stepo
18.01.08,17:44
Nazdar. Riešim takú dilemu, či zatepliť stropy z vnútornej strany, alebo z vonka (zo strany povale). Jedná sa o to, že idem znižovať stropy (rekonštrukcia staršiedo domu - stropy sú z drevenných trámov) pomocou SDK o cca 40 cm. Uvažujem nad tým, že na konštrukciu SDK poukladám 20cm Nobasil, potom parozábrana a nakoniec SDK. Veľa ludí ma od toho odhovára - že vraj je lepšie zatepliť z vonka. OK, ale v tom prípade budem ten medzipriestor medzi SDK a terajším stropom tak či tak vykurovať nie?? SDK predsa nie je v podstate žiadny izolant. Na ploche 100m2 je to dosť kubikov zbytočne vykurovaného priestoru nie?? A aj tak by som chcel povalu využiť ako odkladací priestor a ten nobasil je predsa nepochôzny (je to nobasil MPN - vata). Viem, že ak dám izoláciu z vnútornej strany, tak môže dochádzať ku vlhnutiu v izolácii, ale na to je tam tá parozábrana nie?? I keď ju asi pri montáži (ako každý kto robí SDK podľa odporučených návodov na montáž SDK napr. priamo od rigipsu) prevŕtam skrutkami do SDK. Co by ste odporučili?? Ďakujem za každú radu.
misomiso
18.01.08,17:01
Ja by som v tom nevidel problem, spravil by som to iste.
191946
20.01.08,07:28
0905325352
stepo
20.01.08,07:51
To cislo je akoze co???
ickom
20.01.08,08:25
My sme si zatiaľ presne takto (teda zvnútra) znižovali stropy v šatníku a WC, momentálne sa pracuje na kúpelni. Je neporovnateľne teplejšie a vykuruješ menej priestoru.
Peter Briatka
21.01.08,05:04
V tom posupe nevidím vôbec žiaden problém... Kludne to môžeš spraviť takto. Navyše keď sa jedná o strop pod povalou - zatepľovanie zvnútra nie je také háklivé (predsa len na povale nemáš takú zimu ako vonku)...
dilnak
23.01.08,09:34
nemyslím že je to jedno od kial sa zatepluje strop. Nemalo by sa zabudnúť na to že v starých domoch väčšinou múry prečnievajú cez stropnú konštrukciu a to je ten kamen urazu. Ak zateplíš z vnútra tak múr ti aj tak prevedie chlad do miestnosti a prejaví sa to hlavne pri trochu vyššej vlkosti pliesnou v horných kútoch. Tá vlhkosť v starých domoch je väčšinou dosť vysoká hlavne ak sa nechá dlážkovica s povodným riešením...zem škvára drevo
pacifik667
08.05.10,12:24
Mám byt na najvyššom poschodí a chcel by som zatepliť alebo znížiť strop za účelom zateplenia a zníženia strát stropom. Uvažujem cca 8 cm polystyrénové dosky nalepiť na lepidlo rovno na strop. Taktiež vonkajšiu stenu uvažujem zatepliť cca 2cm polystyren doskami zhruba 30 cm pás od stropu aby som odstránil prípadné plesnutie steny v hornej časti panelu. Poradte či nenastanú po zateplení nejaké problémy ako plesnutie stien pri krajoch zateplenej časti? Aké riešenie je ešte výhodné aby nedošlo k neželanému vlhnutiu či tepelným mostom? Ďakujem.
ciners
08.05.10,12:51
ak zateplit zvnutra,tak urcite s parozabranou.
pacifik667
09.05.10,04:27
Polystyren /EPS/ je nepriepustný vode tak som myslel že to bude plniť aj parozábranu. Ak to nestačí tak na povrch (uvažujem dať náter za účelom parozábrany). Poradte aké sú najlepšie riešenia? Uvažoval som aj s utesnením spojov EPS napr. lepením?
220870
09.05.10,06:02
Polystyrén do interiéru nepatrí.Preto vám asi navrhol parozábranu.Prečo tam nedáte sadrokarton s tepelnou izoláciou ,sklennou vatou?
pacifik667
09.05.10,13:31
Ak by sa tam objavila vlhkosť napr. zo strechy došlo by k znehodnoteniu izolácie. Kamarát zateplil vonkajšie steny starého domu polystyrénom a na to omietku. Jeho 80 ročný oco to vychvaľuje, lebo má o 5 C teplejšie v dome a sucho a žiadne plesne.
Fero11
25.07.12,12:55
Zdravim.
Tiez sa chystame (nie znizovat) zateplovat stropy, lebo nam dost unika teplo.
Je to rodinny dom 30 rocny a nad dvoma izbami mame pojd a nad nim je plechova strecha. V zime je v tych izbach vyrazne chladnejsie.
Mna stavarina vobec nezaujma, takze nemam ponatia co by bolo vhodne dat, ci polystiren, nobasil a pod ...
Otec je taky, ze co si zaumieni to da a nikoho nechce posluchnut (co sa tyka roboty, tak je pedant, vsetko spravi pekne, dokonale rovno (ale po case zisti, ze toto a toto malo byt tak a ide sa prerabat :) ))
Takze rad by som si vypocul, resp. precital odborne rady od skusenych fachmanov.
