A.B.
19.01.08,08:12
Dobrý deň,

chcem sa opýtať, či je možné urobiť zrážku zo mzdy zamestnancovi, na ktorého sa opakovane sťažujú zákazníci a ktorý na to bol už niekoľko krát upozornený? (poškodzuje dobré meno firmy) Chceme mu to dať aj písomne. Na aký § sa v takomto prípade môžme odvolať?

Ďakujem za odpovede
Zoltán Kovács
19.01.08,07:28
Dobrý deň,

chcem sa opýtať, či je možné urobiť zrážku zo mzdy zamestnancovi, na ktorého sa opakovane sťažujú zákazníci a ktorý na to bol už niekoľko krát upozornený? (poškodzuje dobré meno firmy) Chceme mu to dať aj písomne. Na aký § sa v takomto prípade môžme odvolať?

Ďakujem za odpovede

A akú zrážku chcete strhávať?
A.B.
19.01.08,07:34
1.000,- Sk
A.B.
19.01.08,07:34
jednorazovo 1.000,- Sk ...
Zoltán Kovács
19.01.08,07:36
To akože siahnuť mu na základný plat?
A.B.
19.01.08,07:37
Nie je to možne?
Zoltán Kovács
19.01.08,07:49
To neviem na 100%. Ale so zrážkami musí súhlasiť aj zamestnanec, a to písomne. A asi s krátením základného platu nebude súhlasiť. Skôr vidím riešenie trebárs pri krátení odmien.
A.B.
19.01.08,07:55
Hmm.... a v tom písomnom súhlase sa môžem odvolať na nejaký § ? Napr. § 131 Zákonníka práce?
Zoltán Kovács
19.01.08,07:59
Hmm.... a v tom písomnom súhlase sa môžem odvolať na nejaký § ? Napr. § 131 Zákonníka práce?

§ 131 ods. 3. Ale treba presne vymedziť za čo je tá zrážka. Postupoval by som asi tak, že najprv by som písomne upozornil zamestnanca na sťažnosti klientov, dožadoval by som nápravu, resp. pozitívnu zmenu v prístupe ku klientom. A potom ako možný postih nepriznanie odmien.

Doplnenie: V pracovnom práve nie som zbehlý, tak by som počkal na vyjadrenie viac znalých poraďákov.
Evanka
19.01.08,08:01
Tiež si myslím, že krátiť základný zmluvný plat nie je také jednoduché. Ba v tomto zmysle to asi nie je vôbec možné. Iné je to, ak by išlo o krátenie, resp, nevyplatenie tzv, pohyblivej zložky. Ale pravidlá o vyplácaní tejto pohyblivej zložky by mali byť zakotvené v smernici o odmeňovaní.
A.B.
19.01.08,08:05
Problém je v tom, že zamestnanec bol upozorňovaný len ústne... A to viackrát... Žiadne odmeny nemá, len základný plat. Takže siahnuť mu môžme len na ten. Ak môžme...
A.B.
19.01.08,08:07
Od 1.1. sme urobili dodatky k zmluvam, kde je mzda rozdelena na fixnú a pohyblivú zložku. Aby bolo možné v prípade potreby siahnúť na mzdu. Ošetrené je to ústnym, potom písomným napomenutím.
veronikasad
19.01.08,08:21
Od 1.1. sme urobili dodatky k zmluvam, kde je mzda rozdelena na fixnú a pohyblivú zložku. Aby bolo možné v prípade potreby siahnúť na mzdu. Ošetrené je to ústnym, potom písomným napomenutím.
Pokiaľ fixná zložka dosiahne min. mzdu, pohyblivá zložka môže byť zamestnancovi krátená /prémie, odmeny.../. Treba si vypracovať internú smernicu a v prípade krátenia, zamestnanca na to vopred upozorniť. /najlepšie písomne/
Nie je to v rozpore so Zákonníkom práce

-------
Veronika
Stitch
20.05.08,13:53
Ako postupovať v prípade zamestnanca, ktorý napriek ústnemu zákazu zamestnávateľa ponechal na pracovisku stroj, ktorý bol následne odcudzený. Zamestnávateľ to nechce riešiť náhradou škody vyplývajúcej z hmotnej zodpovednosti, ale upozornením na porušenie pracovnej disciplíny a s tým súvisiacim "finančným postihom" teda krátením mzdy /napr. 30% po dobu 3 mesiacov/. Ide o zamestnanca odmeňovaného mesačnou mzdou. Jeho zložku mzdy tvorí iba mesačná mzda, bez akýchkoľvek osobných ohodnotení, .... Je vôbec možné siahnuť mu takýmto spôsobom na mzdu? Aj v prípade, ak by s tým zamestnanec súhlasil????:(
aladin
26.05.08,14:47
mal by som otazku k zrazkam zo mzdy. Mam taky problem ze zamestatnec ma mzdu 8.100 sk , dna 25.4.08 nam bol doruceny list o zrazkach zo mzdy (home kredit) kde nas ziadaju o zrazku 2x920 sk za 2.mesiace u zamestnanca, 1.5. sme dostali exekucny prikaze vo vyske 2500 skcelkova dlzna suma cca 25000 sk , 10.5. sme dostali dohodu o zrazke zo mzdy Profireal kde samotna dohoda o zrazkach so mzdy je bez sumy , ale k tomu dosla aj ziadost o zrazke zo mzdy na prve dva mesiace vykonat zrazku vo vyske 4524 a nasledujuce mesiace 2262 , tak mi to vyslo ze za maj by som jej mal strhnut 2500+4524+1840 t.j. spolu 8864 sk... co mam s tym robit ?
aladin
26.05.08,14:51
este by som doplnil ze pan zije s jednym dietatom cca 22 rocnym studentom
Jana Motyčková
26.05.08,19:22
Ak aj exekučná zrážka je neprednostná, tak všetky zrážky sú neprednostné a zrážajú sa v poradí v akom došli. Ešte k HomeCredit - žiadosť od HomeCredit nestačí, musí to byť dohoda o zrážkach zo zmzdy aby ste to mohli zrážať. Treba vypočítať 1/3 zo zvyšku čistej mzdy :
ČM - 3078 (na povinného) - 1282 (na vyživované dieťa)
z toho 1/3 zaokrúhiť nadol, čo vyjde, možno zraziť.
Keďže nevyjde na všetky zrážky, ostatných treba informovať, že nie je možné vykonávať zrážku lebo sa zráža iná zrážka, ktorá prišla skôr a že sú "v poradí".
aladin
04.06.08,17:38
Ano rozumiem ,samozrejme ze musi byt aj dohoda o zrazke zo mzdy., to aj poslali, mne sa hlasvne jednalo oto ci aj pri zrazke zo mzdy sa vychadza z tej 1/3 , ale vidim ze ano...dakujem za odpoved