renatamnch
18.01.08,19:26
Prosím poraďte niekto.:confused: V apríli 2007 SZČO zobral auto na lízing (36 mesiacov), v apríli je zaplatená a zaučtovaná v JÚ prvá zvýšená splátka a bol uplatnený odpočet DPH z tejto splátky. Mesačné splátky platil do 10/07 vrátane a v tomto mesiaci zároveň auto lizingovke vrátil, lebo s nim nebol spokojný, respektíve vymenil za inú značku. Problem u mňa nastal teraz, lebo mám novú Fa s prvou zvýšenou splátkou a DPH. Čo s tým? Ako mám vyriešiť odpočet DPH z prvej Fa? Mala by tam byť v tomto prípade len alikvotná časť, alebo si ponížim DPH v druhej Fa. Vôbec si s tým neviem rady. Ako auto vyradim a zaradim nové.
Prosím prepáčte, ale som začiatočníčka a potrebujem s týmto trochu pomôcť. Dik všetkým čo pomôžu :mee:
Zoltán Kovács
18.01.08,18:29
O aké auto ide? Osobné alebo nákladné, resp. užitkové?
renatamnch
18.01.08,18:35
to som zabudla pripísať, ide o úžitkové auto
renatamnch
19.01.08,12:06
Vie mi niekto prosím pomôcť? Poterbuje si uzavrieť DPH a neviem sa pohnúť z miesta.
renatamnch
20.01.08,20:11
Skúsim to ešte inak. Úžitkový automobil mal na lízing (36 mes) od apríla 2007 do októbra 2007, kedy ho v lízingovke vrátil a vzal si iný úžitkový automobil. Mám nový splátkový kalendár, na zákl novej fa som uhradila prvú zvýšenú splátku+DPH, zaradila som auto do majetku Od októbra potrebujem to prvé vyradiť (ako?) a tiež neviem čo s odpočtom DPH z prvej zvýš spl,keď som si už odpočet v plnej výške uplatnila v prípade prvého auta
andrej_rv
20.01.08,20:40
Skúsim to ešte inak. Úžitkový automobil mal na lízing (36 mes) od apríla 2007 do októbra 2007, kedy ho v lízingovke vrátil a vzal si iný úžitkový automobil. Mám nový splátkový kalendár, na zákl novej fa som uhradila prvú zvýšenú splátku+DPH, zaradila som auto do majetku Od októbra potrebujem to prvé vyradiť (ako?) a tiež neviem čo s odpočtom DPH z prvej zvýš spl,keď som si už odpočet v plnej výške uplatnila v prípade prvého auta
Ťažko sa k tomu vyjadriť bez poznania obsahu zmluvy (resp. zmlúv) alebo apoň bez dodatočných upresňujúcich informácií. To, že máš nový splátkový kalendár, znamená aj novú zmluvu ? Ak áno, lízing prvého automobilu zaúčtuješ a ku koncu roka daňovo vysporiadaš ako predčasné ukončenie finančného prenájmu (je to tu preberané viackrát). Mala by si k tomu mať aj zmluvu o predčasnom ukončení a finančnom vysporiadaní leasingu s leasingovou spoločnosťou. A nový leasing potom účtuješ opäť nanovo - aj vrátane prvej splátky. Pokiaľ máš k dsipozícii faktúru v zmysle zákona o DPH a spĺňaš aj ostatné zákonné podmienky pre odpočet DPH, môžeš si tento odpočet uplatniť toľkokrát a v takej výške, ako máš doklad z leasingovej spoločnosti (predpokladám, že základ dane a DPH z novej prvej zvýšenej splátky na faktúre je zhodný aj s údajmi v novom splátkovom kalendári)
renatamnch
21.01.08,08:23
Dik, že si zareagoval -trapil ma hlavne odpočtet DPH
čo sa týka ďalších veci -Áno mám k novému spl kalendáru aj novú zmluvu, a na to prvé auto mám finanč vyúčtovanie od lizingovky ( Fa na predajnú cenu predmetu lizingu + ušlý úrok,pričom súma predajnej ceny bola vysporiadaná vrátením auta, ušlý úrok bol zaplatený) neviem ako vyradiť to prvé auto -ako kúpu a násl odpredaj? Ako to spravím účtovne. Dik
Zuzana Boháčová
21.01.08,11:11
Dobrý deň,
ja mám trochu opačný problém-firma odkúpila od prvého leasing.nájomcu predmet leasingu nákladný automobil.
1. Na splátkovom kalendári je 36 splátok,ale prvých 7 je prečiarknutých /prečiarkli ich v leasingovke/,to sú tie,ktoré uhradil prvý nájomnca.
Týmto pádom má leasing nie ja 36 mesiacov,ale iba na 29 mesiacov. Je možné tento leasing považovať za daňový výdavok pri dani z príjmov?
2. ďalej ma teraz trápi aj odpočet DPH:
prvá splátka bola zaplatená už v decembri /ale automobil ešte v r.2007 nebol prepísaný na nového leazing.nájomcu/.
môžem si uplatniť odpočet DPH zo splátky zaplatenej v decembri 2007?
/automobil prihlásia na daň z motor.vozidiel až po prepise,tzn. v r.2008/

