belajanica
18.01.08,15:46
Ahojte poraďaci,
máte niekto skúsenosti s účtovanim pre poľnohospodárske družstvo. sú tam nejaké špecifiká na ktoré by som si mala dať pozor. Viem že sú platcami DPH, takže tam bude PU. ale ak niekto vie o niečom na čo by som sa mala zamerať, ďakujem vopred za Vaše poznatky.
Zoltán Kovács
18.01.08,15:05
Ahojte poraďaci,
máte niekto skúsenosti s účtovanim pre poľnohospodárske družstvo. sú tam nejaké špecifiká na ktoré by som si mala dať pozor. Viem že sú platcami DPH, takže tam bude PU. ale ak niekto vie o niečom na čo by som sa mala zamerať, ďakujem vopred za Vaše poznatky.

Myslím si, že je to rovanké účtovanie ako pri sro. PÚ nebude preto, že sú platiteľmi dph, ale preto, že družstvo je právnická osoba zapísaná v Obchodnom registri. A tieto subjekty majú povinne PÚ.
andrej_rv
18.01.08,18:00
Ahojte poraďaci,
máte niekto skúsenosti s účtovanim pre poľnohospodárske družstvo. sú tam nejaké špecifiká na ktoré by som si mala dať pozor. Viem že sú platcami DPH, takže tam bude PU. ale ak niekto vie o niečom na čo by som sa mala zamerať, ďakujem vopred za Vaše poznatky.
Doporučoval by som naštudovať si najmä účtovanie zvierat, oceňovanie a účtovanie nedokončenej výroby všeobecne a problematiku účtovania dotácií.
belajanica
19.01.08,19:22
Ďakujem za reakciu a poradenie.....zase budem študovať niečo s čím som sa doteraz nestretla (zvieratká apod):):confused:
halmir
20.01.08,18:32
Skôr ako začnete účtovať by som doporučil oboznámiť sa s organizačnou štruktúrou družstva / tzv.pavúkom/,ktorá činnosť alebo výroba pod ktoré stredisko alebo závod patrí. Oboznámiť sa s jednotlivými druhmi a kategóriami zvierat,spôsob oceňovania (príchovkov,prírastkov,u jeľ.jalovíc krm.dni) ovplyvňuje to aktiváciu zvierat z vlastného chovu (po zaradení do majetku následne aj výšku odpisov).V rastlinnej výrobe dávať pozor na účtovanie nákladov počas roka na výkony 1-399 a 400- 699,ovplyvňuje to nedokončenú výrobu.(400-699 kladne ovplyvňujú HV,treba dbať nato aby náklady na týchto výkonoch boli reaálne-kopírovali aktuálne ceny vstupov podľa jednotlivých výkonov.Pri účtovaní vlastnej produkcie treba tuto oceniť zúčtovacími cenami (odvíjajú sa od výšky vlastných nákladov z predchádzajúcich období na jednotlivé výkony).Má to vplyv na zmenu stavu vnutroorganizačných zásoba konečnom dôsledku aj na HV.V kocke by to bolo všetko.
Anna123
24.02.08,15:56
Dobrý deň, poprosím o radu, vo videoškolení Účtovná závierka podnikateľov 2007 od Ing. Ondreja Baláža - uviedol nové zmeny od 1.1.2007 v účtovaní dotácií, napr. v poľnohospodárstve a to, že o dotácii /účet 346/ sme doteraz účtovali po prijatí rozhodnutia od PPA, podľa nového by to malo platiť už vtedy, keď si družstvo podá žiadosť o poskytnutie dotácie. A dotácie môžu byť pridelené až v nasledujúcom roku. Máte s tým niekto skúsenosti?