jaahodna
18.01.08,14:13
ahojte, na colnom urade som dostla "podpultovu informaciu", zevraj nakup spotrebneho balenia = tzv. panaci, ktore ma objem 0,04 litra, VOBEC nemusim davat do hlasenia. Ze do hlasenia ide iba 0,05 a vyssie....aj mi to citovala zo zakona, ale nestihla som zeregistrovat §, takze si to neviem overit. VIETE O TOM NIECO, JE TO DOVERIHODNA INFO???
Totiz, aj velkoobchod, od ktorych tychto panakov berieme naskor suhlasilo, ale dnes som si vsimla, ze to do hlasenia davaju....tak neviem.PROSIM PORADDTE!!!!!!!!!!!!!!!
Excise Duty
19.01.08,13:47
ahojte, na colnom urade som dostla "podpultovu informaciu", zevraj nakup spotrebneho balenia = tzv. panaci, ktore ma objem 0,04 litra, VOBEC nemusim davat do hlasenia. Ze do hlasenia ide iba 0,05 a vyssie....aj mi to citovala zo zakona, ale nestihla som zeregistrovat §, takze si to neviem overit. VIETE O TOM NIECO, JE TO DOVERIHODNA INFO???
Totiz, aj velkoobchod, od ktorych tychto panakov berieme naskor suhlasilo, ale dnes som si vsimla, ze to do hlasenia davaju....tak neviem.PROSIM PORADDTE!!!!!!!!!!!!!!!

V prvom rade sa netreba držať podpultových informácií ale konať podľa toho, čo hovorí zákon. Zákon treba vždy čítať ako celok a nie iba jeho jednotlivé ustanovenia, ktoré sú tak vytrhnuté z kontextu a častokrát potom vedú k nesprávnemu výkladu ich významu.
Podľa ustanovenia § 44 ods. 12 je držiteľ povolenia na predaj povinný za každú prevádzkareň viesť evidenciu podľa účtovných dokladov, v ktorej uvedie obchodný názov spotrebiteľského balenia, objem spotrebiteľského balenia v litroch, objemovú koncentráciu liehu a
a) počet prijatých spotrebiteľských balení v kusoch a množstvo liehu v l a., identifikačné údaje dodávateľa spotrebiteľského balenia a jeho číslo povolenia na predaj alebo registračné číslo, v členení na príjem z maloobchodu alebo veľkoobchodu,
b) počet vydaných spotrebiteľských balení v kusoch a množstvo liehu v l a., a to v členení podľa identifikačných údajov a čísla povolenia na predaj alebo registračného čísla, ak je známy odberateľ spotrebiteľského balenia, a počet spotrebiteľských balení v kusoch a množstvo liehu v l a. vydaných ostatným odberateľom spotrebiteľského balenia,
c) stav zásob spotrebiteľských balení v kusoch a množstvo liehu v l a. k poslednému dňu kalendárneho mesiaca; ak zistí rozdiel medzi počtom prijatých spotrebiteľských balení a počtom vydaných spotrebiteľských balení, uvedie dôvod tohto rozdielu.
Na základe tejto evidencie je potom v zmysle ustanovenia § 18 držiteľ povolenia povinný oznamovať colnému úradu najneskôr 25. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, za ktorý údaje oznamuje,
a) množstvo prijatého liehu v spotrebiteľských baleniach v l a., a to v členení podľa čísla povolenia na predaj alebo podľa registračného čísla dodávateľa spotrebiteľského balenia, ktorým je maloobchod, a podľa čísla povolenia na predaj alebo registračného čísla dodávateľa spotrebiteľského balenia, ktorým je veľkoobchod,
b) množstvo vydaného liehu v spotrebiteľských baleniach v l a., a to v členení podľa čísla povolenia na predaj alebo podľa registračného čísla, ak je známy odberateľ spotrebiteľského balenia, a množstvo vydaného liehu v spotrebiteľských baleniach v l a. ostatným odberateľom spotrebiteľského balenia,
c) stav zásob liehu v spotrebiteľských baleniach v l a. k poslednému dňu kalendárneho mesiaca.
Vidíš niekde v týchto ustanoveniach zákona formulácie, ktoré by hovorili o tom, že uvedené povinnosti sa nevzťahujú na spotrebiteľské balenie s objemom 0,04 litra, ja nie.
Pokiaľ ide o pojem „spotrebiteľské balenie“ (nie spotrebné balenie), je tento zadefinovaný v ustanovení § 10 ods. 1, podľa ktorého spotrebiteľským balením liehu (ďalej len „spotrebiteľské balenie“) sa na účely zákona rozumie uzavretý spotrebiteľský obal naplnený liehom určeným na priamu ľudskú spotrebu. Je teda ten „panák“ s objemom 0,04 litra spotrebiteľským balením? Samozrejme že áno, teda sa naň vzťahujú všetky povinnosti vyplývajúce z ustanovenia § 44.
Takže konaj podľa zákona a nie podľa „podpultovej informácie“ colného úradu, aby ti ten istý colný úrad nevysolil pokutu za neplnenie oznamovacej povinnosti a pre zmenu rovno na pult.
Inak osobne sa domnievam, že došlo k nedorozumeniu a že s colným úradom ste sa vzájomne bavili o ustanovení § 10 ods. 34 písm. g).
Marianna01
20.01.08,14:32
ahojte, na colnom urade som dostla "podpultovu informaciu", zevraj nakup spotrebneho balenia = tzv. panaci, ktore ma objem 0,04 litra, VOBEC nemusim davat do hlasenia. Ze do hlasenia ide iba 0,05 a vyssie....aj mi to citovala zo zakona, ale nestihla som zeregistrovat §, takze si to neviem overit. VIETE O TOM NIECO, JE TO DOVERIHODNA INFO???
Totiz, aj velkoobchod, od ktorych tychto panakov berieme naskor suhlasilo, ale dnes som si vsimla, ze to do hlasenia davaju....tak neviem.PROSIM PORADDTE!!!!!!!!!!!!!!!

Od zmeny predmetných hlásení som včera prvý krát vypisovala Oznámenie. Dosť dlho som hľadala na porade, aby som všetko správne vypísala a hlavne vypočítala (nakoľko evidencia v nedohľadne - dotyčný zrejme ani netuší, že niečo také musí byť...to len na margo) a priznávam - tento príspevok ma značne zneistil. Nakoniec som sa rozhodla ho odignorovať, v noci nespiac a dúfajúc, že 120ks 0,04l fliaš som správne započítala... Prebdenú noc ľutujem, ale som rada, že to je OK.
Takže pre všetkých, ktorí si nevedia rady, čo s malými fľaškami 0,03-0,04-0,05l EVIDOVAŤ A UVÁDZAŤ DO HLÁSENIA aj s odvolávkou na predchádzajúci príspevok od Excise Duty
jaahodna
21.01.08,12:49
dakujem za odpoved!!! hura do prace....ide sa opravovat. :-((