3. firma,ktorá bola pôvodný leasing.nájomca predala druhému leasing.nájomcovi nákl.automobil za inú cenu,ako ho kúpili oni /bol už trochu opotrebovaný/
na faktúre je základ dane a DPH
môžem uplatniť odpočet tejto DPH?

tzn. odpočet DPH z faktúry,na základe ktorej sa automobil predal a odpočet DPH z prvej leasing. splátky?:confused:

4. Do obstarávacej ceny automobilu - spočítam zo splátkového kalendára istinu /okrem už prečiarknutých splátok,ktoré uhradil prvý leas.nájomca/
+ faktúra za obstaranie automobilu?

viem že je to veľmi obsiahla otázka
budem veľmi vďačná za vaše cenné rady
renatamnch
21.01.08,12:50
K bodu 4 - pozri tabuľku od Maríny pomôže ti
andrej_rv
21.01.08,16:51
Dik, že si zareagoval -trapil ma hlavne odpočtet DPH
čo sa týka ďalších veci -Áno mám k novému spl kalendáru aj novú zmluvu, a na to prvé auto mám finanč vyúčtovanie od lizingovky ( Fa na predajnú cenu predmetu lizingu + ušlý úrok,pričom súma predajnej ceny bola vysporiadaná vrátením auta, ušlý úrok bol zaplatený) neviem ako vyradiť to prvé auto -ako kúpu a násl odpredaj? Ako to spravím účtovne. Dik
Toto je trošku mimo témy - sme v DPH. Spôsob vyradenia závisí od toho, či účtuješ v JÚ alebo v PÚ. A od znenia zmluvy (zmlúv) o predčasnom ukončení a vysporiadaní lízingu. Ak je v nej uvedené, že prvú zmluvu o finančnom predaji ukončíš predčasným odkúpením predmetu lízingu, auto spätne predáš a kúpnu cenu použiješ na akontáciu resp. úhradu novej zvýšenej splátky, tak podľa mňa to treba aj účtovať ako nákup auta a následný predaj. A samotné zaúčtovanie závisí od znenia zmlúv a účtovnej sústavy (ale to už bolo pri lízingoch x-krát popísané a vysvetlené).
andrej_rv
21.01.08,17:59
..ja mám trochu opačný problém-firma odkúpila od prvého leasing.nájomcu predmet leasingu nákladný automobil.
1. Na splátkovom kalendári je 36 splátok,ale prvých 7 je prečiarknutých /prečiarkli ich v leasingovke/,to sú tie,ktoré uhradil prvý nájomnca.
Týmto pádom má leasing nie ja 36 mesiacov,ale iba na 29 mesiacov. Je možné tento leasing považovať za daňový výdavok pri dani z príjmov? Leasing kratší ako 36 mesiacov nespĺňa podmienky stanovené pre finančný prenájom uvedené v § 2 písm. s) ZoDP. Predpokladám, že skôr ako o "skrátený leasing" pôjde o postúpenie finančného prenájmu, pri ktorom sa bez zmeny ostatných podmienok zmení len osoba nájomcu. Ak máš teda s predchádzajúcim nájomcom a leasingovou spoločnosťou uzavretú zmluvu o postúpení prenájmu, napriek trvaniu zostatku zmluvného vzťahu len 29 mesiacov možno takýto leasing považovať za finančný prenájom a príslušné položky účtovať do daňových výdavkov.


firma,ktorá bola pôvodný leasing.nájomca predala druhému leasing.nájomcovi nákl.automobil za inú cenu,ako ho kúpili oni /bol už trochu opotrebovaný/
na faktúre je základ dane a DPH
môžem uplatniť odpočet tejto DPH?
Je to dobre naformulované ? Naozaj pôvodná firma auto predala novej ? Nešlo len len postúpenie zmluvy na nového nájomcu za odstupné ? Ak áno, postúpenie práv z lízingovej zmluvy z pôvodného nájomcu na nového nájomcu za odplatu je na účely DPH dodaním služby v zmysle § 9 zákona o DPH. Ak je nový nájomca platiteľ DPH a sú splnené vecné a časové podmienky na odpočítanie dane podľa § 49 až § 51 zákona o DPH, má nárok na uplatnenie odpočtu DPH z fakturovaného odstupného.


..prvá splátka bola zaplatená už v decembri /ale automobil ešte v r.2007 nebol prepísaný na nového leazing.nájomcu/.
môžem si uplatniť odpočet DPH zo splátky zaplatenej v decembri 2007?
/automobil prihlásia na daň z motor.vozidiel až po prepise,tzn. v r.2008/
Podľa mňa nie je pre odpočet DPH rozhodujúce prihlásenie automobilu, ale deň nadobudnutia platnosti postúpenia práv. Pokiaľ má príslušnú decembrovú splátku v zmysle faktúry (splátkového kalendára) platiť na základe zmluvy o postúpení leasingu už nový nájomca, má nárok na odpočet tejto splátky.
Musím však zdôrazniť, že vždy treba vychádzať zo znenia príslušných zmlúv o finančnom prenájme, postúpení a vysporiadaní lízingu. Keďže ich obsah nemoznám, moje návrhy možných riešení môžu byť úplne mimo...
renatamnch
22.01.08,11:53
Ano je to už mimo tejto témy, no mne išlo hlavne o odpočet DPH - ale dik aj za tú druhú časť odpovede pomohla mi.