kolbasky
18.01.08,13:21
:confused:Zdravím, dával som si dokopy starý comp, je to stará rachotina, ale deťom úplne na začiatok stačí, mal som v nej ešte 16mb ddr ram no kúpil som si 1*128 mb sdram a 1*64 mb sdram. V compe mám sloty voľné 4*ddr a 2* sdram, no ak som osadil sdramky do compu, vôbec sa mi nezapol monitor.Prosím ak sa niekto v tom vyzná dajte mi vedieť čo a ako. Ak dám naspäť tú 16mb ddr tak to funguje.Ako pokračovať?:confused:
Vopred som vám vďačný.
Chobot
18.01.08,12:38
:confused:Zdravím, dával som si dokopy starý comp, je to stará rachotina, ale deťom úplne na začiatok stačí, mal som v nej ešte 16mb ddr ram no kúpil som si 1*128 mb sdram a 1*64 mb sdram. V compe mám sloty voľné 4*ddr a 2* sdram, no ak som osadil sdramky do compu, vôbec sa mi nezapol monitor.Prosím ak sa niekto v tom vyzná dajte mi vedieť čo a ako. Ak dám naspäť tú 16mb ddr tak to funguje.Ako pokračovať?:confused:
Vopred som vám vďačný.

:eek: Preboha, to čo je za starinu, keď tam máš 16MB RAM? Je dosť možné, že tá doska podporuje len max. 16 alebo 32 MB RAM moduly na každý slot. Ja som mal raz tiež taký starý komp, kde bol 8MB pamäťový modul. Jeden slot podporoval iba max. 32 MB modul, takže pamäť som mohol rozšíriť na max. 64 MB. Proste viac to nešlo.

A to, že pätica je kompatibilná ešte nemusí znamenať, že doska podporuje ten typ pamäte. Teraz čo sú pamäte, tak sú nezameniteľné, každá má iný počet PIN.

Ak by ti podarilo nájsť značku a typ dosky, možno by sme našli nejaké tech. špecifikácie. ALebo kúp niekde na inzerát ďalšie 16MB (alebo 32 MB) DDR moduly a zapoj ich do DDR slotov. DOma mám nejaké staré typy pamätí, pozrie, čo sú to zač. Koľko PINový konektor máš? A je to DIMM (obojstranný) alebo SIMM (jednostranný konektor)?
kolbasky
18.01.08,13:20
Dosku mám pred seboz,ale neviem kde mám hľadať číslo a typ dosky.Sloty sú obojstranné a ddr aj sdr.
kolbasky
18.01.08,13:22
ee. sdram sú dimm a ddram sú simm
Chobot
18.01.08,13:38
ee. sdram sú dimm a ddram sú simm

Pozriem, čo mám doma a dám ti vedieť v pondelok.
kolbasky
18.01.08,13:46
o.k. Ďakujem.
duves
18.01.08,14:01
ee. sdram sú dimm a ddram sú simm
ako?:eek:
SIMM boli stare EDO RAM moduly, napr. na Pentiach.
kolbasky
18.01.08,14:13
Však to je staré Pentium s procesorom IBM 6*86 233Mhz, ja to chcem pre decká. Nový im dám až keď budú skúsenejšie.
robovi
18.01.08,14:49
ako?:eek:
SIMM boli stare EDO RAM moduly, napr. na Pentiach.
Pentium je procesor od Intelu.
SIMM boli ramky do pocitacov rady 486 a nizsie.
Mali striebornej farby konektory.
Neskor boli vyvinute aj RAM SIMM zo zlatou farbou konektorov, ktore sa pouzivali do pocitacov rady 586 do frekvencie 650 MHz u Intelov a 500MHz u AMD.
Mali uplne iny sposob uchytenia do slotu ako DIMM. Zakladali sa od boku a drzali ich v slote kovove pruzinky zaseknute v dierkach na konci pamatoveho modulu. A dolezite je,hlavne pre kolbasky ze po jednom nechceli slapat. Museli byt vzdy v pare, aby sa pocitac rozbehol.
DIMM sa delia na SD RAM a DD RAM. DD RAM su typovo novsie a okrem ineho sa tiez odlisuju zarezom v dolnej casti modulu, takze zamenit jeden slot s druhym mozte iba hrubou silou :D.
duves
18.01.08,15:45
Jasnacka.
Katabaticky
19.01.08,11:27
:eek:jezisi sa mi secky chlpy zjezili jak som to tu cital :D

dakujem robovi ze zachranil tuto diskusiu o architekture systemov vypoctovych monstier inak by som asi padol zo stolicky :D:D:D

a preco chce dat detom nieco tak strasne?
to ich akurat tak odradis pre boha sak na tom ti bude bezat max 98 dnes uz pre zivot absolutne nepouzitelna... to si taky skrob a nemozes im za 6 7 tisic kupit normalny pocitacik na hranie? a skusanie? ucenie sa?

ved na zeleze ti nemaju co pokazit a sw neni problem spravit zalohu a obnovovat ju v priebehu 15 minut kazdy den :rolleyes:;)

moj nazor...

