bosorka67
18.01.08,18:09
Prosím Vás o poskytnutie informácie, či nejaká vyhláška alebo nejaký komentár bol niekde uverejnený, ktoré upravujú poskytovanie stravných lístkov, či poskytovať zamestnancom gastrolístky mesiac dopredu alebo pozadu. Potrebovala by som to preukázať šéfovi. Ďakujem
Paula
18.01.08,17:29
Prosím Vás o poskytnutie informácie, či nejaká vyhláška alebo nejaký komentár bol niekde uverejnený, ktoré upravujú poskytovanie stravných lístkov, či poskytovať zamestnancom gastrolístky mesiac dopredu alebo pozadu. Potrebovala by som to preukázať šéfovi. Ďakujem


Zopakujem sa (už som ako verklik)....za SL, ktorý dostanem dnes, sa včera nenajem. Zamestnávateľ má zabezpečiť stravovanie a logika mi vraví, že vopred, nie pozadu. S ohľadom na dochádzku (skutočný nárok na počet SL)za predchádzajúci mesiac môžem krátiť počet SL, ktoré vydám na mesiac aktuálny. Ja s tým vydávaním pozadu nesúhlasím, zamestnanec má dostať SL ihneď pri nástupe - i keď tu už boli spomínané riziká, že vzal lístky a viac ho nikto už nevidel.



.
moncici
22.01.08,16:42
Ja ako SZCO /maly živnostnik/ nie som platca DPH a robim DP za rok 2007 /10 dni /si nemožem dat SL hoci aj dozadu? Som sam a sebe neujdem.
wagner
22.01.08,17:34
Nám vytkol auditor, že stravné lísky sa nemôžu vydávať na aktuálny mesiac, ale až za mesiac pozadu. Preto to tak aj praktizujeme.
Tweety
22.01.08,17:36
Nám vytkol auditor, že stravné lísky sa nemôžu vydávať na aktuálny mesiac, ale až za mesiac pozadu. Preto to tak aj praktizujeme.
Je to nesprávny výklad.
Petra29
22.01.08,17:45
Tu ma napadlo, či sa mesiac pozadu "dostravujem" za celý uplynulý mesiac..:-)Doženiem to, keď dostanem tie lístky mimotemy:)
zuhl
03.02.08,09:43
Ale čo mám urobiť, keď mi podnikateľ predložil fa z júna a na rozpise mi predložil odpracované dni od januára? To znamená, že im spätne vyplatil poukážky a ja čo s tým?
Rozalka
03.02.08,09:47
Tu ma napadlo, či sa mesiac pozadu "dostravujem" za celý uplynulý mesiac..:-)Doženiem to, keď dostanem tie lístky mimotemy:)
mimotemy Petra, daj vedieť, kedy a kde budú tie lucullské hody ... Sama by si toľko nevládala zjesť.:D
Anja111
03.02.08,10:28
Ale čo mám urobiť, keď mi podnikateľ predložil fa z júna a na rozpise mi predložil odpracované dni od januára? To znamená, že im spätne vyplatil poukážky a ja čo s tým?
Výnimočne by som im to uznala... Pozri si Vyjadrenie DR SR k tejto problematike:


