JAJA11
18.01.08,14:06
Prosím o radu alebo link na tento problém. Doteraz sme mali vývoz len v rámci EU. V decembri sme vyviezli tovar mimo EU. Patrí tento vývoz do DPH za december alebo nie. (jcd ešte nemáme potvrdené):mee:
m.hladka
18.01.08,13:13
Myslím si, že podľa pečiatky na JCD, ale nie som si 100% istá.
ekopo
18.01.08,13:16
§ 47
Oslobodenie od dane
pri vývoze tovaru a služieb

(1) Oslobodené od dane je dodanie tovaru, ktorý je odoslaný alebo prepravený predávajúcim alebo na jeho účet do miesta určenia na území tretieho štátu.

Pri vývoze je vystavené JCD. Ak nie je, tak tovar predsa nebol vyvezený. Ak bol vyvezený, tak treba pátrať kde je JCD. Vyvezený je, ak prekročí hranice.
jamis
18.01.08,13:16
Prosím o radu alebo link na tento problém. Doteraz sme mali vývoz len v rámci EU. V decembri sme vyviezli tovar mimo EU. Patrí tento vývoz do DPH za december alebo nie. (jcd ešte nemáme potvrdené):mee:

Tento vývoz patrí do DP DPH za december.
ekopo
18.01.08,13:28
Len otázka: je bežná prax, že sa vyvezie tovar do tretích krajín bez potvrdeného JCD ? (reakcia na vetu v zadaní "JCD ešte nemáme potvrdené)
JAJA11
18.01.08,13:46
Len otázka: je bežná prax, že sa vyvezie tovar do tretích krajín bez potvrdeného JCD ? (reakcia na vetu v zadaní "JCD ešte nemáme potvrdené)

Asi som sa zle vyjadrila, JCD bolo vystavené, bolo to colne prejednané u nás, ale tovar išiel do Nemecka tam mal byť vyvezený. Colná deklarantka nám povedala, že doklad bude od colnice potvrdený až keď bude doklad o tom, že sa to vyviezlo z Nemecka. Jedná sa o dve faktúry do Malajzie. Tovar z prvej fa je už v Malajzii, ale colníci tu v meste ešte nemajú potvrdené, že sa to vyviezlo. Pri druhom tovare je to ešte horšie, lebo ten sa niekde stratil a dodnes do Malajzie nedorazil. Zatiaľ sa hladá. Takže teraz neviem čo s DPH priznaním.:mee:
JAJA11
18.01.08,13:48
Ešte doplním - v zákone o DPH sa hovorí, že potvrdené JCD treba doložiť do 6 mesiacov. Ale čo keď sa ten tovar nenájde, ja ho dám do DPH, budem ho musieť dodaniť? :mee:
ekopo
18.01.08,14:02
Podľa mňa do DPH vstupuje v období keď opustí tovar hranice EU. A to sa dá jednoznačne určiť z potvrdeného JCD.
AdamC
17.03.08,19:22
Prosim Vas...

ako to teda je.

Je tovar vyvezeny zo Slovenska mimo EU oslobodeny od DPH na vystupe?

Dakujem...

Ja mam pripad, opravte ma ak sa mylim.

Som platca DPH.
Dovazam tovar z Kanady na Slovensko. Zaplatim clo a dph, mam narok
na odpocitanie, stat mi ju vrati.

V SR predavam s DPH.

Ak tovar vyveziem na Ukrajinu, ako to bude s DPH? Predpokladam ze
si clo a dph zaplati vo svojej krajine Ukrajinec, nie?

Ja som na vstupe zaplatil a bola mi DPH vratena. Na vystupe DPH nefakturujem a ani nic statu nezaplatim. Je to OK?

Dakujem.
ivoviz
17.03.08,20:57
Prosim Vas...

ako to teda je.

Je tovar vyvezeny zo Slovenska mimo EU oslobodeny od DPH na vystupe? §47

Dakujem...

Ja mam pripad, opravte ma ak sa mylim.

