Galenit
18.01.08,19:03
Sme s.r.o., platci DPH a obdržali sme fakturu od nášho partnera z tretej krajiny na služby spojene s zabezpečením finančného krytia akreditívov, skladania bankových záruk v tretej krajine pre naš spoločnosť ktorá nasledne exportuje do tretej krajiny zariadenia. Za uvedené činnosti je dohodnutá zmluvná odmena pre zahraničnú spoločnosť. Miesto dodania služby je podľa nás v tretej krajine a nie je potrebné robiť samozdanenie ohladom DPH.
Prosím o radu.
Dakujem
Monika Kováčová
18.01.08,18:07
samozdanenie sa robí len medzi členskými štátmi EÚ.
Galenit
18.01.08,18:13
Tzn. že DPH nebude účtované?
Zoltán Kovács
18.01.08,18:15
Nie.
Galenit
18.01.08,18:23
NA stranke drsr je uvedene:
Otázka: Dodávateľ z tretej krajiny pre slovenskú obchodnú spoločnosť, platiteľa DPH, vykonal službu o ekonomickej situácii spoločnosti z tretej krajiny ( audit) na účely vytvorenia spoločného podniku. Je povinnosť vykazovať túto službu v daňovom priznaní ( povinnosť aj odpočet - t.z. vykazovanie samozdanenia) ?
Odpoved: Zdaniteľná osoba je povinná platiť daň pri službách podľa § 15 ods.8, ktoré jej dodala zahraničná osoba z iného členského štátu alebo z tretieho štátu /§ 69 ods.3 citovaného zákona/. V prípade, ak platiteľ dane prijal službu / § 15 ods.8 citovaného zákona/ od zahraničného podnikateľa z tretieho štátu má povinnosť samozdaniť túto službu. Platiteľ dane má nárok na odpočítanie dane po splnení podmienok vymedzených v ustanovení § 49 - 51 citovaného zákona.
Ako si mame uvedene aplikovat?
Monika Kováčová
18.01.08,18:38
Pravdepodobne sa nerozumieme čo je samozdanenie. Ja pojem samozdanenie používam nielen v súvislosti s povinnosťou daň platiť ale súčasne aj s právom na odpočítanie dane.
Podľa toho ako si zadala otázku mi vychádza, že máš povinnosť daň zaplatiť (par. 15 odst.7,8 - miesto dodania je tuzemsko, povinnosť platiť vyplýva z § 69 odst. 3) ale právo na odpočítanie nemáš...
Galenit
18.01.08,18:48
Dakujem a prosím o radu aké služby na dodafatelskej fakture z tretej krajiny by mali byť zadané aby sme nemali povinnosť platiť DPH? Prípadne aby sme mali nárok na odpočet dane!
Leila
24.01.08,11:10
Kto pomoze?
Kupili sme cez internet z USA "aplikaciu do mobilu", ktoru firma potrebuje na podnikanie. My sme platca DPH aj firma z USA na fakture uvadza nejake EU VAT number. Prosim poradite mi, ci to mam chapat ako tovar alebo sluzbu a pod ktory paragraf spada takato transakcia?
Ja som urobila samozdanenie, ale nie som si ista v ktorych riadkoch priznania k DPH sa mi to ma zobrazit... moj program mi to nahodil na r.7 aj 9 a 8 a 10, a potom do riadku 19. Zda sa mi to na vystupe dvakrat, tak preto sa pytam...

Dakujem vopred.