rondos
18.01.08,18:42
Dobrý večer,
vie mi niekto poradiť, keď si podáva daňové priznanie včelár, ktorý predáva med a peľ, z ktorého má oficiálny príjem, či je pre neho dať si výdavky paušálne ale neviem, či 25 alebo 40%. Alebo by si mal dať výdavky skutočne preukázateľné.
karcoolka1
18.01.08,17:46
Môže si vybrať, či chce uplatňovať si paušálne výdavky /40%/, alebo viesť jednoduché účtovníctvo, kde bude mať preukázateľné výdavky.
Môj názor je, aby si vybral paušálne výdavky.
Zoltán Kovács
18.01.08,18:00
Treba si prerátať či skutočné náklady sú vyššie alebo nižšie ako 40% príjmov.
RenataK
18.01.08,18:04
25% výdavky už nie sú. Spadá pod 40% pauš. výdavky (pri remeselných činnostiach je to 60% - to len na margo).
rondos
19.01.08,11:30
Ok, ďakujem, overila som si to čo som si myslela.
Zoltán Kovács
19.01.08,11:44
Treba si prerátať či skutočné náklady sú vyššie alebo nižšie ako 40% príjmov.


Ok, ďakujem, overila som si to čo som si myslela.

Tiež účtujem včelára a niekedy skutočné náklady sú vyššie, ako paušálne. Napr. ak je tuhá zima tak sa musia včely viac prikrmovať, tak oveľa viac cukru sa minie, ako keď je mierna zima.
VladoaKatka
19.01.08,12:00
Ja si myslím, že ak sa rozhoduje o paušálnych výdavkoch alebo skutočných nákladoch, to je jedno či je to včelár, murár, klampiar alebo neviem ešte čo, vždy to treba dať do porovnania, či je výhodné to alebo ono. Každý má iné podmienky, odlišné výdavky, jeden väčšie druhý menšie.

Papier, ceruzka a kalkulačka ... toto Vám ukáže, ako spraviť daňové priznanie.
rondos
28.02.08,07:29
Chcela by som vedieť presne kde, do ktorého paragrafu môžem dať príjmy, ktoré dostáva včelár (len príležitostne ), ak sa jedná o DP ,,B".
LenkaBr
28.02.08,08:15
Ahojte, prajem pekný deň. Mám prosbičku.
Známa pracovala v Taliansku cca 10 mesiacov na pracovnú zmluvu uzavretú s talianskym zamestnávateľom. Dva mesiace bola na SVK a bola tu evidovaná na úrade práce, nemala tu teda žiadny zdaniteľný príjem (dávky zo soc. poistenia sú oslobodené?). Má nejakú povinnosť podávať DP s nejakým zápočtom talianskeho príjmu alebo podáva DP len v Taliansku, resp. žiada zamestnávateľa tak ako je RZ tu u nás?

Ďakujem za pomoc
hanelie
28.02.08,09:06
od talianského zamestnávateľa je potrebné získať obdobu RZD a podať na slovensku DP FO A použiť metódu vyňatia prijmov / taliansko / čiže daň = 0
v DP r48 = 0
Muška
28.02.08,09:37
25% výdavky už nie sú. Spadá pod 40% pauš. výdavky (pri remeselných činnostiach je to 60% - to len na margo).
sú aj 25 % výdavky a to:

(9) Ak daňovník pri príjmoch z príležitostnej poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva [odsek 1 písm. a)] neuplatní výdavky preukázateľne vynaložené na dosiahnutie príjmu, môže uplatniť výdavky vo výške 25 % z týchto príjmov.
Muška
28.02.08,09:39
Môže si vybrať, či chce uplatňovať si paušálne výdavky /40%/, alebo viesť jednoduché účtovníctvo, kde bude mať preukázateľné výdavky.
Môj názor je, aby si vybral paušálne výdavky.
Asi by bolo treba najskôr preveriť, kde sa uvedený príjem zahŕňa, či do § 6 alebo 8
§ 6 - 40 % paušálne výdavky + RZZP
§ 8 - 25 % paušálne výdavky
LenkaBr
28.02.08,10:20
od talianského zamestnávateľa je potrebné získať obdobu RZD a podať na slovensku DP FO A použiť metódu vyňatia prijmov / taliansko / čiže daň = 0
v DP r48 = 0

