karol x
18.01.08,15:20
Dobrý deň,
vie mi niekto poradiť ako zabezpečiť jedného konateľa (zároveň spoločníka) pred "náhle prekvapivým" konaním druhého konateľa (tiež spoločníka) v sro, v prípade, že spôsob konania štatutárov je,že každý koná za sro samostatne? Existuje nejaká poistka? napr. prostredníctvom stanov alebo spoločenskej zmluvy? Odhliadnuc od § 135a ObZ.

ďakujem
zalobaba
18.01.08,17:18
Dobrý deň,
vie mi niekto poradiť ako zabezpečiť jedného konateľa (zároveň spoločníka) pred "náhle prekvapivým" konaním druhého konateľa (tiež spoločníka) v sro, v prípade, že spôsob konania štatutárov je,že každý koná za sro samostatne? Existuje nejaká poistka? napr. prostredníctvom stanov alebo spoločenskej zmluvy? Odhliadnuc od § 135a ObZ.

ďakujem

To som zase ja ..... :D Skús v Spoločenskej zmluve "osekať" samostatné konanie napr. nejakou výškou vyčíslenou v Sk.
karol x
19.01.08,20:05
Díki za radu zalobaba.;)uz to tam písem.
KEJKA
19.01.08,20:08
konanie samostatne, a podiely 50:50 sú patová záležitosť, až začnú nezhody.
Skús vyriešiť aj to.
bryan
19.01.08,20:12
Díki za radu zalobaba.;)uz to tam písem.

neponahlaj sa. aj ked napises obmedzenia do spolocenskej zmluvy, v obch. registri sa to neprejavi, bud konate samostatne, alebo spolocne.

okrem toho existuje aj prokurista, ma malicko mensie pravomoci, v praxi vsak robi vsetko okrem predaja nehnutelnosti.

neboj, obabrali uz aj opatrnejsich, tak preco nie teba? :D
karol x
19.01.08,20:16
dobré zmluvy robia dobrých priateľov.momentálne je situácia asi taká, že sú dvaja dobrý priatelia s podielmi 50:50 a zároveň konatelia.Nebol by som rád, keby sa z dobrých priateľov pre zmlú zmluvu stali zlí priatelia. Neviem však nájsť riešenie ako patu v budúcnosti zabrániť.
karol x
19.01.08,20:17
dobré zmluvy robia dobrých priateľov.momentálne je situácia asi taká, že sú dvaja dobrý priatelia s podielmi 50:50 a zároveň konatelia.Nebol by som rád, keby sa z dobrých priateľov pre zmlú zmluvu stali zlí priatelia. Neviem však nájsť riešenie ako patu v budúcnosti zabrániť.
opravujem "dvaja dobrí priatelia" :-D
KEJKA
19.01.08,21:04
ja tvrdím... Priatelia...nezakladajte spoločnú sro, lebo priateľstvo skončí.
karol x
19.01.08,21:10
ja tvrdím... Priatelia...nezakladajte spoločnú sro, lebo priateľstvo skončí.
...hm, ako od Voltairea. niečo na tom bude
zalobaba
19.01.08,21:54
neponahlaj sa. aj ked napises obmedzenia do spolocenskej zmluvy, v obch. registri sa to neprejavi, bud konate samostatne, alebo spolocne.

okrem toho existuje aj prokurista, ma malicko mensie pravomoci, v praxi vsak robi vsetko okrem predaja nehnutelnosti.

neboj, obabrali uz aj opatrnejsich, tak preco nie teba? :D

Obmedzené konanie, ktoré uvedieš v Spoločenskej zmluve treba dať samozrejme v rovnakom znení zapísať aj do Obchodného registra.....:rolleyes:
karol x
21.01.08,06:31
Obmedzené konanie, ktoré uvedieš v Spoločenskej zmluve treba dať samozrejme v rovnakom znení zapísať aj do Obchodného registra.....:rolleyes:
...Spoločenská zmluva s veľkým "S". To máš na mysli to francúza, J.J.R., že? Ak nie, tak sa to píše s malým "s"...

Prepáčte ostaní poraďáci to vymieňanie účtov so žalobabou.
zalobaba
21.01.08,15:25
...Spoločenská zmluva s veľkým "S". To máš na mysli to francúza, J.J.R., že? Ak nie, tak sa to píše s malým "s"...

Prepáčte ostaní poraďáci to vymieňanie účtov so žalobabou.