DAŇOVÉ RIADITEĽSTVO SLOVENSKEJ REPUBLIKY
Nová ulica 13, 975 04 Banská Bystrica

S účinnosťou od 1.1.2007 bolo ustanovenie § 19 ods. 2 písm. p/ zákona č.
595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov /ďalej len „zákon o dani
z príjmov“/ novelizované s tým, že daňovník s príjmami z podnikania a z inej
samostatnej zárobkovej činnosti môže uplatniť ako uznaný daňový výdavok stravné
za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac v rozsahu a vo výške
ustanovenej na kalendárny deň pre časové pásmo 5 až 12 hodín (podľa zákona č.
283/2002 Z. z. o cestovných náhradách). Výdavky vynaložené na stravovanie
v súlade s cit. zákonným ustanovením je daňovník povinný preukázať (preukazuje
stravné napr. zakúpením stravných lístkov, príp. aj preukázateľným dokladom
z reštauračného zariadenia).
K problematike zakúpenia stravných lístkov u SZČO na určité časové obdobie
dopredu uvádzame, že nakoľko na daňové účely sa uznávajú len výdavky
v preukázateľnej výške, možno uviesť, že v nadväznosti na platné ustanovenia
Opatrenia č. 23 586/2002-92 MF SR, ktorým sa ustanovujú postupy účtovania pre
účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva, dopredu zakúpené
stravné lístky sa v momente úhrady nepovažujú za výdavok ovplyvňujúci základ
dane. Daňovník SZČO takýto výdavok na stravné uplatní ako uznaný daňový výdavok
až v období, keď budú splnené podmienky podľa § 19 ods. 2 písm. p/ zákona o dani
z príjmov.
K problematike spätného zakúpenia stravných lístkov u SZČO za uplynulé
časové obdobie uvádzame, že takýto nákup stravných lístkov nespĺňa podmienku
preukaznosti vynaloženia výdavkov na stravovanie za odpracovaný deň, vzhľadom na
skutočnosť, že dodatočným spôsobom nemôže byť preukázané stravovanie za
obdobie, ktoré už ubehlo. Zakúpenie stravných lístkov je len jedna z možných foriem
uplatnenia si stravného do daňových výdavkov.
Podľa § 19 ods. 2 písm. c/bod 4 zákona o dani z príjmov sa za uznané daňové
výdavky považujú príspevky na stravovanie zamestnancov poskytované za
podmienok ustanovených osobitným predpisom (§ 152 Zákonníka práce).
Nakoľko zamestnávateľ je povinný v súlade s ustanovením § 152 Zákonníka
práce zabezpečovať zamestnancom stravovanie, možno uviesť, že pri súčasnom
splnení podmienok podľa § 19 ods. 2 písm. c/ bod 4 zákona o dani z príjmov spätné
zakúpenie stravných lístkov zamestnávateľom možno uplatniť ako uznaný daňový
výdavok z dôvodu plnenia svojej povinnosti zabezpečiť stravovanie vyplývajúcej zo
Zákonníka práce.
Banská Bystrica, 5. 2. 2007
zuhl
03.02.08,10:59
Ďakujem Anja, si veľmi zlatá, lebo už som tu túto otázka zadávala a nik mi neodpovedal a chytala som už nervy. A nevieš mi ešte povedať, že keď podnikateľ nemá žiadny SF, čiže tie lístky im dal iba tak, tak ja mám napísať nejaké príjmové lístky a tých 45% dať do PNZD alebo čo?
Anja111
03.02.08,12:01
Ďakujem Anja, si veľmi zlatá, lebo už som tu túto otázka zadávala a nik mi neodpovedal a chytala som už nervy. A nevieš mi ešte povedať, že keď podnikateľ nemá žiadny SF, čiže tie lístky im dal iba tak, tak ja mám napísať nejaké príjmové lístky a tých 45% dať do PNZD alebo čo?
Mala by si mať internú smernicu na stravovanie, v ktorej bude spôsob účtovania pri nákupe stravných lístkov, (celá suma do VNZD), ale aj výpočet z hodnoty stravného lístka, čo sa zaúčtuje do VOZD... To znamená, že 55 %, (alebo max. 48,95 Sk), hradí zamestnávateľ (VOZD) a, keďže nemá SF, (čo je podľa mňa chyba, lebo by mal prispievať aj z neho) zbytok hradia zamestnanci (cca 45 %, alebo rozdiel hodnoty lístka a úhrady zamestnávateľa)... Nuž a príjem od zamestnancov, na základe PPD, je PNZD...
balunka
13.02.08,11:53
ako preukážem,na koľko lístkov mesačne mám nárok? /SZČO/ Stačí dochádzka podpísaná nejakým vedúcim,že mám za daný deň odpracované 10 hod.x89Sk,alebo musím mať doklad z reštaurácie o kúpe teplého jedla resp.fa o kúpe gastrolístkov
Paula
13.02.08,11:59
ako preukážem,na koľko lístkov mesačne mám nárok? /SZČO/ Stačí dochádzka podpísaná nejakým vedúcim,že mám za daný deň odpracované 10 hod.x89Sk,alebo musím mať doklad z reštaurácie o kúpe teplého jedla resp.fa o kúpe gastrolístkov


Ako SZČO asi nemáš vedúceho, si sama sebe "pánom".
balunka
13.02.08,12:05
máš pravdu ,ale aký doklad musím mať k preukázaniu stravného
Paula
13.02.08,12:07
máš pravdu ,ale aký doklad musím mať k preukázaniu stravného


Ak prečítaš tému od začiatku, odpoveď nájdeš v prísp. č.9
balunka
13.02.08,12:09
dík