Som platca DPH.
Dovazam tovar z Kanady na Slovensko. Zaplatim clo a dph, mam narok
na odpocitanie, stat mi ju vrati. áno /nutné JCD a doklad o úhrade

V SR predavam s DPH. OK

Ak tovar vyveziem na Ukrajinu, ako to bude s DPH? Predpokladam ze
si clo a dph zaplati vo svojej krajine Ukrajinec, nie? vývoz §47 /doložiť vývozné JCD

Ja som na vstupe zaplatil a bola mi DPH vratena. Na vystupe DPH nefakturujem a ani nic statu nezaplatim. Je to OK? OK

Dakujem.

Podotýkam na vystavených faktúrach treba uvádzať dôvod oslobodenia s odkazom na príslušný §. A to potvrdené výstupné JCD + CMR
zuzv
04.08.08,09:55
Nemecká firma si objedná tovar na Slovensku s tým , že má byť prepravený do Švajčiarska priamo k zákazníkovi. Faktúra ide zo Slovenska do Nemecka a tovar zo Slovenska do Švajčiarska pričom na JCD je ako vývozca uvedená nemecká firma a príjemca Švajčiarska firma. Posudzujem to ako vývoz , alebo dodanie do EU. V intrastate to bude pod druhom obchodu 92? Ďakujem, Zuzana
JAJA11
04.08.08,10:49
Nemecká firma si objedná tovar na Slovensku s tým , že má byť prepravený do Švajčiarska priamo k zákazníkovi. Faktúra ide zo Slovenska do Nemecka a tovar zo Slovenska do Švajčiarska pričom na JCD je ako vývozca uvedená nemecká firma a príjemca Švajčiarska firma. Posudzujem to ako vývoz , alebo dodanie do EU. V intrastate to bude pod druhom obchodu 92? Ďakujem, Zuzana

Ja by som si dala potvrdiť dodací list od Nemeckej firmy, že jej bol tovar dodaný. Na JCD vy nie ste uvedený, takže ho nemôžete použiť ako doklad o vývoze mimo EU. :o Ak má niekto skúsenosti nech sa pripojí. :)
zuzv
04.08.08,11:21
Tovar ide aj s naším dodacím a CMR aj s dodacím z nemeckej firmy + JCD. Potvrdený náš dodací od švajčiarskeho zákazníka alebo švajčiarskej firmy zostáva u nás a nemecký dodací a JCD sa vráti nemeckej firme. U nás zostáva iba kopia. Podľa intrastatu sledujem tovar - tak by to mal byť nepriamy vývoz. Ale pre DPH by mi viac pasovalo Dodanie do EU. ???
A na JCD sú uvedené značky našich áut.
Vladimír Ozimý
04.08.08,11:32
Podotýkam na vystavených faktúrach treba uvádzať dôvod oslobodenia s odkazom na príslušný §. A to potvrdené výstupné JCD + CMR

netreba uvádzať ak ide o vývoz tovaru podľa § 47 t.j. do tretích krajín. Tam sa preukazuje oslobodenie od DPH na základe JCD...odkaz na faktúru netreba písať žiaden.
Ten sa píše len v prípade ak ide o vývoz tovaru do iných krajín EU ak dochádza k oslobodeniu podľa § 43 poprípade § 45.
JANA71
04.08.08,11:42
Ak nemáte doteraz potvrdené JCD, niekde je problém. Treba doložoť na colnicu dôkaz. ktorý potvrdí výstup tovaru, a to je Tranzitné vyhlásenie tzv. T1 / pravdepodobne ho vystavovali v Nemecku, keď išiel tovar odtiaľ. Skúste požiadať špedíciu v Nemecku o zaslanie kópie T1. Colnica Vám podľa tohto čísla vie potvrdiť výstup / v prípade, že bol režim tranziž ukončený /. Poprípade skúste požiadať príjemcu v Malajzii o zaslanie kópie dovozného JCD - podstatné bude č. faktúry a ostatných sprievodných dokladov. V prípade strateného tovaru je postup podobný. Ak viete zohnať tranzitné vyhlásenie a tovar bol vyvezený - t. j. režim tranzit bol ukončený, colníci Vám potvrdia výstup. Ak sa tovar stratil za hranicami EÚ, vy ste vývoz uskutočnili a zodpovedný za stratu je prepravca.
Vladimír Ozimý
04.08.08,11:58
Nemecká firma si objedná tovar na Slovensku s tým , že má byť prepravený do Švajčiarska priamo k zákazníkovi. Faktúra ide zo Slovenska do Nemecka a tovar zo Slovenska do Švajčiarska pričom na JCD je ako vývozca uvedená nemecká firma a príjemca Švajčiarska firma. Posudzujem to ako vývoz , alebo dodanie do EU. V intrastate to bude pod druhom obchodu 92? Ďakujem, Zuzana

