok.
Čo sa týka Vášho dieťatka, o prídavok môže požiadať hociktorý z rodičov a takisto daňový bonus si môže uplatňovať hociktorý z "pracujúcich" rodičov, ale predpokladám, že asi si daňový bonus budeš uplatňovať ty, keďže manželka je ešte študentka (napr. manželka môže poberať prídavok a ty daňový bonus a máte skoro 50:50 :))...
Hansa
22.01.08,13:12
Napíšte, prosím, výšku rodinného prídavku na jedno dieťa.
ďakujem!
bendo
22.01.08,14:30
Podľa § 8 zákona č. 600/2003 Z. z. o prídavku na dieťa...
Výška prídavku je 540,-Sk mesačne a výška príplatku k prídavku na dieťa je 300,-Sk mesačne.
Tieto sumy môže upraviť vláda Slovenskej republiky nariadením vlády Slovenskej republiky k 1. septembru bežného kalendárneho roka.
Ingrid G.
22.01.08,16:35
Dnes som bola na školení o dani z príjmu, kde Mgr. Mistríková z Daňového riaditeľstva BA odpovedala na otázku ako to je s poberaním prídavkov na dieťa a daňového bonusu v prípade, ak sa dieťa vydá/ožení. Jej odpoveď bola, že ak rodičia majú po svatbe s mladomanželmi trvalé bydlisko, môžu naďalej rodinné prídavky poberať oni, prípadne môže rodinné prídavky poberať dcéra/syn sám na seba. Čo sa týka daňového bonusu, rodič - poberateľ daňového bonusu je povinný túto skutočnosť oznámiť svojej mzdovej účtovníčke. Ďalej sú dve možnosti: ak je zachovaná spoločná domácnosť, môžu naďalej poberať daňový bonus, ale nie mesačne, bude im vyplatený v ročnom zúčtovaní dane. Druhá možnosť je tá, že si manžel dcéry, ak pracuje, vo svojom ročnom zúčtovaní uplatní odpočítateľnú položku na svoju manželku za mesiace v ktorých k 1. dňu boli manželia.
savione
28.01.08,09:46
Dúfam, že som to dobre pochopil...
V prípade, že budeme mať trvalé bydlisko iné ako rodičia mojej manželky bude situácia takáto:

1. rodinné prídavky na moju manželku môže poberať sama na seba do konca jej denného štúdia
2. daňový bonus si môžem za manželku uplatniť ja v ročnom zúčtovaní (za obdobie od 1.2. do 31.12. 2007)
3. za dieťatko bude vštko "normálne", teda aj pridavky aj daňový bonus

Dakujem za cenné rady...
Ivuska
25.03.08,22:21
Dobrý večer. Chcem sa spýtať, kedy mi vzniká nárok na rodinné prídavky?
Mám 16 mesačný dcérku, poberám rodičovský príspevok, som SZČO a odvody do SP a ZP si platím sama. Manžel je tiež živnostník.
Mám nárok na rodinné prídavky? Alebo je to súčasťou rodičovského príspevku?
Andyke
25.03.08,22:29
Prídavky na deti vypláca Úrad práce ,soc. vecí a rodiny na základe žiadosti oprávnenej osoby. (buď matka alebo otec dieťaťa vo Vašom prípade) Nárok určite máte len sa čudujem prečo ste doteraz nepoberali. 540 Sk je mesačne na 1 dieťa.
Nie je súčasťou rodičovského príspevku.
Podrobnosti prečítaj tu :
http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?SMC=1&id=134#Podmienky%20nároku
Ivuska
25.03.08,22:34
Ďakujem za odpoveď. Ja som sa spoliehala na pani na soc. poisťovni, že mi pri narodení dcérky povedali o všetkom a ďalej som si nezisťovala, či môžem dostať aj niečo viac. Viete mi povedať či je možné požiadať aj o spätné vyplatenie prídavkov?
danushka
25.03.08,22:48
Ďakujem za odpoveď. Ja som sa spoliehala na pani na soc. poisťovni, že mi pri narodení dcérky povedali o všetkom a ďalej som si nezisťovala, či môžem dostať aj niečo viac. Viete mi povedať či je možné požiadať aj o spätné vyplatenie prídavkov?
Zánik nároku

Nárok na prídavok za kalendárny mesiac zaniká uplynutím šiestich mesiacov od posledného dňa v mesiaci, za ktorý prídavok patril.
Znamená to, že žiadateľ o prídavok si môže uplatniť nárok na prídavok spätne najviac za obdobie šiestich mesiacov.
Ivuska
25.03.08,23:06
Aha. Takže som prišla o 5400 Sk.:eek: :eek: :eek: :mee:
adka22
26.03.11,20:55
Dobrý večer.,
mna by len zaujímalo ak môžem otázku,ak som nezamestnaná na materskej mám nárok na príplatok k rodinným prídavkam?.Niečo sa tu spomína o danovom bonuse ,ja beriem matersku +20€ rodinné prídavky .,danový bonus si môže uplatnit ak dobre tomu chápem len zamestnaná osoba,ak otec dietata je zamestnaný len na dohodu má nárok na ten bonus či nie,ako dalej postupovat na koho sa obrátit či na urad práce,alebo zamestnávatela .Dakujem za rady
drobeceva
26.03.11,21:00
Dobrý večer.,
mna by len zaujímalo ak môžem otázku,ak som nezamestnaná na materskej mám nárok na príplatok k rodinným prídavkam?.Niečo sa tu spomína o danovom bonuse ,ja beriem matersku +20€ rodinné prídavky .,danový bonus si môže uplatnit ak dobre tomu chápem len zamestnaná osoba,ak otec dietata je zamestnaný len na dohodu má nárok na ten bonus či nie,ako dalej postupovat na koho sa obrátit či na urad práce,alebo zamestnávatela .Dakujem za rady
http://www.porada.sk/1702146-post11.html

ak si na MD , nemáš nárok na DB. V príspevku máš napísané, kedy vzniká nárok pri dohode.
drobeceva
26.03.11,21:01
adka, teraz som si všimla, že to zrovna Tebe som odpovedala. Prečo zadávaš znova? Nebola si spokojná s odpoveďou?
adka22
26.03.11,21:05
Dakujem za odpoved

nie nie práveže som bola spokojná,len ja som slubila kámoške že aj za nu sa opýtam aj ja seba.

jej muž je zamestnaný poberá 20€ vo výplate nevie za čo to má ,ked aj jeho žena berie 20€ rodinné

no už áno odpoved mám,ja mám podobný príklad,zase rodinné beriem 20€ ale môj je zamestnaný len dohodou či on nemá nárok
alebo niečo z uradu či sa nedá požiadat.
drobeceva
26.03.11,21:08
Dakujem za odpoved

nie nie práveže som bola spokojná,len ja som slubila kámoške že aj za nu sa opýtam aj ja seba.

jej muž je zamestnaný poberá 20€ vo výplate nevie za čo to má ,ked aj jeho žena berie 20€ rodinné

no už áno odpoved mám,ja mám podobný príklad,zase rodinné beriem 20€ ale môj je zamestnaný len dohodou či on nemá nárok
alebo niečo z uradu či sa nedá požiadat.
adka, ešte raz si prečítaj, čo som Ti napísala. Ak je evidovaný na ÚP, má sledovanú odmenu - a pri tejto výške nevzniká nárok na DB.
adka22
26.03.11,21:12
Velmi pekne Vám dakujem
a nehnevajte sa že som viac krát zadávala tému,som tu nová tak mám v tom ešte chaos..
takže aj ked je na dohodu ,ale je na urade práce nemáme nárok dakujem to som len chcela vediet