Je povinna podavat DP, ked nemala prijem na SVK? Mne to skor vychadzalo tak, ze keby mala prijem na SVK nad 47808,- a + prijem zo zamestnania z Talianska, tak by mala podavat DP. Takto jej dan zrazal zamestnavatel v Taliansku na Talianskom uzemi, co je prijmom Talianska. :confused:
Marína
28.02.08,10:36
Je povinna podavat DP, ked nemala prijem na SVK? Mne to skor vychadzalo tak, ze keby mala prijem na SVK nad 47808,- a + prijem zo zamestnania z Talianska, tak by mala podavat DP. Takto jej dan zrazal zamestnavatel v Taliansku na Talianskom uzemi, co je prijmom Talianska. :confused:
Lenka, každý daňovník je rezidentom(daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou=ďalej DsNDP) v niektorom štáte, kde si priznáva celosvetové príjmy.
Napr. je DsNDP v SR. Poberal však aj príjmy z ČR, ÍR, Talianska a pod. V týchto troch štátoch odvádza daň len z príjmov dosiahnutých na ich území ale v SR si priznáva príjmy celosvetové(SR,ČR,ÍR,TR). Príjmy dosiahnuté mimo územia SR sa podľa medzinárodnej zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia buď vylučujú alebo daň z nich odvedená do štátneho rozpočtu tej-ktorej krajiny sa započítava. To závisí od toho, ako sa dohodlo v predmetnej zmluve.
Volvox
28.02.08,11:19
No hej ale čo je rozhodujúce pri posúdení či §6 alebo §8 ?
Keď je registrovaný na obecnom úrade ako SHR tak je to §6. Ak ten včelár nie je registrovaný za SHR a len občas čosi predá v roku tak §8.
Ale čo v prípade ak včelár neregistrovaný za SHR ten med ktorý nazbieral počas leta predáva počas celého roka? Mal by použiť §6, pretože aj keď nie je registrovaný za SHR, má príjmy z predaja medu ktoré už nie sú príležitostné.
Mýlim sa?
LenkaBr
28.02.08,14:41
Lenka, každý daňovník je rezidentom(daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou=ďalej DsNDP) v niektorom štáte, kde si priznáva celosvetové príjmy.
Napr. je DsNDP v SR. Poberal však aj príjmy z ČR, ÍR, Talianska a pod. V týchto troch štátoch odvádza daň len z príjmov dosiahnutých na ich území ale v SR si priznáva príjmy celosvetové(SR,ČR,ÍR,TR). Príjmy dosiahnuté mimo územia SR sa podľa medzinárodnej zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia buď vylučujú alebo daň z nich odvedená do štátneho rozpočtu tej-ktorej krajiny sa započítava. To závisí od toho, ako sa dohodlo v predmetnej zmluve.

Ďakujem hanelie aj Marina, studovala som od rana zakon, ale mala som z neho kockatu hlavu a na nic rozumne som neprisla. Takto som vedela, kam sa mam pozriet, aby som to mala aj podlozene. Prezrela som si tabulku Zmluv o zamedzeni .... a tlaciva na portali DRSR a zistila, ze to presne vychadza tak, ako mi poradila a vysvetlila hanelie. :o

Predsa len mam k tomu este otazocku. Je potrebne
1)zabezpecit preklad tlaciva obdobneho Potvrdenia od tal. zamestnavatela?
2)alebo si pani ma pytat (aj) anglicku verziu potvrdenia?
3)alebo ho len jednoducho prilozit k DP a z tabulky a cisel to bude jasne?

Vdaka, Lenka
Johanka
28.02.08,14:57
No hej ale čo je rozhodujúce pri posúdení či §6 alebo §8 ?
Keď je registrovaný na obecnom úrade ako SHR tak je to §6. Ak ten včelár nie je registrovaný za SHR a len občas čosi predá v roku tak §8.
Ale čo v prípade ak včelár neregistrovaný za SHR ten med ktorý nazbieral počas leta predáva počas celého roka? Mal by použiť §6, pretože aj keď nie je registrovaný za SHR, má príjmy z predaja medu ktoré už nie sú príležitostné.
Mýlim sa?
Existujú aj anomálie - napriek tomu, že daňovník nie je registrovaný, má príjmy podľa § 6. Ak je to tak, zdaní ich v §6, musí však počítať s tým, že budú nasledovať sankcie za porušenie "registračných pravidiel " :).
Mne v zákone chýba stanovenie nejakých mantinelov pre slovo "príležitostný " ;).
hanelie
28.02.08,15:13
Predsa len mam k tomu este otazocku. Je potrebne
1)zabezpecit preklad tlaciva obdobneho Potvrdenia od tal. zamestnavatela?
2)alebo si pani ma pytat (aj) anglicku verziu potvrdenia?
3)alebo ho len jednoducho prilozit k DP a z tabulky a cisel to bude jasne?


zatiaľ som sa nestretla, žeby vyžadovali preklad / ja som odovzdávala v nemčine