účtovník - junior
18.01.08,20:52
Dobrý večer, potrebovala by som poradiť, ohľadne vybavenie predajne, sme s.r.o., ktorá máme predajňu v prenájme, v nájomnej zmluve máme, že všetky vylepšie, ktoré sa týkajú predajne znáša na vlastné náklady nájomca..... v našom prípade, išlo o kompletné zariadenie predajne, vymalovanie, podlahy, koberce, zrkadlá, osvetlenie ..... a mám z toho trošku chaos, každy tvrdí ináč, tak teraz neviem či to mám zaradiť priamo do spotreby 501..... alebo zaučtovať ako technické zhodnotenie predajne a odpisovať v 4 odpisovej skupine..... vážne neviem napr. fa. za osvetlenie činí 109000,-- Sk.... prosím važne o radu.... koniec roka je za nami a daňové sa blíži

Ďakujem
chanell
18.01.08,20:26
Dobrý večer, potrebovala by som poradiť, ohľadne vybavenie predajne, sme s.r.o., ktorá máme predajňu v prenájme, v nájomnej zmluve máme, že všetky vylepšie, ktoré sa týkajú predajne znáša na vlastné náklady nájomca..... v našom prípade, išlo o kompletné zariadenie predajne, vymalovanie, podlahy, koberce, zrkadlá, osvetlenie ..... a mám z toho trošku chaos, každy tvrdí ináč, tak teraz neviem či to mám zaradiť priamo do spotreby 501..... alebo zaučtovať ako technické zhodnotenie predajne a odpisovať v 4 odpisovej skupine..... vážne neviem napr. fa. za osvetlenie činí 109000,-- Sk.... prosím važne o radu.... koniec roka je za nami a daňové sa blíži


V prvom rade musíš mať v nájomnej zmluve ošetrené, že technické zhodnotenie odpisuje nájomca.

- zariadenie predajne - predpokladám nejaký nábytok, regále - ak regále samostatne nepresahujú 30000,- a nábytok takisto, tak na 501. Inak na 042 a odpisuješ aj keď to nemáš ošetrené v nájomnej zmluve lebo pri ukončení nájmu si to odmontuješ a odnesieš, tj nezhodnocuješ budovu.

- malovanie, koberce - priamo do nákladov.

- osvetlenie - záleží aké. Pokial je namontované v stenách budovy, tak technické zhodnotenie ak jeho hodnota je vyššia ako 30000,- ale odpisuješ až keď máš povolenie od nájomcu, že môžeš a že si nebude odpisovať on.
účtovník - junior
18.01.08,20:35
Ďakujem za odpoveď, konečne mám v tom jasno.....