ps: na taku zostavu len benzin a sirky :D:D:Dpripadne do muzea alebo nechaj nech sa deti teda zahraju... ale s kladivkom srobovacikom a tak nech spoznaju architekturu davnejsich casov
ak chces aby sa nieco naucili prakticke daj im nieco normalne s xp ckami a hotovo netrap ich s dosackymi vecami a starymi oknami ktore su uz diametralne odlisne...
pachohybskyzbojnik
20.01.08,11:02
ty vole taketo problemi sme riesili pred desitimi rokmy :D investuj dve tisicky a kup deckam 1000 atlona, ja osobne som uz vsetky taketo pececka odovzdal do zberneho dvora
Katabaticky
20.01.08,11:09
mimotemypreco do zberneho dvora ake krasne ozdoby na stromcek a nadherne tazitka na stol sa daju vyrabat zo starych suciastok :D:D:Dmimotemy




a naozaj by si mal investovat do noveho pocitaca... resp napis aku mas predstavu a kolko si ochotny na to dat a nieco ti tu dame dokopy ;)

ps: 2000 za athlona je dnes premrtena cena...
robovi
20.01.08,12:20
:eek:jezisi sa mi secky chlpy zjezili jak som to tu cital :D

dakujem robovi ze zachranil tuto diskusiu o architekture systemov vypoctovych monstier inak by som asi padol zo stolicky :D:D:D

a preco chce dat detom nieco tak strasne?
to ich akurat tak odradis pre boha sak na tom ti bude bezat max 98 dnes uz pre zivot absolutne nepouzitelna... to si taky skrob a nemozes im za 6 7 tisic kupit normalny pocitacik na hranie? a skusanie? ucenie sa?

ved na zeleze ti nemaju co pokazit a sw neni problem spravit zalohu a obnovovat ju v priebehu 15 minut kazdy den :rolleyes:;)

moj nazor...

ps: na taku zostavu len benzin a sirky :D:D:Dpripadne do muzea alebo nechaj nech sa deti teda zahraju... ale s kladivkom srobovacikom a tak nech spoznaju architekturu davnejsich casov
ak chces aby sa nieco naucili prakticke daj im nieco normalne s xp ckami a hotovo netrap ich s dosackymi vecami a starymi oknami ktore su uz diametralne odlisne...
Nie je tu nasou ulohou dehonestovat nazory druhych a ich problemy, ale riesit ich. Nic ta k tomu neopravnuje a ak nemas k teme co rozumneho povedat, tak sa radsej neozyvaj. Kolbasky-ho nezaujimal tvoj nazor na jeho pocitac, ale ako vyriesit problem s RAMkou. Tak sa prosim ta nestaraj o to, kolko ma penazi, alebo co mieni robit so svojim starym PC.
kolbasky
20.01.08,12:21
:(Preboha ľudia veď ja mám nový comp 3,6ghz 1gb ram,len jednoducho je mi ľúto vyhodiť starý comp. Najstaršie dieťa má 4 roky a rado si kreslí, svokra by hrala zumu deluxe a nie vždy mám priestor dostať sa ku compu, tak chcem nejaké tie staré hry natiahnuť do starého compu.
kolbasky
20.01.08,16:19
ďakujem robovi že ma pochopil, aspoň niekto.
Chobot
20.01.08,19:50
Pozriem, čo mám doma a dám ti vedieť v pondelok.

Je mi to ľúto, ale to sú ešte staršie pamäte. To sú EDO RAM 2x30 PIN, každá 4 MB (neviem to ale určite, či nemajú inú kapacitu). To mám z nejakého starého kusa, tuším z nejakej 286-ky či 386-ky.

Ty asi potrebuješ 2x72 PIN RAM.
kolbasky
21.01.08,06:46
škoda.;)ja mám 72pin sloty.no nevadí,ale aj tak ti ďakujem za ochotu.si správny člen porady.:)
Stefan2005
21.01.08,07:26
Niekto staršie (staré) PC nazýva starinou, niekto šrotom, ja Veteránom - podľa historických automobilov. Nie náhodou porovnávam s autami - veď pred 15 rokmi stál viacej ako nový Favorit... Z nostalgie som ho nedal do šrotu. Je síce pravda, že niekoľkokrát bol "technicky zhodnotený", ale polovica z neho je ešte pôvodná ( DOS účtovníctvo na tom ide perfektne aj dnes perfektne). Ale nie preto píšem. Chcem len povedať, že tie pôvodné súčasti, ktoré sú v ňom, aj po 15 rokoch fachčia - napr. disketové mechaniky - 3,5 i 5,25 (v dvojročnom PC musí každý rok meniť FD mechaniku napriek tomu, že sa používa minimálne), i fantastická 3-rýchlostná CD mechanika... No a skrinka so zdrojom - pravé zeležo, žiadne rezonancie a podobne... A keď som ho doteraz nevyhodil, ešte s tým nejaký čas počkám. Stále sa totiž najde nejaký zvedavec, ktorému môže kde-tu ukázať, ako vyzerali Windows 3.0....
Chobot
21.01.08,07:45
Niekto staršie (staré) PC nazýva starinou, niekto šrotom, ja Veteránom - podľa historických automobilov. Nie náhodou porovnávam s autami - veď pred 15 rokmi stál viacej ako nový Favorit... Z nostalgie som ho nedal do šrotu. Je síce pravda, že niekoľkokrát bol "technicky zhodnotený", ale polovica z neho je ešte pôvodná ( DOS účtovníctvo na tom ide perfektne aj dnes perfektne). Ale nie preto píšem. Chcem len povedať, že tie pôvodné súčasti, ktoré sú v ňom, aj po 15 rokoch fachčia - napr. disketové mechaniky - 3,5 i 5,25 (v dvojročnom PC musí každý rok meniť FD mechaniku napriek tomu, že sa používa minimálne), i fantastická 3-rýchlostná CD mechanika... No a skrinka so zdrojom - pravé zeležo, žiadne rezonancie a podobne... A keď som ho doteraz nevyhodil, ešte s tým nejaký čas počkám. Stále sa totiž najde nejaký zvedavec, ktorému môže kde-tu ukázať, ako vyzerali Windows 3.0....