Chce to robit asi takto: polystiren zrejme 8-10 cm nalepit na strop, myslim, ze aj navrtat na hmozdinky (ale to neviem na 100% ci to bude v platni (deke) nejak drzat).
Sietka a lepidlo + penetrak a zrejme aj omietku a vapno na bielenie (komlet vsetky izby mame bielene vapnom)
Takze ak niekto moze poradit, tak nech sa paci :)
thx
pivko
25.07.12,17:10
Zdravim.
Tiez sa chystame (nie znizovat) zateplovat stropy, lebo nam dost unika teplo.
Je to rodinny dom 30 rocny a nad dvoma izbami mame pojd a nad nim je plechova strecha. V zime je v tych izbach vyrazne chladnejsie.
Mna stavarina vobec nezaujma, takze nemam ponatia co by bolo vhodne dat, ci polystiren, nobasil a pod ...
Otec je taky, ze co si zaumieni to da a nikoho nechce posluchnut (co sa tyka roboty, tak je pedant, vsetko spravi pekne, dokonale rovno (ale po case zisti, ze toto a toto malo byt tak a ide sa prerabat :) ))
Takze rad by som si vypocul, resp. precital odborne rady od skusenych fachmanov.
Chce to robit asi takto: polystiren zrejme 8-10 cm nalepit na strop, myslim, ze aj navrtat na hmozdinky (ale to neviem na 100% ci to bude v platni (deke) nejak drzat).
Sietka a lepidlo + penetrak a zrejme aj omietku a vapno na bielenie (komlet vsetky izby mame bielene vapnom)
Takze ak niekto moze poradit, tak nech sa paci :)
thx
Fero správne že sa venuješ počítačom a pod. otcovi povedz nech rovno nakúpi prútené košíky aby mal do čoho zberať huby keď mu nad hlavou začnú rásť.Bez parozábrany neodporúčam v žiadnom prípade.
Fero11
25.07.12,18:27
no ono nam vlastne nic nevlhne .... jedna izba je neobyvana, tam sa len udrzuje teplota cca 12-14°C a jedna je normalne obyvana a ked je v celom dome cca 19°C tak v spominanej je asi 16-17°C
O parozabrane som nikdy nic nepocul, len teraz ked som cital tento topic
Tak porad nieco, kosik neplanujeme kupit :)
wagner
25.07.12,18:33
Zdravim.
Tiez sa chystame (nie znizovat) zateplovat stropy, lebo nam dost unika teplo.
Je to rodinny dom 30 rocny a nad dvoma izbami mame pojd a nad nim je plechova strecha. V zime je v tych izbach vyrazne chladnejsie.
Mna stavarina vobec nezaujma, takze nemam ponatia co by bolo vhodne dat, ci polystiren, nobasil a pod ...
Otec je taky, ze co si zaumieni to da a nikoho nechce posluchnut (co sa tyka roboty, tak je pedant, vsetko spravi pekne, dokonale rovno (ale po case zisti, ze toto a toto malo byt tak a ide sa prerabat :) ))
Takze rad by som si vypocul, resp. precital odborne rady od skusenych fachmanov.
Chce to robit asi takto: polystiren zrejme 8-10 cm nalepit na strop, myslim, ze aj navrtat na hmozdinky (ale to neviem na 100% ci to bude v platni (deke) nejak drzat).
Sietka a lepidlo + penetrak a zrejme aj omietku a vapno na bielenie (komlet vsetky izby mame bielene vapnom)
Takze ak niekto moze poradit, tak nech sa paci :)
thx
Pokiaľ sa dá, treba to zatepliť z povala. Ja mám naukladaný 10 cm polystyrén medzi hranolmi a drevené dosky po ktorých sa chodí. Teplo neuniká Dokonca v neprístupných priestoroch sme iba posunuli nobasil 5 cm a je to teplejšie.
Fero11
26.07.12,05:50
No z hora by to bol problem, lebo hore je pojd, alebo povala ci ako sa to povie a tam sa normalne chodi (mame tam kopu veci (je tam akysi sklad :) )
Cize jedine zdola je to mozne
alltracboy
26.07.12,12:12
pokial to chces zvnutra tak tam musi ist parozabrana, cize jedine znizeny strop sadrokartonom nad ktorym bude parozabrana a nad nou izolacia. Vata alebo EPS. Vata sa bude lepsie davat okolo zavesov sadrokartonu.
Fero11
26.07.12,17:24
znie to dost komplikovane :)
alltracboy
26.07.12,18:39
co je komplikovane sparvit rost na sadrokarton, napchat tam izolaciu, prelepit parozabranou a namontovat SDK? Je to pracne.. a drahsie ako lepenie EPS a sietkovanie.. ale nemalo by to kondenzovat. Teoreticky by dal aj nalepit EPS a sietka, ale na to by mi musel natriet nejaku tekutu hydroizolaciu a to by teda vyzeralo :D
wagner
26.07.12,18:48
No z hora by to bol problem, lebo hore je pojd, alebo povala ci ako sa to povie a tam sa normalne chodi (mame tam kopu veci (je tam akysi sklad :) )
Cize jedine zdola je to mozne
Aj ja mám poval normálne používaný. Keď tam dáš hranoly, pomedzi to polystyrén a na hranoly naukladáš dosky,(podľa potreby sem tam pribiješ) máš normálnu drevenú podlahu, ktorú môžeš používať. Aj materiál na ňu ukladať, aj chodiť po nej..