Podľa mňa pôjde určite o vývoz podľa § 47. Podľa § 47 ods. 1 zákona o DPH oslobodené od dane je dodanie tovaru, ktorý je odoslaný alebo prepravený predávajúcim alebo na jeho účet do miesta určenia na území tretieho štátu. Odoslanie alebo prepravenie tovaru na územie tretieho štátu preukazuje platiteľ príslušnými dokladmi uvedených v § 47 ods. 3 cit. zákona. Z uvedeného ustanovenia zákona nevyplýva, že písomné colné vyhlásenie je dôkazným prostriedkom len pre prípad, ak je v ňom ako vývozca uvedený predávajúci. Ak je vývozca kupujúci, musí mať dodávateľ k dispozícii fotokópiu písomného colného vyhlásenia a doklad o tom, že tovar bol prepravený do tretieho štátu To znamená, ak slovenský platiteľ dane - predávajúci splnil podmienky v uvedených ustanoveniach, môže uplatniť oslobodenie od dane pri vývoze tovaru v zmysle § 47 zákona o DPH.

To znamená že nepotrebujete žiadne prehlásenie nemeckej firmy stačí ak máte kopiu JCD, ktorou preukažete že tovar bol vyvezený do tretej krajiny.
JANA71
04.08.08,12:13
Z praxe viem, že kópia JCD nie je doklad, že tovar opustil EÚ. Ak bolo JCD vystavené, bolo zadané elektronicky do systému. Pri výstupe z EÚ príslušná hraničná colnica potvrdí v elektronickom systéme výstup a naši colníci vidia, že tovar opustil EÚ. Ale stáva sa, že sa výstup nejakým spôsobom neoznačí a tak je v systéme stále evidovaný ako neukončený. V takom prípade colníci nepotvrdia výstup. Vývozca musí predložiť dôkazy. Ak bolo JCD posielané s tovarom a nevrátilo sa späť k vývozcovi, môže žiadať kópiu, ale to neznamená, že vývoz bol uskutočnený. Podstatný je deň prekročenia hranice. Takýchto prípadov som mala dosť. Podstatná je pečiatka výstupu na zadnej strane JCD - to je doklad o výstupe.
zuzv
04.08.08,15:58
Doklad o výstupe múže byť aj potvrdený dodací list od zákazníka príp. firmy vo Švajčiarsku.
Ak to posúdim ako vývoz,potom to nie je ani predmetom intrastat-hlásenia aj keď sa obchod zrealizuje pre člena EU?
korduľa
04.08.08,16:13
dobry den, poprosila by som o radu, pri tomto probleme: klient ma internetovy obchod, cez ktory nakupuju aj obcania USA, klient ma dohodu s dodavatelom, ktory sidli v Cine, ze pri objednavke z USA, sa doda tovar priamo z Ciny do USA. takze tovar neprejde hranicami SR ani EU, ako je to s DPH pri dovoze z Ciny, ked sa vlastne ziadny nezrealizuje a ako je to s DPH pri vyvoze do USA ked sa tiez vlastne ziadny zo SR nezrealizuje. fakturu do USA vystavuje nas klient, ma tam dat DPH?? dodavatel z CIny fakturuje za tovar nasmu klientovi. dakujem velmi pekne, dufam len, ze taketo veci zlozite veci sa riesia jednoducho
shaggy
03.09.08,08:44
Nemecká firma si objedná tovar na Slovensku s tým , že má byť prepravený do Švajčiarska priamo k zákazníkovi. Faktúra ide zo Slovenska do Nemecka a tovar zo Slovenska do Švajčiarska pričom na JCD je ako vývozca uvedená nemecká firma a príjemca Švajčiarska firma. Posudzujem to ako vývoz , alebo dodanie do EU. V intrastate to bude pod druhom obchodu 92? Ďakujem, Zuzana