Uznávam, máš pravdu, s malým s. V prípade ak by bola konkrétna Spoločenská zmluva obchodnej spoločnosti XYZ s.r.o, tak s veľkým S. Ja to vždy v nadpise konkretizujem, takže to ma pomýlilo. Áááááále - chybný y/i po mne asi nenájdeš. :---
bryan
21.01.08,23:16
Obmedzené konanie, ktoré uvedieš v Spoločenskej zmluve treba dať samozrejme v rovnakom znení zapísať aj do Obchodného registra.....:rolleyes:

este som nevidel zapis v OR kde konatel kona samostatne do hodnoty XY korun za transakciu, alebo moze konat iba v pondelok, stredu a piatok???
Fakt mam skusenost ze bude konat samostatne, alebo spolocne, ale nie limitovane, to je potom vec vykladu ze ako je co myslene a to je asi tazko zapisatelne do OR.

ak vies o dakej PO takto zapisanej, rad si pozriem link na www.orsr.sk
:)
zalobaba
22.01.08,07:15
este som nevidel zapis v OR kde konatel kona samostatne do hodnoty XY korun za transakciu, alebo moze konat iba v pondelok, stredu a piatok???
Fakt mam skusenost ze bude konat samostatne, alebo spolocne, ale nie limitovane, to je potom vec vykladu ze ako je co myslene a to je asi tazko zapisatelne do OR.

ak vies o dakej PO takto zapisanej, rad si pozriem link na www.orsr.sk (http://www.orsr.sk)
:)

Možno si tých výpisov z OR videl málo. Spôsob konania, ktorý je uvedený v spoločenskej zmluve musíš v presnom znení zapísať aj do OR, takže ak je samostatné konanie prokuristu obmedzené napr. nejakou peňažne vyčíslenou výškou, malo by to byť zapísané aj v OR. Žiaľ, nemám čas dokazovať ti to hľadaním v OR, určite rokmi na nejaký takýto výpis narazíš, aj keď uznávam, je to skôr výnimkou. :rolleyes:
karol x
28.01.08,07:34
Uznávam, máš pravdu, s malým s. V prípade ak by bola konkrétna Spoločenská zmluva obchodnej spoločnosti XYZ s.r.o, tak s veľkým S. Ja to vždy v nadpise konkretizujem, takže to ma pomýlilo. Áááááále - chybný y/i po mne asi nenájdeš. :---
Píše a hovorí sa mäkké a tvrdé y/i a nie "tvrdý y/i". Mne sa stáva často, že v rýchlosti nenapíšem niečo správne. Verím, že perom by to bolo inak. V diskusiách na to veľmi ani nehľadím. Keď som si pozeral tvoje odpovede na porada.sk, vidím, že ani ty. Tiež ma však nazlostí keď má dcérenka diktát plný chýb, bez ohľadu na to či ide o i/y alebo veľké/malé písmeno.
Ale nechajme tú gramatickú buzeráciu tak, nie sme predsa v parlamente.

Mimochodom, ani moje upozornenie na "s" nebolo bez chýb :-D .

PS: A ešte jeden tvoj citát z porady: "Človek sa stále učí, veď PORADA je tu na to ....:D"
dana9
28.01.08,07:40
Možno si tých výpisov z OR videl málo. Spôsob konania, ktorý je uvedený v spoločenskej zmluve musíš v presnom znení zapísať aj do OR, takže ak je samostatné konanie prokuristu obmedzené napr. nejakou peňažne vyčíslenou výškou, malo by to byť zapísané aj v OR. Žiaľ, nemám čas dokazovať ti to hľadaním v OR, určite rokmi na nejaký takýto výpis narazíš, aj keď uznávam, je to skôr výnimkou. :rolleyes:

súhlasím s týmto názorom, ale pravda je aj to, ze niektore sudy to nechcu zapisat

niektore ale v pohode:
http://www.orsr.sk/vypis.asp?ID=18282&SID=2&P=1
tanis
20.03.09,10:07
k teme: pokial si spolocnici, konatelia, kamarati neveria, resp. maju akekolvek podozrenie, tak ja by som zostal v takej spolocnosti iba spolocnik, pokial by som sa nedohodol na tomto : "Ak je ustanovený len jeden konateľ, koná a podpisuje v mene spoločnosti samostatne. Ak sú ustanovení viacerí konatelia, konajú a podpisujú v mene spoločnosti dvaja konatelia spoločne a to tak, že k obchodnému menu spoločnosti pripoja svoje vlastnoručné podpisy. Konateľ sa môže nechať zastúpiť, a to len na základe písomného plnomocenstva."