Stefan, závidím ti ;). Keby som doma mal priestory, tiež by som zbieral takéto veteránske kusy (nielen PC, ale mal som napr. klasický gramofón Tesla, kotúčák a pod), ale polovička by ma dorazila, keby som doma zhromažďoval také veci. Pred mesiacom som musel dať preč staré, ale komplet funkčné Atari 1040STFM, ale našťastie ho zobral jeden zberateľ, takže neskončil na smetisku dejín.

Ale jeden ACER NB veterán som si nechal, neskôr pripojím fotku.
LubosP
21.01.08,11:22
ja by som este kukol verziu biosu a jeho podporu uvedenych ramiek :)
kolbasky
21.01.08,13:18
Neviem, niečo som z tej dosky opísal:" AMIBIOS 586c 1985-95 AMERICAN MEGATRENDS BN 239 89
Stefan2005
21.01.08,13:27
Spomenul som si teraz, že onoho času, keď som chcel tiež pridať RAM do svojho veterána, nešiel naštartovať počítač. Odborník vtedy mi povedal, že staršie dosky (bios-y) nie vždy korektne detekujú rozšírenie RAM-ky - pomohol mi až reset BIOS-u (manuálny na základnej doske - ja tam mám na to zvlášť jumper).
kolbasky
21.01.08,13:35
No aako to resetnúť?
Chobot
21.01.08,13:36
Neviem, niečo som z tej dosky opísal:" AMIBIOS 586c 1985-95 AMERICAN MEGATRENDS BN 239 89

Máš teda túto dosku?:

http://motherboards.mbarron.net/models/pcchips/m571.htm

http://www.pc-soluciones.com.ar/pcchips-m571.htm
kolbasky
21.01.08,13:42
:eek:Ty kokos. Dobrý si.Áno takú dosku mám.:eek:
kolbasky
21.01.08,13:46
:)Takže teraz aké ramky tam môžem osadiť?:)
Chobot
21.01.08,13:46
:eek:Ty kokos. Dobrý si.Áno takú dosku mám.:eek:

No, tak v tom prvom linku nájdeš hore na stránke takú knižku "Jumper manual". To si stiahni a tam máš všetkú dokumnetáciu k tej doske.

Okrem iného je tam napísané, že CMOS sa resetuje Jumperovm č. 2 tak, že sa prepoja konektory 2 a 3. Ďalej tam nájdeš doporučené kombinácie SIMM a DIMM pamätí (výrobca vraj nedoporučuje kombinovať SIMM s DIMM).

Doska podporuje SiMM pamäťové moduly 4-32 MB a DIMM moduly 8-64 MB. A máme to.:rolleyes: Tam bude pes zakopaný, potrebuješ max. 32MB SIMM moduly.
Chobot
21.01.08,13:52
:)Takže teraz aké ramky tam môžem osadiť?:)

Tu máš ešte jeden link na tú dosku, vyzerá, že bola dosť populárna (alebo vtedy nebol taký veľký výber):

http://m571.com/m571/

Tam v časti Upgrade je aj link na upgrade memory. Je tam trochu informácií o kompatibilite dosky s pamäťovými modulmi.

Priznám sa, nechce sa mi to teraz študovať, ale ak ti to pomôže, pozri si to.
kolbasky
31.01.08,13:46
Tu máš ešte jeden link na tú dosku, vyzerá, že bola dosť populárna (alebo vtedy taký veľký výber):

http://m571.com/m571/

Tam v časti Upgrade je aj link na upgrade memory. Je tam trochu informácií o kompatibilite dosky s pamäťovými modulmi.

Priznám sa, nechce sa mi to teraz študovať, ale ak ti to pomôže, pozri si to.
Zdravím ťa CHOBOT.Vďaka tebe som dal svojho veterána opäť dokopy je to comp s doskou M559. Takže ak ho chcem troška vylepšiť musím si pohľadať troška staršie ramky typu sd max 16mb alebo staré EDO ramky.Si správny člen tejto porady.Ešte raz ti veľmi pekne ďakujem.