Myslim, ze ide o dodanie tovaru na uzemi SR - cize s DPH!
Tovar neopustil uzemie SR.
Nemecka firma by sa mala zaregistrovat na uzemi SR ako platiteľ DPH a Slovenska firma moze urobit v jej mene a na jej ucet vývoz do tretích krajín.
JAJA11
03.09.08,09:17
Myslim, ze ide o dodanie tovaru na uzemi SR - cize s DPH!
Tovar neopustil uzemie SR.
Nemecka firma by sa mala zaregistrovat na uzemi SR ako platiteľ DPH a Slovenska firma moze urobit v jej mene a na jej ucet vývoz do tretích krajín.

Ja by som s tým nesúhlasila. Tovar územie Slovenska opustí a prejde cez územia štátov EU. Ono by bolo zaujímavé zistiť, či Švajčiarska firma nie je náhodou niekde zaregistrovaná v niektorm štáte EU ako platca DPH. Potom by sa to dalo šiť aj na trojstranný obchod. Počula som, že niektoré švajčiarske firmy sa takto registrujú pre urýchlenie obchodu. (Ale hádať by som sa nešla, ja osobne s tým skúsenosti nemám.)
shaggy
03.09.08,10:49
Ja by som s tým nesúhlasila. Tovar územie Slovenska opustí a prejde cez územia štátov EU. Ono by bolo zaujímavé zistiť, či Švajčiarska firma nie je náhodou niekde zaregistrovaná v niektorm štáte EU ako platca DPH. Potom by sa to dalo šiť aj na trojstranný obchod. Počula som, že niektoré švajčiarske firmy sa takto registrujú pre urýchlenie obchodu. (Ale hádať by som sa nešla, ja osobne s tým skúsenosti nemám.)

Urcite je to veeeelmi podstatne ci Svajciarska firma nie je registrovana niekde v EU. Dost podstatna informacia.
Este k tomu co som napisala a stojim si za svojim tvrdenim, pretoze:
ked vystavujes fakturu na nemecku firmu tovar zostava na uzemi SR, cize nie je to dodanie tovaru do ineho clenskeho statu EU. A vyvoz to tiez nie je, pretoze nevyvazas na "svoje" meno a "svoj" ucet - na JCD bude urcite ako vyvozca uvedena Nemecka firma! A co by potom fakturovala nemecka firma ak by slovenska firma fakturovala nemeckej firme vyvoz??? Nemecka firma by fakturovala zase vyvoz???? To by ten isty tovar fakturovali - vyvazali dve rozne firmy a to uz "zavana" niecim inym!
M77
03.02.09,12:24
Prosím o radu, nemám žiadne skúsenosti s vývozom: Dánska firma fakturuje nám tovar a mi to fakturujeme ďalej do Ruska. Tovar ide z Dánska priamo do Ruska. Dopravu zabezpečí Rus. Asi faktúra ktorú vystavia dáni by mala obsahovať všetky 3 adresy (odosielateľ=DK, predávajúci=SK, kupujúci=Rus). Colné záležitosti treba vybaviť v Dánsku? Kto vybaví vývozné doklady (JCD... a neviem ešte aké ďalšie treba)?V tomto prípade ako je to s DPH? Pri dánskej faktúre je to dovoz z EÚ (samozdanenie) a pri nami vystavenej faktúre je to vývoz (oslobodené od DPH)?